თეთრი სახლის პრესმდივანი – კარინ ჟან-პიერი, მწვავედ გააკრიტიკეს მას შემდეგ, რაც შეწყვიტა ბრიფინგი და გაიქცა ტრიბუნიდან, როცა ჰკითხეს, თუ როგორ გაართვა თავი გამოძიების ფედერალურმა ბიურომ ტრამპის რუსეთთან კავშირის დადგენას
ერთ-ერთმა ჟურნალისტმა ჰკითხა ჟან-პიერს სპეციალური პროკურორის ანგარიშზე თეთრი სახლის რეაქციის შესახებ, მაგრამ პრესმდივანმა, ეს კითხვა იუსტიციის სამინისტროსთან გადაამისამართა.
ამის შემდეგ მან შეწყვიტა ბრიფინგი და უარი თქვა დამაზუსტებელ კითხვებზე ეპასუხა. კარინ ჟან-პიერი მკაცრად გააკრიტიკეს სოციალურ ქსელებში. მომხმარებლებმა ის დაადანაშაულეს თავისივე სიტყვების უგულებელყოფაში, რადგან  ის, აშშ-ს 2016 წლის არჩევნების დროს, რუსეთის ჩარევაზე საუბრობდა.
სპეციალური პროკურორის – ჯონ დარემის 300-გვერდიან ანგარიშში ნათქვამია, რომ იუსტიციის სამინისტრომ და გფბ-მ ვერ აღმოაჩინა ტრამპისა და რუსეთის შეთქმულების დამადასტურებელი ფაქტები.
გფბ-მ, როგორც დარემი ირწმუნება, გამოძიება დაიწყო მოგონილი მიზეზების საფუძველზე – ტრამპის რუსეთთან შესაძლო კავშირის შესახებ, მაგრამ ბიურომ სამხილებს ვერ მიაკვლია.
ანგარიშის პუბლიკაციიდან მეორე დღეს, RealClearNews-ის რეპორტიორი ფილიპ ვეგმანი, პრესმდივანთან შეხვედრაზე დაინტერესდა, თუ რა რეაქცია ჰქონდა თეთრი სახლს პროკურორის ანგარიშზე.
„როგორი იყო თეთრი სახლის რეაქცია სპეციალური პროკურორის ანგარიშზე, რამდენად გაართვა თავი გფბ-მ, ტრამპის რუსეთთან კავშირის შესახებ, ჩატარებულ გამოძიებას“ – იკითხა ვეგმანმა.
ჟან-პიერმა უპასუხა ასე: „ეს კითხვა იუსტიციის სამინისტროს უნდა დაუსვათ“.
ვეგმანი აპირებდა ჩაძიებას და მან პრესმდივანს შეახსენა, რომ ბაიდენი ხშირად საუბრობდა იუსტიციის სამინისტროსა და გფბ-ს დამოუკიდებლობაზე, დარემის ანგარიში კი საპირისპიროზე მეტყველებდა. ის დაინტერესდა: „ეთანხმება თუ არა პრეზიდენტი სპეციალურ პროკურორ დარემს იმ საკითხში, რომ გფბ-ს სჭირდება კარდინალური ცვლილებები?“.
„კიდევ ერთხელ, ეს არის იუსტიციის სამინისტროს საქმე“- აირეკლა კითხვა ჟან-პიერმა და საქაღალდე დახურა.
„ეს არ არის ის საკითხი, რაზეც ტრიბუნიდან საუბარს ვაპირებ. როგორც აღნიშნეთ თქვენივე კითხვაში, ჩვენ გვჯერა იუსტიციის სამინისტროს დამოუკიდებლობის. ეს არის ის, რაზეც პრეზიდენტმა განაცხადა კენჭისყრის დროს და ის ამას ამბობს ბოლო 2 წელია. დიდი მადლობა, შევხვდებით ბიჭებო… იაპონიაში“ – თქვა მან და ტრიბუნა დატოვა.
სოციალური ქსელების მომხმარებლებმა თეთრი სახლის პრესმდივანი, მწვავედ გააკრიტიკეს მისი გამოხდომის გამო.
