კლარა ფერეირა მარკესი
ბელორუსის სტანდარტითაც კი, ის რომ ლუკაშენკომ ფაქტობრივად გაიტაცა თვითმფრინავი, რომელიც ერთი ევროპული დედაქალაქიდან მეორისკენ მიემართებოდა, რათა ოპოზიციონერი ჟურნალისტი დაეპატიმრებინა – არის უკიდეგანო უგუნურება.
ბევრი დეტალი ჯერ კიდევ უცნობია, მაგალითად რუსეთის როლი მომხდარში ( თუ ის – რა თქმა უნდა ამაში მონასწილეობდა). თუმცა ერთი რამ მკაფიოა: დისიდენტის ჰაერში დაპატიმრება ავიაგადაზიდვების ყველა საერთაშორისო ნორმის დარღვევით, შეიძლება გახდეს პრეცედენტი სხვა დიდი ავტორიტარული სახელმწიფოებისთვის, მათ შორის ჩინეთისთვის. მხოლოდ ,,შეშფოთების გამოხატვა’’ ევროპისა და სხვა დასავლური სახელმწიფოების მხრიდან, საკმარისი ვერ იქნება
გასული წლის აგვისტოდან, ლუკაშენკო თავისი რეჟიმის გადასარჩენად იბრძვის. მაშინ დაუჯერებელი განცხადებები იმის შესახებ, რომ მან ისევ (მეექვსედ) გაიმარჯვა არჩევნებში და ხმების აბსოლუტური უმრავლესობა მოიპოვა, მოჰყვა მასობრივი პროტესტი ქუჩებში. დემონსტრაციებს და გაფიცვებს უპასუხეს სასტიკი დარბევებითა და დაპატიმრებებით. დიდწილად მოსკოვის მხარდაჭერით, კოლმეურნეობის ყოფილი თავმჯდომარე, კრიტიკოსთა ძალისხმევის მიუხედავად, გადაურჩა ჩამოგდებას. ის დღემდე ახშობს ოპოზიციონერების ხმას და ზრდის წნეხს. თუნდაც გასული კვირა ავიღოთ: დიდი ხნის განმავლობაში პოპულარულმა ოპოზიციურმა ახალი ამბების საიტმა Tut.by-მ შეწყვიტა საქმიანობა და ხელისუფლებამ მისი მფლობელების წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა – გადასახადებისგან თავის არიდების ბრალდებით.
მიუხედავად ყველაფრისა, აიძულო Ryanair-ის სამგზავრო რეისი, რომელიც ნატოს წევრი ერთი ქვეყნიდან მეორეში მიემგზავრება (საბერძნეთიდან ლიეტუვაში) იმისთვის, რომ დისიდენტი დააკავო – ეს მკვეთრი ესკალაციაა. აპრილში, პუტინი ცდიდა ჯო ბაიდენს სამხედრო ძალების თავმოყრით უკრაინის საზღვართან. ბელორუსმა კიდევ უფრო ღრმად შეტოპა. ევროპულმა ქვეყნებმა და აშშ-მ მოითხოვეს ახსნა-განმარტება, კვირას განხორციელებული იძულებითი დაჯდომის გამო. პასუხს სავარაუდოდ ვერ მიიღებენ. ამდენად, ბრიუსელმა უნდა გამოიყენოს ამ კვირაში დაგეგმილი ევროკავშირის ლიდერთა სამიტი, რომ სწრაფი და მძაფრი პასუხი გასცეს ასეთ პირდაპირ გამოწვევას.
ლუკაშენკო, რომელიც აქამდე საკუთარი ხალხისთვის წარმოადგენდა თავსატეხს, ახლა უკვე საერთაშორისო საფრთხედ იქცა, თვლის ნაიჯელ გულდ-დევისი, საერთაშორისო სტრატეგიული კვლევების თანამშრომელი და დიდი ბრიტანეთის ყოფილი ელჩი ბელორუსში. ეს ნაბიჯი აქარწყლებს ყველა მოსაზრებას, რომ დასავლური დიპლომატიის თავშეკავება მინსკთან ურთიერთობაში, აიძულებდა ლუკაშენკოს ემოქმედა უფრო კონსტრუქციულად.
