The Washington Times აშშ
ქვეყნების ჩამონათვალი, რომლებიც მტრულად არიან განწყობილნი აშშ-სა და მისი მოკავშირეების მიმართ, მოიცავს ჩინეთს, რუსეთს, ბრაზილიას, ინდოეთს, ინდონეზიას, არგენტინასა და სამხრეთ აფრიკას. ისინი ეძიებენ გზებს იმისთვის, რათა ჩამოაგდონ აშშ-ს დოლარი მსოფლიოს სარეზერვო ვალუტის პიედესტალიდან. ეს და სხვა სახელმწიფოები ღიად აჯანყდნენ ამერიკის „ფინანსური იმპერიალიზმის“ წინააღმდეგ
ცოტა რამ წინაისტორიიდან: სარეზერვო ვალუტა – ეს არის უცხოური ვალუტა, რომელსაც განაგებენ ცენტრალური ბანკები და სხვა საფინანსო ორგანოები, რათა უზრუნველყონ საერთაშორისო ოპერაციები და ინვესტიციები. ის, ასევე წარმოადგენს დაგროვების საშუალებას.
XVIII საუკუნეში, ბრიტანეთის იმპერიის გავრცობის კვალობაზე, მსოფლიოს მთავარ სარეზერვო ვალუტას წარმოადგენდა ფუნტი სტერლინგი და ის ასეთად რჩებოდა 1914 წლამდე. ორმა მსოფლიო ომმა, დიდი ბრიტანეთი კინაღამ გააკოტრა, აშშ-ს ეკონომიკა კი გაძლიერდა. ამდენად ფუნტს სულ უფრო მეტად ამჯობინებდნენ დოლარს. ამ ეპოქიდან მოყოლებული, მსოფლიო ფასები ნედლეულზე და საერთაშორისო სავაჭრო გარიგებები – უკვე ამერიკულ დოლარს ეფუძნება.
1944 წელს, ქალაქ ბრეტონ-ვუდსში (ნიუ-ჰემპშირის შტატი) ჩატარდა კონფერენცია ეკონომიკური წესრიგის დაგეგმვის თაობაზე და მასში მონაწილეობდა 44 ქვეყანა. მათ გადაწყვიტეს, რომ დოლარის ღირებულება მიბმულიყო ოქროზე, ხოლო სხვები საკუთარ ვალუტას დაუკავშირებდნენ დოლარს – ფაქტობრივად დოლარი ოფიციალურ სარეზერვო ვალუტად იქცა. პირველი 20 წლის განმავლობაში, სისტემა შეუფერხებლად მუშაობდა, მაგრამ ომისშემდგომი აღდგენისა და ეკონომიკის ზრდის პირობებში, ზოგიერთმა ქვყანამ დაიწყო დოლარის მარაგების ოქროში გადაყვანა, რამაც ამერიკულ ოქროს მარაგებზე მოთხოვნა, არანორმალური ტემპით გაზარდა.
1971 წელს რიჩარდ ნიქსონმა დაკეტა „ოქროს ფანჯარა“. აიკრძალა ოქროს ყიდვა დოლარით სხვა ქვეყნებისთვის. ფასები ძირითად ნედლეულზე, როგორიც არის ნავთობი, სპილენძი, ყავა, ხორბალი და ა.შ. ჯერ კიდევ კოტირებდა და გადახდა წარმოებდა დოლარში. დოლარზე დაფუძნებულ გლობალური ეკონომიკას, მნიშვნელოვანი უპირატესობები ჰქონდა: პროცენტები უცხოურ აქტივებზე, ინფლაციის თანაზომადი ან უფრო ნაკლები იყო, რაც უზრუნველყოფდა აშშ-ში უპროცენტო სესხებს. ბევრი უცხოელი, რომელიც არ ენდობოდა საკუთარ მთავრობას, დანაზოგის მნიშვნელოვან ნაწილს ინახავდა ამერიკულ დოლარში ( უცხოელებს გაცილებით მეტი ასდოლარიანი ბანკნოტი გააჩნდათ , ვიდრე თავად ამერიკელებს). ასე რომ, ეს აქტივები ფაქტობრივად იყო სუბსიდია ამერიკელი გადასახადის გადამხდელთათვის (ღარიბი ქვეყნების მდიდარ ადამიანებს სარგებლობა მოჰქონდათ ხელმოკლე და მდიდარი ამერიკელებისთვის).
