ქორი ბენეტი, ჯაკოპო ბარიგაცი
ევროკომისიის ავჯდომარე ირწმუნება, რომ ასეი პაკეტი დაეხმარება უკრაინას ადგენასა და ევროკავშირი გაწევრიანებაში, მაგრმ ინიციატივაში კონკრეტიკა მწირია
ევროპის კომისიის თავჯდეომარემ – ურსულა ფონ ლაიენმა, ოთხშაბათს მხარი დაუჭირა ფინანსურ პაკეტს უკრაინისთვის, რომელიც ქვეყანას საშუალებას მიცემს, აღადგინოს  და გარდაქმნას ეკონომიკა – რუსეთთან ომის დასრულების შემდგომ.
„გვსურს, რომ უკრაინამ მოიგოს ეს ომი. მაგრამ ჩვენ ასევე გვინდა, შევქმნათ წინაპირობები, უკრაინის ომის შემდგომი წარმატებისთვის“ – განაცხადა ფონ დერ ლაიენმა ევროპის პარლამენტში გამოსვლისას, სადაც ის გამოვიდა წინადადებით, თანდათან შეწყდეს რუსული ნავთობის შესყიდვები და დაწესდეს სანქციები მოსკოვის ხაზინის წინააღმდეგ.
მას შემდეგ, რაც დასავლელმა მოკავშირეებმა მილიარდობით დოლარი გაგზავნეს უკრაინაში სამხედრო და ჰუმანიტარული დახმარების სახით, მათ ყურადღებას, ახლა უკვე იპყრობს გაუგონარი ნგრევა მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ასევე ქვეყნის მძიმე ფინანსური მდგომარეობა, რომელიც ამითაა გამოწვეული.
აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა, უკვე სთხოვა კანონმდებლებს, დაეთანხმონ უკრაინის ეკონომიკურ მხარდაჭერის წინადადებას – 8,5 მილიარდი დოლარით, 33 მილიარდიანი პაკეტის ფარგლებში. ოთხშაბათს ფონ დერ ლაიენმა განაცხადა, რომ ევროპამ ამგვარადვე უნდა იმოქმედოს, თუმცა მას არ დაუსახელებია კონკრეტული თანხა.
„ჩვენ როგორც ევროპის გუნდმა, საკუთარი წვლილი უნდა შევიტანოთ“ – თქვა მან ევროპარლამენტის წევრთა აპლოდისმენტების ფონზე.
ფონ დერ ლაიენმა აღნიშნა, რომ წელს უკრაინის წარმოება 35-50%-ით დაეცემა და მიუთითა საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებზე, რომელთა თანახმად ქვეყანას სჭირდება 5 მილიარდი ევრო, მხოლოდ მოსახლეობის მიმართ არსებული დავალიანების გასასტუმრებლად და მისთვის ელემენტარული მომსახურების გასაწევად.
ამ მოთხოვნათა დასაკმაყოფილებლად, კომისიამ შეიმუშავა „აღდგენის ღონისძიებათა ამბიციური პაკეტი.“ ეს პაკეტი, მისი აზრით, არა მარტო მოიზიდავს სახსრებს უკრაინაში, არამედ მოახდენს, მისი ეკონომიკის რესტრუქტუირებას ევროკავშირის სტანდარტების შესაბამისად. „პაკეტით, უნდა განისაზღვროს ეტაპებისა და მიზნების ერთობლიობა, რათა დავრწმუნდეთ, რომ ევროპულ სახსრებს მოაქვს სარგებელი უკრაინელი ხალხისთვის და ისინი იხარჯება ევროკავშირში არსებული წესების თანახმად“ – განაცხადა ფონ დერ ლაიენმა. „ეს დაგვეხმარება კორუფციასთან ბრძოლაში – ჩვენ ეს უნდა შევძლოთ, ეს მიგვიყვანს ევროპის სტანდარტების შესაბამის გარემომდე და რადიკალურად გაზრდის უკრაინის სამრეწველო პოტენციალს“.
თუმცა ამ იდეის ხორცშესხმისთვის, ფონ დერ ლაიენს, საბოლოო ჯამში, სჭირდება ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მხარდაჭერა, რაც ნიშნავს, რომ ყოველივეს მოჰყვება სერიოზული მოლაპარაკებები.