აშშ-ს სენატორის თედ კრუზის მრჩეველმა კომუნიკაციის საკითხებში –  სტივ გესთმა ტვიტერზე დაწერა: „რა გასაკვირია, რომ კჟპ- (კარინ ჟან-პიერი – შენიშვნა მთ.) ტრიბუნიდან გაიქცა … ის დღენიადაგ როშავს: „რუსეთი, რუსეთი, რუსეთი..“
ჟურნალისტმა იან მაილზ ჩეონგმა აღნიშნა: „მას კითხვისთვის თავის არიდებაც არ გამოსდის. ფსაკი – გაცილებით უკეთ გამოიყურებოდა, მისი საყვარელი ფრაზით: „circle back” .
ჯენ ფსაკის თეთრი სახლის პრესმდივნის პოსტი –  2021-22 წლებში ეკავა, ახლა კი საკუთარ შოუს უძღვება MSNBC-ზე.
ჟან-პიერმა ტვიტერზე არაერთხელ დაწერა, რომ დონალდ ტრამპის არჩევა აშშ-ს პრეზიდენტის პოსტზე, იყო არალეგიტიმური, რადგან ის რუსეთთან  იყო გარიგებული.
2018 წელს, მან ტრამპს უწოდა „რუსეთის მარიონეტი, რომელიც ძირს უთხრის ამერიკის პოზიციას საერთაშორისო არენაზე“.
დარემი წლების განმავლობაში იძიებდა დოკუმენტებს, რომლებიც „ ჯვარედინი ცეცხლის გრიგალის“ სახელწოდებითაა ცნობილი, ვიდრე შედეგებს გამოაქვეყნებდა.
პროკურატურა იკვლევდა, ურთიერთობდა თუ არა საარჩევნო კამპანიის დროს ტრამპი რუსეთთან, იმ მიზნით, რომ გავლენა მოეხდინა 2016 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე.
დარემმა განაცხადა, რომ გფბ-ს უფროსმა გამომძიებლებმა „გამოავლინეს ანალიტიკური დისციპლინის სერიოზული დეფიციტი“ და „დამოკიდებული აღმოჩნდნენ საგამოძიებო ვერსიებზე, რომლებიც მიწოდებული ან დაფინანასებული იყო – ტრამპის პოლიტიკური ოპონენტების მხრიდან“.
გფბ-ს განცხადებაში ნათქვამია, რომ სამსახურმა უკვე განახორციელა „ათობით მაკორექტირებელი ქმედება“.
დონალდ ტრამპმა ასევე გააკეთა კომენტარი სპეციალური პროკურორის ანგარიშზე.
„ეს მშვენიერი მტკიცებულებაა. სასიამოვნოა, რომ ანგარიშმა ასეთი ფართო გამოხმაურება ჰპოვა“ – თქვა ტრამპმა Newsmax-თან სატელეფონო ინტერვიუში.
„ყველა ეს ადამიანი – მოღალატეა. თქვენ შეგიძლიათ სხვა მრავალი ეპითეტიც გამოიყენოთ. ეს ჩვენს ქვეყანაში აღარ უნდა გამეორდეს“ – დასძინა მან.
აშშ-ს ექსპრეზიდენტი დარემის ანგარიშს თავის პლატფორმაზე Truth Social-ზე გამოეხმაურა.
„ოჰო! სპეციალურმა პროკურორმა დეტალური გამოძიების შედეგად დაასკვნა, რომ გფბ-ს საერთოდ არ უნდა დაეწყო ტრამპის რუსეთთან კავშირების შემოწმება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ამერიკული საზოგადოება მოატყუეს,  როგორც ამას სჩადიან ახლაც – ისინი, ვისაც არ სურს ამერიკის აყვავება“ – ნათქვამია შეტყობინებაში.

Андреа Кавалье (Andrea Cavallier)
Пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер подверглась резкой критике после того, как резко прервала брифинг и сбежала с трибуны из-за вопроса о том, как ФБР справилось с расследованием связей Трампа с Россией
Один из журналистов спросил Жан-Пьер о реакции Белого дома на доклад специального прокурора, но пресс-секретарь переадресовала вопрос в Министерство юстиции.
После этого она прервала брифинг и отказалась отвечать на уточняющие вопросы. Карин Жан-Пьер подверглась жесткой критике в социальных сетях. Пользователи обвинили пресс-секретаря в игнорировании ее собственных слов о вмешательстве России в выборы в США в 2016 году.
