რუსული კომპანია Wagner Group-ის მეთაურმა განაცხადა, რომ მოსკოვი დაეთანხმა მის მოთხოვნას – დიდი რაოდენობით საბრძოლო მასალების მიწოდების შესახებ. ეს მოხდა, პრიგოჟინის მუქარიდან რამდენიმე დღეში, როცა მან განაცხადა, რომ გაიყვანდა თავის ხალხს ბახმუტიდან
გასულ სამშაბათს ევგენი პრიგოგოჟინმა შერისხა თავისი რუსი კოლეგები და უხამსი გინებით აღსავსე ტირადით მიმართა მათ. ეს გამოსვლა, მან ათობით გვამის წინაშე მდგარმა ჩაწერა.
მეორე დღეს მან თქვა, რომ „ვაგნერის“ მებრძოლები 10 მაისს ბახმუტს გაეცლებოდნენ.
თუმცა ორშაბათს პრიგოჟინმა განაცხადა, რომ მოსკოვი დასთანხმდა მოთხოვნას, მიეწოდებინათ მისთვის შეიარაღება ქალაქში „ბრძოლის გაგრძელებისთვის საჭირო რაოდენობით“.
პრიგოჟინის მხრიდან საკუთარი სიტყვის უკან წაღება, სიურპრიზი არ არის. ის ცდილობს პოპულარობის მოხვეჭას და ადრეც არაერთხელ გადაუთქვამს თავისი დაპირება.
რუსული საკადრო არმია და კერძო სამხედრო კომპანია „ვაგნერის“ მებრძოლები, უკვე რამდენიმე თვეა ცდილობენ ბახმუტის ხელში ჩაგდებას, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ქალაქს არ გააჩნია სტრატეგიული ღირებულება.
ოფიციალური პირები დასავლეთში თვლიან, რომ მართალია ათასობით კადრის ჯარისკაცი და ვაგნერის წევრი გვერდიგვერდ იბრძვიან, მაგრამ ეს კავშირი არ არის მაინცდამაინც მარტივი.
პრიგოჟინი მუდმივად აკრიტიკებს რუს ჩინოვნიკებს იმის გამო, რომ ისინი, მისი აზრით, არ ავლენენ საჭირო თანადგომას ბრძოლის წინა ხაზზე მყოფთა მიმართ.
თავის გამოსვლაში, პრიგოჟინი ამტკიცებდა, რომ გენერალი სერგეი სუროვიკინი, რომელიც უკრაინაში შეჭრილ რუსულ არმიას მეთაურობდა ოქტომბერ-იანვრის პერიოდში, დაინიშნა რუსეთის ოფიციალურ შენაერთებსა და „ვაგნერის“ დაქირავებულებს შორის ურთიერთქმდების კოორდინატორად.
„ესაა ერთადერთი კაცი არმიაში გენერლის ვარსკვლავებით, რომელმაც იცის, როგორ იბრძოლოს – ამბობს პრიგოჟინი – არც ერთი სხვა გენერალი, არ გამოირჩევა გონიერებით“.
ვინ არის გენერალი სუროვიკინი?
მართალია პრიგოჟინს არ გამოუცხადებია, რომ გააუქმა თავისი გადაწყვეტილება ბახმუტის დატოვების შესახებ, მაგრამ აღნიშნა, რომ მის „მებრძოლებს ნება მისცეს, „მოიქცნენ ბახმუტში ისე, როგორც საჭიროდ თვლიან“ – ეს კი სავარაუდოდ იმას ნიშნავს, რომ ისინი ბახმუტში რჩებიან.
კრემლს რაიმე კომენტარი არ გაუკეთებია პრიგოჟინის განცხადებაზე.
„ვაგნერს“ ჰყავს საკუთარი ფავორიტი მეთაურები, აქვს პირადი მიზნები და მოტივაცია – იმავე პრიგოჟინს, საყოველთაოდ გავრცელებული აზრით, აქვს პირადი შიდაპოლიტიკური ამბიციები.
