XIX საუკუნეში, როცა ბრიტანეთმა დაკნინება იწყო, ვიქტორიანელებმა წამოიწყეს რეფორმები და ახალ წარმატებას მიღწიეს. აშშ კი მეტად გახლეჩილია საიმისოდ, რომ იგივე მოხერხდეს
კითხვა, რომელზე პასუხზეც წლებია თავს იმტვრევენ ინტელექტუალები და პოლიტიკოსები, ამგვარია: შეუძლია თუ არა აშშ-ს შეინარჩუნოს მსოფლიოს ყველაზე მძლავრი სახელმწიფოს სტატუსი, დაიცვას საკუთარი ინტერესები და საერთაშორისო წესრიგი, თუ შტატები იმყოფება საუკუნეობრივი ვარდნის ადრეულ სტადიაზე?
ის, რომ ამ დღეებში თავზე გადამიფრინა Marine One-მა – საზღვაო ქვეითთა ნომერ პირველმა შვეულმფრენმა და თეთრი სახლისკენ გაემართა, კიდევ ერთი ნიშანია იმისა, რომ ყველაფერს თქვენი თვალთახედვა განსაზღვრავს.
მომწვანო-თეთრი Marine One – განსახიერებაა „ზესამხელმწიფოსი“, მისით გადაჰყავთ ამერიკელი პრეზიდენტები და ძნელი მოსაფიქრებელია უფრო ზუსტი სურათ-ხატი აშშ-ს ძალმოსილებისა, როგორც ამ საჰაერო აპარატიდან გადმოსული პრეზიდენტი, რომელსაც ეგებება ცისფერ მუნდირში გამოწყობილი, წითელ ლამპასებიანი ბრგე საზღვაო ქვეითი. მაგრამ ეს შთაბეჭდილება ფერმკრთალდება, როცა ამ ვერტმფრენის მგზავრი ჯო ბაიდენი ან მისი წინამორბედი და შესაძლოა – მემკვიდრეც, დონალდ ტრამპია – ისინი ხომ ჩვენ ზესახელმწიფოს გერონტოკრატიულ ელფერს აძლევენ. თანაც ამ საჰაერო აპარატმა გადალახა თავისი დიდების ზენიტი. ეს შვეულმფრენები ექსპლუატაციაში 1975 წლიდან იმყოფება. მათი მწარმოებელი კორპორაცია Lockheed Martin ცდილობს მის ჩანაცვლებას თანამედროვე მოდელებით, მაგრამ აწყდება სერიოზულ წინააღმდეგობებს: ახალმა ვერტმფრენმა, ისე დაწვა ძრავის გამონაბოლქვით თეთრი სახლის სამხრეთი გაზონი, რომ ის „დააქვეითეს“ და მოასფალტებულ მოედნებზე გადაიყვანეს, თანაც დამხმარე პერსონალიც გამოუყვეს თეთრი სახლიდან.
ზესახელმწიფოები, გულში გავიფიქრე, რაღაცით ვერტმფრენებს ჰგვანან – ადამიანებს, ვინც მათ მართავენ, უნდა შეეძლოთ იმის აღიარება, რომ ამოწურეს საკუთარი რესურსი და განახლებას საჭიროებენ. როგორც ჩანს, ამ დასკვნამდე მივიდა „ზოგად შეფასებათა სამმართველო“ – ანალიტიკური ცენტრი პენტაგონიდან, რომელიც ცდილობდა გაერკვია ამერიკის სამომავლო კურსი. სამმართველომ დაუკვეთა კვლევების სერია ცნობილ კორპორაცია Rand-ს. მისმა ხელმძღვანელებმა მაიკლ მაზარმა, ტიმ სვეისმა და დენიელ თაპიამ – შეისწავლეს ყველა პრეცედენტი სახელმწიფოებისა და იმპერიების დაცემისა, იკვლიეს ამ მოვლენის მიზეზები, ისე როგორც, ამ მდგომარეობიდან თავდაღწევის გზები.
თემატური კვლევები მოიცავდა სხვადასხვა ეპოქებს, დაწყებული ძველი რომიდან და სუნის ეპოქიდან, დამთავრებული აღორძინების ხანის ქალაქ-სახელმწიფოებამდე; მეთვრამეტე საუკუნის ნიდერლანდებიდან და შვედეთიდან, ვიდრე ესპანეთისა და საფრანგეთის საიმპერატორო ეპოქებამდე; ოსმანური და ავსტრო-უნგრული იმპერიებიდან, საბჭოთა კავშირამდე. მოგეხსენებათ, ვიდრე დაეცემოდნენ, ისინი ძლევამოსილ სახელმწიფოებრივ წარმონაქმნებს განასახიერებდნენ.