მომხდარი, ჰოლივუდის სცენარს მოგვაგონებს. Ryanair-ის კუთვნილი თვითმფრინავი, რომელიც ათენიდან ვილნიუსისკენ 170 მგზავრით მიფრინავდა, რამდენიმე წუთით ადრე ბელორუსის საჰაერო სივრციდან გასვლამდე, მიწაზე იძულებით დასვეს, თითქოსდა ხომალდში არსებული ბომბის გამო. იმის ნაცვლად, რომ დანიშნულების ადგილამდე გაეცილებინათ რეისი, ,,ჰაერი-ჰაერი ტიპის’’ რაკეტებით აღჭურვილი სამხედრო თვითმფრინავის საშუალებით დასვეს მინსკში. დაჯდომის შემდეგ, ხელისუფლებამ დააპატიმრა ბორტზე მყოფი ცნობილი ჟურნალისტი რომან პროტასოვიჩი, ახალი ამბების საკვანძო არხ NEXTA-ს, ყოფილი მთავარი რედაქტორი.
მიუხედავად ჩხრეკითა და სამსახურეობრივი ძაღლებით გაფორმებული სპექტაკლისა, 26 წლის პროტასოვიჩის მყისიერმა დაპატიმრებამ, ყოველგვარი ეჭვები გაფანტა მინსკის ნამდვილი მიზნის გარშემო. ოპოზიციის ლიდერ სვეტლანა ტიხანოვსკაიას თქმით, NEXTA-ს მთავარ რედაქტორს ემუქრება სისხლის სამართლის ბრალდება და შესაძლოა სიკვდილით დასჯაც.
იმედისმომცემია, ის დაუყოვნებლივი მძლავრი სიტყვიერი პასუხი ევროპიდან, რომელიც ნამდვილად არ ჰგავს ევროპისათვის ტრადიციულ რიტუალურ ხელის ბანას და უმოქმედობას.
ევროპული კომისიის თავმჯდომარემ, ურსულა ფონ ლაიენმა განაცხადა, რომ ეს არის ,,აღმაშფოთებელი უკანონობა’’ და ამ ქმედებას მოჰყვება ,,შედეგები.’’ როგორი შეიძლება იყოს ეს ,,შედეგები’’?
თუ გავითვალისწინებთ მუდმივ პრობლემას, რომ ევროკავშირის 26 ქვეყანა ვერასდროს თანხმდება-ხოლმე სანქციებზე, ბელორუსისთვის დღეს არსებული შეზღუდვების გაფართოება, ალბათ მალე არ მოხდება. მარია როხოვა, ექსპერტი ბელორუსის საკითხებში ოსლოს უნივერსიტეტიდან, გონივრულად მოითხოვს ამ ინციდენტს განსაკუთრებული სასჯელი მოჰყვეს და აღდგეს სტატუს კვო. აზრი შემდეგში მდგომარეობს: გამოცხადდეს ბელორუსის საჰაერო სივრცე საფრთხის შემცველად, ასევე შეიზღუდოს ნაციონალური კომპანია „ბელავია“, სანამ ლუკაშენკო არ მისცემს ახსნა-განმარტებას და პროტასოვიჩი და მისი გოგონა არ გათავისუფლდებიან.
არსებობს სხვა გზებიც. არსებული ევროპული სანქციები მოიცავს ემბარგოს – ბელორუსისთვის იარაღის მიყიდვაზე, სავიზო აკრძალვას და ამ ისტორიაში ჩართული პირებისა და კომპანიებისთვის აქტივების გაყინვას. ეს არ არის საკმარისი. შემდეგი ნაბიჯი იქნებოდა ამ სიის გაფართოება და მასში მნიშვნელოვანი სახელმწიფო კომპანიების ჩართვა, მაგალითად ,,ბელარუსკალიის’’ – ეს კალიუმის სასუქის ერთ-ერთი მსხვილი მწარმოებელია მსოფლიოში, რომელსაც ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი შემოსავალი მოაქვს.
