სამშაბათს წარმომადგენელთა პალატამ, მხარი დაუჭირა უკრაინისთვის 40 მილიარდი დოლარის გამოყოფას – ჰუმანიტარული და სამხედრო საჭიროებისთვის. ეს არის დახმარების ბოლო ტრანში ქვეყნისთვის, რომელსაც აშშ აქტიურად ეხმარება რუსეთთან ბრძოლაში
კანონპროექტი, რომლის ჩასწორება სამშაბათისთვის მოხერხდა, მოიცავს დამატებით 7 მილიარდს იმ თანხაზე, რომელიც ბაიდენის ადმინისტრაციამ თავდაპირველად მოითხოვა და მას მხარი დაუჭირა 368 წარმომადგენელმა 57 წინააღმდეგ. კანონპროექტს ხმა მისცა ყველა დემოკრატმა, რესპუბლიკელთა ნაწილი კი არ დაეთანხმა.
კენჭისყრის შედეგად, კონგრესმა მთლიანობაში 50 მილიარდ დოლარზე მეტი გადასცა უკრაინას რუსეთთან საბრძოლველად. 9 მარტს, წარმომადგენელთა პალატამ (169-36-ს წინააღმდეგ) მხარი დაუჭირა დახმარების გამოყოფას 13,6 მილიარდის ოდენობით – უკრაინისა და საკვანძო ევროპელი მოკავშირეებისთვის.
მოსალოდნელია, რომ ამ საკითხზე, უახლოეს დღეებში იმსჯელებს სენატიც.
დახმარების პაკეტი მოიცავს 6 მილიარდ დოლარს უკრაინის შეიარაღებული ძალების წვრთნისა და აღჭურვისათვის, ასევე 9 მილიარდს – ამერიკული ტექნიკისა და საბრძოლო მასალათა საზღვარგარეთული მარაგების შესავსებად, რაც მოხმარდება უკრაინული არმიის გადაიარაღებას.
ის ასევე გულისხმობს, ამერიკული შენაერთების დაფინანსებასა და განლაგებას ევროპაში, ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის – Patriot-ის ფუნქციონირებას ამავე ტერიტორიაზე და 900 მილიონს – უკრაინელი ლტოლვილებისთვის, რათა მათ გამოეყოთ საცხოვრებელი, გაეწიოთ კონსულტაცია და ჩაუტარდეთ ენის კურსები. მოხდება იმ პირების შესახებ მონაცემების დამუშავება და შემოწმებაც, რომლებიც მიემგზავრებიან აშშ-ში.
ამას გარდა, კანონპროექტით – თავდაცვის სამინისტროს გენერალურ ინსპექტორს, ევალება წერილობითი ანგარიშის წარდგენა წარმომადგენელთა პალატისა და სენატის თავდაცვის კომიტეტებისათვის, რომლებიც განიხილავენ ფინანსური ხარჯების მიზნობრიობას, კანონის ამოქმედებიდან 120 დღის განმავლობაში.

Палата представителей во вторник одобрила пакет гуманитарной и военной помощи Украине на сумму около 40 миллиардов долларов, что стало последним траншем помощи стране, которую США активно поддерживают в борьбе с Россией
Законопроект, который был окончательно доработан ранее во вторник и включает в себя почти на 7 миллиардов долларов больше средств, чем запросила администрация Байдена, был одобрен 368-57 голосами, при этом все демократы поддержали законопроект, а против выступили республиканцы.
В результате голосования Конгресс направил более 50 миллиардов долларов на поддержку Украины в войне с Россией. 9 марта Палата представителей проголосовала 36-169 за пакет помощи в размере $13,6 млрд. для Украины и других ключевых европейских союзников.
Ожидается, что Сенат проголосует по этой мере в ближайшие дни.
Пакет включает $6 млрд. для помощи в обучении, оснащении и поддержке украинских вооруженных сил, а также более $9 млрд. для пополнения американских запасов военной техники и боеприпасов в США и за рубежом, которые были задействованы для перевооружения Украины.
Мера также поможет финансировать и поддерживать американские войска, размещенные в Европе, и функционирование противовоздушной ракетной системы Patriot в Европе, а также включает более 900 миллионов долларов на поддержку украинских беженцев, предоставляя им жилье, консультации и курсы английского языка, а также помогая в обработке и проверке тех, кто едет в США.
Кроме того, законопроект предписывает генеральному инспектору Министерства обороны предоставить письменный отчет комитетам по обороне Палаты представителей и Сената, рассматривающим расходы на программу по Украине, в течение 120 дней после вступления закона в силу.