Parlamentní listy  ჩეხეთი
„შეზღუდული სახმელეთო ოპერაცია“ ან „სახმელეთო შეღწევა“ – დასავლური მედია, მაგალითად BBC და Sky News-ი, ასე გვაწვდიან ცნობებს  ისრაელის ლიბანზე დარტყმების შესახებ. აშშ კი აფართოებს თავის სამხედრო დასწრებას რეგიონში, რათა თავიდან აიცილოს ფართომასშტაბიანი რეგიონული კონფლიქტი. თუმცა სოციალურ ქსელებში ადამიანები უკმაყოფილებას გამოთქვამენ ორმაგი სტანდარტების გამო, ვინაიდან, როცა რუსეთმა გადაკვეთა უკრაინის საზღვარი, მაშინვე ალაპარაკდნენ -„შეჭრაზე“. ახლა კი ამ სიტყვის გამოყენებას, დასავლური მედია თავს არიდებს
ისრაელმა აშშ-ს აცნობა თავისი განზრახვის შესახებ, რომ იწყებდა  „შეზღუდული სახმელეთო ოპერაციას“  სამხრეთ ლიბანში, სადაც გამაგრებულია მოძრაობა „ჰესბოლა“, ასე გადმოსცემს BBC. წესით, ოპერაცია ორშაბათს უნდა დაწყებულიყო, ასე ამტკიცებდა ისრელის ერთ-ერთი უმაღლესი პირი. მანამდე კი ისრაელის თავდაცვის მინისტრმა იოავ გალანტი ამბობდა, რომ მისი არმია მზად იყო სახმელეთო ოპერაციისთვის. „ჰესბოლას“ ლიდერმა კი განაცხადა, რომ  ორგანიზაცია სათანადოდ დახვდება ისრაელის ნებისმიერ ოპერაციას. გაერომ და ევროპული დიპლომატიის მეთაურმა, მოუწოდეს ისრაელს არ დაეწყო სახმელეთო ოპერაცია. ამასობაში ლიბანმა თავისი შეიარაღებული ძალები საზღვრიდან ჩრდილოეთით გადაიყვანა.
ისრაელის თავდაცვის მინისტრმა ვიდეორგოლში განაცხადა, რომ „ჰესბოლას’ ლიდერის ნასრალას განადგურება, მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო, მაგრამ „ეს არ არის ყველაფერი“. მან ასევე თქვა, რომ „ ყველაფერი, რაც უნდა გაკეთდეს, გაკეთდება“. მისი თქმით, ისრაელი აპირებს ავიაციის, არმიისა  და ფლოტის გამოყენებას. ორშაბათს ბეირუთში ისმოდა აფეთქებები. ცახალის არაბმა პრესმდივანმა განაცხადა, რომ ყველას მიმართ, ვინც  ბაზებისა და სხვა სამიზნეების სიახლოვეს იმყოფება, გამოიყენებენ ძალას. New York Times-ის თანახმად, ლიბანის ტერიტორიაზე უკვე შეაღწიეს ისრაელის დაჯგუფებებმა. ძირითადად ქრისტიანებით დასახლებული პუნქტის მამასახლისმა განაცხადა, რომ ისრაელმა ისინი გააფრთხილა, რომ  გაცლოდნენ ტერიტორიას.
ევროკავშირის წევრმა ქვეყნების ინიციატივით უკვე მოიწვიეს გაეროს უშიშროების საბჭოს სხდომა. ევროკავშირის დიპლომატიის მეთაურმა ჟოზეფ ბორელმა განაცხადა, რომ „ნებისმიერი შემდგომი სამხედრო ქმედება, გააუარესებს სიტუაციას და ეს თავიდან უნდა ავიცილოთ“. გაეროს პრესმდივანმა ანტონიუ გუტერეშმა თქვა, რომ ის ისრაელის  „სახმელეთო ოპერაციის წინააღმდეგია“.  აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა განაცხადა, რომ საჭიროა საზავო ხელშეკრულების გაფორმება. ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ასევე გამოხატა დაზავების მხარდაჭერა. ამის პარალელურად ისრაელმა და „ჰამასმა“ განაცხადეს, რომ ბეირუთში განხორციელებულ თავდასხმას შეეწირა ჰამასის ლიდერი და პალესტინის გათავისუფლების სახალხო ფრონტის კიდევ 3 წევრი.
