კონკურენტებისთვის რომ არაფერი დაეთმოთ, Pfizer – მა და BioNTech – მა წარმოადგინეს covid -19 -ის საწინააღმდეგო ვაქცინის ადრე გამოქვეყნებული შედეგების დაზუსტებული მონაცემები
საბოლოო გამოკვლევების საფუძველზე, რომელშიც მონაწილეობდა 43 000 ადამიანი, ამერიკულმა ფარმაცევტულმა გიგანტმა და მისმა გერმანულმა ბიოტექნოლოგიურმა პარტნიორმა დაასკვნეს, რომ მათი პერსპექტიული ვაქცინის ეფექტიანობა 95% -ს შეადგენს. და ნუ იდარდებთ იმ ფაქტზე, რომ ხანშიშესულებს ვაქცინა ოდნავ ნაკლებად შველის: 65 წელზე უფროს ადამიანებში ეფექტიანობა მცირდება სულ 6% – ით, იტყობინება კომპანიის პრეს-რელიზი. გასული კვირის პირველადი დაუზუსტებელი შეტყობინებისგან განსხვავებით, იმის შესახებ, რომ ვაქცინის ეფექტიანობა 90%-ს აღემატებოდა, Pfizer-მა და BioNTech-მა, ახლა უკვე, წარმოადგინეს კონკრეტული და დეტალური მონაცემები. ეს მოხდა იმიტომ, რომ მოხერხდა covid–19-ით დაავადების მრავალი შემთხვევისთვის ბოლომდე თვალის მიდევნება – ინფიცირებიდან გამოჯანმრთელებამდე. გამოკვლევის საერთო რიცხვი შეადგენს სიმპტომური covi-19-ის 162 დადასტურებულ შემთხვევას პლაცებოს ჯგუფში და ვაქცინის დაგეგმილი ორმაგი დოზის, მხოლოდ 8 მიმღებს. ამ ორი მწარმოებელი კომპანიის მონაცემებით, ვაქცინის ეფექტიანობა, რომელიც გაიზომა ერთი კვირის შემდეგ განმეორებითი დოზის შეყვანიდან, არის იდენტური სხვადასხვა რასასა და ეთნიკურ ჯგუფში. მათგან, ვინც გამოკვლევაში მონაწილეობდა, საშუალოდ 10-დან 9, covid-19-ის მძიმე ფორმით იყო დაავადებული – ეს ადამიანები იღებდნენ პლაცებოს. ეს ნიშნავს, რომ ვაქცინა, თუნდაც არ კურნავდეს 100% – ით, ნებისმიერ შემთხვევაში, ქმნის ძლიერ დაცვას და აღკვეთს სერიოზულ ზიანს ჯანმრთელობისთვის. როგორც კომპანია აცხადებს სერიოზული გვერდითი ეფექტი არ აღმოჩენილა, ვაქცინირებულებიდან მხოლოდ 3.7% პირი უჩიოდა ინექციის შემდგომ დაღლილობას.
შედეგები თითქმის იდენტურია წინასწარი დასკვნებისა, რომელიც 16 ნოემბერს გამოქვეყნდა ხანგრძლივი გამოცდის შემდეგ. Moderna-სა და Pfizer/BioNTech–ის ვაქცინა შეიცავს ინფორმაციულ PHK (mPHK)-ს, რომელიც ახდენს SARS-COV-2-ის ზესაპირული ცილების კოდირებას – სწორედ იმ ვირუსისას, რომელიც იწვევს დაავადება – covid-19-სს. ეს არის ნოვატორული სტრატეგია – არცერთ მედიკამენტს, რომელიც mPHK-ს ბაზაზეა შექმნილი, ადამიანებზე ფართო გამოყენების დადასტურება ჯერჯერობით არ მიუღია.
