თეთრი სახლის პრესმდივანი – კარინ ჟან-პიერი, მწვავედ გააკრიტიკეს მას შემდეგ, რაც შეწყვიტა ბრიფინგი და გაიქცა ტრიბუნიდან, როცა ჰკითხეს, თუ როგორ გაართვა თავი გამოძიების ფედერალურმა ბიურომ ტრამპის რუსეთთან კავშირის დადგენას
ერთ-ერთმა ჟურნალისტმა ჰკითხა ჟან-პიერს სპეციალური პროკურორის ანგარიშზე თეთრი სახლის რეაქციის შესახებ, მაგრამ პრესმდივანმა, ეს კითხვა იუსტიციის სამინისტროსთან გადაამისამართა.
ამის შემდეგ მან შეწყვიტა ბრიფინგი და უარი თქვა დამაზუსტებელ კითხვებზე ეპასუხა. კარინ ჟან-პიერი მკაცრად გააკრიტიკეს სოციალურ ქსელებში. მომხმარებლებმა ის დაადანაშაულეს თავისივე სიტყვების უგულებელყოფაში, რადგან  ის, აშშ-ს 2016 წლის არჩევნების დროს, რუსეთის ჩარევაზე საუბრობდა.
სპეციალური პროკურორის – ჯონ დარემის 300-გვერდიან ანგარიშში ნათქვამია, რომ იუსტიციის სამინისტრომ და გფბ-მ ვერ აღმოაჩინა ტრამპისა და რუსეთის შეთქმულების დამადასტურებელი ფაქტები.
გფბ-მ, როგორც დარემი ირწმუნება, გამოძიება დაიწყო მოგონილი მიზეზების საფუძველზე – ტრამპის რუსეთთან შესაძლო კავშირის შესახებ, მაგრამ ბიურომ სამხილებს ვერ მიაკვლია.
ანგარიშის პუბლიკაციიდან მეორე დღეს, RealClearNews-ის რეპორტიორი ფილიპ ვეგმანი, პრესმდივანთან შეხვედრაზე დაინტერესდა, თუ რა რეაქცია ჰქონდა თეთრი სახლს პროკურორის ანგარიშზე.
„როგორი იყო თეთრი სახლის რეაქცია სპეციალური პროკურორის ანგარიშზე, რამდენად გაართვა თავი გფბ-მ, ტრამპის რუსეთთან კავშირის შესახებ, ჩატარებულ გამოძიებას“ – იკითხა ვეგმანმა.
ჟან-პიერმა უპასუხა ასე: „ეს კითხვა იუსტიციის სამინისტროს უნდა დაუსვათ“.
ვეგმანი აპირებდა ჩაძიებას და მან პრესმდივანს შეახსენა, რომ ბაიდენი ხშირად საუბრობდა იუსტიციის სამინისტროსა და გფბ-ს დამოუკიდებლობაზე, დარემის ანგარიში კი საპირისპიროზე მეტყველებდა. ის დაინტერესდა: „ეთანხმება თუ არა პრეზიდენტი სპეციალურ პროკურორ დარემს იმ საკითხში, რომ გფბ-ს სჭირდება კარდინალური ცვლილებები?“.
„კიდევ ერთხელ, ეს არის იუსტიციის სამინისტროს საქმე“- აირეკლა კითხვა ჟან-პიერმა და საქაღალდე დახურა.
„ეს არ არის ის საკითხი, რაზეც ტრიბუნიდან საუბარს ვაპირებ. როგორც აღნიშნეთ თქვენივე კითხვაში, ჩვენ გვჯერა იუსტიციის სამინისტროს დამოუკიდებლობის. ეს არის ის, რაზეც პრეზიდენტმა განაცხადა კენჭისყრის დროს და ის ამას ამბობს ბოლო 2 წელია. დიდი მადლობა, შევხვდებით ბიჭებო… იაპონიაში“ – თქვა მან და ტრიბუნა დატოვა.
