კონკურენტებისთვის რომ არაფერი დაეთმოთ, Pfizer – მა და BioNTech – მა წარმოადგინეს covid -19 -ის საწინააღმდეგო ვაქცინის ადრე გამოქვეყნებული შედეგების დაზუსტებული მონაცემები
საბოლოო გამოკვლევების საფუძველზე, რომელშიც მონაწილეობდა 43 000 ადამიანი, ამერიკულმა ფარმაცევტულმა გიგანტმა და მისმა გერმანულმა ბიოტექნოლოგიურმა პარტნიორმა დაასკვნეს, რომ მათი პერსპექტიული ვაქცინის ეფექტიანობა 95% -ს შეადგენს. და ნუ იდარდებთ იმ ფაქტზე, რომ ხანშიშესულებს ვაქცინა ოდნავ ნაკლებად შველის: 65 წელზე უფროს ადამიანებში ეფექტიანობა მცირდება სულ 6% – ით, იტყობინება კომპანიის პრეს-რელიზი. გასული კვირის პირველადი დაუზუსტებელი შეტყობინებისგან განსხვავებით, იმის შესახებ, რომ ვაქცინის ეფექტიანობა 90%-ს აღემატებოდა, Pfizer-მა და BioNTech-მა, ახლა უკვე, წარმოადგინეს კონკრეტული და დეტალური მონაცემები. ეს მოხდა იმიტომ, რომ მოხერხდა covid–19-ით დაავადების მრავალი შემთხვევისთვის ბოლომდე თვალის მიდევნება – ინფიცირებიდან გამოჯანმრთელებამდე. გამოკვლევის საერთო რიცხვი შეადგენს სიმპტომური covi-19-ის 162 დადასტურებულ შემთხვევას პლაცებოს ჯგუფში და ვაქცინის დაგეგმილი ორმაგი დოზის, მხოლოდ 8 მიმღებს. ამ ორი მწარმოებელი კომპანიის მონაცემებით, ვაქცინის ეფექტიანობა, რომელიც გაიზომა ერთი კვირის შემდეგ განმეორებითი დოზის შეყვანიდან, არის იდენტური სხვადასხვა რასასა და ეთნიკურ ჯგუფში. მათგან, ვინც გამოკვლევაში მონაწილეობდა, საშუალოდ 10-დან 9, covid-19-ის მძიმე ფორმით იყო დაავადებული – ეს ადამიანები იღებდნენ პლაცებოს. ეს ნიშნავს, რომ ვაქცინა, თუნდაც არ კურნავდეს 100% – ით, ნებისმიერ შემთხვევაში, ქმნის ძლიერ დაცვას და აღკვეთს სერიოზულ ზიანს ჯანმრთელობისთვის. როგორც კომპანია აცხადებს სერიოზული გვერდითი ეფექტი არ აღმოჩენილა, ვაქცინირებულებიდან მხოლოდ 3.7% პირი უჩიოდა ინექციის შემდგომ დაღლილობას.
შედეგები თითქმის იდენტურია წინასწარი დასკვნებისა, რომელიც 16 ნოემბერს გამოქვეყნდა ხანგრძლივი გამოცდის შემდეგ. Moderna-სა და Pfizer/BioNTech–ის ვაქცინა შეიცავს ინფორმაციულ PHK (mPHK)-ს, რომელიც ახდენს SARS-COV-2-ის ზესაპირული ცილების კოდირებას – სწორედ იმ ვირუსისას, რომელიც იწვევს დაავადება – covid-19-სს. ეს არის ნოვატორული სტრატეგია – არცერთ მედიკამენტს, რომელიც mPHK-ს ბაზაზეა შექმნილი, ადამიანებზე ფართო გამოყენების დადასტურება ჯერჯერობით არ მიუღია.
PFIZER-მა და BIONTECH-მა განაცხადეს, რომ ,,რამდენიმე დღის განმავლობაში’’ მოითხოვენ აშშ – ს საკვების და მედიკამენტების ხარისხის სანიტარული ზედამხედველობის სამმართველოსგან უფლებას, ვაქცინის ექსტერნად გამოყენების შესახებ. თუკი ამ გამოცდილებას დავეყრდნობით, კომპანია Moderna-ც ამ ორი კომპანიის მაგალითს მალე გაიზიარებს. სამმართველომ განაცხადა, რომ მოიწვევს დამოუკიდებელ საკონსულტაციო კომიტეტს, რათა განიხილოს covid-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინის ექსტერნად გამოყენებაზე ნებისმიერი მოთხოვნა. როგორც სააგენტოს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა განაცხადა, კომიტეტის პირველი სხდომა შესაძლოა უკვე 9 დეკემბერს გაიმართოს – იტყობინება გამოცემა SCIENCE.
,,ეს შესანიშნავი, ძალზე იმედისმომცემი ვითარებაა – ამბობს თრუგი ლანგი, ოქსფორდის უნივერსიტეტის Global Health Network-ის ხელმძღვანელი. ,,გავლილია გზა ახალი ვირუსის იდენტიფიკაციიდან, რამდენიმე ვაქცინის შექმნამდე, რომლებიც მხოლოდ რეგულატორის ნებართვას საჭიროებს და ეს ყველაფერი მოხდა ასე მოკლე დროში. ეს არის მეცნიერების შთამბეჭდავი მიღწევა’’.

Not to be outdone by a rival with a similar product, Pfizer and BioNTech today provided an update on the previously announced success of their COVID-19 vaccine. The U.S. pharma giant and its German biotech partner now report 95% efficacy for their vaccine candidate, drawing on the final analysis of a 43,000-person study. And don’t worry about the elderly not responding to the vaccine; the efficacy only drops to 94% in people older than 65, the companies said in a press release
As opposed to the vague initial report last week that their vaccine had greater than 90% efficacy, Pfizer and BioNTech are providing more specific data now that the study has reached enough COVID-19 cases to end. In all, the trial had 162 confirmed cases of symptomatic COVID-19 in the placebo group versus eight among those who received the two scheduled doses of the vaccine. The efficacy, which was measured 7 days after the second dose of the vaccine, was the same in different races and ethnicities, the companies say—although subgroup analyses always have more uncertainty. Nine of the 10 people who had severe cases of COVID-19 during the trial received the placebo, which indicates that even if the vaccine fails to prevent symptomatic disease, it still offers powerful protection from serious harm. No serious side effects surfaced, the companies report, although 3.7% of the vaccinated reported fatigue after the injections.
The results are nearly identical to preliminary findings reported by Moderna on 16 November from its ongoing efficacy trial. Both its vaccine and the Pfizer/BioNTech candidate contain messenger RNA (mRNA) that codes for the surface protein of SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19. The strategy is novel—no medicines made from mRNA have been approved for widespread human use so far.
The Pfizer/BioNTech collaboration says it will submit “within days” a request to the U.S. Food and Drug Administration for emergency use authorization (EUA) of its vaccine. If recent history repeats itself, Moderna will follow suit about 1 week later. FDA has said it will convene its independent vaccine advisory committee to review any COVID-19 EUA requests, and the first meeting could occur as early as 9 December, an agency official tells ScienceInsider.
“This is a remarkable and very reassuring situation that we find ourselves in,” says Trudie Lang, who directs the Global Health Network at the University of Oxford. “To go from identifying a new virus to having several vaccines at the point of applying for regulatory approval is an incredible milestone for science.”