ქორი ბენეტი, ჯაკოპო ბარიგაცი
ევროკომისიის ავჯდომარე ირწმუნება, რომ ასეი პაკეტი დაეხმარება უკრაინას ადგენასა და ევროკავშირი გაწევრიანებაში, მაგრმ ინიციატივაში კონკრეტიკა მწირია
ევროპის კომისიის თავჯდეომარემ – ურსულა ფონ ლაიენმა, ოთხშაბათს მხარი დაუჭირა ფინანსურ პაკეტს უკრაინისთვის, რომელიც ქვეყანას საშუალებას მიცემს, აღადგინოს  და გარდაქმნას ეკონომიკა – რუსეთთან ომის დასრულების შემდგომ.
„გვსურს, რომ უკრაინამ მოიგოს ეს ომი. მაგრამ ჩვენ ასევე გვინდა, შევქმნათ წინაპირობები, უკრაინის ომის შემდგომი წარმატებისთვის“ – განაცხადა ფონ დერ ლაიენმა ევროპის პარლამენტში გამოსვლისას, სადაც ის გამოვიდა წინადადებით, თანდათან შეწყდეს რუსული ნავთობის შესყიდვები და დაწესდეს სანქციები მოსკოვის ხაზინის წინააღმდეგ.
მას შემდეგ, რაც დასავლელმა მოკავშირეებმა მილიარდობით დოლარი გაგზავნეს უკრაინაში სამხედრო და ჰუმანიტარული დახმარების სახით, მათ ყურადღებას, ახლა უკვე იპყრობს გაუგონარი ნგრევა მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ასევე ქვეყნის მძიმე ფინანსური მდგომარეობა, რომელიც ამითაა გამოწვეული.
აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა, უკვე სთხოვა კანონმდებლებს, დაეთანხმონ უკრაინის ეკონომიკურ მხარდაჭერის წინადადებას – 8,5 მილიარდი დოლარით, 33 მილიარდიანი პაკეტის ფარგლებში. ოთხშაბათს ფონ დერ ლაიენმა განაცხადა, რომ ევროპამ ამგვარადვე უნდა იმოქმედოს, თუმცა მას არ დაუსახელებია კონკრეტული თანხა.
„ჩვენ როგორც ევროპის გუნდმა, საკუთარი წვლილი უნდა შევიტანოთ“ – თქვა მან ევროპარლამენტის წევრთა აპლოდისმენტების ფონზე.
ფონ დერ ლაიენმა აღნიშნა, რომ წელს უკრაინის წარმოება 35-50%-ით დაეცემა და მიუთითა საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებზე, რომელთა თანახმად ქვეყანას სჭირდება 5 მილიარდი ევრო, მხოლოდ მოსახლეობის მიმართ არსებული დავალიანების გასასტუმრებლად და მისთვის ელემენტარული მომსახურების გასაწევად.
ამ მოთხოვნათა დასაკმაყოფილებლად, კომისიამ შეიმუშავა „აღდგენის ღონისძიებათა ამბიციური პაკეტი.“ ეს პაკეტი, მისი აზრით, არა მარტო მოიზიდავს სახსრებს უკრაინაში, არამედ მოახდენს, მისი ეკონომიკის რესტრუქტუირებას ევროკავშირის სტანდარტების შესაბამისად. „პაკეტით, უნდა განისაზღვროს ეტაპებისა და მიზნების ერთობლიობა, რათა დავრწმუნდეთ, რომ ევროპულ სახსრებს მოაქვს სარგებელი უკრაინელი ხალხისთვის და ისინი იხარჯება ევროკავშირში არსებული წესების თანახმად“ – განაცხადა ფონ დერ ლაიენმა. „ეს დაგვეხმარება კორუფციასთან ბრძოლაში – ჩვენ ეს უნდა შევძლოთ, ეს მიგვიყვანს ევროპის სტანდარტების შესაბამის გარემომდე და რადიკალურად გაზრდის უკრაინის სამრეწველო პოტენციალს“.
თუმცა ამ იდეის ხორცშესხმისთვის, ფონ დერ ლაიენს, საბოლოო ჯამში, სჭირდება ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მხარდაჭერა, რაც ნიშნავს, რომ ყოველივეს მოჰყვება სერიოზული მოლაპარაკებები.
მიზანს, ფონ დერ ლაიენის თქმით, წარმოადგენს ის, რომ აღდგენის პაკეტმა უნდა დააჩქაროს უკრაინის გაწევრიანება ევროკავშირსი. ამგვარი თხოვნით მიმართა ევროპას კიევმა. ზოგიერთი წევრის მოსაზრებით, უკრაინისთვის ეკონომიკური რეფორმებისთვის ფინანსების გადაცემა, შესაძლოა გახდეს შემობრუნების წერტილი იმ ქვეყნებისთვის, მაგალითად ნიდერლანდებისა და საფრანგეთისთვის, რომლებიც ცივად ეკიდებიან ევროკავშირის გაფართოებას.
