ჩრდილოეთ კორეის ლიდერმა კიმ ჩენ ირმა  განაცხადა, რომ  ქვეყანას აღარ დასჭირდება საომარი მოქმედებები, რადგან მისი ბირთვული არსენალი წარმოადგენს ჩრდილოეთ კორეის უსაფრთხოების გარანტიას, იტყობინება ქვეყნის სახელმწიფო მედია.
”ჩვენი საიმედო და ეფექტური თავდაცვა ბირთვული შემაკავებლის  საშუალებით, უზრუნველყოფს, რომ აღარ იქნება ომები  დედამიწაზე, ჩვენი ქვეყნის უსაფრთხოება და მომავალი  კი სამუდამოდ იქნება დაცული” – თქვა კიმმა სამშაბათს სიტყვით გამოსვლისას, ჩრდილოეთ კორეის ახალი ამბების სააგენტოს (KCNA) ცნობით.
27 ივლისს, კორეის ომის 67 წლის იუბილეზე ვეტერანებთან შეხვედრისას, კიმმა თქვა, რომ ბირთვული იარაღი საშუალებას მისცემს ჩრდილოეთ კორეას დაიცვას თავი „იმპერიალისტური და მტრულად განწყობილი ძალების ზეწოლისა და სამხედრო მუქარისგან. ”
ჩრდილოეთ კორეა წლების განმავლობაში განიხილავდა ბირთვული იარაღის გამოყენებას, როგორც თავდაცვის საშუალებას. მაგრამ ზოგიერთი ექსპერტი ამბობს, რომ ბირთვული იარაღი გაათამამებს ფხენიანს და კიმის რეჟიმს  უფრო მტრული პოლიტიკის გატარების საშუალებას მისცემს.
მიუხედავად იმისა, თუ რატომ ცდილობს ჩრდილოეთ კორეა ბირთვულ იარაღსა და მათ გადამტან ბალისტიკურ რაკეტებზე აქცეტის გადატანას, კიმის ორშაბათის კომენტარი კიდევ ერთხელ გვახსენებს იმას,  თუ რამდენად რთული იქნება ისეთი გარიგების დადება, რომელიც აიძულებს ჩრდილოეთ კორეას უარი თქვას იმ საშუალებებზე, რომლებსაც გადარჩენისთვის საჭიროდ თვლის.
კიმის გამოსვლა ჩრდილოეთ კორეის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან დღესასწაულს დაემთხვა: “კორეელი ხალხის გამარჯვება დიდ სამამულო  განმათავისუფლებელ ომში”,  ასე უწოდებს ჩრდილოეთ კორეა – კორეის ომს.
ისტორიკოსების უმეტესობა თანხმდება, რომ კონფლიქტი  დაიწყო მაშინ, როდესაც ჩრდილოეთ კორეის ამჟამინდელი ლიდერის  პაპა, კიმ ირ სენი სამხრეთში შეიჭრა და კორეის ნახევარკუნძულის ძალით გაერთიანება სცადა.  ჩრდილოეთ კორეა კი ასწავლის თავის მოქალაქეებს, რომ ომი დაიწყო მაშინ, როდესაც შეერთებული შტატები და სამხრეთ კორეა შეიჭრნენ ჩრდილოეთში – და რომ ფხენიანმა მოიგო ომი კიმ ირ სენის დამსახურებით.
კონფლიქტი ფორმალურად ჯერ კიდევ მიმდინარეობს, რადგან მხარეებმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ და არა ზავს  – 1953 წლის 27 ივლისს, რამაც გამოიწვია საომარი მოქმედებების შეჩერება. ათწლეულების შემდეგ, ჩრდილოეთ კორეამ გააფრთხილა თავისი ხალხი, რომ შემოჭრის საფრთხე ისევ რჩება, მიუხედავად იმისა, რომ კონფლიქტი თითქმის გაქრა შეერთებულ შტატების ეროვნული მეხსიერებიდან.
ზოგიერთების ოპტიმისტური განწყობის მიუხედავად, რომ  კიმის და აშშ-ს პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის 2018 წლის სინგაპურის სამიტზე მხარეები მიაღწევნენ შეთანხმებას, ბირთვულმა განხილვებმა ვაშინგტონსა და ფხენიანს შორის შედეგი ვერ გამოიღო.