В 300-страничном отчете специального прокурора Джона Дарема говорится, что Министерство юстиции и ФБР не нашли доказательств «сговора» Трампа с Россией.
ФБР, как утверждает Дарем, начало расследование предполагаемых связей Трампа с Кремлем под надуманными предлогами, но никаких доказательств найти не удалось.
На следующий день после публикации отчета репортер RealClearNews Филип Вегманн поинтересовался у пресс-секретаря Карин Жан-Пьер, какова реакция Белого дома на доклад специального прокурора.
«Какова реакция Белого дома на доклад специального прокурора о том, как ФБР справилось с расследованием связей Трампа с Россией?»— спросил Вегманн.
Жан-Пьер ответила: «Этот вопрос я бы задала Министерству юстиции».
Вегманн продолжил добиваться от нее ответа, напомнив, что Байден часто говорит о независимости Министерства юстиции и ФБР, в то время как доклад Дарема свидетельствует об обратном. Он поинтересовался: «Согласен ли президент со специальным прокурором Даремом в том, что в ФБР необходимы кардинальные изменения?»
«Опять же, это дело Министерства юстиции», – отмахнулась Жан-Пьер, закрывая свою папку.
«Это не то, о чем я собираюсь говорить с трибуны. Как вы только что отметили в своем вопросе, мы верим в независимое Министерство юстиции. Это то, что сказал президент, когда баллотировался, и это то, что президент говорил последние два года. Большое спасибо. Увидимся, ребята, в Японии», – заявила она и покинула трибуну.
Пользователи соцсетей раскритиковали пресс-секретаря Белого дома Карин Жан-Пьер за эту выходку на брифинге.
Стив Гест, советник сенатора США Теда Круза по коммуникациям, написал в твиттере: «Неудивительно, что КЖП сбежала с трибуны… Она постоянно несет чепуху: «Россия, Россия, Россия» «.
Журналист Ян Майлз Чеонг отметил: «У нее даже не получается уклоняться от вопросов. Псаки была намного лучше со своей фразой «circle back» «.
Джен Псаки занимала должность пресс-секретаря Белого Дома с 2021 по 2022 год, а сейчас ведет собственное шоу на MSNBC.
Жан-Пьер неоднократно публиковала твиты о том, что избрание Дональда Трампа на пост президента США было нелегитимным, поскольку он якобы был в сговоре с Россией.
В 2018 году она назвала Трампа «российской марионеткой, которая подрывает позиции Америки на мировой арене».
Дарем на протяжении нескольких лет изучал документы о расследовании ФБР, известное как «Ураган перекрестного огня», прежде чем опубликовать результаты.
Прокуратура выясняла, взаимодействовала ли кампания Трампа с Россией, чтобы повлиять на президентские выборы 2016 года.
Дарем заявил, что старшие сотрудники ФБР проявили «серьезный недостаток аналитической строгости» и попали в «значительную зависимость от следственных версий, предоставленных или финансированных (прямо или косвенно) политическими оппонентами Трампа».
В заявлении ФБР говорится, что оно «уже осуществило десятки корректирующих действий».
«Если бы эти реформы были проведены в 2016 году, ошибки, указанные в отчете, можно было бы предотвратить», – говорится в заявлении.
Дональд Трамп также прокомментировал отчет специального прокурора, заявив, что он подтверждает его неоднократные заявления о беспочвенности выдвинутых обвинений.
«Это отличное доказательство. Приятно, что отчет получил такое широкое признание», – сказал Трамп в телефонном интервью Newsmax.
«Все эти люди – изменники. Вы можете подобрать и множество других синонимов. Но это никогда не должно повториться в нашей стране», – добавил Трамп.
Экс-президент США прокомментировал отчет Дарема на своей платформе Newsmax.
«Ничего себе! После тщательного расследования специальный прокурор Джон Дарем пришел к выводу, что ФБР не следовало запускать проверку в отношении связей между Трампом и Россией! Другими словами, американская общественность была обманута, точно так же как сейчас ее обманывают те, кто не хочет видеть процветание Америки!» – говорится в сообщении.