სოციალური ქსელების მომხმარებლებმა თეთრი სახლის პრესმდივანი, მწვავედ გააკრიტიკეს მისი გამოხდომის გამო.
აშშ-ს სენატორის თედ კრუზის მრჩეველმა კომუნიკაციის საკითხებში –  სტივ გესთმა ტვიტერზე დაწერა: „რა გასაკვირია, რომ კჟპ- (კარინ ჟან-პიერი – შენიშვნა მთ.) ტრიბუნიდან გაიქცა … ის დღენიადაგ როშავს: „რუსეთი, რუსეთი, რუსეთი..“
ჟურნალისტმა იან მაილზ ჩეონგმა აღნიშნა: „მას კითხვისთვის თავის არიდებაც არ გამოსდის. ფსაკი – გაცილებით უკეთ გამოიყურებოდა, მისი საყვარელი ფრაზით: „circle back” .
ჯენ ფსაკის თეთრი სახლის პრესმდივნის პოსტი –  2021-22 წლებში ეკავა, ახლა კი საკუთარ შოუს უძღვება MSNBC-ზე.
ჟან-პიერმა ტვიტერზე არაერთხელ დაწერა, რომ დონალდ ტრამპის არჩევა აშშ-ს პრეზიდენტის პოსტზე, იყო არალეგიტიმური, რადგან ის რუსეთთან  იყო გარიგებული.
2018 წელს, მან ტრამპს უწოდა „რუსეთის მარიონეტი, რომელიც ძირს უთხრის ამერიკის პოზიციას საერთაშორისო არენაზე“.
დარემი წლების განმავლობაში იძიებდა დოკუმენტებს, რომლებიც „ ჯვარედინი ცეცხლის გრიგალის“ სახელწოდებითაა ცნობილი, ვიდრე შედეგებს გამოაქვეყნებდა.
პროკურატურა იკვლევდა, ურთიერთობდა თუ არა საარჩევნო კამპანიის დროს ტრამპი რუსეთთან, იმ მიზნით, რომ გავლენა მოეხდინა 2016 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე.
დარემმა განაცხადა, რომ გფბ-ს უფროსმა გამომძიებლებმა „გამოავლინეს ანალიტიკური დისციპლინის სერიოზული დეფიციტი“ და „დამოკიდებული აღმოჩნდნენ საგამოძიებო ვერსიებზე, რომლებიც მიწოდებული ან დაფინანასებული იყო – ტრამპის პოლიტიკური ოპონენტების მხრიდან“.
გფბ-ს განცხადებაში ნათქვამია, რომ სამსახურმა უკვე განახორციელა „ათობით მაკორექტირებელი ქმედება“.
დონალდ ტრამპმა ასევე გააკეთა კომენტარი სპეციალური პროკურორის ანგარიშზე.
„ეს მშვენიერი მტკიცებულებაა. სასიამოვნოა, რომ ანგარიშმა ასეთი ფართო გამოხმაურება ჰპოვა“ – თქვა ტრამპმა Newsmax-თან სატელეფონო ინტერვიუში.
„ყველა ეს ადამიანი – მოღალატეა. თქვენ შეგიძლიათ სხვა მრავალი ეპითეტიც გამოიყენოთ. ეს ჩვენს ქვეყანაში აღარ უნდა გამეორდეს“ – დასძინა მან.
აშშ-ს ექსპრეზიდენტი დარემის ანგარიშს თავის პლატფორმაზე Truth Social-ზე გამოეხმაურა.
„ოჰო! სპეციალურმა პროკურორმა დეტალური გამოძიების შედეგად დაასკვნა, რომ გფბ-ს საერთოდ არ უნდა დაეწყო ტრამპის რუსეთთან კავშირების შემოწმება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ამერიკული საზოგადოება მოატყუეს,  როგორც ამას სჩადიან ახლაც – ისინი, ვისაც არ სურს ამერიკის აყვავება“ – ნათქვამია შეტყობინებაში.

