უკრაინის პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი ამბობს, რომ გადაწყვეტილება – რუსეთის 2024 წლის პარიზის ოლიმპიადაზე დაშვების შესახებ – იქნება იმის დემონსტრაცია, რომ „ტერორი – გარკვეული დოზით მისაღებია“
მან თქვა, რომ ეს საკითხი განიხილა საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუილ მაკრონთან.
მოსკოვს არ უნდა დაანებონ ოლიმპიადის პროპაგანდისტული მიზნებით გამოყენება, დასძინა მან.
საერთაშორისო ოლიმპიურმა კომიტეტმა (სოკ-ი) განაცხადა, რომ რუსი და ბელორუსი სპორტსმენები შეძლებენ ოლიმპიადაზე „ნეიტრალური სტატუსით“ მონაწილეობას.
უკრაინა იმუქრება პარიზი-2024-ის ბოიკოტირებით იმ შემთხვევაში, თუ რუს და ბელორუს სპორტსმენებს შეჯიბრებებში მონაწილეობის უფლებას მისცემენ.
სოკ-ის მცდელობები, „დააბრუნოს რუსი სპორტსმენები ოლიმპიურ თამაშებზე, ესაა განაცხადი მთელი მსოფლიოსთვის, რომ ტერორი გარკვეული სახით მისაღებია, განაცხადა ზელენსკიმ თავის ღამის გამოსვლაში.
რუსეთს არ უნდა მივცეთ საშუალება გამოიყენოს ოლიმპიური თამაშები, „ან სხვა რომელიმე სპორტული ღონისძიება, თავისი აგრესიისა და სახელმწიფო შოვინიზმის გასამართლებლად“, დაამატა მან.
ამ კვირაში სოკ-მა განაცხადა, რომ რუს და ბელორუს სპორტსმენებს შეეძლებათ მონაწილეობა „ნეიტრალური სპორტსმენების“ სახით, რადგან „არცერთ სპორტსმენს არ უნდა აეკრძალოს შეჯიბრებაში ჩართვა პასპორტის გამო“.
თუმცა ბატონი ზელენსკი ამბობს, რომ სპორტი ვერ იქნება ნეიტრალური, ვიდრე მისი ქვეყნის ათლეტები ბრძოლის ველზე იღუპებიან.
მან პარალელი გაავლო 1936 წლის ბერლინის ოლიმპიურ თამაშებთან, როცა ხელისუფლების სათავეში ნაცისტები იმყოფებოდნენ.
„ეს იყო სერიოზული შეცდომა ოლიმპიადის ისტორიაში“, თქვა მან. „ოლიმპიურ მოძრაობასა და სახელმწიფო ტერორიზმს, არ შეიძლება ჰქონდეს შეხების წერტილი“.
დიდი ბრიტანეთის ხელისუფლებამ ასევე დაგმო გადაწყვეტილება – „ნეიტრალური სპორტსმენების“ თაობაზე – „სამყარო მოექცა საომარი რეალობის მიღმა“.
ბატონი ზელენსკის კომენტარები გაისმა მას შემდეგ, რაც რუსული არმია მთელი ღამის განმავლობაში ბომბავდა უკრაინის რეგიონ ხერსონს, რაც მან დღისით წამოიწყო.
ადგილობრივი მოხელეების თქმით, 6 ადამიანი დაიჭრა, მათგან 2 – საავადმყოფოს დაბომბვისას.
ხერსონის საოლქო ადმინისტრაცია იტყობინება, რომ შაბათს რეგიონს ჭურვები 40-ჯერ დაუშინეს, ხოლო კვირას, დაბომბვა მთელი დღის განმავლობაში არ შეწყვეტილა.
ხერსონი იყო ერთადერთი ადმინისტრაციული ცენტრი, რომელიც რუსულმა არმიამ 2022 წლის თებერვალში შეჭრის შედეგად დაიკავა, ნოემბერში კი ის აქედან, სამარცხვინოდ იქნა გაძევებული.
პრეზიდენტმა ზელენსკიმ ასევე განაცხადა, რომ რუსეთმა შეტევები განაახლა დონეცკის ოლქის აღმოსავლეთ ნაწილში. მან თქვა, რომ უკრაინას ესაჭიროება ახალი იარაღი, რათა გამოასწოროს „უმძიმესი“ ვითარება, რომელიც შეიქმნა განუწყვეტელი იერიშების შედეგად.
„რუსეთს სურს ომის გახანგრძლივება და ჩვენი ძალების გამოფიტვა, ამიტომ არსებული რეალობა, ჩვენ იარაღის ძალით უნდა შევცვალოთ. უნდა დავაჩქაროთ პროცესები, გავზარდოთ იარაღით მომარაგება და გავხსნათ ახალი შესაძლებლობები უკრაინისთვის“, თქვა მან.

Президент Украины Владимир Зеленский говорит, что разрешение России участвовать в Олимпийских играх 2024 года в Париже было бы равносильно демонстрации того, что «террор в какой-то мере приемлем»
Он сказал, что поднимал этот вопрос с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Москве нельзя позволить использовать Олимпиаду в пропагандистских целях, добавил он.
Международный олимпийский комитет (МОК) заявил, что российские и белорусские спортсмены могут выступать на Олимпийских играх в нейтральном статусе.
Но Украина пригрозила бойкотировать Париж-2024, если российским и белорусским спортсменам разрешат участвовать в соревнованиях.
Попытки МОК «вернуть российских спортсменов на Олимпийские игры — это попытки сказать всему миру, что террор в какой-то мере приемлем», — заявил господин Зеленский в своем ночном видеообращении.
России не должно быть позволено использовать Игры «или любое другое спортивное мероприятие в качестве пропаганды своей агрессии или государственного шовинизма», добавил он.
На этой неделе МОК заявил, что российские и белорусские спортсмены могут выступать в качестве «нейтральных спортсменов», заявив, что «ни одному спортсмену не должно быть запрещено участвовать в соревнованиях только из-за их паспорта».
Но господин Зеленский говорит, что в спорте не может быть нейтралитета, пока спортсмены его страны гибнут на поле боя.
Он также провел сравнение с Олимпийскими играми 1936 года в Берлине, когда нацисты были у власти.
«Это была серьезная олимпийская ошибка», — сказал он. «Олимпийское движение и террористические государства определенно не должны пересекаться».
Правительство Великобритании также осудило план разрешить спортсменам соревноваться нейтрально как «мир вдали от реальности войны».
Комментарии господина Зеленского прозвучали после того, как российские войска продолжали обстреливать украинский регион Херсон всю ночь, после целого дня нападений, в результате которых погибли по меньшей мере три человека.
По словам местных чиновников, еще шестеро были ранены, двое из них при обстреле больницы.
Херсонская областная администрация сообщила, что регион подвергся обстрелу почти 40 раз в субботу и непрерывно обстреливался в воскресенье.
Херсон был единственной региональной столицей, сдавшейся российским войскам после вторжения в феврале 2022 года, но в ноябре они были вынуждены унизительно отступить.
Президент Зеленский заявил, что Россия также активизировала свои атаки в восточной части Донецкой области. Он сказал, что его силам нужно новое оружие, чтобы противостоять «очень жесткой» ситуации постоянных нападений.
«Россия хочет, чтобы война затянулась и истощила наши силы. Поэтому мы должны сделать время нашим оружием. Мы должны ускорить события, ускорить поставки и открыть новые варианты вооружения для Украины», — сказал он.