ნატაშა ბერტრანი, ქეთი ბო ლილისი
როცა, გასულ თვეში, უკრაინამ ხომალდსაწინააღმდეგო ფრთოსანი რაკეტებით წარმატებით დააზიანა ძვირადღირებული რუსული სამხედრო ხომალდი, მას ეხმარებოდა შეერთებული შტატები
უკრაინული ძალები, შენიშნეს რა რუსული სამხედრო გემი შავ ზღვაში, დაუკავშირდენ ამერიკელ კონტაქტორებს და სთხოვეს მათ დაეზუსტებინათ, ნამდვილად იყო თუ არა ეს „მოსკვა“ – აცნობეს  CNN-ს წყაროებმა, რომლებიც ჩართული იყვნენ ამ მოვლენებში. აშშ-მ, მათ დაუდასტურა, რომ სწორედ ასე იყო და უკრაინელებს გადასცა სადაზვერვო მონაცემები – ხომალდის კოორდინატების შესახებ.
თუმცა გაურკვეველია, იცოდა თუ არა აშშ-მ, რომ უკრაინა გემზე დარტყმას აპირებდა. აშშ არ მონაწილეობდა ამ გადაწყვეტილების მიღებაში, ამბობენ წყაროები.
ხომალდი ჩაიძირა მას შემდეგ, რაც 14 აპრილს მისკენ გაუშვეს 2 უკრაინული ფრთოსანი რაკეტა. ამით რუსულ მხარეს უზარმაზარი ზიანი მიადგა.
ეს ეპიზოდი, რომლის შესახებაც პირველად NBC NEWS-ს შეატყობინეს, მიუთითებს ბაიდენის ადმინისტრაციის შორსმჭვრეტელურ პოზიციაზე – უკრაინასთან სადაზვერვო ინფორმაციის გაცვლის საქმეში, რაც ნაწილია უფრო ფართო პოლიტიკისა, რომელიც მიმართულია უკრაინის მხარდაჭერისკენ, რათა ამ უკანასკნელმა გადამწყვეტი მარცხი აგემოს რუსეთს ბრძოლის ველზე და მნიშვნელოვნად დაასუსტოს მისი შეიარაღებული ძალები.
თუმცა, აქვე წამოიჭრება საკითხი: როგორია „წითელი ხაზები“, როგორც ამერიკისთვის, ისე რუსეთისთვის, როცა საქმე ეხება აშშ-ს მხრიდან უკრაინის მხარდაჭერას.
აშშ, უკვე რამდენიმე თვეა, აწვდის სადაზვერვო ინფორმაციას უკრაინის არმიას – რუსული ნაწილების გადაადგილების შესახებ. აშშ ასევე უზიარებს მას ცნობებს საზღვაო ვითარების თაობაზე, რათა კიევმა უკეთ იცოდეს იმ საფრთხეზე, რომელიც შავ ზღვაში განლაგებული რუსული სამხედრო ხომალდებიდან მომდინარეობს – მათგან, არაერთი მონაწილეობს უკრაინის ტერიტორიის რაკეტებით დაბომბვაში.
ამასთან მკაფიოდ განსაზღვრულია ის, თუ რას უზიარებს აშშ უკრაინას, გვატყობინებენ სხვადასხვა წყაროები.
მაგალითად აშშ, დღემდე უარს ამბობს, უკრაინას გადასცეს ინფორმაცია რუსეთის შიგნით არსებულ პოტენციურ სამიზნეებზე.
მართალია სადაზვერვო მონაცემები, რომელსაც აშშ აწვდის უკრაინას, მოიცავს ინფორმაციას რუსული შენაერთების გადაადგილების შესახებ ქვეყნის შიგნით (მაგალითად ისეთ დეტალებს, როგორიცაა სატრანსპორტო საშუალებების რაობა და პერსონალის ტიპები კონკრეტულ ადგილებზე), მაგრამ აშშ უკრაინას არ ატყობინებს მონაცემებს რუსი სამხედრო ლიდერების ადგილსამყოფელის შესახებ, ამბობენ ოფიციალური პირები.
„ჩვენ არ ვიძლევით სადაზვერვო ინფორმაციას ბრძოლის ველზე უმაღლესი სამხედრო პირების ადგილსამყოფელის შესახებ და არ ვმონაწილეობთ უკრაინელი სამხედროებთან ერთად სამიზნეების შერჩევაში“ – განაცხადა ხუთშაბათს პენტაგონის პრესსპიკერმა ჯონ ქირბიმ ჟურნალისტებთან. ქირბიმ დაამატა, რომ „უკრაინა ახდენს, ჩვენი და სხვა პარტნიორებისგან მიღებული მონაცემების შეჯერებას, საკუთარ, ბრძოლის ველზე მოპოვებულ სადაზვერვო ინფორმაციასთან, შემდეგ კი თავად გამოაქვს გადაწყვეტილება და თავადვე იწყებს მოქმედებას.“

Наташa Бертран и Кэти Бо Лиллис
Когда в прошлом месяце Украина успешно поразила противокорабельными крылатыми ракетами ценный российский военный корабль, ей помогли Соединенные Штаты
Украинские силы, заметив российский военный корабль в Черном море, позвонили своим американским контактам и попросили подтвердить, что это действительно «Москва», сообщили CNN источники, знакомые с событиями. США ответили, что это так, и предоставили разведданные о его местонахождении.
Однако неясно, знали ли США, что Украина нанесет удар по кораблю, и США не были вовлечены в это решение, сказали источники.
Корабль затонул после того, как 14 апреля по нему были выпущены две украинские крылатые ракеты, что нанесло огромный удар по российским военным.
Этот эпизод, о котором впервые сообщил NBC News, отражает все более дальновидную позицию администрации Байдена в вопросе обмена разведданными с Украиной, что является частью более широкой политики, направленной на то, чтобы помочь Украине нанести решительное поражение России на поле боя и значительно ослабить ее вооруженные силы.
Но это также поднимает вопросы о том, каковы «красные линии» как США, так и России, когда речь идет о военной поддержке Украины со стороны США.
США уже несколько месяцев предоставляют украинским войскам разведывательную информацию о передвижениях российских войск внутри Украины, включая перехваченные сообщения о российском военном планировании. Они также предоставляют Украине информацию о морской обстановке, чтобы она могла лучше понять угрозу, исходящую от российских кораблей в Черном море, многие из которых обстреливают украинскую территорию ракетами.
Однако есть и четкие ограничения на то, чем будут делиться США, сообщили CNN несколько источников.
Например, США до сих пор отказывались предоставлять Украине информацию о потенциальных целях внутри самой России. И хотя разведданные, которыми США делятся о передвижении российских войск внутри Украины, могут включать такие детали, как транспортные средства и типы персонала в конкретном месте, США не предоставляли Украине разведданные о местонахождении конкретных российских военных лидеров, заявили официальные лица.
«Мы не предоставляем разведданные о местонахождении высших военных руководителей на поле боя и не участвуем в принятии решений украинских военных о выборе целей», — заявил пресс-секретарь Пентагона Джон Кирби журналистам в четверг. Кирби добавил, что «Украина сочетает информацию, которую мы и другие партнеры предоставляем, с разведданными, которые они сами собирают на поле боя, а затем они принимают свои собственные решения и предпринимают свои собственные действия».