რუსეთის განყოფილების რედაქტორი
ამზადებდა თუ არა ვლადიმირ პუტინი – განცხადებას რუსეთის უკრაინაში შეჭრის თაობაზე? გამოაცხადებდა თუ არა რაიმე გამარჯვების შესახებ? თუ იქნებოდა სიგნალი შემდგომ ესკალაციაზე?
საბოლოო ჯამში, არ მომხდარა არც ერთი და არც მეორე
წითელ მოედანზე ჯარისკაცებისა და რუსი ერის წინაშე გამოსვლისას, კრემლის ლიდერმა გაიმეორა დიდი ხნის წინ გახმიანებული თავის მართლება – უკრაინაზე თავდასხმის შესახებ: არგუმენტი, რომლის თანახმად დამნაშავეა ყველა,  გარდა რუსეთისა.
მან გააკრიტიკა (როგორც ყოველთვის) ამერიკა, ნატო და უკრაინის ხელისუფლება და თქვა, რომ სწორედ მათმა ქმედებებმა, წარმოშვა საფრთხე რუსეთისთვის. საბუთად მოიხმო (როგორც ყოველთვის) „ ნეონაცისტები“ უკრაინაში. ეს ბევრჯერ გვსმენია რუსი ჩინოვნიკებისგან, რომლებიც გამუდმებით გვაწვდიან დაუსაბუთებელ ბრალდებებს იმის შესახებ, რომ უკრაინა გადაივსო ფაშისტებით, ულტრანაციონალისტებითა და ნაციზმის მიმდევრებით.
პრეზიდენტმა პუტინმა აღიარა, რომ რუსეთმა განიცადა სამხედრო დანაკარგი, თუმცა არ დაუკონკრეტებია, რა სახის. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ბოლო ოფიციალური მონაცემებით, დაიღუპა 1 351 რუსი მეომარი. მაგრამ ეს ითქვა 6 კვირის წინ, მას შემდეგ ცნობები არ განუახლებიათ.
საგულისხმოა, რომ ბ-ნ პუტინს არ უხსენებია ჩვეული ფრაზა – „ სპეციალური სამხედრო ოპერაცია,“ თუმცა, არც ომზე უთქვამს რაიმე. ის შეეცადა პარალელები გაევლო მიმდინარე საომარ ქმედებებსა და მეორე მსოფლიო ომს შორის. შესაძლოა, ეს იყო მცდელობა პატრიოტული განწყობილების მობილიზებისა და საამისოდ ახსენა ჰიტლერის დამარცხება, რადგან სურდა ამგვარად გაეძლიერებინა რუსული საზოგადოების მხარდაჭერა უკრაინაში შეჭრისადმი.
ორშაბათს წარმოგვიდგინეს დიდძალი სამხედრო ტექნიკა, მაგრამ უფრო ნაკლები, ვიდრე ეს 2021 წელს იყო.
პუტინის გამოსვლის შემდეგ ათასობით რუსმა ჯარისკაცმა მარშით გადაკვეთა წითელი მოედანი, თუმცა მათი რაოდენობა ჩამორჩებოდა გასული წლის გამარჯვების აღლუმზე ნანახს.
მართალია ჩაატარეს სამხედრო ტექნიკა, მაგრამ დაგეგმილი საჩვენებელი ფრენები არ გამართულა – ოფიციალურ მიზეზად, უამინდობა დასახელდა.
კრემლი ელოდა სწრაფ გამარჯვებას უკრაინაში, ალბათ ჯარების შეყვანიდან რამდენიმე დღეში, მაგრამ ასე არ მოხდა. ბევრი თვლიდა, რომ პუტინის „გეგმა B“ მდგომარეობდა – წარმატებაში 9 მაისისთვის. არც ასე მომხდარა.
რას მოიმოქმედებს პრეზიდენტი პუტინი ამიერიდან? დღევანდელ მიმართვაში – მინიშნებები მწირი იყო. მაგრამ არც ომის შეწყვეტის სიგნალი გვსმენია. ასე რომ, ის გაგრძელდება.

Ahead of Victory Day, Moscow was full of rumour and speculation.
Was Vladimir Putin preparing a major announcement on Russia’s offensive in Ukraine? Would he declare some kind of victory? Or signal an escalation?
In the end, he did neither.
In his Red Square address to Russian troops – and the Russian nation – the Kremlin leader repeated his frequently voiced justification for attacking Ukraine: an argument that appears to blame everyone but Russia for what’s happening.
He criticised (as usual) America, Nato and the government in Kyiv, claiming that their actions had put the security of Russia itself in danger. He made references (as usual) to “neo-Nazis” in Ukraine. We hear that a lot from Russian officials, who regularly voice the baseless claim that Ukraine has been overrun by fascists, ultra-nationalists and Nazi sympathisers.
President Putin admitted that Russia had suffered military losses, but he gave no details. The last official figures released by Russia’s defence ministry were 1,351 Russian soldiers killed. But that was six weeks ago. There has been no update since.
Curiously, Mr Putin didn’t employ his familiar phrase – “Special Military Operation” – to describe Russia’s offensive. Neither did he call it a war. But he tried to draw parallels between current hostilities and World War Two. An attempt, perhaps, to mobilise patriotic sentiment over Hitler’s defeat to boost support amongst the Russian public for the invasion of Ukraine.
There was plenty of military hardware on show on Monday, although less than in 2021
Following the speech, thousands of Russian soldiers marched across Red Square, although there were fewer troops here than in last year’s Victory Day parade. Military hardware was put on show, too. But a planned military fly-over was cancelled, officially due to poor weather.
The Kremlin had been expecting a swift victory in Ukraine, possibly within days of sending in its troops. It didn’t happen.
Many here believe President Putin’s Plan B was to secure a victory by 9 May. That hasn’t happened, either.
Where does President Putin go from here? There were few clues in today’s speech. But there was no signalling of an end to hostilities. For now, they will continue.