რუსული სამხედრო გემი, რომელიც ოთხშაბათს აფეთქების შედეგად დაზიანდა, ჩაიძირა – იტყობინება რუსეთის თავდაცვის უწყება.
შავი ზღვის ფლაგმანი – „მოსკვა“, ბუქსირით გადაჰყავდათ პორტისკენ, როცა „ზღვაზე არსებულმა შტორმმა“, მისი ჩაძირვა გამოიწვია, ნათქვამია სამინისტროს განცხადებაში
სარაკეტო კრეისერი 510-კაციანი ეკიპაჟით, წარმოადგენდა რუსული სამხედრო ძალმოსილების სიმბოლოს და ის სათავეში ედგა საზღვაო შეტევას უკრაინაზე.
კიევი ამტკიცებს, რომ გემი ჩაიძირა უკრაინული რაკეტების მოხვედრის შედეგად. მოსკოვი თავდასხმის შესახებ დუმს. მისი თქმით, ხომალდი განადგურდა გემზე გაჩენილი ხანძრის მიზეზით.
რუსული მხარის ვერსიით, ხანძარმა გამოიწვია ხომალდზე არსებული საბრძოლო მასალების აფეთქება, მთელი ეკიპაჟი კი გადაიყვანეს შავ ზღვაში შორიახლოს განლაგებულ რუსულ გემებზე. უფრო დეტალური ინფორმაცია არ სახელდება.
თავდაპირველი განცხადების შემდეგ, რომ სამხედრო გემი მწყობრში იყო, ოთხშაბათ საღამოს, რუსეთის სახელმწიფო მედიამ შეგვატყობინა –  „მოსკვა“ ჩაიძირა.
„ბუქსირით გადაყვანის დროს… პორტის მიმართულებით, ხომალდმა დაკარგა წონასწორობა ხანძრის შედეგად მიღებული დაზიანებების გამო, რაც გამოიწვია საბრძოლო მასალების აფეთქებამ. ზღვაზე არსებული არახელსაყრელი პირობების გამო, გემი ჩაიძირა“ – ასე ახდენს რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ციტირებას სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო – Tacc-ი.
უკრაინელმა სამხედროებმა განაცხადეს, რომ „მოსკვას“ მოხვდა უკრაინული წარმოების რაკეტები „ნეპტუნი“ – იარაღი, რომელიც შემუშავდა 2014 წელს, რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიისა და შავ ზღვაზე უკრაინისთვის სამხედრო-საზღვაო საფრთხის მატების შემდეგ.
მაღალი რანგის უკრაინელმა მოხელემ განაცხადა, რომ „მოსკვა“-ს ბორტზე უნდა ყოფილიყო 510-კაციანი ეკიპაჟი.
24 თებერვალს, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის პირველ დღეს, „მოსკვამ“ სახელი გაითქვა იმით, რომ კუნძულ „ზმეინნი“-ზე განლაგებულ მესაზღვრეთა მომცრო გარნიზონს შესთავაზა დანებება, რაზეც, როგორც გახმაურდა, უცენზურო რადიოშეტყობინებით უპასუხეს.                               თავდაპირველად საბჭოთა პერიოდში აგებული „მოსკვა“, მწყობრში 1980-იანი წლების დასაწყისში ჩადგა. ხომალდის აწყობა დაიწყო უკრაინის სამხრეთ ქალაქ ნიკოლაევში, რომელიც ბოლო დღეებში ძლიერად იბომბებოდა რუსული მხარის მიერ.
მართვადი რაკეტებით აღჭურვილი კრეისერი, მანამდე, მოსკოვმა სირიის კონფლიქტში გამოიყენა, სადაც ის უზრუნველყოფდა რუსეთის ძალების საზღვაო მხარდაჭერას.
არსებული მონაცემებით, მასზე იყო 16 ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტა „ვულკანი“, სანაღმო-სატორპედო და ხომალდსაწინააღმდეგო შეიარაღების მთელი კომპლექსი.
თუ უკრაინული თავდასხმა დადასტურდა, მაშინ 12 490 ტონა წყალწყვის „მოსკვა“, იქნება ყველაზე დიდი სამხედრო ხომალდი, რომელიც მოწინააღმდეგის თავდასხმის შედეგად, II მსოფლიო ომიდან მოყოლებული ჩაიძირა.
ეს მეორე დიდი ხომალდია, რომელიც რუსეთმა დაკარგა შეჭრის დღიდან. მარტში, სადესანტო ხომალდი „სარატოვი“ განადგურდა უკრაინელების თავდასხმის შედეგად – ბერდიანსკის ყურეში. ესაა პორტი აზოვის ზღვაში, რომელიც რუსეთმა მიიტაცა.

Российский военный корабль, который был поврежден взрывом в среду, затонул, сообщило министерство обороны России.
Москва», флагман Черноморского флота России, буксировался в порт, когда «штормовое море» привело к его затоплению, говорится в сообщении министерства
Ракетный крейсер с 510 экипажем был символом военной мощи России, возглавлявшей морское нападение на Украину.
Киев утверждает, что его ракеты попали в военный корабль. Москва не сообщала о нападении. По ее словам, судно затонуло после пожара.
По словам российской стороны, пожар вызвал взрыв боеприпасов военного корабля, а весь экипаж был эвакуирован на ближайшие российские суда в Черном море. Более подробной информации не приводится.
После первоначального заявления о том, что военный корабль находится на плаву, в конце четверга российские государственные СМИ сообщили, что «Москва» была потеряна.
«Во время буксировки… в направлении порта назначения судно потеряло равновесие из-за повреждений, полученных в корпусе в результате пожара, возникшего после взрыва боеприпасов. В условиях неспокойного моря судно затонуло», — цитирует государственное информационное агентство Тасс заявление Министерства обороны России.
Украинские военные заявили, что они поразили «Москву» ракетами «Нептун» украинского производства — оружие, разработанное после аннексии Россией Крыма в 2014 году и роста военно-морской угрозы для Украины в Черном море.
Высокопоставленный украинский чиновник заявил, что на борту «Москвы» могло находиться до 510 членов экипажа.
В первый день вторжения России в Украину 24 февраля «Москва» получила известность после того, как призвала небольшой гарнизон украинских пограничных войск, защищавших остров Змеиный в Черном море, сдаться, на что они, как известно, передали по радио сообщение об отказе, содержащее нецензурные выражения.
Первоначально построенный в советское время, «Москва» вошел в строй в начале 1980-х годов. Судно было заложено в южном городе Николаеве на Украине, который в последние дни подвергся сильным бомбардировкам со стороны России.
Крейсер с управляемыми ракетами ранее был задействован Москвой в сирийском конфликте, где он обеспечивал морскую защиту российских сил в этой стране.
По имеющимся данным, на нем было установлено 16 противокорабельных ракет «Вулкан» и целый комплекс противолодочного и минно-торпедного вооружения.
Если информация об украинском нападении подтвердится, то «Москва» водоизмещением 12 490 тонн станет самым большим военным кораблем, потопленным в результате вражеских действий со времен Второй мировой войны.
Это второй крупный корабль, который Россия потеряла с начала своего вторжения. В марте десантный корабль «Саратов» был уничтожен украинской атакой в гавани Бердянска, украинского порта в Азовском море, захваченного Россией.