უახლოესი 25 საათის განმავლობაში, პრეზიდენტი ბაიდენი შეხვდება რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს. ამერიკის უსაფრთხოების სავალალოდ მას ხელში ცუდი ბანქო უჭირავს, არადა შეიძლებოდა გაცილებით უკეთესი ჰქონოდა. ჩვენ, ტრამპის ადმინისტრაციაში, შევქმენით რუსეთზე ზემოქმედების რეალური ბერკეტები, რომლებიც მას შეეძლო გამოეყენებინა, თუმცა მან, მათზე უარის თქმა ამჯობინა. ხელისუფლებაში ყოფნის რამდენიმე თვეში, ბაიდენმა დაანახა პუტინს, რომ ის მშიშარაა და არ შეუძლია შეეწინააღმდეგოს რუსულ გამოწვევას – ეს კგბ-ეს ყოფილმა აგენტმა უეჭველად იყნოსა
იმედი გვაქვს, ბაიდენი ისარგებლებს მის ხელთ არსებული შესაძლებლობებით, მოახდენს ჩვენი ხომალდის კურსის კორექტირებას და უზრუნველყოფს ამერიკისთვის, რუსული საფრთხეების თავიდან აცილებას.
ტრამპის ადმინისტრაცია, ცივი ომიდან მოყოლებული სხვა ხელისუფლებებთან შედარებით, რუსეთს ყველაზე მკაცრად ექცეოდა – მაგრამ ამის შესახებ მედიისგან ვერაფერს შეიტყობთ. ეს იყო უპრეცედენტო სანქციები რუსული ორგანიზაციების წინააღმდეგ. ჩვენი მეგობრებისთვის უკრაინაში, რუსეთთან საბრძოლველად, ლეტალური იარაღის გადაცემა, მოწოდება ნატოში ჩვენი მოკავშირეების მიმართ, გაეზარდათ თავდაცვის ხარჯები 400 მილიარდი დოლარით, თუ ბევრი სხვა რამ – ჩვენ დავადასტურეთ ამერიკის ძლიერება და მზადყოფნა არ დაგვენებებინა პუტინისთვის მისი სანუკვარი ოცნების ასრულება – რუსეთის იმპერიის აღდგენა, მაგრამ ბაიდენმა გაფლანგა ეს ბერკეტები – ნაწილობრივ იმით, რომ ეროვნული უსაფრთხოების მთავარ პრიორიტეტად კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლა დასახა. დიდ ბრიტანეთში, ამერიკელ ჯარისკაცებთან შეხვედრისას, ის იხსენებდა თავისი ვიცე-პრეზიდენტობის დროინდელ არაკებს. მან თქვა, რომ შტატების მეთაურთა გაერთიანებულმა კომიტეტმა – ანუ უმაღლესმა გენერალიტეტმა – ,,ამერიკის უდიდეს საფრთხედ’’ თითქოსდა დაასახელა – ,,გლობალური დათბობა.’’
წაახალისო ჩვენს მეომრებში ამგვარი უაზრო მენტალიტეტი, რასაც, როგორც ჩანს, იზიარებს ამერიკის უნიჭიერეს სტრატეგთა ნაწილი, უაღრესად სახიფათოა. ეს არის სიგნალი აგრესორებისთვის, რომ ჩვენი სტრატეგიული პრიორიტეტები გაურკვეველია და შესაძლებელია ამის გამოყენება. ბაიდენმა უნდა მიახვედროს პუტინს, რომ ჩვენი სამხედროები რუსულ აგრესიას პირველი რიგის საფრთხედ მიიჩნევენ და მხარდაჭერა უნდა აღმოუჩინოს ჩვენ შეიარაღებულ ძალებს, აღკვეთონ ეს საშიშროება.
ამას გარდა, პრეზიდენტმა ბაიდენმა მკაფიოდ უნდა განაცხადოს, რომ კლიმატის ცვლილება არ არის ის საკითხი, რომელზე შეთანხმებითაც, რუსეთმა შეიძლება მისი გული მოიგოს. სინამდვილეში ბაიდენი უნდა ხვდებოდეს, რომ პუტინი ყველაზე მეტად იმას ნატრობს – განხორციელდეს ამერიკელი მემარცხენეების ახალი მწვანე კურსი.
პუტინის დაპირება, კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლის შესახებ, აპრიორი – ფუჭია. რუსეთი მსხვილი ნავთობმომპოვებელი სახელმწიფოა და ის შეიძენს ახალ გეოპოლიტიკურ ბერკეტებს, მთელ მსოფლიოზე გავლენისთვის, თუ ამერიკამ შეამცირა ნავთობისა და გაზის მოპოვება. ასე რომ, პროგრამა ,,პირველ რიგში კლიმატის ცვლილება,’’ სისულელეა მრავალი თვალსაზრისით.