PFIZER-მა და BIONTECH-მა განაცხადეს, რომ ,,რამდენიმე დღის განმავლობაში’’ მოითხოვენ აშშ – ს საკვების და მედიკამენტების ხარისხის სანიტარული ზედამხედველობის სამმართველოსგან უფლებას, ვაქცინის ექსტერნად გამოყენების შესახებ. თუკი ამ გამოცდილებას დავეყრდნობით, კომპანია Moderna-ც ამ ორი კომპანიის მაგალითს მალე გაიზიარებს. სამმართველომ განაცხადა, რომ მოიწვევს დამოუკიდებელ საკონსულტაციო კომიტეტს, რათა განიხილოს covid-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინის ექსტერნად გამოყენებაზე ნებისმიერი მოთხოვნა. როგორც სააგენტოს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა განაცხადა, კომიტეტის პირველი სხდომა შესაძლოა უკვე 9 დეკემბერს გაიმართოს – იტყობინება გამოცემა SCIENCE.
,,ეს შესანიშნავი, ძალზე იმედისმომცემი ვითარებაა – ამბობს თრუგი ლანგი, ოქსფორდის უნივერსიტეტის Global Health Network-ის ხელმძღვანელი. ,,გავლილია გზა ახალი ვირუსის იდენტიფიკაციიდან, რამდენიმე ვაქცინის შექმნამდე, რომლებიც მხოლოდ რეგულატორის ნებართვას საჭიროებს და ეს ყველაფერი მოხდა ასე მოკლე დროში. ეს არის მეცნიერების შთამბეჭდავი მიღწევა’’.

Джон Коэн (Jon Cohen)
Чтобы не уступить конкурентам ни в чем, Pfizer и BioNTech сегодня представили уточненные данные о ранее объявленном успехе своей вакцины от сovid-19. На основе окончательного анализа исследования с участием 43 тысяч человек американский фармацевтический гигант и его немецкий биотехнологический партнер заключили, что эффективность их перспективной вакцины составляет 95 процентов. И не переживайте по поводу того факта, что пожилым вакцина помогает чуть меньше: у людей старше 65 лет эффективность снижается всего на 6 процентов, говорится в пресс-релизе компании
В отличие от расплывчатого первого сообщения на прошлой неделе, что их вакцина эффективна более чем на 90 процентов, Pfizer и BioNTech теперь предоставляют достаточно конкретных и детальных данных. Происходит это потому, что удалось проследить до конца достаточно много случаев заболевания ковидом — от заражения до завершения болезни. Общим числом в исследовании зарегистрировано 162 подтвержденных случая симптоматического сovid-19 в группе плацебо (то есть среди людей, получивших «пустышки») — и всего 8 среди получивших две запланированные дозы вакцины. По данным этих двух компаний-производителей, эффективность вакцины, измеренная через неделю после введения второй дозы, оказалась одинаковой для разных рас и этнических групп.
Среди принявших участие в исследовании в среднем 9 из 10 получивших тяжелую форму заболевания от сovid-19 — это люди, которые получали плацебо. Это говорит о том, что даже если вакцина не предотвращает заболевание стопроцентно, она все же обеспечивает мощную защиту и предотвращает серьезный вред здоровью. Как сообщают компании, серьезных побочных эффектов не обнаружено, лишь 3,7 процента вакцинированных жаловались на утомление после инъекций.
Результаты почти идентичны предварительным выводам, опубликованным компанией Moderna 16 ноября на фоне продолжающихся испытаний. Вакцины Moderna и Pfizer/BioNTech содержат информационную РНК (мРНК), которая кодирует поверхностный белок SARS-CoV-2 — того самого вируса, который вызывает заболевание, называемое сovid-19. Это новаторская стратегия — пока что ни одно лекарство на базе мРНК одобрения для широкого применения на людях не получило.
Pfizer и BioNTech заявляют, что «в течение нескольких дней» запросят у Управления США по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов разрешение на экстренное использование вакцины. Если опираться на недавний опыт, можно ожидать, что Moderna последует примеру этих двух компаний примерно через неделю. Управление заявило, что созовет независимый консультативный комитет для рассмотрения любых запросов на экстренное использование вакцин против covid-19. Как сообщил официальный представитель агентства, первое заседание комитета может состояться уже 9 декабря, сообщил изданию Science представитель агентства.
«Это замечательная и очень обнадеживающая ситуация, — говорит Труди Ланг, возглавляющая Global Health Network («Глобальную сеть здоровья») в Оксфордском университете. «Пройден путь от идентификации нового вируса до получения нескольких вакцин от него, которые уже только и ждут, что одобрения регулятором. И все это за такое короткое время. Это же потрясающий рекорд для науки».