პიტერ ლეონარდი,  ჯოშუა კუჩერა
2020 წელი, ისტორიულ თარიღად იქცა კავკასიისთვის, სადაც აზერბაიჯანმა დაიწყო ომი და წარმატებით დაიბრუნა იმ ტერიტორიის დიდი ნაწილი, რომელიც სომხეთთან დაპირისპირებისას 1990-იან წლებში დაკარგა. ეს იყო ეპოქალური მოვლენა, რომელმაც ბიძგი მისცა რეგიონში ახალი პოლიტიკური და გეოპოლიტიკური წესრიგის ფორმირებას. 2021 წელს, ჩვენ ვიხილავთ ამ პროცესის გაგრძელებას
რა თქმა უნდა ყველაზე მძიმე პერსპექტივები 2021 წლისთვის, ეხება სომხეთს. მიმდინარე წელი იქნება შემობრუნების წერტილი პოლიტიკური თვალსაზრისით: საოცარი რამ მოხდება, თუ პრემიერ-მინისტრმა ფაშინიანმა შეინარჩუნა თავისი პოსტი აზერბაიჯანთან დამარცხების შემდეგ, მაგრამ მის წასვლას თან მოჰყვება გაურკვევლობის პერიოდი. თუ ფაშინიანი გადადგება, შენარჩუნდება კი 2018 წლის ხავერდოვანი რევოლუციის ფასეულობები – კორუფციის ამოძირკვა და სომხეთის დემოკრატიზაცია? სავსებით მოსალოდნელია, რომ 2021 წელი იქნება  პოლიტიკური რყევებით აღსავსე.
მძიმე დღეები უდგათ მთიანი ყარაბაღის სომხებს. ომის შედეგად, ტერიტორია, რომელსაც ისინი ინარჩუნებენ, ადრინდელზე ბევრად ნაკლებია, აზერბაიჯანელები კი მათ უფრო მიუახლოვდნენ. რუსი მშვიდობისმყოფელები ჯერჯერობით უზრუნველყოფენ უსაფრთხოებას, მაგრამ ფიქრობენ კი სომხები, რომ ღირს ყარაბაღში დარჩენა ხანგრძლივ პერსპექტივაში?  თუ თვლიან, რომ მათი დღეები ყარაბაღში დათვლილია და უკვე ჩემოდნებზე სხედან? საბოლოოდ, ადამიანები ხმას მისცემენ ფეხებითა და ფულით – 2021წელს, ალბათ უფრო მკაფიოდ დავინახავთ, რამდენად სიცოცხლისუნარიანია ყარაბაღი.
ომში გამარჯვების შემდგომ აზერბაიჯანი ეიფორიამ მოიცვა, მაგრამ ახლა, მათ წინაშე დგას
რთული ამოცანა – აღადგინონ და დაასახლონ დაბრუნებული ტერიტორიები. ეს უნდა განხორციელდეს შეფერთხილი სახელმწიფო ბიუჯეტის ფონზე, რაც გამოწვეულია ნავთობზე ფასის ვარდნითა და სახელმწიფო სტრუქტურებში არსებული კორუფციით. მიუხედავად ამისა, ომში გამარჯვებამ ილჰამ ალიევს ისეთი პოლიტიკური კაპიტალი შესძინა, რომელიც ახლო პერიოდში არ გაიხარჯება.
ქვეყანაში გამეფებულია ტრიუმფალიზმი და ბაქო, სულ უფრო ნაკლებ მიმტევებლობას იჩენს ყოველივე იმისადმი, რაც არ შეესაბამება მის ყველაზე უფრო ნაციონალისტურ მისწრაფებებს. თუმცა იმასაც ირწმუნება, რომ მიესალმება სომხების დაბრუნებას ყარაბაღში, ოღონდ აზერბაიჯანის მოქალაქეების სახით.  გადადგამს თუ არა, ამ კუთხით ბაქო რაიმე ნაბიჯს, რათა სომხებმა თავი ისე იგრძნონ, როგორც სახლში? საამისოდ სერიოზული ნაბიჯი იქნებოდა იმ ჯარისკაცების სისხლის სამართლებრივი დევნა, რომლებიც საშინელ სამხედრო დანაშაულობებში იმხილებიან და უარი იმ აღვირახსნილ პროპაგანდაზე, რასაც ,,ალბანური’’ თეორია ეწოდება.  არავინ ელის, რომ ეს მოხერხდება, არადა რეგიონში მშვიდობის დასამყარებლად ეს აუცილებელია.
