კლარა ფერეირა მარკესი
ბელორუსის სტანდარტითაც კი, ის რომ ლუკაშენკომ ფაქტობრივად გაიტაცა თვითმფრინავი, რომელიც ერთი ევროპული დედაქალაქიდან მეორისკენ მიემართებოდა, რათა ოპოზიციონერი ჟურნალისტი დაეპატიმრებინა – არის უკიდეგანო უგუნურება.
ბევრი დეტალი ჯერ კიდევ უცნობია, მაგალითად რუსეთის როლი მომხდარში ( თუ ის – რა თქმა უნდა ამაში მონასწილეობდა). თუმცა ერთი რამ მკაფიოა: დისიდენტის ჰაერში დაპატიმრება ავიაგადაზიდვების ყველა საერთაშორისო ნორმის დარღვევით, შეიძლება გახდეს პრეცედენტი სხვა დიდი ავტორიტარული სახელმწიფოებისთვის, მათ შორის ჩინეთისთვის. მხოლოდ ,,შეშფოთების გამოხატვა’’ ევროპისა და სხვა დასავლური სახელმწიფოების მხრიდან, საკმარისი ვერ იქნება
გასული წლის აგვისტოდან, ლუკაშენკო თავისი რეჟიმის გადასარჩენად იბრძვის. მაშინ დაუჯერებელი განცხადებები იმის შესახებ, რომ მან ისევ (მეექვსედ) გაიმარჯვა არჩევნებში და ხმების აბსოლუტური უმრავლესობა მოიპოვა, მოჰყვა მასობრივი პროტესტი ქუჩებში. დემონსტრაციებს და გაფიცვებს უპასუხეს სასტიკი დარბევებითა და დაპატიმრებებით. დიდწილად მოსკოვის მხარდაჭერით, კოლმეურნეობის ყოფილი თავმჯდომარე, კრიტიკოსთა ძალისხმევის მიუხედავად, გადაურჩა ჩამოგდებას. ის დღემდე ახშობს ოპოზიციონერების ხმას და ზრდის წნეხს. თუნდაც გასული კვირა ავიღოთ: დიდი ხნის განმავლობაში პოპულარულმა ოპოზიციურმა ახალი ამბების საიტმა Tut.by-მ შეწყვიტა საქმიანობა და ხელისუფლებამ მისი მფლობელების წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა – გადასახადებისგან თავის არიდების ბრალდებით.
მიუხედავად ყველაფრისა, აიძულო Ryanair-ის სამგზავრო რეისი, რომელიც ნატოს წევრი ერთი ქვეყნიდან მეორეში მიემგზავრება (საბერძნეთიდან ლიეტუვაში) იმისთვის, რომ დისიდენტი დააკავო – ეს მკვეთრი ესკალაციაა. აპრილში, პუტინი ცდიდა ჯო ბაიდენს სამხედრო ძალების თავმოყრით უკრაინის საზღვართან. ბელორუსმა კიდევ უფრო ღრმად შეტოპა. ევროპულმა ქვეყნებმა და აშშ-მ მოითხოვეს ახსნა-განმარტება, კვირას განხორციელებული იძულებითი დაჯდომის გამო. პასუხს სავარაუდოდ ვერ მიიღებენ. ამდენად, ბრიუსელმა უნდა გამოიყენოს ამ კვირაში დაგეგმილი ევროკავშირის ლიდერთა სამიტი, რომ სწრაფი და მძაფრი პასუხი გასცეს ასეთ პირდაპირ გამოწვევას.
ლუკაშენკო, რომელიც აქამდე საკუთარი ხალხისთვის წარმოადგენდა თავსატეხს, ახლა უკვე საერთაშორისო საფრთხედ იქცა, თვლის ნაიჯელ გულდ-დევისი, საერთაშორისო სტრატეგიული კვლევების თანამშრომელი და დიდი ბრიტანეთის ყოფილი ელჩი ბელორუსში. ეს ნაბიჯი აქარწყლებს ყველა მოსაზრებას, რომ დასავლური დიპლომატიის თავშეკავება მინსკთან ურთიერთობაში, აიძულებდა ლუკაშენკოს ემოქმედა უფრო კონსტრუქციულად.
