სამივე მათგანს აქვს კიდევ ერთი თვე, რათა აპელაციით მიაღწიოს სასჯელის შემსუბუქებას. წინააღმდეგ შემთხვევაში – მათ დახვრეტა ემუქრებათ
კიევი – კრემლის მიერ მართულმა ხელისუფლებამ, სასიკვდილო განაჩენი გამოუტანა დიდი ბრიტანეთის ორ და მაროკოს ერთ მოქალაქეს, რომლებიც უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში მსახურობდნენ. ეს მოხდა სამდღიან საჩვენებელ პროცესზე, რომლის დროსაც, სასამართლოს წინაშე არ წარდგენილა მათი სასარგებლო არც ერთი მტკიცებულება.
დიდი ბრიტანეთის მოქალაქეები ეიდენ ასლინი და შონ პინერი, ასევე მაროკოს მოქალაქე საადუნ ბრაჰიმი, დამნაშავედ ცნეს იმაში, რომ ისინი წამოადგენენ უცხოელ დაქირავებულებს და მონაწილეობდნენ „ტერორისტულ“ საქმიანობაში, როცა რუს მებრძოლებს ხელში ტყვედ ჩაუვარდნენ – ბრიტანელები შეიპყრეს აპრილში – უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ქალაქ მარიუპოლში, ხოლო ბრაჰიმი დააკავეს ვოლნოვახაში, დონეცკის სამხრეთით.
სასამართლომ, მათ განაჩენი გამოუტანა თვითგამოცხადებულ „დონეცკის სახალხო რესპუბლიკაში“, აღმოსავლეთ უკრაინის ტერიტორიაზე, რომელსაც რუსეთი აკონტროლებს და რომელიც არ უცნია საერთაშორისო თანამეგობრობას. მათ აქვთ ერთი თვე საიმისოდ, რომ წარადგინონ აპელაცია და მიაღწიონ სასჯელის შემსუბუქებას, ასე დაადგინა სასამართლომ. საპირისპირო შემთხვევაში, მათ დახვრეტა ემუქრებათ.
დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა – ლიზ ტრასმა ტვიტერში დაწერა: „კატეგორიულად ვგმობ – ეიდენ ასლინისა და შონ პინერის მიმართ გამოტანილ განაჩენს. ისინი წარმოადგენენ სამხედრო ტყვეებს. ეს განაჩენი ფიქციააა და არაფერი აქვს საერთო ლეგიტიმურობასთან. მთელი ჩემი არსებით, ვარ მათი ოჯახების გვერდით. ჩვენ ვაკეთებთ ყველაფერს მათ მხარდასაჭერად“.
დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა ბორის ჯონსონმა, მანამდე მოუწოდა რუსეთის ხელისუფლებას, მოეპყრას მის თანამემამულეებს – „ ჰუმანურად და თანაგრძნობით“.
მაროკოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ჯერ კომენტარი არ გაუკეთებია.
28 წლის ასლინი, 48 წლის პინერი და 21 წლის ბრაჰიმი კონტრაქტის საფუძველზე მსახურობდნენ უკრაინულ არმიაში. ასლინმა ახლახან განაახლა 4 წლიანი კონტრაქტი და მჭიდრო კავშირი აქვს ამ ქვეყანასთან. როგორც ჩვეულებრივი ჯარისკაცებზე, ამ მამაკაცებზე ვრცელდება ჟენევის კონვენცია სამხედრო ტყვეების შესახებ.

The three have one month to appeal and possibly receive a reduced sentence. Otherwise, they face death by firing squad.
KYIV — Kremlin-controlled authorities have sentenced to death two British citizens and a Moroccan national who all served in Ukraine’s military after a three-day show trial in which no evidence in their favor was presented.
British citizens Aiden Aslin and Shaun Pinner, and Moroccan national Saadoun Brahim, were convicted of being foreign mercenaries and partaking in “terrorist” activities when captured by Russian forces — the Brits were captured in the southeastern city of Mariupol in April while Brahim was captured in March in Volnovakha, south of Donetsk.
A court sentenced them in the self-proclaimed “People’s Republic” of Donetsk, a territory of eastern Ukraine that Russia controls and is unrecognized by the international community. They have one month to appeal and possibly receive a reduced sentence, the court said. Otherwise, they face death by firing squad.
U.K. Foreign Secretary Liz Truss wrote on Twitter: “I utterly condemn the sentencing of Aiden Aslin and Shaun Pinner held by Russian proxies in eastern Ukraine. They are prisoners of war. This is a sham judgment with absolutely no legitimacy. My thoughts are with the families. We continue to do everything we can to support them.”
British Prime Minister Boris Johnson previously urged the Russian government to treat his countrymen “humanely and compassionately.”
The Moroccan foreign ministry has not commented on Brahim’s case.
Aslin, 28, Pinner, 48, and Brahim, 21, were active-duty troops serving regular contracts with the Ukrainian military; Aslin had recently re-upped his contract for a fourth year and had deep ties to the country. As regular soldiers, the men should be protected by the Geneva Conventions on prisoners of war.