მართალია ჯო ბაიდენმა სიტყვიერად განაცხადა, რომ სურს მხარეების დაზავება, მაგრამ, როგორც New York Times-ი იტყობინება, აშშ რეგიონში დამხმარე ძალებს გზავნის. მთლიანობაში სირიის, ერაყის, იორდანიისა და სხვა ახლოაღმოსავლური ქვეყნების ბაზებზე, იმყოფება 43 000 ამერიკელი ჯარისკაცი. პენტაგონს არ დაუზუსტებია, რამდენ სამხედროს გზავნის რეგიონში, მაგრამ აშშ-ს ადმინისტრაციის ერთ-ერთი წარმომადგენლის თქმით, ლაპარაკია 30 000 ჯარისკაცზე.
საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის წარმომადგენელმა –  საბრინა სინგჰმა განაცხადა, რომ ამერიკული კონტიგენტის ზრდა განპირობებულია იმით, რომ „გაძლიერდეს ამერიკული პოზიციები ახლო აღმოსავლეთში, მოხდეს აგრესიის შეკავება და შემცირდეს რეგიონული ომის რისკი“.
დამხმარე ძალების გარდა, რეგიონში რჩება ავიამზიდ Abraham Lincoln-ის დამრტყმელი დაგუფება და როგორც სინგჰმა თქვა, მოელიან საავიაციო კომპონენტის გაძლიერებას. მისი თქმით, ამ გზით გაიზრდება ამერიკული ძალების საბრძოლო მზადყოფნა. ეს განცხადება წინ უსწრებდა ისრაელის განცხადებას, რომ მან უკვე დაიწყო „სახმელეთო ოპერაცია“ ლიბანში.
სოციალურ ქსელებში კი ისმის კრიტიკა  მედიის მხრიდან კონფლიქტის თვალმაქცური გაშუქების გამო. ყველაზე ხშირია რუსეთთან პარალელები. „ისრაელი – ეს ესაა, შეიჭრა ლიბანში. როცა რუსეთმა გადალახა უკრაინის საზღვარი, მაშინ სწორედ ამ ტერმინით შეაფასეს რუსეთის ქმედება. ურსულა ფონ ლაიერმა (სიტყვების თამაში – ლაიენი-ლაიერი (ცრუპენტელა) – შენიშვნა მთარგმნელისგან).
„ახლა ისრაელის შესახებ თუ იტყვის იგივეს“ – იკითხა ირლანდიელმა მეწარმემ და ჟურნალისტმა – ჰეი ბოუსმა. ის გულისხმობდა ლაიენის პოზიციას: „მოდით კონცენტრირება მოვახდინოთ რუსეთის სტრატეგიულ სფეროებსა და ბაზრებზე. მოდით დავასუსტოთ რუსეთის ეკონომიკური ბაზა და  მისი მოდერნიზაციის უნარი. ამას გარდა, მოდით, გავყინოთ ისრაელის აქტივები ევროკავშირში და მოვკვეთოთ რუსული ბანკები ევროპული ფინანსური ბაზრებიდან“.  ყოველივე ეს, დღესაც შეგვიძლია გავიმეოროთ, ოღონდ არა რუსეთზე, არამედ ისრაელზე.
„როცა რუსებმა 2022 წელს „სპეციალური სამხედრო ოპერაცია წამოიწყეს, დასავლურმა მედიამ ფაქტს უწოდა ის, რაც სინამდვილეში მოხდა, ანუ შეჭრა. ისრაელი, ღაზაში გენოციდის მოწყობის შემდეგ, ახლა უკვე თავს დაესხა ლიბანს. ეს არის შეჭრა და არა „შეზღუდული სახმელეთო ოპერაცია“ – აღშფოთებული წერს კიდევ ერთი ირლანდიელი – ამჯერად სოციალისტი – ჰიუგო მილსი.