რაც შეეხება კიბერფრონტს, ბაიდენმა უნდა უთხრას პუტინს, რომ კიბერშეტევები რუსეთის ტერიტორიიდან, განიხილება ამერიკაზე სამხედრო შეტევის ტოლფასად. გასულ თვეში, ჰაკერებმა გატეხეს გაზსადენი – COLONIAL, მნიშვნელოვანი ენერგეტიკული არტერია, რომლითაც ხდება აღმოსავლეთ სანაპიროს ნავთობის მარაგების, თითქმის 50%-ის ტრანსპორტირება და მოითხოვა გამოსასყიდი. სამხილები მიუთითებს რუს ჰაკერებზე, რომლებიც ცდილობენ ამერიკელებისგან ფულის გამოძალვას.
პრეზიდენტ ტრამპის ნაციონალური უსაფრთხოების გუნდმა, მოახდინა საკუთარი ქმედებების კოორდინაცია და აღმასრულებელ ხელისუფლებას შესთავაზა გაფართოებული უფლებამოსილება, ამგვარ შეტევებზე რეაგირებისთვის. ბაიდენმა უნდა გამოიყენოს მოქმედების ამგვარი თავისუფლება, დაადგინოს და დასაჯოს ციფრული ტერორისტები – ასევე, უნდა მოითხოვოს პუტინისგან, რომ მან არ დაუშვას მათი უკანონო პარპაში რუსეთში.
ბაიდენი უნდა დაემუქროს რუსეთს დაუნდობელი კიბერ-კონტრშეტევით, თუკი მისი ხელისუფლების მიერ წახალისებული ციფრული შეტევები და ჩვენს დემოკრატიაში ჩარევა გაგრძელდება. თუ საჭირო გახდა, უნდა მოხდეს დარტყმა რუსეთის უსაფრთხოების გულში და პუტინის კლეპტოკრატების უახლოეს გარემოცვაზე.
ასევე პრეზიდენტმა ბაიდენმა უნდა გადალახოს საკუთარი ეჭვები, ამერიკის ძალის დამოუკიდებლად გამოყენების მიმართ. ბაიდენმა გამოავლინა აშკარა ფარისევლობა, როცა გააუქმა გაზსადენი Keystone XL, იმავდროულად, მან რუსეთს ნება დართო, დაესრულებინა გაზსადენი ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2,’’ რომლითაც გაზი გერმანიაში შევა. ამ გაუაზრებელ ნაბიჯს მოჰყვება ის, რომ ამერიკის მოკავშირეები კიდევ უფრო დამოკიდებულნი აღმოჩნდებიან რუსულ ენერგო მატარებლებზე.
ეს საშინელება და ნათლიმამობაა. „ჩრდილოეთ ნაკადის“ გენერალური დირექტორი მათიას ვარნიგი, გდრ-ის საიდუმლო აგენტი იყო და როგორც გვატყობინებენ, მუშაობდა პუტინთან ერთად, რომელიც გერმანიაში კგბ-ეს დავალებით მსახურობდა.
ბაიდენმა უნდა შეაჩეროს ,,ჩრდილოეთ ნაკადი-2,’’ დაადოს სანქციები ყველა იმ კომპანიას, რომელიც მონაწილეობს მის დაფინანსებასა და მშენებლობაში, მათ შორის, სახელმწიფო გიგანტ „გაზპრომს“. მისი გაჩერებით, ყველაზე მეტად დაზარალდება გერმანული ელიტა, რომელიც მოსკოვის ფულმა გარყვნა.
მიუხედავად ყოველივე ზემოთქმულისა, რჩება ვიწრო სივრცე საერთო ინტერესების შესაბამისად თანამშრომლობისთვის. ბაიდენმა უნდა მოითხოვოს, თანამშრომლობა უსაფრთხოების რიგი მიმართულებებით.
2017 წელს, როცა მე ვხელმძღვანელობდი ცსს-ს, ჩვენ გავაფრთხილეთ რუსეთი სანკტ-პეტერბურგში დაგეგმილი ტერაქტის შესახებ, რომელიც შესაძლოა დასრულებულიყო მრავალრიცხოვანი მსხვერპლით და შესაძლოა, ამერიკელების დაღუპვითაც. თუმცა ცსს და რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახური შორს არიან მეგობრობისგან, მაგრამ მე არასდროს დამიყენებია პოლიტიკა უდანაშაულო ადამიანების სიცოცხლეზე მაღლა.
ტრამპის ადმინისტრაციის დროს, ეს ორი უწყება მჭიდროდ თანამშრომლობდა. ამის შედეგად ამერიკელები უკეთ იყვნენ დაცულნი სხვადასხვა საფრთხეებისგან. ტერორისტული საქმიანობის შესახებ სადაზვერვო მონაცემების გაცვლა, სამომავლოდაც მნიშვნელოვანია ჩვენი ნაციონალური უსაფრთხოებისთვის.
