რუსეთის განყოფილების რედაქტორი
ამზადებდა თუ არა ვლადიმირ პუტინი – განცხადებას რუსეთის უკრაინაში შეჭრის თაობაზე? გამოაცხადებდა თუ არა რაიმე გამარჯვების შესახებ? თუ იქნებოდა სიგნალი შემდგომ ესკალაციაზე?
საბოლოო ჯამში, არ მომხდარა არც ერთი და არც მეორე
წითელ მოედანზე ჯარისკაცებისა და რუსი ერის წინაშე გამოსვლისას, კრემლის ლიდერმა გაიმეორა დიდი ხნის წინ გახმიანებული თავის მართლება – უკრაინაზე თავდასხმის შესახებ: არგუმენტი, რომლის თანახმად დამნაშავეა ყველა,  გარდა რუსეთისა.
მან გააკრიტიკა (როგორც ყოველთვის) ამერიკა, ნატო და უკრაინის ხელისუფლება და თქვა, რომ სწორედ მათმა ქმედებებმა, წარმოშვა საფრთხე რუსეთისთვის. საბუთად მოიხმო (როგორც ყოველთვის) „ ნეონაცისტები“ უკრაინაში. ეს ბევრჯერ გვსმენია რუსი ჩინოვნიკებისგან, რომლებიც გამუდმებით გვაწვდიან დაუსაბუთებელ ბრალდებებს იმის შესახებ, რომ უკრაინა გადაივსო ფაშისტებით, ულტრანაციონალისტებითა და ნაციზმის მიმდევრებით.
პრეზიდენტმა პუტინმა აღიარა, რომ რუსეთმა განიცადა სამხედრო დანაკარგი, თუმცა არ დაუკონკრეტებია, რა სახის. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ბოლო ოფიციალური მონაცემებით, დაიღუპა 1 351 რუსი მეომარი. მაგრამ ეს ითქვა 6 კვირის წინ, მას შემდეგ ცნობები არ განუახლებიათ.
საგულისხმოა, რომ ბ-ნ პუტინს არ უხსენებია ჩვეული ფრაზა – „ სპეციალური სამხედრო ოპერაცია,“ თუმცა, არც ომზე უთქვამს რაიმე. ის შეეცადა პარალელები გაევლო მიმდინარე საომარ ქმედებებსა და მეორე მსოფლიო ომს შორის. შესაძლოა, ეს იყო მცდელობა პატრიოტული განწყობილების მობილიზებისა და საამისოდ ახსენა ჰიტლერის დამარცხება, რადგან სურდა ამგვარად გაეძლიერებინა რუსული საზოგადოების მხარდაჭერა უკრაინაში შეჭრისადმი.
ორშაბათს წარმოგვიდგინეს დიდძალი სამხედრო ტექნიკა, მაგრამ უფრო ნაკლები, ვიდრე ეს 2021 წელს იყო.
პუტინის გამოსვლის შემდეგ ათასობით რუსმა ჯარისკაცმა მარშით გადაკვეთა წითელი მოედანი, თუმცა მათი რაოდენობა ჩამორჩებოდა გასული წლის გამარჯვების აღლუმზე ნანახს.
მართალია ჩაატარეს სამხედრო ტექნიკა, მაგრამ დაგეგმილი საჩვენებელი ფრენები არ გამართულა – ოფიციალურ მიზეზად, უამინდობა დასახელდა.
კრემლი ელოდა სწრაფ გამარჯვებას უკრაინაში, ალბათ ჯარების შეყვანიდან რამდენიმე დღეში, მაგრამ ასე არ მოხდა. ბევრი თვლიდა, რომ პუტინის „გეგმა B“ მდგომარეობდა – წარმატებაში 9 მაისისთვის. არც ასე მომხდარა.
რას მოიმოქმედებს პრეზიდენტი პუტინი ამიერიდან? დღევანდელ მიმართვაში – მინიშნებები მწირი იყო. მაგრამ არც ომის შეწყვეტის სიგნალი გვსმენია. ასე რომ, ის გაგრძელდება.

BBC / ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
Готовил ли Владимир Путин важное заявление о наступлении России в Украине? Объявит ли он о какой-то победе? Или даст сигнал к эскалации?
В итоге он не сделал ни того, ни другого
В своем обращении на Красной площади к российским войскам — и к российской нации — кремлевский лидер повторил свое часто звучавшее оправдание нападения на Украину: аргумент, который, похоже, обвиняет в происходящем всех, кроме России.
Он критиковал (как обычно) Америку, НАТО и правительство в Киеве, утверждая, что их действия поставили под угрозу безопасность самой России. Он сослался (как обычно) на «неонацистов» в Украине. Мы часто слышим это от российских чиновников, которые регулярно озвучивают необоснованные утверждения о том, что Украину заполонили фашисты, ультранационалисты и приверженцы нацизма.
Президент Путин признал, что Россия понесла военные потери, но не сообщил никаких подробностей. По последним официальным данным, опубликованным министерством обороны России, погиб 1 351 российский солдат. Но это было шесть недель назад. С тех пор никаких обновлений не было.
Любопытно, что г-н Путин не использовал свою привычную фразу — «специальная военная операция» — для описания российского наступления. Он также не назвал это войной. Но он попытался провести параллели между нынешними боевыми действиями и Второй мировой войной. Возможно, это попытка мобилизовать патриотические настроения, связанные с поражением Гитлера, для усиления поддержки российским обществом вторжения в Украину.
В понедельник было представлено много военной техники, хотя и меньше, чем в 2021 году.
После речи тысячи российских солдат прошли маршем по Красной площади, хотя их было меньше, чем на прошлогоднем параде в День Победы. Была показана и военная техника. Но запланированный пролет военной техники был отменен, официально из-за плохой погоды.
Кремль ожидал быстрой победы в Украине, возможно, в течение нескольких дней после ввода войск. Но этого не произошло.
Многие здесь считают, что «план Б» президента Путина заключался в том, чтобы добиться победы к 9 мая. Этого тоже не произошло.
Куда дальше пойдет президент Путин? В сегодняшней речи было мало подсказок. Но не было и сигнала о прекращении военных действий. Пока что они будут продолжаться.