მომხდარი, ჰოლივუდის სცენარს მოგვაგონებს. Ryanair-ის კუთვნილი თვითმფრინავი, რომელიც ათენიდან ვილნიუსისკენ 170 მგზავრით მიფრინავდა, რამდენიმე წუთით ადრე ბელორუსის საჰაერო სივრციდან გასვლამდე, მიწაზე იძულებით დასვეს, თითქოსდა ხომალდში არსებული ბომბის გამო. იმის ნაცვლად, რომ დანიშნულების ადგილამდე გაეცილებინათ რეისი, ,,ჰაერი-ჰაერი ტიპის’’ რაკეტებით აღჭურვილი სამხედრო თვითმფრინავის საშუალებით დასვეს მინსკში. დაჯდომის შემდეგ, ხელისუფლებამ დააპატიმრა ბორტზე მყოფი ცნობილი ჟურნალისტი რომან პროტასოვიჩი, ახალი ამბების საკვანძო არხ NEXTA-ს, ყოფილი მთავარი რედაქტორი.
მიუხედავად ჩხრეკითა და სამსახურეობრივი ძაღლებით გაფორმებული სპექტაკლისა, 26 წლის პროტასოვიჩის მყისიერმა დაპატიმრებამ, ყოველგვარი ეჭვები გაფანტა მინსკის ნამდვილი მიზნის გარშემო. ოპოზიციის ლიდერ სვეტლანა ტიხანოვსკაიას თქმით, NEXTA-ს მთავარ რედაქტორს ემუქრება სისხლის სამართლის ბრალდება და შესაძლოა სიკვდილით დასჯაც.
იმედისმომცემია, ის დაუყოვნებლივი მძლავრი სიტყვიერი პასუხი ევროპიდან, რომელიც ნამდვილად არ ჰგავს ევროპისათვის ტრადიციულ რიტუალურ ხელის ბანას და უმოქმედობას.
ევროპული კომისიის თავმჯდომარემ, ურსულა ფონ ლაიენმა განაცხადა, რომ ეს არის ,,აღმაშფოთებელი უკანონობა’’ და ამ ქმედებას მოჰყვება ,,შედეგები.’’ როგორი შეიძლება იყოს ეს ,,შედეგები’’?
თუ გავითვალისწინებთ მუდმივ პრობლემას, რომ ევროკავშირის 26 ქვეყანა ვერასდროს თანხმდება-ხოლმე სანქციებზე, ბელორუსისთვის დღეს არსებული შეზღუდვების გაფართოება, ალბათ მალე არ მოხდება. მარია როხოვა, ექსპერტი ბელორუსის საკითხებში ოსლოს უნივერსიტეტიდან, გონივრულად მოითხოვს ამ ინციდენტს განსაკუთრებული სასჯელი მოჰყვეს და აღდგეს სტატუს კვო. აზრი შემდეგში მდგომარეობს: გამოცხადდეს ბელორუსის საჰაერო სივრცე საფრთხის შემცველად, ასევე შეიზღუდოს ნაციონალური კომპანია „ბელავია“, სანამ ლუკაშენკო არ მისცემს ახსნა-განმარტებას და პროტასოვიჩი და მისი გოგონა არ გათავისუფლდებიან.
არსებობს სხვა გზებიც. არსებული ევროპული სანქციები მოიცავს ემბარგოს – ბელორუსისთვის იარაღის მიყიდვაზე, სავიზო აკრძალვას და ამ ისტორიაში ჩართული პირებისა და კომპანიებისთვის აქტივების გაყინვას. ეს არ არის საკმარისი. შემდეგი ნაბიჯი იქნებოდა ამ სიის გაფართოება და მასში მნიშვნელოვანი სახელმწიფო კომპანიების ჩართვა, მაგალითად ,,ბელარუსკალიის’’ – ეს კალიუმის სასუქის ერთ-ერთი მსხვილი მწარმოებელია მსოფლიოში, რომელსაც ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი შემოსავალი მოაქვს.
ყოველივე ამას, ახლავს გარკვეული სიძნელეები. მაგალითად, ბელორუსის გამიჯვნა რუსეთისთვის დაწესებული სანქციებიდან. მოსკოვის დახმარების გარეშე წარმოუდგენელი იქნებოდა მინსკის აღმაშფოთებელი ქმედება. მაგრამ თავსატეხი სხვა რამაა. უფრო მკაცრმა ზომებმა შეიძლება დააჩქაროს მოსკოვის მიერ ბელორუსის მიტაცება, მაგრამ მოსკოვის ქვეშევრდომობა ბელორუსში ნამდვილად არ მოეწონებათ, რასაც მოჰყვება კამათი. ასე რომ, ბრიუსელსა და ვაშინგტონს – არ უნდა ეშინოდეთ მოვლენათა ასეთი განვითარების. კარგი იქნებოდა პოზიტიური ღონისძიებები, მაგალითად დამოუკიდებელი მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერა.