მაგრამ, როცა აშშ-ში იწყება მაღალი ინფლაცია, ისეთი როგორიც დღეს არის, ფარული სუბსიდიები, რომელსაც იხდის ამერიკული ფინანასებისა და ფასიანი ქაღალდები მეპატრონე, მკვეთრად იზრდება. ბევრ ქვეყანას, ეს ვითარება არ მოსწონს, მაგრამ სადღეისოდ მათ არაფერი შეუძლიათ – გამონაკლისია ზოგიერთი ორმხრივი შეთანხმება ვაჭრობის სფეროში.
რუსები დათანხმნენ ჩინურ ვალუტას, როგორც ანგარიშგების საშუალებას ნავთობსა და სხვა ნედლეულზე. ჩინელებს, თავის მხრივ, უამრავი – რუსებისთვის საინტერესო სამრეწველო საქონელი აქვთ, დაწყებული სათამაშოებით, დამთავრებული მაღალტექნოლოგიური პროდუქციით – ასე რომ, ამ შეთანხმებაში არის გარკვეული ლოგიკა. თუმცა ჩინელებმა სხვა ორმხრივ შეთანხმებებსაც რომ მიაღწიონ ნედლეულის მომპოვებელ ქვეყნებთან, ჩინური ვალუტა სარეზერვო ერთეულის სტატუსს, მაინც ვერ მოიპოვებს. ამ დროისთვის, იუანზე მოდის საერთაშორისო რეზერვების მხოლოდ 3% მაშინ, როცა დოლარის მონაცემი 60%-ს აღწევს.
რუსეთზე დაწესებულმა სანქციებმა გამოიწვია ის, რომ მისი რეზერვების ნახევარი „გაიყინა“ და რუსულ ბანკებს შეეზღუდათ SWIFT-ით სარგებლობა. რუსეთისა და სხვა ქვეყნების საფინანსო წრეები  -პანიკამ მოიცვა, რადგან ჩათვალეს, რომ რაღაც მომენტში სანქციები მათაც მისწვდებოდათ. ცნობისთვის: SWIFT-ი არის საფინანსო-საინფორმაციო სისტემა, რომლითაც ბანკები შეუზღუდავად წარმართავენ საერთაშორისო ოპერაციებს.
ზოგიერთი სხვა ქვეყნისთვის, მაგალითად ჩინეთისთვის, სარეზერვო ვალუტის შექმნა – დაუძლეველი ამოცანაა. სხვა ქვეყნის ფულის გამოყენება რეზერვის სახით – უპირველესად ნდობას უკავშირდება. დიახ, აშშ მას ჰკარგავს, მაგრამ  ვერც სხვა პოულობს. აუცილებელია რწმენა იმისა, რომ ქვეყანა, რომელიც ფლობს რეზერვებს, არ მოახდენს მის კონფისკაციას, რაიმე უთანხმოების შემთხვევაში, როგორც ეს აშშ-მ რუსეთს გაუკეთა.
ისეთი ქვეყნებმა, როგორიც არიან შვედეთი, ავსტრალია და იაპონია, იციან, რომ მათ არაფერი ემუქრებათ. სხვები ასე დარწმუნებულნი არ არიან. უნდა იყოს გარანტიები, რომ ქვეყნის საფინანსო ორგანოები, სადაც რეზერვები ინახება, შეუსაბამოდ არ გაზრდიან მათ ღირებულებას. სანამ აშშ-ში ინფლაცია დაბალი იყო, სერიოზული საფრთხე არ არსებობდა, მაგრამ ახლანდელი უაზრო იელენ-პაუელ-ბაიდენისეული ფულად-საკრედიტო და ეკონომიკური პოლიტიკის წყალობით, ბევრი შეშფოთდა ვალუტის გაუფასურებით, ხოლო მას, ვისაც ეს არ აფიქრებს, ის ვერ ხვდება,  რა მდგომარეობაშია ჩავარდნილი.
ცენტრალური ბანკები გვევლინებიან გარანტად, რომ ისინი უზრუნველყოფენ საკუთარი მოქალაქეების დანაზოგთა უსაფრთხოებას და ქვეყნების უმეტესობა, მიუხედავად არსებული პრობლემებისა, საუკეთესო ვარიანტად – მაინც  დოლარს მიიჩნევს.
მაგრამ თუ სიტუაციის გაუარესება გაგრძელდა, ცენტრალური ბანკების უმეტესობა, გადაწყვეტს აქტივების დივერსიფიცირებას და მათ გადაყვანას სხვა ვალუტებში, ოქროში, ვერცხლში, ალუმინში, სპილენძში და ბიტკოინშიც კი.