ყოველივე ამას, ახლავს გარკვეული სიძნელეები. მაგალითად, ბელორუსის გამიჯვნა რუსეთისთვის დაწესებული სანქციებიდან. მოსკოვის დახმარების გარეშე წარმოუდგენელი იქნებოდა მინსკის აღმაშფოთებელი ქმედება. მაგრამ თავსატეხი სხვა რამაა. უფრო მკაცრმა ზომებმა შეიძლება დააჩქაროს მოსკოვის მიერ ბელორუსის მიტაცება, მაგრამ მოსკოვის ქვეშევრდომობა ბელორუსში ნამდვილად არ მოეწონებათ, რასაც მოჰყვება კამათი. ასე რომ, ბრიუსელსა და ვაშინგტონს – არ უნდა ეშინოდეთ მოვლენათა ასეთი განვითარების. კარგი იქნებოდა პოზიტიური ღონისძიებები, მაგალითად დამოუკიდებელი მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერა.
ამ მომენტისთვის, ბოინგ 737-800-ის იძულებით დასმა, იმდენად აღმაშფოთებელი ფაქტია, რომ მისი იგნორირება შეუძლებელია. თუ ბელორუსს შეუძლია მსგავსი რამის ჩადენა, ისე რომ, ამას პასუხი არ მოჰყვეს, რა დაუდგება წინ რუსეთს, რომლის ტერიტორია იმდენად მოცულობითია, რომ მას გვერდს ვერ აუქცევ? ან ჩინეთი რატომ არ გაიმეორებს იგივეს? მან ხომ უკვე გვაჩვენა, რომ შეუძლია გადასწვდეს სხვა ქვეყნებსაც დისიდენტების დასაბრუნებლად, ხოლო ჰონგ-კონგის ნაციონალური უსაფრთხოების ახალი კანონი, მიესადაგება ყველას, მათ შორის უცხო ქვეყნების მოქალაქეებს.

Клара Феррейра Маркес (Clara Ferreira Marques)
Даже по белорусским стандартам то, что Александр Лукашенко по сути дела захватил самолет, следовавший из одной европейской столицы в другую, чтобы арестовать оппозиционного журналиста, — это акт непомерного безрассудства.
Многие детали до сих пор неизвестны, в том числе роль России в произошедшем (если она, конечно, участвовала). Однако один вывод очевиден: поимка диссидента в небе в нарушение всех международных правил авиаперевозок может создать прецедент для более крупных авторитарных государств, включая Китай. Одних «выражений обеспокоенности» со стороны Европы и других западных стран тут не хватит
С августа прошлого года Лукашенко борется за выживание своего режима, подобного советскому. Тогда, в августе, неправдоподобные заявления о том, что он в очередной (шестой) раз победил на выборах, набрав подавляющее количество голосов, вызвали массовые уличные протесты. Демонстрации и забастовки были встречены жестокими разгонами и арестами. Частично благодаря благожелательному подходу Москвы к Белоруссии этот бывший председатель колхоза сумел, несмотря на все усилия своих критиков, удержаться. Он до сих пор затыкает рты оппозиционерам и усиливает свою хватку. Вот взять хотя бы прошедшую неделю: долгое время завоевывавший популярность белорусский оппозиционный новостной сайт Tut.by перестал работать, а власти завели против него уголовное дело по обвинению в уклонении от уплаты налогов.
Тем не менее, вынуждать пассажирский рейс Ryanair, следовавший маршрутом из одной страны НАТО в другую (из Греции в Литву), чтобы снять с него диссидента — это резкая эскалация. Путин испытывал Джо Байдена наращиванием военной силы на границе с Украиной в апреле, а Белоруссия пошла дальше. Европейские страны и США потребовали объяснений относительно состоявшейся в воскресенье вынужденной посадки. Вряд ли они их получат, Брюсселю нужно воспользоваться запланированным на эту неделю саммитом лидеров Евросоюза, чтобы дать быстрый и мощный ответ на такой прямой вызов.
