მოსკოვმა ოფიციალურად გამოაცხადა ჩეხეთი და აშშ „არამეგობრულ სახელმწიფოებად“ და შეზღუდა ამ ქვეყნების საელჩოების თანამშრომლების რაოდენობა რუსეთში. ამ ნაბიჯს ბრიუსელის მხრიდან მძაფრი კრიტიკა მოჰყვა
რუსეთის ხელისუფლებამ პარასკევს გამოაქვყნა „არამეგობრულ სახელმწიფოთა“ სია და მასში შესული ქვეყნების ქმედებებს ის – რუსეთის, რუსეთის მოქალაქეებისა და რუსული ორგანიზაციების მიმართ – მტრულად მიიჩნევს. ჯერჯერობით სიაში მხოლოდ ეს ორი ქვეყანა ფიგურირებს.
ამას გარდა, აშშ-ს საელჩოს პრინციპულად აეკრძალა, დაიქირაოს ადგილობრივი მოქალაქეები, ხოლო ჩეხეთის საელჩოს შტატი შეუმცირდა 19 თანამშრომლამდე.
ევროპის საბჭოს პრეზიდენტმა შარლ მიშელმა, რუსეთის ამ ქმედებას, უწოდა „კიდევ ერთი ნაბიჯი ესკალაციისკენ“, რაც „ძირს უთხრის დიპლომატიურ ურთიერთობებს“.
„ევროკავშირის გახლეჩის მცდელობა – ფუჭია“ დასძინა მან და მოუწოდა რუსეთს დაიცვას ვენის კონვენცია – საერთაშორისო შეთანხმება დიპლომატიური ურთიერთობების შესახებ.
ჩეხეთის პრემიერ-მინისტრმა ანდრეი ბაბიშმა მადლობა გადაუხადა მიშელს მხარდაჭერისთვის და გამოთქვა იმედი, რომ შემდეგ სამიტზე ევროპის ქვეყნები ყველას „ აჩვენებენ, რომ ევროკავშირი – ერთიანი და ძლიერია“.
ჩეხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ასევე დაგმო რუსეთის ქმედება და განაცხადა: „ჩვენ, რუსეთის ფედერაციის კურსს, განვიხილავთ ესკალაციისკენ გადადგმულ მორიგ ნაბიჯად, რაც მიმართულია, არა მარტო ჩეხეთის, არამედ ევროკავშირისა და მისი მოკავშირეების წინააღმდეგ“.
მოსკოვის ამგვარი ქმედება მიმდინარეობს რუსეთ-ჩეხეთის ურთიერთობის მკვეთრი გაუარესების ფონზე. მანამდე, პრაღამ კრემლი დაადანაშაულა 2014 წელს მომხდარ იარაღის საწყობის აფეთქებაში, რუსეთისა და აშშ-ს შორის დაძაბულობა კი გამძაფრდა მას შემდეგ, რაც გასულ თვეში ვაშინგტონმა მოსკოვს ახალი სანქციები დაუწესა.
რუსეთის მთავრობის წარმომადგენელმა სახელმწიფო სააგენტო ТАСС-სგანუცხადა, რომ მოსკოვი კვლავინდებურად „მზადაა მოლაპარაკებისთვის“.

Джорджо Леали (Giorgio Leali)
Москва официально объявила Чехию и США «недружественными государствами» и ограничила количество сотрудников в их посольствах. Этот шаг повлек за собой критику со стороны Брюсселя
Правительство России в пятницу опубликовало список «недружественных государств», чьи действия против России, российских граждан или российских организаций оно считает враждебными. Пока что эти две страны в списке единственные.
Кроме того, посольству США будет запрещено нанимать местных сотрудников в принципе, а штат посольства Чехии будет органичен 19 сотрудниками.
Президент Европейского совета Шарль Мишель назвал этот шаг России «еще одним шагом к эскалации», который «подрывает дипломатические отношения».
«Попытки разделить ЕС напрасны», — добавил он, призвав Россию «полностью соблюдать Венскую конвенцию», международный договор о дипломатических отношениях.
Премьер-министр Чехии Андрей Бабиш поблагодарил Мишеля за поддержку и выразил надежду, что на следующем саммите европейские страны «покажут, что Евросоюз един и силен».
Министерство иностранных дел Чехии тоже осудило действия России, написав: «Мы рассматриваем курс Российской Федерации как еще один шаг к эскалации отношений не только с Чехией, но и с ЕС и его союзниками вообще».
Действия Москвы проходят на фоне резкого ухудшения отношений между Россией и Чехией. Ранее Прага обвинила Кремль в причастности к взрыву на складе боеприпасов в 2014 году. Напряженность в отношениях между Россией и США в прошлом месяце также усилилась после того, как Вашингтон ввел новые санкции.
Представитель российского правительства сообщил государственному агентству ТАСС, что Москва по-прежнему «готова к диалогу».