The White House Press Secretary was blasted for abruptly ending a briefing  and ‘fleeing her podium’ without comment when she was grilled about a recent report on how the FBI handled the Trump-Russia probe.
When asked Tuesday about the White House’s reaction to the special counsel report, Karine Jean-Pierre said it was a matter for the Department of Justice to speak on.
Jean-Pierre closed her briefing book and left the podium without further comment, which sparked outrage online as social media users accused her of ignoring her own history of pushing the Russia collusion allegation.
Special Counsel John Durham’s 300-page report, which was released on Monday, found that the Department of Justice and FBI ‘failed to uphold their mission of strict fidelity to the law’ in regards to the investigation of possible collusion with Trump and Russia to influence the 2016 presidential election.
Durham said the FBI began probing Trump’s alleged ties to Russia on the flimsiest of pretexts, with no links between the ex-president and Kremlin ever uncovered.
A day after the report was released, RealClearNews reporter Philip Wegmann questioned the press secretary about reaction from the White House.
‘What is the White House reaction to special counsel report on how the FBI handled the Trump-Russia probe?’ Wegmann asked.
‘I would leave it to the Department of Justice to speak to that,’ Jean-Pierre responded.
Wegmann continued to push her for a comment: ‘The president talks often about how he wants the DOJ and FBI to remain independent and above the fray. That report seems to reflect the opposite. Does he agree with Special Counsel Durham that there needs to be wholesale changes at the FBI?’
Jean-Pierre closed her briefing book and responded: ‘Again, that is with the Department of Justice.
‘That’s not something that I’m going to speak from the podium,’ she continued. ‘As you just stated in your question, we believe in an independent Department of Justice. That’s what the president said when he was running and that’s what the president has said the last two years.’
Jean-Pierre left her spot at the podium without taking any other questions, telling the reporters: ‘Thank you so much. I’ll see you guys in Japan.’
But social media users wouldn’t let up on the press secretary, as they blasted her for how she responded to the question.
Steve Guest, Ted Cruz’s communications adviser, tweeted: ‘It’s no surprise KJP fled the podium… she is guilty of pushing the ‘Russia, Russia, Russia’ nonsense.’
Journalist Ian Miles Cheong chimed in: ‘She’s deflecting and she isn’t even good at it. Psaki was a lot better with her ‘circle back’ responses.’
He was referring to previous Press Secretary Jen Psaki, who served in the role between 2021 and 2022, and who now hosts her own MSNBC show.
Jean-Pierre had previously posted tweets supporting the theory that former President Donald Trump was ‘illegitimate’ and took part in Russian collusion, Fox News reported.
In 2018, she wrote: ‘And, Russia is still winning because his puppet Trump continues to flagrantly degrade America’s standing on the global stage.’
Monday’s report comes after Durham’s years-long investigation into the origins of the FBI’s original investigation, known as ‘Crossfire Hurricane.’
Investigators were looking into whether the Trump campaign coordinated with Russia to influence the 2016 presidential election.
But the special counsel said senior FBI personnel showed ‘a serious lack of analytical rigor’ and a ‘significant reliance on investigative leads provided or funded (directly or indirectly) by Trump’s political opponents.’
In a statement, the FBI said the current leadership of the bureau has implemented dozens of corrective actions.
‘Had those reforms been in place in 2016, the missteps identified in the report could have been prevented,’ the FBI said in a statement.
‘It’s a great vindication and it feels good, and the report has been widely praised,’ Trump told Newsmax in a phone interview.
‘All of these people are — I guess you could call it treason. You could call it a lot of different things. But this should never be allowed to happen in our country again,’ added Trump.
Trump also welcomed the Durham report in a post on his Truth Social platform.
‘WOW! After extensive research, Special Counsel John Durham concludes the FBI never should have launched the Trump-Russia Probe!’ Trump said.
‘In other words, the American Public was scammed, just as it is being scammed right now by those who don’t want to see GREATNESS for AMERICA!’ he added, apparently referring to the multiple ongoing criminal investigations targeting him.