ახალმა ამბებმა საქართველოს შესახებ, გადაიწია მეორე პლანზე, მის სამხრეთით მიმდინარე დრამატული მოვლენების გამო. მაგრამ ეს ქვეყანაც გზაგასაყარზე იმყოფება. არჩევნების შედეგებისადმი უნდობლობის მიზეზით, ყველა ოპოზიციური პარტია პარლამენტს ბოიკოტს უცხადებს, რის გამოც საქართველოში საბჭოთა პერიოდის შემდეგ პირველად, ერთი პარტია არის მმართველობაში. ქვეყანაში პოლიტიკოსებისადმი ნდობა,  ისედაც დაბალ ნიშნულზე იყო. ამდენად, გაურკვეველია როგორ გამოვა ქვეყანა ჩიხიდან.
ამას გარდა, საქართველო, ისე როგორც არავინ რეგიონში, მოელის coivid-19-ის სწრაფად დასრულებას. ქვეყნის ეკონომიკა დიდადაა დამოკიდებული ტურიზმზე, 2020 წელს კი ის ჩაფლავდა. გიდები, მეპატრონეები, რომლებიც ბინებს AIRBNB-ის საშუალებით აქირავებენ და რესტორატორების ის ნაწილი, რომელიც შემორჩა ამ სფეროს, სულმოუთქმელად ელიან, რომ პანდემია  ახალი ტურისტული სეზონის დაწყებამდე გაქრება.

Питер Леонард (Peter Leonard), Джошуа Кучера (Joshua Kucera)
2020-й стал историческим годом для Кавказа, где Азербайджан развязал войну и успешно вернул себе большую часть территории, которую уступил армянам в 1990-х годах. Это было эпохальное событие, запустившее процесс формирования нового политического и геополитического порядка в регионе. В 2021 году мы увидим продолжение этого процесса
Безусловно, самые мрачные перспективы на 2021 год касаются Армении. Наступивший год станет поворотным в политическом отношении: будет чудом, если премьер-министр Никол Пашинян сохранит свой пост после поражения от Азербайджана, но его уход может повлечь за собой период неопределенности. Если Пашинян уйдет, выстоят ли ценности Бархатной революции 2018 года, которую он возглавил, — искоренение коррупции и демократизация Армении? Следует ожидать, что 2021 год будет полон политических потрясений.
Настали смутные времена и для армян Нагорного Карабаха. В результате войны территория, которую они удерживают, стала намного меньше, а азербайджанцы — намного ближе. Российские миротворцы пока обеспечивают безопасность, но продолжат ли армяне думать, что в Карабахе стоит оставаться на долгосрочную перспективу? Или они посчитают, что их дни в Карабахе сочтены, и будут сидеть на чемоданах? В конечном итоге люди проголосуют ногами и деньгами, и в 2021 году мы, вероятно, получим более четкое представление о том, насколько жизнеспособным окажется Карабах.
После победы в войне Азербайджан пребывает в эйфории. Но теперь перед ним стоит непростая задача — восстановить и заселить возвращенные территории. Это придется делать на фоне истощения государственного бюджета из-за стабильно низких цен на нефть, и процветания коррупции в государственных учреждениях. Но победа в войне принесла президенту Ильхаму Алиеву политический капитал, который в ближайшее время не иссякнет.
В стране процветает триумфализм, и Баку проявляет все меньше признаков терпимости по отношению к чему-либо, что не согласуется с его самыми сильными националистическими порывами. Но он также утверждает, что готов приветствовать армян Карабаха в качестве граждан Азербайджана. В этой связи, предпримет ли Баку в 2021 году какие-либо действия, чтобы они почувствовали себя как дома? Серьезными шагами могли бы стать уголовное преследование солдат, обвиняемых в совершении ужасных военных преступлений, и отказ от пропаганды чокнутой «албанской» теории, с помощью которой Баку пытается стереть историю армян в регионе. Никто не ожидает, что это произойдет, а между тем это крайне необходимо сделать для обеспечения мира в регионе.
Новости о Грузии немного отошли на второй план из-за драматичных событий к югу от нее, но и это государство стоит на распутье. После оспариваемых выборов все оппозиционные партии бойкотируют парламент, в результате чего в Грузии впервые с советских времен будет править одна партия. Доверие к политикам в стране и раньше находилось на низком уровне, и непонятно, как страна выйдет из этого тупика.
Кроме того, Грузия как никто в регионе ждет скорейшего окончания пандемии covid-19. Экономика страны сильно зависит от туризма, и сезон 2020 года полностью провалился. Гиды, хозяева сдаваемых через Airbnb квартир и рестораторы — по крайней мере те из них, кто еще в бизнесе, — отчаянно надеются, что пандемия спадет к началу нового курортного сезона.