ჯერ კიდევ არ შეშრობია მელანი გერმანიის დაპირებას, მიაწოდოს კიევს ტანკები – „ლეოპარდი“, გერმანელები კი უკვე ახალი წინადადებით გამოვიდნენ. ბერლინის ფედერალური მთავრობის ნაცვლად, ის მოდის გერმანული სამხედრო კონცერნიდან ,,რეინმეტალი,’’ რომელიც რუსეთთან ომში წელიწადზე მეტხანს ჩართულ უკრაინას, ახალ ტანკს – ,,პანტერას’’ სთავაზობს
ჯერჯერობით გაურკვეველია, რამდენი ცალი გაიგზავნება ის. როგორც ,,ბიზნეს ინსაიდერი’’ იტყობინება, მისი მუხლუხო, უკრაინულ მიწას, პირველად 15-18 თვის შემდეგ შეეხება, ანუ მომავალი წლის განმავლობაში. იმ დროისთვის უკრაინის შეიარაღებაში სავარაუდოდ უკვე იქნება რამდენიმე ათეული მოძველებული ტანკი ,,ლეოპარდი,’’ ,,ჩელენჯერი’’ და ,,აბრამსი.’’
,,პანტერა’’ – სრულიად ახალი ტანკია, რომელმაც პოლიგონზე გამოცდა გასულ წელს გაიარა. მისი კორპუსი შეიქმნა ,,ლეოპარდის’’ ძველი მოდელების ბაზაზე, თუმცა მისი კოშკურა სრულიად განსხვავებულია და აღჭურვილია სისტემით, რასაც ,,რეინმეტალში’’ უწოდებენ Future Cun System-ს ანუ მომავლის საბრძოლო სისტემას. კერძოდ, ის მოიცავს ახალ 130 მილიმეტრიანი კალიბრის ქვემეხს, ანუ 10 მილიმეტრით მეტია ,,ლეოპარდისაზე.’’
ნაკლები წონა და საკუთარი დრონები
მას აქვს გადატენის ავტომატური სისტემა, ამდენად ეკიპაჟი შემცირებულია ოთხი კაციდან სამამდე. კოშკურა იმართება ავტომატურად და მსროლელი იმყოფება ტანკის კორპუსში, სადაც ჯავშანი ყველაზე სქელია. ეს უპირატესობა, როგორც ჩანს პრინციპულია, რადგან ,,ჩელენჯერთან’’ და ,,აბრამსთან’’ შედარებით, ,,პანტერას’’ ჯავშანი გაცილებით თხელია. მეორე უპირატესობა არის ის, რომ ,,პანტერა’’  შედარებით მსუბუქია. მთლიანად აღჭურვილი ტანკი, იწონის 59 ტონას, რაც 10 ტონით ნაკლებია ,,ლეოპარდის’’ წონაზე, ხოლო 20 ტონით ნაკლები ,,ჩელენჯერისაზე.’’ ამდენად, უნდა ვივარაუდოთ, რომ ტანკი იქნება შედარებით სწრაფი, თუმცა მწარმოებელი ჯერჯერობით არ იძლევა ამგვარ მონაცემებს.
ყველაზე საინტერესო სიახლე ტანკში ისაა, რომ მას აქვს საკუთარი დრონების კომპლექტი. ამით უნდა გაიზარდოს მისი საცეცხლე ძალა (კერძოდ კომპლექტში შედის დრონი-კამიკაძე) და ეკიპაჟის ცოდნა იმის თაობაზე – თუ რა ხდება ბრძოლის ველზე.
,,რეინმეტალი’’ პირობას დებს, რომ უკრაინაში ააშენებს სატანკო  ქარხანას, რომლის დანიშნულებაც იქნება უკრაინისთვის ტანკების დამზადება. ჯერჯერობით უცნობია, რა სახის ტანკების წარმოება იგეგმება: ,,პანტერების’’ თუ ,,ლეოპარდების.’’
ერთი შეხედვით, ეს გეგმა ბრწყინვალედ გამოიყურება. გერმანელები იძლევიან ძვირფას, ახალი თაობის სუპერიარაღს, რომლის მიწოდებისგან თავს იკავებდა, არა მარტო მათი ქვეყანა, არამედ თეთრი სახლიც. თუმცა ახალ ტანკს, ,,ლეოპარდისგან“ განსხვავებით, ჯერ არ გაუვლია ნამდვილი საბრძოლო ნათლობა. მხოლოდ ბრძოლის ველზე გაირკვევა, აქვს თუ არა მას რაიმე სახის კონსტრუქციული ხინჯი, რამაც შეიძლება საფრთხე შეუქმნას ტანკის ეკიპაჟს. ფაქტია ისიც, რომ ბრძოლის ველზე, გვიანი იქნება. მთლიანობაში ბუნდესვერის იარაღმა არაერთხელ გამოავლინა ტექნიკური ნაკლოვანებები. მაგალითად დეკემბერში გაჩნდა ცნობა, რომ 18 ახალი გერმანული ფეხოსანთა ჯავშანმანქანა ,,პუმადან,’’ 17 გამოუსადეგარი იყო. შემდეგ გაირკვა, რომ მე-18 მანქანაც მწყობრიდან გამოვიდა.