მიზანს, ფონ დერ ლაიენის თქმით, წარმოადგენს ის, რომ აღდგენის პაკეტმა უნდა დააჩქაროს უკრაინის გაწევრიანება ევროკავშირსი. ამგვარი თხოვნით მიმართა ევროპას კიევმა. ზოგიერთი წევრის მოსაზრებით, უკრაინისთვის ეკონომიკური რეფორმებისთვის ფინანსების გადაცემა, შესაძლოა გახდეს შემობრუნების წერტილი იმ ქვეყნებისთვის, მაგალითად ნიდერლანდებისა და საფრანგეთისთვის, რომლებიც ცივად ეკიდებიან ევროკავშირის გაფართოებას.
„საბოლოო ჯამში, პატივცემულო წევრებო, ეს უკრაინას გაუკვალავს გზას ევროკავშირისკენ“- დასკვნა ფონ ლაიენმა.
ვარაუდობენ, რომ ივნისში დაგეგმილ ევროკავშირის ლიდერების შეხვედრაზე, კომისია წარადგენს პასუხს უკრაინის მოთხოვნაზე -ევროგაერთიანებაში მისი გაწევრიანების შესახებ.
ზოგიერთი დიპლომატი ამბობს, რომ კომპრომისული გადაწყვეტილება, შეიძლება იყოს „პოტენციური კანდიდატის სტატუსი“ , რომელიც ახლა გამოიყენება კოსოვოსა და ბოსნიის მიმართ. ასეთი სტატუსი, ენიჭება ევროკავშირში გაწევრიანების მკაფიო პერსპექტივის მქონე ქვეყნებს, ისე რომ, მათ არ ეძლევათ „კანდიდატის“ სრული სტატუსი.

BY CORY BENNETT AND JACOPO BARIGAZZI
European Commission chief argues such aid would help Ukraine rebuild and align with the EU — but offers few specifics.
European Commission President Ursula von der Leyen on Wednesday threw her weight behind a financial package for Ukraine that would rebuild the country and reshape its economy once the war against Russia has ended.
“We want Ukraine to win this war. But we also want to set the conditions for Ukraine’s success in the aftermath of the war,” von der Leyen declared in a speech to the European Parliament, during which she also proposed a phaseout of Russian oil purchases and further sanctions targeting Moscow’s coffers.
While Western allies have directed billions of dollars toward Ukraine in military and humanitarian aid, attention has recently turned to the incredible decimation across the country — and the grievous financial situation it has created.
U.S. President Joe Biden has already asked lawmakers to approve $8.5 billion in economic support for Ukraine as part of a $33 billion aid package. And on Wednesday, von der Leyen argued Europe must move as well — while stopping short of suggesting a specific financial figure.
“We, as Team Europe, have to do our share,” she said to applause from European Parliament members.
Von der Leyen noted Ukraine’s economic output will plunge between 35 and 50 percent this year and pointed to International Monetary Fund estimates that the country now needs €5 billion each month just to cover payments and maintain basic services for citizens.
To meet this need, the Commission chief proposed an “ambitious recovery package.” The package she envisioned would both bring funds to Ukraine, and also restructure the economy more in line with EU standards.
“It could set a system of milestones and targets to make sure that the European money truly delivers for the people of Ukraine and is spent in accordance with EU rules,” von der Leyen said. “It could help fight corruption — we have to do that — it could align the legal environment with European standards and radically upgrade Ukraine’s productive capacity.”
To see her vision through, however, von der Leyen will ultimately need buy-in from EU countries — meaning considerable negotiations lie ahead.
The goal, von der Leyen said, is for the recovery package to speed Ukraine’s entrance into the EU — a request Kyiv has made but that some EU countries warn will take time. The idea of sending Ukraine money contingent on economic reforms could be key to convincing countries like the Netherlands and France that have so far been cold on EU enlargement, diplomats say.
“Eventually, honorable members, it will pave the way for Ukraine’s future inside the European Union,” von der Leyen concluded.
The Commission is expected to offer its response to Ukraine’s membership request ahead of an EU leaders’ meeting in June.
Some diplomats say a potential compromise could be to label Ukraine a “potential candidate,” a tag that currently applies to Kosovo and Bosnia — an outcome that would fall short of what Ukraine wants. Such a designation is given to countries with a clear prospect of eventually joining the EU without offering them full “candidate” status.