ამ ბორბლებიან ჰაუბიცას – შეუძლია ცეცხლის გახსნა მოძრაობის დროსაც: უკრაინა უნდა გადაეცეს 54 ასეთი ჰაუბიცა გერმანიის მხრიდან. მწარმოებლის თქმით, მანქანის კოშკურის მართვა შესაძლებელია დისტანციურადაც
თავდაცვის მინისტრმა – ბორის პისტორიუსმა, არტილერიის გასაძლიერებლად, უკრაინას უკვე მიაწოდა პირველი ასეთი ჰაუბიცა RCH 155. „უკრაინას, ეს უკვე სიგნალია, შეუძლია ჩვენი იმედი იქონიოს. გერმანია მზადაა აიღოს პასუხისმგებლობა ევროპაზე“ – განაცხადა კასელში პოლიტიკოსმა გერმანიის სოციალ-დემოკრატიული პარტიიდან, სადაც ჯავშანტექნიკის მწარმოებელი KNDS-ი უშვებს ამ სისტემას.
უკრაინის ელჩმა – ალექსეი მაკეევმა სიმბოლურად უკვე მიიღო დაგეგმილი 54 ერთეულიდან ერთი ჰაუბიცა მისი ქვეყნისთვის. პირველი 6 სისტემა ჯერჯერობით დარჩება გერმანიაში და მათ გამოიყენებენ უკრაინელი ჯარისკაცების მოსამზადებლად.
„ჩვენ არ გვჭირდება შუამავლები, ჩვენ გვჭირდება მოკავშირეები“ – განაცხადა ელჩმა და მას მხედველობაში ჰქონდა მოლაპარაკებები კონფლიქტის დასრულების შესახებ…
სროლა შესაძლებელია გადაადგილების დროსაც
KNDS – ეს არის ტრადიციული გერმანული კომპანია KMW-სა და ფრანგული კომპანია Nexter-ის ერთობლივი ნამუშევარი. გერმანული კომპანია თავის პროდუქტს აღწერს, როგორც „ყველაზე თანამედროვე ბორბლებიან ჰაუბიცას მსოფლიოში“, რომელიც პირველი ამ ტიპის იარაღია, რომელსაც მოძრაობის დროსაც შეუძლია ცეცხლის წარმოება. კოშკურა იმართება დისტანციურადაც, შესაბამისად მისი კონტროლი შესაძლებელია განხორციელდეს შორიდან. ახალი ავტომატიზებული საარტილერიო სისტემის მომსახურებისთვის საჭიროა სულ 2 ადამიანი.
155-მმ-იანი ჰაუბიცა, განთავსებული ბორბლებიან მანქანაზე („8×8”) – მოგვიანებით გადაეცემა გერმანიის არმიას, რომელიც იმედოვნებს, რომ მისი საბრძოლო მდგომარეობაში მოყვანა, მოხდება გაცილებით სწრაფად. KNDS-ი ასევე აწარმოებს Panzerhaubitze 2000-სს, მუხლუხოებიან საარტილერიო დანადგარს.
ამასობაში მოსკოვი უკრაინას ადანაშაულებს გაზსადენ „თურქულ ნაკადზე“ უპილოტოებით მიტანილ იერიშში, რომლითაც რუსული გაზი თურქეთის გავლით ევროპას მიეწოდება. შაბათს უკრაინულმა არმიამ სცადა გაზსადენის კომპრესიულ ქვესადგურზე თავდასხმა 9 უპილოტო აპარატის მეშვეობით, იტყობინება რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო. ყველა დრონი ჩამოაგდეს, თუმცა ერთი მათგანის ნარჩენებმა ობიექტს უმნიშვნელო ზიანი მიაყენა.
„შეტევის მიზანი იყო, შეწყვეტილიყო ევროპის ქვეყნებისთვის რუსული გაზის მიწოდება“ – აღნიშნა რუსეთის თავდაცვის უწყებამ.

Эта колесная гаубица может вести огонь во время движения: Украина должна получить 54 таких гаубицы из Германии. По словам производителя, башня машины может управляться дистанционно
Министр обороны Борис Писториус передал Украине первую новую колесную гаубицу RCH 155 для усиления ее артиллерии. «Украина, и таков сигнал, может рассчитывать на нас. И Германия готова взять на себя ответственность в Европе», — заявил политик СДПГ в Касселе, где производитель бронетехники KNDS выпускает эту систему вооружения.
Украинский посол Алексей Макеев символически принял первую из 54 запланированных колесных гаубиц для своей страны. Первые шесть из этих систем первоначально останутся в Германии и будут использоваться для обучения украинских солдат.
«Нам не нужны посредники, нам нужны союзники», — сказал посол, имея в виду возможные переговоры о прекращении конфликта. За мир нужно бороться…
Возможна стрельба во время движения
KNDS — это слияние традиционной немецкой компании KMW и французской оборонной компании Nexter. Компания описывает свою разработку как «самую современную колесную гаубицу в мире», которая впервые позволяет вести огонь во время движения. Башня может управляться дистанционно и, следовательно, контролироваться извне. Для обслуживания новой автоматизированной артиллерийской системы должно быть достаточно двух солдат.
Гаубица — 155-мм орудие, установленное на бронированной колесной машине с четырьмя осями («8×8»), — впоследствии будет поставляться и немецким вооруженным силам, которые надеются, что колесная система позволит быстрее развертывать орудия. KNDS также производит Panzerhaubitze 2000, гусеничную артиллерийскую установку.
Тем временем Москва обвинила Украину в атаке беспилотников на газопровод «Турецкий поток», по которому российский природный газ поступает в Европу через Турцию. В субботу украинская армия попыталась атаковать компрессорную станцию газопровода в Краснодарском крае на юге России с помощью девяти беспилотников, сообщило в понедельник Министерство обороны России. Все беспилотники были сбиты, а упавшие обломки одного дрона нанесли незначительный ущерб.