დიდი ბრიტანეთის ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა, რუსეთის დესპოტ მმართველის გასაგონად, თქვა, რომ უკრაინა და აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნები, არასდროს შევლენ „რუსეთის იმპერიაში“
ამასთან 60 წლის ჯონსონმა საჯაროდ განაცხადა, რომ დასავლეთი „უკან იხევს“ და რომ დონალდ ტრამპი არაფერს იღონებს უკრაინის დასახმარებლად თუ ნატოს წევრები არ გაზრდიან თავდაცვის ბიუჯეტს.
ბალტიურ ახალი ამბების საიტ  Delfi-ისთან ინტერვიუში, ჯონსონმა განაცხადა: „ის, რასაც პუტინი სჩადის, არის არქაიზმი და ბარბაროსობა.  მან უნდა შეიგნოს, რომ არც ესტონეთი, არც ლატვია და არც ლიეტუვა აღარ არის რუსული იმპერიის ნაწილი და იგივე ითქმის უკრაინაზე“.
„ყველაფერი მორჩა, გათავდა. არავითარი იმპერია აღარ იქნება, ვლადიმირ, შე იდიოტო. ბოდიში, ასეთი გამოთქმისთვის“ – დასძინა მან.
ჯონსონმა ასევე მოუწოდა მსოფლიო ლიდერებს, რომ განაახლონ უკრაინის ნატოში მიღებისთვის საჭირო ძალისხმევა, რათა მოხერხდეს რუსეთის შემდგომი აგრესიის აღკვეთა.
მან თქვა: „ადამიანებმა შეწყვიტეს ამაზე საუბარი. მე ვთვლი, რომ სრულიად უსაფუძვლოდ, რადგან ევროპას ისევ უხდება უკან დახევა. ჩვენ უნდა ვიმოქმედოთ გაცილებით გაბედულად. ჩვენ ვერ გადავჭრით უკრაინის პრობლემას მეხუთე მუხლით განსაზღვრული გარანტიისა და მისი გრძელვადიანი წევრობის გარეშე“.
ჯონსონმა ასევე გაკიცხა გერმანია და ნატოს სხვა წევრები იმის გამო, რომ ისინი დაჟინებით არ მოითხოვენ ტრამპისგან უკრაინის დახმარებას, ამასთან ისინი კი არ ასრულებენ თავდაცვაზე აღებულ ვალდებულებებს“.
„ვერ ვხვდები, თუ გერმანია არ გაზრდის თავდაცვის ხარჯებს, როგორ უნდა მოვითხოვოთ ტრამპისგან უკრაინის დახმარება – გერმანია კი უარს ამბობს რუსეთის გაყინული 300 მილიარდის უკრაინისთვის გადაცემაზე, ეს ხომ აბსურდია“ – აღნიშნა ჯონსონმა.
კონსერვატორების ყოფილმა ლიდერმა ასევე უსაყვედურა ჩინოვნიკებს „უაზრო“ უარისთვის – შეაიარაღონ უკრაინა, რის გამოც, ბრიტანული ტანკსაწინააღმდეგო რაკეტების მიწოდება კიევისთვის, უკრაინაში  რუსული ჯარების შეჭრამდე, ერთი თვით ადრე, ძლივს მოხერხდა.
„პრობლემა – თავად ბრიტანულ სისტემაშია: ჩვენი მოხელეებს, საგარეო სამინისტროდან და სხვა უწყებებიდან, მუდმივად მოჰყავდათ „უაზრო“ არგუმენტები“ – თქვა მან.
„არ ვამბობ, რომ ისინი ბრიყვები არიან, უბრალოდ  მათი წინააღმდეგობა შეცდომა იყო“- აღნიშნა ყოფილმა პრემიერმა.
ჯონსონს მიაწერენ საკვანძო როლს უკრაინის ევროპულ მხარდაჭერაში, იმ დღიდან, რაც 2022 წლის თებერვალში, სამხედრო კონფლიქტი დაიწყო. ის საბრძოლო მოწმედებების დაწყებისთანავე ჩავიდა კიევში და უფლებამოსილების გასვლამდე, კიდევ 2-ჯერ იმყოფებოდა უკრაინაში.

Фрейя Барнс (Freya Barnes)
Бывший премьер-министр Великобритании заявил российскому деспоту, что Украина и другие страны Восточной Европы никогда не войдут в состав новой “Российской империи”
При этом 60-летний Джонсон предупредил, что Запад “отступает”, а Дональд Трамп не сделает все возможное для помощи Украине, если члены НАТО не увеличат расходы на оборону.
В интервью балтийскому новостному сайту Delfi Джонсон заявил: “То, чем занимается Путин, — архаизм и варварство. Он должен понять, что ни Эстония, ни Латвия, ни Литва — ни одна из этих стран больше не входит в Российскую империю. И Украина тоже”.
“Все кончено, кончено и еще раз кончено. Никакой тебе больше империи, Владимир, долбаный ты идиот. Извините за выражение”, — добавил он.
Джонсон также призвал мировых лидеров возобновить усилия по принятию Украины в НАТО, чтобы сдержать будущее российское вторжение.
Он сказал: “Люди перестали об этом говорить. Я считаю, что совершенно зря, потому что Запад снова отступает. Мы должны действовать гораздо решительнее. Мы не решим проблему Украины без гарантий по статье 5 и долгосрочного членства в НАТО”.
Джонсон также отчитал Германию и других членов НАТО за то, что те требуют от избранного президента Дональда Трампа помочь Украине, хотя сами так и не выполнили своих обязательств по военным расходам.
Он сказал: “Пока мы не займемся этим всерьез, я не представляю себе, как мы убедим администрацию Трампа сделать все возможное, чтобы помочь Украине”.
“Я не понимаю, как Германия может увиливать от обязательных расходов на оборону, но при этом требовать, чтобы Трамп помог Украине, — да при этом еще и отказывается передавать Украине замороженные российские 300 миллиардов. Это абсурд”, — подчеркнул Джонсон.
Бывший лидер консерваторов также посетовал на “нелепые” возражения чиновников против вооружения Украины, из-за которых британские противотанковые ракеты прибыли в страну лишь за месяц до ввода российских войск.
“Проблема была в самой британской системе: наши чиновники в Министерстве иностранных дел и в других ведомствах просто раз за разом приводили глупейшие аргументы”, — сказал он.
“Я не утверждаю, что они сами глупцы, я просто говорю, что их возражения были ошибочны”, — подчеркнул бывший премьер.
Джонсону приписывают ключевую роль в организации европейской поддержки Украины с началом российской спецоперации в феврале 2022 года. Он первым из западных лидеров посетил Киев после начала боевых действий и приезжал туда еще дважды до истечения своих полномочий.