მათი დაკნინების მიზეზები სხვადასხვანაირია, მაგრამ ზოგიერთი მათგანი მეორდება. ყველაზე უფრო გავრცელებული კანონზომიერებას წარმოადგენს ბიუროკრატიის „გაქვავება“ და შიდა პრობლემატიკის მეტასტაზური ბუნება. ეს ტენდენციები იწვევს სახელმწიფო ინსტიტუტების გადატვირთვას, რომელთაც ელიტები დაუნდობელ ექსპლუატაციას უწევენ. ისინი უპირისპირდებიან კონკურენტ ფრაქციებს იმავე ელიტებიდან და უგულვებელყოფენ საზოგადოების საერთო კეთილდღეობას. ეს პათოლოგია შესაძლებელია შეფასდეს, როგორც შიდა პრობლემებისა და საზოგადოებრივი განხეთქილების ტოქსიკური ნაზავი.
ეს დიაგნოზი უდავოდ მიესადაგება დღევანდელ ამერიკას. საქმე ისაა, რას აკეთებს დიადი ქვეყანა, როცა აცნობიერებს, რომ მას კვდომა ელის. შეძლებს თუ არა შტატები გამოავლინოს არსებული პრობლემები, იპოვოს რაციონალური გამოსავალი და განვითარების ტრაექტორია შეცვალოს ისე, რომ კვლავ მოიპოვოს მსოფლიო ბატონობა? დამთრგუნველია კორპორაცია Rand-ის დასკვნა, რომ დაქვეითების ზუსტი მიზეზები ზესახელმწიფოდან საშუალო, შემდეგ კი მცირე ძალის ქვეყნამდე და შემდეგ კი ზუსტი სურათი ძველი დიდების დაბრუნებისა – „არ იკვეთება ისტორიულ ანალებში“.
რამდენიმე ზესახელმწიფომ სცადა ამის გაკეთება, მაგრამ მარცხი იწვნია, მაგალითად საბჭოთა კავშირმა 1080-იან წლებში, ხოლო სხვებმა, მაგალითად ომის შემდგომმა გერმანიამ და იაპონიამ, განახლება შეძლეს დამპყრობელი ძალის (კერძოდ აშშ-ს) დახმარებით, ამდენად, მათი მაგალითი, საილუსტრაციოდ არ გამოგვადგება. იმედისმომცემი პრეცედენტი, რომელიც შეგვიძლია მოვიძიოთ და მივუსადაგოთ აშშ-ს, არის ვიქტორიანული ეპოქის ბრიტანეთი.
მიუხედავად ამერიკული კოლონიების დაკარგვისა, ბრიტანეთმა იოლად გადაიტანა პირველი სამრეწველო რევოლუცია და ნაპოლეონისდროინდელი ომები. თუმცა 1800-იან წლების შუაში, დიდი ბრიტანეთი შეეჯახა პრობლემათა ფართო სპექტრს. ძალაუფლება კვლავ მიწათმფლობელთა მამრ ელიტას ეპყრა, მაშინ, როცა მუშათა კლასი შეყუჟული იყო ვიწრო და პირქუშ ქალაქებში, ის ებრძოდა შიმშილს და ქოლერის პერიოდულ აფეთქებებს. ბავშვები მუშაობდნენ საფეიქრო ფაბრიკებსა და მაღაროებში, ქალებს კი უფლებები ეზღუდებოდათ. ეს იყო დიკენსის ნაცია და მიუხედავად უზარმაზარი კოლონიების ფლობისა, ჩანდა, რომ ის ვერ გაუძლებდა მეორე სამრეწველო რევილუციას და ისეთ ახალ, ამბიციურ კონკურენტებთან დაპირისპირებას, როგორიც იყვნენ – გერმანია და აშშ.
თუმცა დიდმა ბრიტანეთმა გაატარა რამდენიმერაუნდიანი რეფორმები. ამას არ ჰქონდა ერთიანი გეგმის სახე, უფრო ეთქმოდა პრაგმატული გადაწყვეტილებების სერია, რომელიც დასრულდა ახალი საზოგადოებრივი ხელშეკრულებით. როგორც ჩემმა კოლეგამ – ადრიან ვულდრიჯმა შენიშნა – „ პურის კანონის“ გაუქმებამ (1846 წელი), შეამცირა საკვების ფასები ღარიბთათთვის და მოახდინა ვაჭრობის ლიბერალიზაცია. საარჩევნო უფლება გავრცელდა მამაკაცთა უმრავლესობაზე, მოგვიანებით კი ქალებზეც, გაუმჯობესდა შრომის პირობები, ბავშვების შრომა აიკრძალა, სამედიცინო და განათლების სფეროები კი დაიხვეწა.
