სამივე მათგანს აქვს კიდევ ერთი თვე, რათა აპელაციით მიაღწიოს სასჯელის შემსუბუქებას. წინააღმდეგ შემთხვევაში – მათ დახვრეტა ემუქრებათ
კიევი – კრემლის მიერ მართულმა ხელისუფლებამ, სასიკვდილო განაჩენი გამოუტანა დიდი ბრიტანეთის ორ და მაროკოს ერთ მოქალაქეს, რომლებიც უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში მსახურობდნენ. ეს მოხდა სამდღიან საჩვენებელ პროცესზე, რომლის დროსაც, სასამართლოს წინაშე არ წარდგენილა მათი სასარგებლო არც ერთი მტკიცებულება.
დიდი ბრიტანეთის მოქალაქეები ეიდენ ასლინი და შონ პინერი, ასევე მაროკოს მოქალაქე საადუნ ბრაჰიმი, დამნაშავედ ცნეს იმაში, რომ ისინი წამოადგენენ უცხოელ დაქირავებულებს და მონაწილეობდნენ „ტერორისტულ“ საქმიანობაში, როცა რუს მებრძოლებს ხელში ტყვედ ჩაუვარდნენ – ბრიტანელები შეიპყრეს აპრილში – უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ქალაქ მარიუპოლში, ხოლო ბრაჰიმი დააკავეს ვოლნოვახაში, დონეცკის სამხრეთით.
სასამართლომ, მათ განაჩენი გამოუტანა თვითგამოცხადებულ „დონეცკის სახალხო რესპუბლიკაში“, აღმოსავლეთ უკრაინის ტერიტორიაზე, რომელსაც რუსეთი აკონტროლებს და რომელიც არ უცნია საერთაშორისო თანამეგობრობას. მათ აქვთ ერთი თვე საიმისოდ, რომ წარადგინონ აპელაცია და მიაღწიონ სასჯელის შემსუბუქებას, ასე დაადგინა სასამართლომ. საპირისპირო შემთხვევაში, მათ დახვრეტა ემუქრებათ.
დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა – ლიზ ტრასმა ტვიტერში დაწერა: „კატეგორიულად ვგმობ – ეიდენ ასლინისა და შონ პინერის მიმართ გამოტანილ განაჩენს. ისინი წარმოადგენენ სამხედრო ტყვეებს. ეს განაჩენი ფიქციააა და არაფერი აქვს საერთო ლეგიტიმურობასთან. მთელი ჩემი არსებით, ვარ მათი ოჯახების გვერდით. ჩვენ ვაკეთებთ ყველაფერს მათ მხარდასაჭერად“.
დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა ბორის ჯონსონმა, მანამდე მოუწოდა რუსეთის ხელისუფლებას, მოეპყრას მის თანამემამულეებს – „ ჰუმანურად და თანაგრძნობით“.
მაროკოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ჯერ კომენტარი არ გაუკეთებია.
28 წლის ასლინი, 48 წლის პინერი და 21 წლის ბრაჰიმი კონტრაქტის საფუძველზე მსახურობდნენ უკრაინულ არმიაში. ასლინმა ახლახან განაახლა 4 წლიანი კონტრაქტი და მჭიდრო კავშირი აქვს ამ ქვეყანასთან. როგორც ჩვეულებრივი ჯარისკაცებზე, ამ მამაკაცებზე ვრცელდება ჟენევის კონვენცია სამხედრო ტყვეების შესახებ.

У всех троих есть месяц, чтобы подать апелляцию и, возможно, получить смягченный приговор. В противном случае им грозит смерть через расстрел
КИЕВ — Подконтрольные Кремлю власти приговорили к смертной казни двух граждан Великобритании и гражданина Марокко, служивших в вооруженных силах Украины, после трехдневного показательного процесса, в ходе которого не было представлено ни одного доказательства в их пользу.
Граждане Великобритании Эйден Аслин и Шон Пиннер, а также гражданин Марокко Саадун Брахим были признаны виновными в том, что они были иностранными наемниками и участвовали в «террористической» деятельности, когда попали в плен к российским войскам — британцы были захвачены в юго-восточном городе Мариуполь в апреле, а Брахим был захвачен в марте в Волновахе, к югу от Донецка.
Суд вынес им приговор в самопровозглашенной «Народной республике» Донецка, территории восточной Украины, которую контролирует Россия и которая не признана международным сообществом. У них есть месяц на подачу апелляции и возможное смягчение приговора, сказал суд. В противном случае им грозит смерть через расстрел.
Министр иностранных дел Великобритании Лиз Трусс написала в Твиттере: «Я категорически осуждаю приговор Эйдену Аслину и Шону Пиннеру, удерживаемым российскими союзниками на востоке Украины. Они являются военнопленными. Это фиктивный приговор, не имеющий абсолютно никакой легитимности. Мои мысли с семьями. Мы продолжаем делать все возможное, чтобы поддержать их».
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон ранее призывал российское правительство обращаться с его соотечественниками «гуманно и сострадательно».
Министерство иностранных дел Марокко не прокомментировало дело Брахима.
28-летний Аслин, 48-летний Пиннер и 21-летний Брахим были военнослужащими срочной службы, проходящими регулярный контракт с украинскими военными; Аслин недавно перезаключил свой контракт на четвертый год и имел глубокие связи с этой страной. Как обычные солдаты, эти мужчины должны быть защищены Женевскими конвенциями о военнопленных.