კრემლი, იმ ქვეყნებს, რომლებიც შედიან რუსეთის წნეხისა და გავლენის ზონაში,  მედიდურად სთავაზობს – დემონსტრაციულად, ერთხელ და სამუდამოდ, დაისწავლონ „ყარაბაღული გაკვეთილი“ –  არ დაუპირისპირდე რუსეთს და ემეგობრე მხოლოდ მას. როგორღაც, თვით კრემლისთვისაც შეუმჩნევლად, რუსეთი,  რბილი ძალისა და ეკონომიკური დაქვემდებარების სტრატეგიიდან, გადავიდა  ღია შანტაჟის სტრატეგიაზე, საგარეო პოლიტიკის მთავარ იარაღზე ყოფილი დსთ-ს სახელმწიფოებთან ურთიერთობაში
ამ სტრატეგიის არსი ასეთია: შექმნა რუსეთის გარეშე გადაუჭრელი ტერიტორიული კონფლიქტები იმ სახელმწიფოებში, რომლებიც  რუსეთს გარს აკრავს, რითაც ეს ქვეყნები სულ უფრო სუსტდებიან და ხდებიან დამოკიდებულნი კრემლის პოლიტიკაზე. უკრაინაში ესაა დონბასი და ყირიმი, საქართველოში – აფხაზეთი, მოლდოვაში – დნესტრისპირეთი. სომხეთსა და აზერბაიჯანში – ესაა მთიანი ყარაბაღი, რომლითაც შესაძლებელია გავლენის მოხდენა ერთდროულად ორ ქვეყანაზე. ახლა ჯერი ბელორუსზე, ყაზახეთსა და ყირგიზეთზეა. იქ კრემლს კიდევ უფრო გაუადვილდება რეგიონული კონფლიქტების შექმნა, ხოლო, თუ გავითვალისწინებთ საერთაშორისო ორგანიზაციების არაეფექტურობას (დაახლოებით იმ ტიპის, როგორიცაა გაეროს უშიშროების საბჭო), რომლებიც არეგულირებენ ასეთ კონფლიქტებს, მაშინ რუსეთს აქვს ყველა შანსი გარშემორტყმული იყოს ურჩი, მაგრამ პრინციპულად დასუსტებული სახელმწიფოების ჯაჭვით – და სწორედ ეს იქნება რუსეთის უსაფრთხოების ზონა.
მაგრამ აქ კრემლი გადააწყდება ორ პრობლემას.  პირველი: ჰიბრიდული ომების მეთოდით და კონფლიქტების ზონაში მაღალი დაძაბულობის შექმნით ისარგებლებენ რუსეთზე უფრო ძლიერი ქვეყნებიც, უპირველესად აშშ და ჩინეთი. მეორე: კრემლის თავსატეხია ისიც, რომ ის სახელმწიფოებიც, რომლებიც მოექცნენ კრემლის გეოპოლიტიკური შანტაჟის ზონაში, მუდმივად შეეცდებიან ისეთი მოკავშირეების ძებნას, რომლებიც იქნებიან რუსეთზე ძლიერები – აშშ და  ჩინეთი, ან არ შეეშინდებათ რუსეთის რისხვის – ესენია დიდი ბრიტანეთი, თურქეთი, ირანი.
მაგალითად, უკვე დღეს, თურქეთი არ უფრთხის რუსეთს სირიაში, ლიბიაში, ერაყში, სომხეთში, აზერბაიჯანსა და უკრაინაში. მეტიც, ის არამარტო წარმატებით აძლიერებს სამხედრო- პოლიტიკურ თანამშრომლობას უკრაინასთან, არამედ, ისე როგორც რუსეთი, პრეტენზიას აცხადებს ყირიმში მშვიდობისმყოფელის სტატუსზე, რათა დაიცვას ყირიმელი თათრები კრემლის რეპრესიებისგან. თურქეთის წარმატებულმა დაბრუნებამ კავკასიაში, მკვეთრად დააკნინა რუსეთის მანევრირების უნარი უზარმაზარ სივრცეზე –  ლიბიიდან, სირიიდან და კავკასიიდან დაწყებული, თურქმენეთის ჩათვლით.