„საბოლოო ჯამში, პატივცემულო წევრებო, ეს უკრაინას გაუკვალავს გზას ევროკავშირისკენ“- დასკვნა ფონ ლაიენმა.
ვარაუდობენ, რომ ივნისში დაგეგმილ ევროკავშირის ლიდერების შეხვედრაზე, კომისია წარადგენს პასუხს უკრაინის მოთხოვნაზე -ევროგაერთიანებაში მისი გაწევრიანების შესახებ.
ზოგიერთი დიპლომატი ამბობს, რომ კომპრომისული გადაწყვეტილება, შეიძლება იყოს „პოტენციური კანდიდატის სტატუსი“ , რომელიც ახლა გამოიყენება კოსოვოსა და ბოსნიის მიმართ. ასეთი სტატუსი, ენიჭება ევროკავშირში გაწევრიანების მკაფიო პერსპექტივის მქონე ქვეყნებს, ისე რომ, მათ არ ეძლევათ „კანდიდატის“ სრული სტატუსი.

КОРИ БЕННЕТТ И ДЖАКОПО БАРИГАЦЦИ
Глава Еврокомиссии утверждает, что такая помощь поможет Украине восстановиться и вступить в ЕС, но предлагает мало конкретики.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в среду поддержала финансовый пакет для Украины, который позволит восстановить страну и перестроить ее экономику после окончания войны против России.
«Мы хотим, чтобы Украина выиграла эту войну. Но мы также хотим создать условия для успеха Украины после окончания войны», — заявила фон дер Ляйен, выступая в Европейском парламенте, где она также предложила постепенно прекратить закупки российской нефти и ввести дополнительные санкции против казны Москвы.
В то время как западные союзники направили миллиарды долларов в Украину в виде военной и гуманитарной помощи, внимание недавно обратилось на невероятное разрушение по всей стране — и тяжелое финансовое положение, которое оно создало.
Президент США Джо Байден уже попросил законодателей одобрить экономическую поддержку Украины в размере 8,5 миллиардов долларов в рамках пакета помощи в 33 миллиарда долларов. В среду фон дер Ляйен заявила, что Европа тоже должна действовать, но при этом не стала называть конкретную сумму.
«Мы, как команда Европы, должны внести свою лепту», — сказала она под аплодисменты членов Европейского парламента.
Фон дер Ляйен отметила, что в этом году экономическое производство Украины упадет на 35-50%, и указала на оценки Международного валютного фонда, согласно которым стране требуется 5 млрд. евро ежемесячно только для покрытия платежей и поддержания основных услуг для граждан.
Для удовлетворения этой потребности глава Комиссии предложила «амбициозный пакет мер по восстановлению». Пакет, по ее мнению, позволит не только привлечь средства в Украину, но и реструктурировать экономику в соответствии со стандартами ЕС.
«Он мог бы установить систему этапов и целей, чтобы убедиться, что европейские деньги действительно приносят пользу народу Украины и расходуются в соответствии с правилами ЕС», — сказала фон дер Ляйен. «Это могло бы помочь в борьбе с коррупцией — мы должны это сделать — это могло бы привести правовую среду в соответствие с европейскими стандартами и радикально повысить производственный потенциал Украины».
Однако, чтобы довести свою идею до конца, фон дер Ляйен, в конечном счете, потребуется поддержка со стороны стран ЕС, что означает, что предстоят серьезные переговоры.
Цель, по словам фон дер Ляйен, состоит в том, чтобы пакет мер по восстановлению ускорил вступление Украины в ЕС — с такой просьбой обратился Киев, но некоторые страны ЕС предупреждают, что на это потребуется время. По словам дипломатов, идея отправки Украине денег в зависимости от экономических реформ может стать ключом к убеждению таких стран, как Нидерланды и Франция, которые до сих пор холодно относились к расширению ЕС.
«В конечном итоге, уважаемые члены, это проложит путь для будущего Украины в Европейском Союзе», — заключила фон дер Ляйен.
Ожидается, что Комиссия предложит свой ответ на запрос Украины о членстве до встречи лидеров ЕС в июне.
Некоторые дипломаты говорят, что потенциальным компромиссом может стать присвоение Украине статуса «потенциального кандидата», который в настоящее время применяется к Косово и Боснии. Такой статус присваивается странам с явными перспективами вступления в ЕС без предоставления им полного статуса «кандидата».