საქართველოსგან გამოყოფილი და რუსეთისგან მხარდაჭერილი რეგიონის – აფხაზეთის ლიდერი, შაბათს გამოვიდა გაფრთხილებით, რომ რესპუბლიკა „ჰუმანიტარული კატასტროფის“ ზღვარზე იმყოფება – ელექტროენერგიის კრიტიკული დეფიციტის მიზეზით
პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა – ბადრი გუნბამ, შაბათს განაცხადა, რომ მან ხელმეორედ მიმართა რუსეთს ელექტროენერგიით უზრუნველყოფის თხოვნით. მანამდე ენერგეტიკის ამჟამინდელმა მინისტრმა გვაუწყა, რომ მოსკოვმა არ უპასუხა რესპუბლიკის მიმართვას დახმარების შესახებ.
დეკემბრის დასაწყისში აფხაზეთის სახელმწიფო ენერგეტიკულ კომპანია „ჩერნომორ ენერგოში“ განაცხადეს, რომ ელექტროენერგიის მოსახლეობისთვის მიწოდება 3 საათით შემოიფარგლება, რათა  დარეგულირდეს სისტემაში არსებული კრიზისი.
„დღე-ღამის განმავლობაში შუქის 9-11 საათით გათიშვა, არის განაჩენი ჯანდაცვისა და განათლების სისტემებისთვის“ – განაცხადა გუნბამ თავის ვიდეომიმართვაში, რომელიც ოფიციალურ ტელეგრამ-არხზე, შაბათს გამოქვეყნდა.
„აფხაზეთი შეიძლება შეეჯახოს ჰუმანიტარულ კატასტროფას. ჩვენ სრულ სიბნელეში მოვექეცით, როგორც გადატანითი, ისე პირდაპირი მნიშვნელობით“ – თქვა მან.
აფხაზეთი, აყვავებული სუბტროპიკული შავი ზღვის სანაპირო რეგიონია, რომელიც საქართველოს გამოეყო სსრკ-ს დაშლის შემდგომ გაჩაღებული ომის შედეგად, 90-იან წლებში და მაშინ ასობით ათას ქართველს მოუწია რეგიონის დატოვება.
მოსკოვი აფხაზეთს დიდი ხნის განმავლობაში უჭერდა მხარს ისე, როგორც საქართველოს კიდევ ერთ რეგიონს – სამხრეთ ოსეთს და 2008 წელს, საქართველოსთან 5-დღიან ომში გამარჯვების შემდეგ, მოსკოვმა ისინი დამოუკიდებლად აღიარა.
ნოემბერში აფხაზეთი კრიზისმა მოიცვა, როცა ოპოზიციამ შტურმი მიიტანა პარლამენტზე – მთავრობის მიერ რუსულ ინვესტიციებზე დათანხმების გამო. ამის გამო, მაშინდელ პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას მოუწია პოსტის დატოვება, ხოლო ხელისუფლება დროებით, მაშინდელმა ვიცე-პრეზიდენტმა – ბადრი გუნბამ გადაიბარა.
კრიზისი გამწვავდა მას შემდეგ, რაც მოსკოვმა აფხაზეთს შეუჩერა სოციალური დახმარების პაკეტი, რომელიც მოიცავდა მოხელეების, ასევე ექიმებისა და მასწავლებლების ხელფასებს.
ელეტროენერგიის დეფიციტი, რომელიც ზამთრის პერიოდში ჩვეულებრივი მდგომარეობაა აფხაზეთისთვის, დაიწყო დეკემბრის პირველივე რიცხვებში და ენგურჰესის კაშხალზე წყლის დაბალმა დონემ, გამოიწვია ელექტროენერგიის საგანგებო გათიშვები.
ოთხშაბათს, დედაქალაქ სოხუმში, აფხაზი დეპუტატი, მისივე კოლეგამ, პარლამენტის წინ მოკლა.
ადგილობრივი მედიის ცნობით, თავდასხმა მოხდა მაშინ, როცა კანონმდებლები განიხილავდნენ, ელექტრონერგიის დეფიციტის გამო, კრიპტოვალუტის მაინინგის აკრძალვას. საქმე ისაა, რომ დენის უყაირათოდ  მოხმარების მიზეზით, ელექტროენერგიის პრობლემა – სულ უფრო მძიმდება.

Абхазия стоит на грани гуманитарной катастрофы из-за нехватки электроэнергии, сообщает Reuters. Исполняющий обязанности президента республики Бадра Гунба обратился к России за помощью. «Мы оказались в темноте в прямом и переносном смысле», — сказал он
Лидер Абхазии, отколовшегося от Грузии и поддерживаемого Россией региона, в субботу выступил с предупреждением, что республика стоит на грани «гуманитарной катастрофы» из-за критической нехватки электроэнергии.
Исполняющий обязанности президента Абхазии Бадра Гунба в субботу заявил, что он повторно обратился к России за помощью в обеспечении электроэнергией. Ранее на этой неделе действующий министр энергетики сообщил, что Москва не ответила на призыв республики о помощи.
Ранее в декабре абхазская государственная энергетическая компания «Черноморэнерго» заявила, что снижает подачу электроэнергии до трех часов в день, чтобы справиться с сокращением поставок.
«Отключение света по 9–11 часов в сутки — приговор системе здравоохранения и образования», — сказал Гунба в видеообращении, опубликованном на его официальном телеграм-канале в субботу.
«Абхазия может столкнуться с гуманитарной катастрофой. Мы оказались в полной темноте в прямом и переносном смысле», — сказал он.
Абхазия, расположенная в зоне цветущих субтропиков на побережье Черного моря, откололась от Грузии в результате войны после распада Советского Союза в начале 90-х годов, при этом сотни тысяч этнических грузин покинули регион.
Москва долгое время поддерживала ее наряду с другим отколовшимся от Грузии регионом, Северной Осетией, и признала их независимость после победы в пятидневной войне с Грузией в 2008 году.
В ноябре в Абхазии разразился кризис, когда представители оппозиции штурмовали парламент в ходе протестов против соглашения об инвестициях с Россией. Тогдашнему президенту Аслану Бжании пришлось покинуть пост, а Гунба, бывший в то время вице-президентом, принял временное руководство.
Кризис обострился после решения Москвы отменить социальные выплаты Абхазии, которые шли на зарплаты госслужащим, в том числе врачам и учителям.
Дефицит электроэнергии, обычный для Абхазии в зимнее время, начался в первых числах декабря, когда низкий уровень воды на Ингурской ГЭС привел к экстренным отключениям электричества.
В четверг абхазского депутата застрелил его коллега у здания парламента в столице Сухуме.
По сообщениям местных СМИ, нападение произошло, когда законодатели собирались обсуждать решение о запрете майнинга криптовалют, который усугубляет проблемы с электричеством из-за большого количества потребляемой электроэнергии.