რუსული სამხედრო გემი, რომელიც ოთხშაბათს აფეთქების შედეგად დაზიანდა, ჩაიძირა – იტყობინება რუსეთის თავდაცვის უწყება.
შავი ზღვის ფლაგმანი – „მოსკვა“, ბუქსირით გადაჰყავდათ პორტისკენ, როცა „ზღვაზე არსებულმა შტორმმა“, მისი ჩაძირვა გამოიწვია, ნათქვამია სამინისტროს განცხადებაში
სარაკეტო კრეისერი 510-კაციანი ეკიპაჟით, წარმოადგენდა რუსული სამხედრო ძალმოსილების სიმბოლოს და ის სათავეში ედგა საზღვაო შეტევას უკრაინაზე.
კიევი ამტკიცებს, რომ გემი ჩაიძირა უკრაინული რაკეტების მოხვედრის შედეგად. მოსკოვი თავდასხმის შესახებ დუმს. მისი თქმით, ხომალდი განადგურდა გემზე გაჩენილი ხანძრის მიზეზით.
რუსული მხარის ვერსიით, ხანძარმა გამოიწვია ხომალდზე არსებული საბრძოლო მასალების აფეთქება, მთელი ეკიპაჟი კი გადაიყვანეს შავ ზღვაში შორიახლოს განლაგებულ რუსულ გემებზე. უფრო დეტალური ინფორმაცია არ სახელდება.
თავდაპირველი განცხადების შემდეგ, რომ სამხედრო გემი მწყობრში იყო, ოთხშაბათ საღამოს, რუსეთის სახელმწიფო მედიამ შეგვატყობინა –  „მოსკვა“ ჩაიძირა.
„ბუქსირით გადაყვანის დროს… პორტის მიმართულებით, ხომალდმა დაკარგა წონასწორობა ხანძრის შედეგად მიღებული დაზიანებების გამო, რაც გამოიწვია საბრძოლო მასალების აფეთქებამ. ზღვაზე არსებული არახელსაყრელი პირობების გამო, გემი ჩაიძირა“ – ასე ახდენს რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ციტირებას სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო – Tacc-ი.
უკრაინელმა სამხედროებმა განაცხადეს, რომ „მოსკვას“ მოხვდა უკრაინული წარმოების რაკეტები „ნეპტუნი“ – იარაღი, რომელიც შემუშავდა 2014 წელს, რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიისა და შავ ზღვაზე უკრაინისთვის სამხედრო-საზღვაო საფრთხის მატების შემდეგ.
მაღალი რანგის უკრაინელმა მოხელემ განაცხადა, რომ „მოსკვა“-ს ბორტზე უნდა ყოფილიყო 510-კაციანი ეკიპაჟი.
24 თებერვალს, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის პირველ დღეს, „მოსკვამ“ სახელი გაითქვა იმით, რომ კუნძულ „ზმეინნი“-ზე განლაგებულ მესაზღვრეთა მომცრო გარნიზონს შესთავაზა დანებება, რაზეც, როგორც გახმაურდა, უცენზურო რადიოშეტყობინებით უპასუხეს.                               თავდაპირველად საბჭოთა პერიოდში აგებული „მოსკვა“, მწყობრში 1980-იანი წლების დასაწყისში ჩადგა. ხომალდის აწყობა დაიწყო უკრაინის სამხრეთ ქალაქ ნიკოლაევში, რომელიც ბოლო დღეებში ძლიერად იბომბებოდა რუსული მხარის მიერ.
მართვადი რაკეტებით აღჭურვილი კრეისერი, მანამდე, მოსკოვმა სირიის კონფლიქტში გამოიყენა, სადაც ის უზრუნველყოფდა რუსეთის ძალების საზღვაო მხარდაჭერას.
არსებული მონაცემებით, მასზე იყო 16 ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტა „ვულკანი“, სანაღმო-სატორპედო და ხომალდსაწინააღმდეგო შეიარაღების მთელი კომპლექსი.
თუ უკრაინული თავდასხმა დადასტურდა, მაშინ 12 490 ტონა წყალწყვის „მოსკვა“, იქნება ყველაზე დიდი სამხედრო ხომალდი, რომელიც მოწინააღმდეგის თავდასხმის შედეგად, II მსოფლიო ომიდან მოყოლებული ჩაიძირა.
ეს მეორე დიდი ხომალდია, რომელიც რუსეთმა დაკარგა შეჭრის დღიდან. მარტში, სადესანტო ხომალდი „სარატოვი“ განადგურდა უკრაინელების თავდასხმის შედეგად – ბერდიანსკის ყურეში. ესაა პორტი აზოვის ზღვაში, რომელიც რუსეთმა მიიტაცა.

A Russian warship that was damaged by an explosion on Wednesday has sunk, Russia’s defence ministry has said.
Moskva, the flagship of Russia’s Black Sea Fleet, was being towed to port when “stormy seas” caused it to sink, according to a ministry message.
The 510-crew missile cruiser was a symbol of Russia’s military power, leading its naval assault on Ukraine.
Kyiv says its missiles hit the warship. Moscow has not reported any attack. It says the vessel sank after a fire.
The blaze caused the explosion of the warship’s ammunition, Russia says, adding that the entire crew were later evacuated to nearby Russian vessels in the Black Sea. It provided no further details.
After saying initially the warship was afloat, late on Thursday Russian state media broke the news that the Moskva had been lost.
“While being towed… towards the destined port, the vessel lost its balance due to damage sustained in the hull as fire broke out after ammunition exploded. Given the choppy seas, the vessel sank,” state news agency Tass quoted the Russian defence ministry as saying.
Ukrainian military officials said they struck the Moskva with Ukrainian-made Neptune missiles – a weapon designed after Russia’s annexation of Crimea in 2014, and the naval threat to Ukraine in the Black Sea grew.
A senior Ukrainian official said as many as 510 crew could have been on board the Moskva.
On the first day of Russia’s invasion of Ukraine on 24 February, the Moskva gained notoriety after calling on a small garrison of Ukrainian border troops defending Snake Island in the Black Sea to surrender – to which they memorably radioed an expletive-laden message of refusal.
Originally built in the Soviet-era, the Moskva entered service in the early 1980s. The vessel was actually laid down in Ukraine’s southern city of Mykolaiv, which has been heavily bombed by Russia in recent days.
The guided missile cruiser was previously deployed by Moscow in the Syria conflict where it supplied Russian forces in the country with naval protection.
It reportedly had 16 Vulkan anti-ship missiles and an array of anti-submarine and mine-torpedo weapons.
If the Ukrainian attack is confirmed, the 12,490-tonne Moskva would be the biggest warship to be sunk by enemy action since World War Two.
It is the second major vessel Russia has lost since the start of its invasion. In March, the Saratov landing ship was destroyed by a Ukrainian attack in theharbour of Berdyansk, a Sea of Azov Ukrainian port seized by Russia