თურქეთმა  მთელ მსოფლიოს შესთავაზა საკუთარი ,,თურქული გაკვეთილი.’’ სინამდვილეში, ყარაბაღის მთავარი გაკვეთილი –  თურქეთის მიერ წარმატებით მიმდინარე მძლავრი პროექტის,  ,,თურქული სამყაროს’’ აღმოსავლეთით განვითარებაა. სულ სამიოდე წლის წინ, ის სირიაში, იდლიბიდან დაიწყო – დღეს კი კასპიის ზღვას მიაღწია, მაშინ, როცა რუსეთი თავისი  ,,რუსული სამყაროს’’ გაფართოების პროექტით გაიჭედა უკრაინასთან ომში, სხვა ქვეყნები კი მოლდოვა, ბელორუსი, ყაზახეთი, სომხეთი და აზერბაიჯანი (თითოეული თავისებურად), ცდილობენ თავი დააღწიონ კრემლის რკინის სალტეს.
აშშ-სა და ჩინეთს ახლა ისღა დარჩენიათ მოთმინებით დაელოდონ, როცა, უმწვავესი ეკონომიკური და შიდაპოლიტიკური კრიზისის გამო, რუსეთი შეასუსტებს რკინის მარწუხებს, როგორც ეს  გასული საუკუნის 90-იან წლებში მოხდა.

Турция выкопала России могилу на Кавказе
Кремль высокомерно предлагает всем государствам, которые входят в зону давления и влияния России, демонстративно выучить, раз и навсегда, «карабахский урок Кремля» — не сопротивляться России и дружить только с ней. Как-то незаметно для себя Кремль перешел от стратегии мягкой силы и экономической зависимости к стратегии отрытого шантажа как главному орудию внешней политики с государствами бывшего СНГ
Суть этой стратегии — создание непреодолимых без России территориальных конфликтов для государств, окружающих Россию, которые бесконечно ослабляют эти страны и делают их зависимыми от политики Кремля. На Украине — это Донбасс и Крым, в Грузии — Абхазия, в Молдавии — Приднестровье, в Армении и Азербайджане — это Нагорный Карабах, позволяющий влиять на поведение сразу двух стран. Теперь на очереди — Белоруссия, Казахстан и Киргизия. Там Кремлю будет еще проще создать региональные конфликты. А учитывая неэффективность международных органов, регулирующие такие конфликты типа СБ ООН, то у России есть все шансы окружить себя цепью непокорных, но принципиально ослабленных государств — это и будет зона внешней безопасности России.
Но тут Кремль столкнется с двумя проблемами. Во-первых, методом гибридных войн и созданием высокой напряженности в зоне конфликтов будут пользоваться и более сильные, чем Россия страны, прежде всего США и Китай. Во-вторых, проблема Кремля в том, что эти государства, попавшие в зону геополитического шантажа Кремля, вечно будут искать себе союзника, которые будет, либо сильнее России — это США или Китай, либо не будет бояться гнева Кремля — это Великобритания, Турция и Иран.
Например, уже сейчас Турция не боится России в СирииЛивии, Ираке, Армении, Азербайджане и на Украине. Более того, она не только успешно наращивает военно-политическое сотрудничество с Украиной, но, как и Россия, претендует на Крым в качестве миротворческой силы для защиты крымского-татарского населения от репрессий Кремля. Успешный приход Турции на Кавказ резко усложнил свободу маневра России на огромном пространстве — от Ливии, Сирии и Кавказа до Туркменистана.
Турция тоже преподнесла всему миру свой, «тюркский урок». На самом деле, самый главный урок карабахской трагедии — это успешное осуществление Турцией мощного проекта продвижения «тюркского мира» на Восток. Всего три года назад все началось с Идлиба в Сирии, а сегодня Турция уже достигла Каспийского моря. В то время как Россия в своем проекте расширения «русского мира» надолго застряла в войне с Украиной, а другие страны — Молдавия, Белоруссия, Казахстан, Армения и Азербайджан, каждый по-своему, пытаются вырваться из железных объятий Кремля.
США и Китаю остается только терпеливо ждать, когда острейший экономический и внутриполитический кризис в России, ослабит эту железную хватку, как это было уже в 90-х годах прошлого века.