იგივეს ამბობს ბრაიან თეშმენი – ინსტიტუტიდან „რწმენა და  თავისუფლება“. გავიხსენოთ, რუსეთის შემთხვევა: „ეს არის შეჭრა და ნუ ირწმუნებთ პუტინის ორუელისეულ რიტორიკას. ისრაელის შემთხვევა –  „ჩვენ ვიწყებთ „შეზღუდულ სახმელეთო ოპერაციას ლიბანში“(!)
ჟურნალისტი რამინ სკიბა. „გახსოვთ, როგორ უწოდა რუსეთმა თავის ქმედებას უკრაინაში – „სპეციალური სახმელეთო ოპერაცია“. ახლა კი ისრაელი იწყებს შეჭრას ლიბანში, თანაც ამერიკული იარაღით“.
„სულმოუთქმელად ველოდები, როდის გაკიცხავს ისრაელს ის ხალხი, ლიბანის სუვერენულ ტერიტორიაზე შეჭრის გამო,  ვინც მანამდე უკრაინის დროშებს აფრიალებდა. წუთი წუთზე ველი ამას“ – სარკასტულად შენიშნავს დევიდ ჰაგისი.
„ისრაელი ახლახან თავს დაესხა ლიბანს, მისი, სულ ცოტა, ერთი ნაწილის ანექსირების მიზნით. საერთაშორისო თანამეგობრობამ უნდა მოახდინოს ისეთივე რეაგირება, როგორც რუსეთ-უკრაინის შეთხვევაში იყო, სხვაგვარად დავკარგავთ დაპყრობითი ომების შეკავების მექანიზმს და გაცილებით მეტი ქვეყანა შეეცდება საზღვრების შეცვლას“ – ამტკიცებს იუდით მეიერი.
„თუ ჩვენ არ შევეგუეთ პუტინს და არ ვუწოდეთ მომხდარს „სპეციალური სამხედრო ოპერაცია“, მაშინ, ნურც ნეთანიაჰუს ევფემიზმს შევეგუებით, რომელიც ლიბანში შეჭრასთან დაკავშირებით გამოითქვა“ – მოგვიწოდებს ჰარი დიუნიონი.

Parlamentní listy / Чехия
«Ограниченная наземная операция» или «наземное вступление». Так западные СМИ, например BBC и Sky News, информируют об израильских ударах по Ливану, из-за которых США расширяют свое военное присутствие в регионе, чтобы предотвратить полномасштабный конфликт. Однако в социальных сетях люди выражают недовольство двойными стандартами, потому что когда Россия пересекла границу Украины, тут же заговорили о «вторжении». Теперь же этого слова западные СМИ избегают
Израиль уведомил США о намерении начать «ограниченную наземную операцию» в Южном Ливане, где закрепилось движение «Хезболла», как передает британское ВВС. Операция якобы могла начаться еще в понедельник, как заявил один из израильских руководителей. Ранее министр обороны Израиля Йоав Галант сказал, что армия готова к наземной операции. Представитель лидера «Хезболлы» заявил, что движение готово к любой израильской операции.
ООН и глава дипломатии Европейского Союза призвали Израиль не проводить наземной операции. Тем временем Ливан отвел свои войска от границы на север.
Министр обороны Израиля в видеоролике заявил, что устранение лидера «Хезболлы» Насраллы в пятницу стало важным шагом, но это «еще не все». Он также сказал, что «все, что должно быть сделано, будет сделано». По его словам, израильтяне собираются применить авиацию, армию и флот. В понедельник в Бейруте были слышны взрывы. Арабский пресс-секретарь ЦАХАЛ (армии обороны Израиля) заявил, что против всех, кто находится близ баз и целей «Хезболлы», Израиль применит силу. Согласно New York Times, на территорию Ливана уже проникли израильские отряды, и староста преимущественно христианского поселка близ границы сообщил, что израильская армия предупредила местных о необходимости покинуть населенный пункт.