კიმ იო ჩენმა, ჩრდილოეთ კორეის ლიდერის დამ და, ალბათ, ქვეყნის ყველაზე ძლიერმა მეორე ფიგურამ, ამ თვის დასაწყისში თქვა, რომ აშშ-მ უნდა მიიღოს მოლაპარაკების ახალი სტრატეგია, რათა გაიმართოს მომავალი შეხვედრები მხარეების ლიდერებს შორის.
კიმ იო  ჩენმა ასევე თქვა: მას სჯერა, რომ ორ ქვეყანას შორის მოლაპარაკებების პრიორიტეტები უნდა შეიცვალოს და ის მიმართული უნდა იყოს  „აშშ-სგან მტრობის შემცირებაზე“, და არა ბირთვულ განიარაღებაზე სანქციების შერბილების სანაცვლოდ.
ჩრდილოეთ კორეა წლების განმავლობაში ბრალს სდებდა შეერთებულ შტატებს, რომ ეს უკანასკნელი  „მტრული პოლიტიკას“ ატარებდა ჩრდილოეთ კორეის მიმართ, ყურადღებას ამახვილებდა სამხრეთ კორეასთან ალიანსზე და მზადყოფნას გამოთქვამდა დაეცვა სამხრეთ კორეა „ატომური ქოლგით“ და ამერიკული ძალები განეთავსებინა აღმოსავლეთ აზიაში.
”ჩვენ გვსურს განვაცხადოთ: ეს არ ნიშნავს იმას, რომ ბირთვული განიარაღება შეუძლებელია, – თქვა კიმმა KCNA– ს მიერ გამოქვეყნებულ განცხადებაში – მაგრამ ჩვენ ვგულისხმობთ, რომ ამ ეტაპზე ეს ვერ მოხერხდება. შევახსენებ აშშ-ს, რომ კორეის ნახევარკუნძულზე ბირთვული განიარაღება შეიძლება მოხდეს მხოლოდ მაშინ, როდესაც მეორე მხარე განახორციელებს მნიშვნელოვან ცვლილებებს“.

северокорейский лидер Ким Чен Ын заявил, что считает, что его стране больше не нужно будет воевать, потому что ее ядерный арсенал гарантирует ее безопасность, сообщают северокорейские государственные СМИ.
«С нашим надежным и эффективным средством самообороны ядерного сдерживания на этой земле больше не будет войны, и безопасность и будущее нашей страны будут обеспечены навсегда», — сказал Ким в своей речи, сообщило во вторник Центральное корейское информационное агентство Северной Кореи (ЦТАК).
Выступая перед группой ветеранов в 67-ю годовщину перемирия, которое фактически положило конец Корейской войне, павшей 27 июля, Ким сказал, что ядерное оружие позволит Северной Корее защитить себя «от любого высокого давления и военной угрозы империалистов и враждебных сил.»
Северная Корея в течение многих лет рассматривала свое стремление к ядерному оружию как чисто оборонительное и предназначенное для сдерживания попыток вторжения или смены режима. Но некоторые эксперты говорят, что ядерное оружие придаст Пхеньяну смелости, позволяя режиму Кима проводить более враждебную и воинственную политику, одновременно удерживая противников от ответа на агрессию более низкого уровня.
Независимо от причины, по которой Северная Корея преследует ядерное оружие и баллистические ракеты, необходимые для его доставки, комментарии Кима в понедельник являются важным напоминанием о том, насколько трудно будет заключить сделку, которая заставит Пхеньян отказаться от программы, которую он рассматривает как ключ к своему собственному выживанию.
Выступление Кима было приурочено к одному из самых важных праздников Северной Кореи-годовщине «победы корейского народа в Великой Отечественной Освободительной войне», как Северная Корея называет Корейскую войну.
Большинство историков сходятся во мнении, что конфликт начался, когда Ким Ир Сен, дед нынешнего северокорейского лидера, вторгся на юг в попытке воссоединить Корейский полуостров силой. Однако Северная Корея учит своих граждан, что война началась, когда Соединенные Штаты и Южная Корея выступили на север, и что Пхеньян выиграл войну благодаря руководству Ким Ир Сена.
Технически конфликт все еще продолжается, поскольку воюющие стороны подписали перемирие-а не договор-27 июля 1953 года, что привело к прекращению боевых действий, но мало что еще разрешило. В последующие десятилетия Северная Корея предупреждала свой народ о том, что угроза вторжения сохраняется, даже несмотря на то, что конфликт исчез из национальной памяти в Соединенных Штатах.