და ბოლოს, ბაიდენმა უნდა დაარწმუნოს პუტინი, რომ ჩინეთთან მეგობრული ურთიერთობა, მის ქვეყანას გადააქცევს კომუნისტური პარტიის მოხარკედ. გრძელვადიან პერსპექტივაში რუსეთის საუკეთესო გამოსავალი ჩინეთის კომუნისტურ პარტიასთან ურთიერთობის გაწყვეტაა.
ბაიდენმა უნდა მოუწოდოს პუტინს, აიძულოს ჩკპ, შეუერთდეს ახალ რუსულ-ამერიკულ შეთანხმებას, სტრატეგიული ბირთვული შეიარაღების შეზღუდვის შესახებ. ჩინეთის ბირთვული შეიარაღების შეჩერებით, პუტინი უზრუნველყოფს საკუთარი თავისა და მთელი მსოფლიოს გადარჩენას იმ რეჟიმისგან, რომელიც აგრესიულობით მისას აღემატება.
პუტინმა შეიძლება დაიბევოს დასავლეთის კეთილი განწყობა, თუკი ციხიდან გაათავისუფლებს აქტივისტ ალექსეი ნავალნის და დაიცავს საკუთარი ხალხის ძირითად თავისუფლებებს – ეს საკითხი ბაიდენმა აუცილებლად უნდა წამოჭრას.
80-იან წლებში, მე ვხელმძღვანელობდი სატანკო ბატალიონს, რომელიც პატრულირებდა „რკინის ფარდის“ გასწვრივ. სწავლებებზე ჩვენ ვახდენდით ზუსტ და დაუნდობელ ცეცხლით დამუშავებას, იმიტომ, რომ ვიცოდით რუსები ყველაზე მეტ პატივს – ძალას სცემდნენ. რუსების ამგვარი განწყობა ყოველ ჯერზე დასტურდებოდა, ვმუშაობდი კონგრესში, ვიყავი ცსს-ს ხელმძღვანელი თუ სახელმწიფო მდივანი.
არაერთი წლის განმავლობაში, დემოკრატები ჩიოდნენ, რომ ტრამპი ზედმეტად რბილია რუსეთის მიმართ, თანაც ისინი უგულებელყოფდნენ ფაქტებს. ახლა პრეზიდენტ ბაიდენს აქვს შანსი, ყველაფერი თავად გამოთქვას. თუ ბაიდენი დაიწყებს ბოდიშის მოხდას და პროჟექტორობას თანამშრომლობის შესახებ, პუტინი იგრძნობს მის სისუსტეს და რუსეთის ამჟამინდელი პოლიტიკა კიდევ უფრო გაძლიერდება სამწლინახევრის განმავლობაში.

Майкл Помпео (Michael Pompeo)
Вближайшие 25 часов президент Байден встретится с президентом России Владимиром Путиным. К несчастью для американской безопасности, у него на руках слабые карты, хотя могли бы быть намного сильнее.
Мы в администрации Трампа создали реальные рычаги воздействия на Россию, которыми он мог бы воспользоваться. Однако он предпочел от них отказаться. Всего за несколько месяцев у власти Байден уже дал понять Путину, что он робок и противостоять российскому вызову не готов, — эту слабину бывший агент КГБ Путин наверняка уже учуял
Я надеюсь, что Байден воспользуется доступными ему вариантами, чтобы скорректировать курс нашего корабля и обезопасить Америку от российских козней.
Администрация Трампа относилась к России строже всех остальных со времен окончания холодной войны, — но в СМИ вы об этом никогда не услышите. Будь то беспрецедентные санкции против российских организаций, передача смертоносного оружия нашим друзьям на Украине для противодействия российской агрессии, призывы к союзникам по НАТО повысить расходы на оборону на 400 миллиардов долларов или другие меры, — мы подтвердили силу Америки и готовность не дать Путину воплотить свою мечту и восстановить российскую империю.
Но Байден уже начал разбазаривать эти рычаги — отчасти из-за того, что главным приоритетом национальной безопасности объявил перемену климата. В своей речи перед американскими солдатами в Великобритании он рассказал побасенку времен своего вице-президентства. Он сказал, что Объединенный комитет начальников штабов — то есть высший генералитет — «величайшей угрозой Америке» якобы назвал «глобальное потепление».
Поощрять наших бойцов к этому нелепому менталитету, который, судя по всему, разделяет и часть талантливейших стратегов Америки, чрезвычайно опасно. Это сигнал агрессорам, что наши стратегические приоритеты в беспорядке и что этим можно воспользоваться. Байдену надо дать понять Путину, что наши военные относят российскую агрессию к высшему эшелону угроз, и поддержать наши вооруженные силы в ее сдерживании.