ამ მომენტისთვის, ბოინგ 737-800-ის იძულებით დასმა, იმდენად აღმაშფოთებელი ფაქტია, რომ მისი იგნორირება შეუძლებელია. თუ ბელორუსს შეუძლია მსგავსი რამის ჩადენა, ისე რომ, ამას პასუხი არ მოჰყვეს, რა დაუდგება წინ რუსეთს, რომლის ტერიტორია იმდენად მოცულობითია, რომ მას გვერდს ვერ აუქცევ? ან ჩინეთი რატომ არ გაიმეორებს იგივეს? მან ხომ უკვე გვაჩვენა, რომ შეუძლია გადასწვდეს სხვა ქვეყნებსაც დისიდენტების დასაბრუნებლად, ხოლო ჰონგ-კონგის ნაციონალური უსაფრთხოების ახალი კანონი, მიესადაგება ყველას, მათ შორის უცხო ქვეყნების მოქალაქეებს.

BY Clara Ferreira Marques
Even by the standards of Belarus leader Alexander Lukashenko, effectively hijacking a flight between two European Union capitals in order to arrest an opposition journalist is an act of unbridled recklessness.
Many details are still murky, including what role — if any — Russia played. One conclusion is, however, already clear: Seizing a dissident out of the sky, in violation of international air travel rules, could create a precedent for far larger authoritarian states to follow, including China. Expressions of concern from Europe and other Western states won’t suffice
Lukashenko has been fighting for the survival of his Soviet-lite regime since last August, when implausible claims of yet another landslide election victory — his sixth — triggered mass street protests. Demonstrations and strikes were met with a violent crackdown and arrests. Thanks partly to Moscow’s backing, the former collective-farm boss has managed to hang on regardless, and is still silencing adversaries and tightening his grip. Last week the popular Belarusian news site Tut.by went offline, and authorities opened a criminal case against it, alleging tax evasion.
Nevertheless, forcing down a Ryanair passenger jet travelling between two NATO nations (Greece and Lithuania) to remove a dissident is a dramatic escalation. If Russian President Vladimir Putin was testing U.S. counterpart Joe Biden with his military buildup on the border with Ukraine in April, Belarus is going much further. European nations and the U.S. have demanded explanations over Sunday’s forced landing. They’re unlikely to get them, and Brussels must use this week’s leaders summit to make a swift and robust reply to such a direct challenge.
Lukashenko has moved from being a danger to his people to becoming an international threat, says Nigel Gould-Davies of the International Institute for Strategic Studies, a former British ambassador to Belarus. That undermines any remaining arguments that moderation in the West’s diplomacy with Minsk might prompt Lukashenko to be more constructive.
The episode would have been improbable as Hollywood fiction. The Ryanair flight between Athens and Vilnius, carrying some 170 passengers, was forced to divert minutes before leaving Belarusian airspace, ostensibly because of possible explosives on the plane. Instead of proceeding to its destination, which was closer, it was escorted to Minsk by a military jet equipped with air-to-air missiles. On the ground, authorities arrested a prominent journalist on board, Raman Pratasevich, the exiled former editor-in-chief of Telegram news channel Nexta, a key source of independent news in the country.
For all the theater of luggage checks and sniffer dogs, the immediate removal of the 26-year-old — who faces criminal charges and even the death penalty, according to Belarusian opposition leader Sviatlana Tsikhanouskaya — left little doubt as to Minsk’s real aim.
It’s encouraging that the strength of Europe’s immediate verbal response goes well beyond the bloc’s usual handwringing. European Commission President Ursula von der Leyen says the “outrageous and illegal” behavior will have “consequences.” But what can those be?
Given the eternal challenges of getting the EU’s 27 member states to agree sanctions, the widening of existing constraints on Belarus probably won’t happen quickly. Maryia Rohava, a Belarus expert at the University of Oslo, makes the smart suggestion of tying a specific punitive measure to this incident, and demanding instant action to reverse it. One idea is to declare Belarus airspace unsafe and for the West to restrict the national carrier Belavia until Lukashenko provides some answers on the incident and Pratasevich and his girlfriend (also detained) are released.
There’s plenty of room to act beyond that, too. Existing European sanctions include an embargo on arms sales to Belarus, a visa ban and an asset freeze involving individuals and a handful of enterprises. This is not nearly enough. Next steps could include widening the list of individuals and adding important state-owned enterprises such as Belaruskali — one of the world’s biggest producers of potash fertilizers — that make up a significant portion of national revenue.
None of this is without complication. For example, there’s the thorny question of how to separate Belarus from sanctions on Russia, without whose support Minsk’s outrageous actions probably wouldn’t be feasible. Indeed, tougher measures may speed up a Moscow takeover of Belarus by stealth, although that’s unlikely to appeal to Minsk so fear of this outcome shouldn’t hold back Brussels or Washington. Positive measures like support for independent media and civil society in Belarus would help.