ტანკის  სახელწოდება –,,პანტერა“, მისი სახელგანთქმული, მეორე მსოფლიო ომის დროინდელი წინამორბედიდან მოდის. იმ დროს გერმანელმა ინჟინრებმა ის შეიმუშავეს, როგორც ვერმახტის პასუხი – საბჭოთა T-34-ზე. იმდროინდელ ,,პანტერას’’ უფრო მომრგვალებული ფორმები ჰქონდა და გააჩნდა დახრილი წინა ჯავშანი, რომელიც იცავდა მას ტანკსაწინააღმდეგო იარაღისა და ქვეითების არსენალში არსებული ანტისატანკო საშუალებებისგან.

Штепан Гобза (Štěpán Hobza)
Еще не просохли чернила на немецком обещании отправить Киеву танки «Леопард», как немцы уже выдвинули новое предложение. Правда, на этот раз оно поступило не от федерального правительства в Берлине, а от ведущего немецкого оборонного предприятия «Рейнметалл», которое предлагает украинцам, вот уже год противостоящим России, новенький танк «Пантера»
Пока неясно, сколько единиц будут отправлены. Как передает сервер «Бизнес Инсайдер», их гусеницы впервые коснутся украинской земли через «15 — 18 месяцев», то есть в течение будущего года. К тому моменту на вооружении Украины могут уже стоять несколько десятков устаревших западных танков «Леопард», «Челленджер» и «Абрамс».
«Пантера» —совершенно новый танк, который прошел первые полигонные испытания в июле прошлого года. Его корпус создавался на основе старых моделей «Леопарда», однако башня у этого танка совершенно новая и оснащена тем, что в «Рейнметалл» называют Future Gun System, то есть боевая система будущего. Она, в частности, включает новейшую пушку 130-миллиметрового калибра, то есть на десять миллиметров больше, чем у «Леопарда».
Меньший вес и собственные дроны
Он также располагает автоматической системой подзарядки, и поэтому экипаж танка сокращается с четырех человек до трех. Башня управляется автоматически, и поэтому стрелок может сидеть прямо в корпусе танка — там, где самая толстая броня. Это преимущество, вероятно, принципиально, поскольку по сравнению с танками «Челленджер» и «Абрамс» у танка «Пантера» чуть менее прочная броня. Другой плюс заключается в том, что у «Пантер» относительно небольшой вес. Полностью вооруженный танк весит 59 тонн, что на десять тонн меньше, чем вес «Леопарда», и на двадцать тонн меньше, чем вес «Челленджера». Поэтому можно предположить, что танк «Пантера» будет относительно быстрым, хотя пока производитель не обнародовал данные об этом.
Пожалуй, наиболее интересное новшество танка «Пантера» — это собственный набор дронов. Они призваны повысить его огневую мощь (в набор, в частности, входят дроны-камикадзе) и повысить осведомленность экипажа о происходящем на пол боя.
Также «Рейнметалл» обещал, что на Украине построит завод по производству танков, предназначенных для Украины. Пока неясно, какие танки там будут производиться: «Пантеры» или «Леопарды».
На первый взгляд, этот план выглядит великолепно. Немцы предлагают дорогое супероружие нового поколения, которое на протяжении многих месяцев отказывались отправлять не только они, но и даже Белый дом. Однако новый танк «Пантера» пока еще не проходил настоящего боевого крещения, как и танк «Леопард 2». Хотя только на поле боя станет понятно, есть ли у него какие-то конструкционные недоработки или дефекты, угрожающие жизни экипажа. Правда, в бою уже может быть слишком поздно.
Вообще в прошлом оружие бундесвера не раз демонстрировало технические несовершенства. Например, в декабре появились сообщения о том, что из 18 совершенно новых немецких БМП «Пума» 17 непригодны к применению. Потом стало известно, что и последняя, 18-я, БМП тоже вышла из строя.
Танк «Пантера» назван в честь своего прославленного тезки времен Второй мировой войны. В то время немецкие инженеры сконструировали его как ответ немецкого вермахта на советский танк Т-34. У «Пантеры» тех времен были более округлые формы, чем у старых немецких танков и скошенная передняя броня, которая защищала его от противотанковых орудий и противотанковых средств пехоты.