Страны-члены ЕС уже созвали заседание Совбеза ООН. Глава дипломатии Европейского Союза Жозеп Боррель заявил, что «любое дальнейшее вооруженное действие резко ухудшит ситуацию и необходимо этого избежать». Пресс-секретарь Генсека ООН Антониу Гутерриш сказал, что тот «против наземных операций» Израиля в Ливане. А президент США Джо Байден заявил, что необходимо заключить перемирие. Министр иностранных дел Великобритании также выступил в поддержку перемирия. Тем временем Израиль и ХАМАС сообщили, что удары по Бейруту унесли жизни главы ХАМАС в Ливане и трех членов Народного фронта освобождения Палестины.
И хотя Джо Байден, по его собственным словам, хотел бы перемирия, США, как сообщает New York Times, перебрасывают в регион подкрепление. В общей сложности на базах в Сирии, Ираке, Иордании и других ближневосточных странах находятся около 43 тысяч американских военных. Пентагон не сообщил, сколько солдат отправит, но, по словам одного из представителей американской администрации, речь идет о 30 тысячах солдат.
Представитель по связям с общественностью Сабрина Сингх заявила, что увеличение американского контингента вызвано намерением «укрепить оборонительные позиции американских сил на Ближнем Востоке, чтобы сдержать агрессию и снизить риск возникновения региональной войны». Кроме подкрепления, в регионе остается ударная группа авианосца Abraham Lincoln, и Сингх заявила, что подкрепление ждет и авиацию. Таким образом, по ее словам, повысится «уровень готовности» американских сил. Это выступление предшествовало заявлению Израиля о том, что он начал свою «наземную операцию» в Ливане.
Однако в социальных сетях звучат упреки в адрес СМИ из-за лицемерного освещения разгорающегося конфликта. Особенно часты сравнения с Россией. «Израиль только что вторгся в Ливан. Когда Россия пересекла границу с Украиной, то именно так о содеянном Россией сказала фон дер Лгунья. Скажет ли она теперь то же об Израиле?» — написал ирландский предприниматель и журналист Хэй Боус. Он имел в виду, скажется ли фон дер Ляйен: «Давайте сосредоточимся на стратегических отраслях израильской экономики и заблокируем их доступ к ключевым технологиям и рынкам. Давайте ослабим израильскую экономическую базу и ее способность к модернизации. Кроме того, давайте заморозим израильские активы в ЕС и отрежем израильские банки от европейского финансового рынка». Ведь она все это говорила про Россию.
«Когда Россия в 2022 году начала «специальную военную операцию» на Украине, западные СМИ без колебаний назвали ее тем, чем она являлась — вторжением. Но когда теперь Израиль начал «ограниченную наземную операцию» в Ливане, редакторы новостей вдруг потеряли словарь», — выразил возмущение ирландский социал-демократ Хьюго Миллс.
«Владимир Путин назвал произошедшее на Украине «специальной операцией». Западные СМИ назвали это «вторжением». Теперь Израиль в разгар геноцида в Газе напал на Ливан. Это вторжение, а не ограниченная наземная операция», — возмущен еще один ирландский социалист Эоган О’Кенабхан.
Так же говорит и Брайн Тэшмэн из Института «Вера в справедливость». «Россия: «Мы начинаем на Украине «специальную военную операцию». США: «Это вторжение, не верьте путинской оруэлловской риторике. Израиль: «Мы начинаем «ограниченную наземную операцию» в Ливане. США: палец вверх».
Журналист Рамин Скибба: «Помните, как Россия назвала свои действия на Украине «специальной военной операцией»? Израиль сейчас начинает вторжение/»операцию» в Ливане с американским оружием».
«Жду не дождусь, когда все, кто размахивал флагом Украины, осудит израильское вторжение на суверенную территорию Ливана. Вот-вот они это сделают», — иронизирует Дэвид Хаггис.
«Израиль только что напал на Ливан с целью аннексировать хотя бы его часть. Мировое сообщество ДОЛЖНО отреагировать так же, как в случае с Россией и Украиной, а иначе мы утратим средство сдерживания завоевательных войн, и намного больше стран попытаются изменить свои границы», — утверждает Юдит Майер.
«Если вы не потворствовали Путину и не называли происходящее «специальной военной операцией», то не потворствуйте и эвфемизмам Нетаньяху о вторжении в Ливан», — призвал Гэри Дьюнион.