თავდაცვის მინიტრი – სერგეი შოიგუ და გენშტაბის უფროსი – ვალერი გერასიმოვი, არაერთხელ მოხვდნენ „ვაგნერის“ მეთაურის რისხვის სამიზნეში და ეს ხდება ვლადიმირ პუტინის გარემოცვაში არსებული დაჯგუფებების კინკლაობის ფონზე.
გასული ოთხშაბათის გამოსვლაში, პრიგოჟინი რისხვას აფრქვევდა: „შოიგუ! გერასიმოვ! სადაა… საბრძოლო მასალები? … ეს ხალხი წამოვიდა მოხალისედ და ის იხოცება იმის გამო, რომ თქვენ გასუქდეთ წითელი ხით გაწყობილ კაბინეტებში?“
მან განაცხადა, რომ „ვაგნერის“ დანაკარგი „ყოველდღიურად იზრდება გეომეტრიული პროგრესიით“ და ეს ხდება – სწორედ შეიარაღების უკმარისობის გამო.
იმავდროულად უკრაინელი ოფიციალური პირები სკეპტიკურად იყვნენ განწყობილნი იმის მიმართ, რომ პრიგოჟინი მართლაც აპირებდა თავისი მებრძოლების ბახმუტიდან გაყვანას.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწემ – ანა მალერმა პარასკევს განაცხადა, რომ ვაგნერი ყველა მხრიდან თავს უყრიდა მებრძოლებს ბამუტთან, რათა გამარჯვების დღისათვის – სრულად დაუფლებოდა ქალაქს.

Russia’s Wagner Group boss says Moscow has agreed to his demands for more ammunition, days after he threatened to withdraw his men from Bakhmut.
On Thursday, Yevgeny Prigozhin attacked his Russian partners in a gruesome, expletive-filled rant, filmed among dozens of Wagner troops’ corpses.
The next day he said Wagner fighters would leave Bakhmut by 10 May.
But on Sunday Prigozhin said Moscow had agreed to provide the supplies “needed to continue fighting” in the city.
Prigozhin’s apparent U-turn is not a huge surprise. He is a publicity seeker who has not followed through on previous threats.
Russian troops and fighters from Wagner, a private military company, have been trying to capture Bakhmut for months – despite its questionable strategic value.
Western officials believe thousands of Russian and Wagner troops have been killed in the fighting, and the eastern Ukrainian city has become a symbolic prize.
Yet – although Russian troops and Wagner fighters are on the same side – it is an uneasy alliance.
Prigozhin has regularly criticised Russian officials for what he claims is a lack of front-line support.
In his new statement, Prigozhin claimed that Gen Sergei Surovikin – who commanded Russia’s forces in Ukraine between October and January – had been appointed to liaise between Russia’s regular military and Wagner mercenaries.
“This is the only man with the star of an army general who knows how to fight,” Prigozhin said. “No other army general is reasonable.”
Who is General Sergei Surovikin?
While Prigozhin didn’t expressly reverse his pledge to withdraw troops from Bakhmut, he said his forces had been given permission to “act in Bakhmut as we see fit” – appearing to suggest they will remain.
The Kremlin has not commented on Prigozhin’s latest statement.
Wagner has its own set of commanders, objectives and motivations, and Prigozhin is widely believed to hold his own domestic political ambitions.
Defence Minister Sergei Shoigu and Chief of the General Staff Valery Gerasimov have often been the focus for his anger, amid reports of infighting among different power groups in Vladimir Putin’s entourage.
In his statement on Thursday, Prigozhin raged: “Shoigu! Gerasimov! Where is the… ammunition?… They came here as volunteers and die for you to fatten yourselves in your mahogany offices.”
And he said Wagner’s casualties were “growing in geometrical progression every day” because of the lack of ammunition.
At the time, Ukrainian officials expressed scepticism that Prigozhin truly intended to withdraw his forces from Bakhmut.
Deputy Defence Minister Hanna Maliar said on Friday that Wagner was actually redeploying mercenaries towards Bakhmut in a bid to capture the city before Tuesday’s Victory Day celebrations in Russia.