Лукашенко из опасности только для своего народа превратился в международную угрозу, считает Найджел Гулд-Дэвис (Nigel Gould-Davies), сотрудник Международного института стратегических исследований и бывший посол Великобритании в Белоруссии. Этот шаг подрывает все оставшиеся доводы о том, что сдержанность западной дипломатии в отношениях с Минском может побудить Лукашенко действовать более конструктивно.
Произошедший случай выглядит как голливудский художественный вымысел. Самолет Ryanair, следовавший из Афин в Вильнюс со 170 пассажирами на борту, был вынужденно перенаправлен всего за несколько минут до выхода из воздушного пространства Белоруссии, якобы из-за находящейся на борту бомбы. Вместо того, чтобы проследовать к месту назначения, которое было ближе, рейс в сопровождении военного самолета, оснащенного ракетами класса «воздух-воздух», был направлен в Минск. После посадки власти арестовали находившегося на борту известного журналиста Романа Протасевича, бывшего главного редактора новостного Telegram-канала Nexta, ключевого независимого новостного источника в стране.
Несмотря на спектакль с досмотром багажа и служебными собаками, немедленное задержание 26-летнего Протасевича не оставило никаких сомнений в истинной цели Минска. По словам лидера оппозиции Светланы Тихановской, бывшему главреду Telegram-канала Nexta грозит уголовное обвинение и даже смертная казнь.
Обнадеживает, что мощь незамедлительного словесного ответа Европы намного превысила обычное ритуальное заламывание рук без конкретных действий. Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Лейен сказала, что это «возмутительное и незаконное» поведение будет иметь «последствия». И какими же они могут быть?
Учитывая вечные проблемы с тем, чтобы все 27 стран ЕС согласились с санкциями, расширение существующий ограничений в отношении Белоруссии, вероятно, быстро не произойдет. Мария Рохова (Maryia Rohava), эксперт по вопросам Белоруссии из Университета Осло, разумно предлагает связать с этим инцидентом особое наказание и потребовать незамедлительно восстановить статус-кво. Мысль заключается в том, чтобы объявить белорусское воздушное пространство небезопасным, а также в том, чтобы Запад ввел ограничения в отношении национального перевозчика Белавиа до тех пор, пока Лукашенко не предоставит объяснений, а Протасевич и его девушка (её также задержали) не окажутся на свободе.
Существует множество способов пойти дальше. Существующие европейские санкции включают эмбарго на продажу Белоруссии вооружения, визовый запрет и заморозку активов для вовлеченных в эту историю лиц и компаний. Этого совершенно недостаточно. Следующим шагом можно расширить этот список лиц и включить в него важные государственные компании: например, Беларуськалий, один из крупнейших мировых производителей калийных удобрений, который приносит значительную часть национального дохода.
Всё это связано с определенными трудностями. К примеру, как отделить Белоруссию от санкций в отношении России, без чьей помощи возмутительные действия Минска, вероятно, были бы невозможны. Ведь вот в чем загвоздка: более жесткие меры могут поспособствовать ускорению того, что Москва скрытно захватит Белоруссию. Однако подчинение России вряд ли понравится Минску, оно вызовет ссору, так что Брюсселю и Вашингтону не следует бояться такого развития событий. Помочь могут позитивные меры, к примеру, поддержка независимых СМИ и гражданского общества в Белоруссии.
На данный момент вынужденная посадка Боинга 737-800 — это слишком возмутительный шаг для того, чтобы его просто проигнорировать. Если Белоруссия может делать подобное без особых последствий, то почему что-то такое не может совершить Россия, чья территория обширней, а обойти её сложнее? Почему Китай не может повторить такое? Ведь он уже показал, что способен добраться до других стран, чтобы вернуть диссидентов, а новый Закон о национальной безопасности Гонконга, в конце концов, применим ко всем, даже гражданам других стран.