Страны, враждебно настроенные по отношению к США с союзниками, включая Китай, Россию, Бразилию, Индию, Индонезию, Аргентину и Южную Африку, ищут способы свержения доллара США с пьедестала основной мировой резервной валюты. Эти и другие государства открыто бунтуют против “финансового империализма” Америки
Сначала немного предыстории. Резервная валюта — это иностранная валюта, которой владеют центральные банки и другие финансовые органы для обеспечения международных операций и инвестиций, а также как средство хранения сбережений.
В XVIII веке с ростом Британской империи основной резервной валютой мира стал фунт стерлингов и оставался таковой до 1914 года. Две мировые войны едва не обанкротили Великобританию, а экономика США становилась все сильнее, и фунту все чаще предпочитали доллар. Большинство мировых цен на сырьевые товары и бóльшая часть международной торговли указываются в долларах США.
В 1944 году в городе Бреттон-Вудс (штат Нью-Гэмпшир) была проведена конференция по планированию экономического порядка после Второй мировой войны с участием 44 стран. Они решили, что США привяжут стоимость доллара к золоту, а другие привяжут свои валюты к нему, сделав его без пяти минут официальной резервной валютой. Первые лет 20 система работала нормально, но по мере послевоенного восстановления и роста некоторые страны начали обменивать долларовые запасы на золото, что вызвало бешеный спрос на американский золотой запас.
Президент Ричард Никсон закрыл «золотое окно» в 1971 году (то есть правительство США прекратило предоставлять золото в обмен на доллары от иностранных правительств). Несмотря на это, большинство стран продолжали хранить крупные суммы (в среднем около 70%) валютных резервов в долларах США. Цены на большинство основных сырьевых товаров, таких как нефть, медь, кофе, пшеница и т.д., по-прежнему котировались и рассчитывались в долларах.
Преимуществ у основанной на долларе глобальной экономики было немало. Проценты по иностранным активам часто были равны или ниже уровня инфляции, что, по сути, обеспечивало США беспроцентные займы. Многие иностранные граждане, не доверяя собственным правительствам, хранят значительную часть сбережений в физической американской валюте (у иностранцев гораздо больше стодолларовых банкнот, чем у самих американцев.) Опять же, эти активы, по сути, являются субсидиями для налогоплательщиков США (богатые люди в бедных странах, приносящие пользу бедным и богатым американцам).
Когда в США наступает период высокой инфляции, как сейчас, скрытые субсидии, выплачиваемые иностранными держателями американских банкнот и ценных бумаг, стремительно растут. Многим зарубежным странам не нравится такое положение дел, но на сегодняшний день они мало что могут с этим поделать, за исключением кое-каких двусторонних соглашений о торговле.
Россияне согласились принимать китайскую валюту в качестве платы за нефть и другие сырьевые товары. У китайцев, в свою очередь, есть много интересных России промышленных товаров — от игрушек до высокотехнологичной продукции, — поэтому в таком соглашении есть определенная логика. Но даже если китайцы заключат несколько двусторонних соглашений со странами-производителями сырья, китайская валюта далека от статуса резервной. На данный момент на долю юаня приходится всего около 3% международных резервов, тогда как для доллара США этот показатель составляет 60%.
Введение санкций против россиян привело к замораживанию половины их резервов и ограничению возможностей российских банков использовать глобальную систему SWIFT. Финансовое сообщество России и ряда других стран запаниковали, опасаясь, что в какой-то момент санкции настигнут и их. SWIFT — это финансовая информационная система для осуществления банками трансграничных операций.
Для некоторых других стран, включая Китай, создание резервной валюты станет непосильной задачей. Использование денег других стран в качестве резервов — это вопрос доверия. Да, США теряют его, но и другие страны не обретают. Должна быть уверенность в том, что страна — обладатель резервов не станет конфисковывать их из-за какого-то спора, как США поступили с Россией. Страны вроде Швеции, Австралии и Японии знают, что им нечего бояться; другие не так уверены.
Нужны гарантии того, что финансовые органы страны, в которой хранятся резервы, не будут завышать их стоимость. Пока инфляция в США была низкой, серьезных опасений не возникало. Но нынешняя безрассудная денежно-кредитная и экономическая политика Йеллен-Пауэлла-Байдена заставляет многих переживать по поводу обесценивания валюты, а те, кто страха не испытывает, вероятно, не до конца осознают всей ситуации.
Центральные банки несут фидуциарную ответственность перед всеми своими гражданами за защиту резервов — и для большинства стран, несмотря на все проблемы, лучшей альтернативой остается доллар США. Но если ситуация с ним продолжит ухудшаться, все больше центральных банков предпочтут диверсифицировать активы в другие валюты, золото, серебро, алюминий и медь — и даже биткоин.