Кроме того, президент Байден должен ясно дать понять, что перемена климата — не единственный вопрос, который России предстоит решить, чтобы он был доволен. На самом деле Байден должен понимать, что едва ли Путин мечтает о чем-либо сильнее, чем чтобы осуществился Новый зеленый курс американских левых.
Путинские посулы насчет совместной борьбы с переменой климата априори пусты. Россия — крупная нефтедобывающая держава и обретет новые геополитические рычаги влияния во всем мире, стоит только Америке сократить добычу нефти и газа. Поэтому программа «Первым делом перемена климата» глупа во многих отношениях.
Что касается киберфронта, то Байден должен сказать Путину, что кибератаки с российской территории будут рассматриваться наравне с прочими нападками на Америку. В прошлом месяце хакеры взломали трубопровод Colonial — важную энергетическую артерию, по которой транспортируется почти половина запасов топлива Восточного побережья — и потребовали выкупа. Улики указывают на российских хакеров, которые пытаются вымогать и красть деньги у американцев.
Команда национальной безопасности президента Трампа скоординировала свои действия и предоставила исполнительной власти расширенные полномочия для реагирования на такие атаки. Байден должен воспользоваться этой свободой действий, чтобы выследить и покарать этих цифровых террористов — а заодно потребовать, чтобы Путин не позволял им хозяйничать в России безнаказанно.
Байден должен пригрозить России беспощадным киберответом, если санкционированные правительством кибератаки и вмешательство в нашу демократию продолжатся. Если потребуется, эти меры должны ударить в самое сердце российского аппарата безопасности и внутренний круг путинских клептократов.
Еще президент Байден должен ясно дать понять, что готов преодолеть свои сомнения насчет односторонней демонстрации американской мощи. Байден проявил явное лицемерие, отменив трубопровод Keystone XL, но позволив при этом России завершить газопровод «Северный поток — 2», по которому газ пойдет в Германию. Этот бессмысленный шаг приведет к тому, что союзники Америки станут еще более зависимы от российских энергоносителей.
Отвратительно и кумовство. Генеральный директор «Северного потока» Маттиас Варниг был агентом в тайной полиции ГДР и, как сообщается, работал с Путиным, когда тот находился в Германии на службе КГБ.
Байден должен остановить «Северный поток — 2» и ввести санкции против всех компаний, причастных к его финансированию и строительству, включая государственного газового гиганта «Газпром». Больше всех от остановки проекта пострадают немецкие элиты, развращенные московскими деньгами.
Но, несмотря на все это, сохраняется пространство для сотрудничества по узким общим интересам. Байден должен потребовать продолжения сотрудничества в важнейших сферах безопасности.
В 2017 году, когда я руководил ЦРУ, мы предупредили Россию о готовящемся теракте в Санкт-Петербурге, который мог закончиться многими жертвами — могли погибнуть даже американцы. Хотя ЦРУ и Служба внешней разведки России далеки от дружбы, я никогда не ставил политику выше спасения невинных жизней.
В администрации Трампа эти два ведомства тесно сотрудничали, благодаря чему американцы были лучше защищены от угроз. Дальнейший обмен разведданными о террористической деятельности будет иметь решающее значение для нашей национальной безопасности.
Наконец, Байден должен убедить Путина, что дружеские отношения с Китаем превратят его страну в данника Коммунистической партии. В долгосрочной перспективе лучшая участь для России — это порвать с КПК.
Байден должен призвать Путина заставить КПК присоединиться к новому российско-американскому договору СНВ. Помогая остановить наращивание ядерной мощи Китая, Путин обезопасит себя и весь мир от гибели от рук режима, даже более агрессивного, чем его собственный.
Еще Путин может заручиться доброй волей Запада, если освободит заключенного в тюрьму демократического активиста Алексея Навального и будет соблюдать основные свободы своего народа, — этот вопрос Байден тоже обязан поднять.
В 80-е годы я командовал танковой частью, которая патрулировала «железный занавес». На учениях мы отрабатывали точную и непримиримую демонстрацию огневой мощи, потому что знали, что превыше всего русские уважают силу. То же самое отношение русских проявлялось раз за разом, когда я работал в Конгрессе и был главой Центрального разведывательного управления и госсекретарем.
Долгие годы демократы сетовали, что президент Трамп чересчур мягок с Россией, напрочь игнорируя при этом факты. Теперь у президента Байдена появился шанс высказаться. Если Байден начнет извиняться за Америку или займется прожектерством насчет сотрудничества, Путин почувствует слабину, и нынешняя российская политика Америки утвердится на долгие три с половиной года.