განსხვავება ვიქტორიანულ ბრიტანეთსა და იმ ქვეყნებს შორის, რომლებიც დაცემას ვერ გადაურჩნენ, ისაა, რომ ელიტებმა, მიუხედავად დაპირისპირებისა, გამოძებნეს საერთო ენა რეფორმების საკითხში. ეს ნაწილობრივ იმით იყო გაპირობებული, რომ მათ სურდათ თავიდან აეცილებინათ უფრო მასშტაბური რყევები, მსგავსი საფრანგეთის რევოლუციისა, რომელიც ჯერ კიდევ ცოცხალი მეხსიერების ნაწილი იყო. Rand-ის მკვლევარები კოლექტიურ ვიქტორიანულ მონაპოვარს – „ განახლებულ მოლოდინს“ უწოდებენ. ამან საშუალება მისცა რეფორმირებულ ბრიტანეთს, დარჩენილიყო საკმარისად მტკიცე და დინამიური და შეენარჩუნებინა მძლავრი სახელმწიფოს სტატუსი XX საუკუნეშიც. მოკლედ, იმპერიის დაცემა – ბოლომდე თუ არ აღმოიფხვრა, ყოველ შემთხვევაში, დიდი ხნით გადავადდა.
დღევანდელ აშშ-საც შეუძლია ანალოგიური გამბედაობა გამოავლინოს, ოღონდ იმ შემთვევაში, თუ პოლიტიკური კლასი შეიკვრება ისე, როგორც ეს ვიქტორიანელებმა შეძლეს. დემოგრაფიული კუთხით, აშშ-ს პრობლემები ნაკლებად აქვს, ვიდრე ჩინეთსა და რუსეთს – იგულისხმება უფრო მაღალი შობადობა და პირდაპირი მიგრაცია. ამერიკული კომპანიები, ინვესტორები და ინჟინერ-გამომგონებლები – მსოფლიოში დღემდე წარმოადგენენ წამყვან ძალას და თუ ადრე – სახელმწიფოების კონკურენცია (მეორე სამრეწველო რევოლუციის ფონზე), დამოკიდებული იყო ტელეგრაფზე, ელექტროფიკაციასა და განვითარებილ სარკინიგზო ქსელზე, დღეს ის მიმდინარეობს ხელოვნური ინტელექტისა და კვანტური გამოთვლების დონეზე, სადაც აშშ-ს – ლიდერობის დიდი შანსი აქვს.
მთავარი პრობლემა ისაა, რომ ამას წინ უნდა უძღოდეს ჩვენი პოლიტიკური ელიტების უნარი, გამოინახოს საერთო ნიადაგი რეფორმების გატარებისთვის. მე ამის შანსებს ნაკლებად ვხედავ და არა მარტო იმიტომ, რომ საარჩევნო წელი ართულებს სიტუაციას. პოლიტიკოსები, რომლებიც გადაწყვეტილებებს იღებენ, ისე არიან გადამტერებულნი ერთმანეთს, რომ, როგორც Rand-ის მკვლევარები ამტკიცებენ, „არ არსებობს საერთო აღქმა არსებული პრობლემებისა. საზოგადოების იმედგაცრუებას იწვევს ის ფაქტი, რომ ელიტები ვერ აღწევენ შეთანხმებას ამ პრობლემების გადაჭრის გზებზე, ისინი კი კი საჭიროებს დაუყოვნებლივ გადაჭრას.“
აი ასე: ვერ ვთანხმდებით იმაზე, რა არის გამოსასწორებელი… რომ არაფერი ვთქვათ მომავლის საკეთებელზე. ერთადერთი კარგი ამბავი ისაა, რომ გეოპოლიტიკურ ბალანსს თუ შევხედავთ, აშშ-ს კონკურენტებს ასევე აქვთ პრობლემები, რომლებიც არანაკლებ რთული გადასაწყვეტია. ეს ეხება შტატების ისეთ მეტოქეებს, როგორიც არიან ჩინეთი, რუსეთი, ირანი და ჩრდილოეთ კორეა, ასევე საშუალო კატეგორიის სახელმწიფოებსაც – ინდოეთს , თურქეთს, ბრაზილიასა და ინდონეზიას.
აშშ-ში, შიდაპოლიტიკური დაძაბულობა და ელიტაში არსებული განხეთქილება, წარუმატებლობას უქადის კორპორაციების რეორგანიზაციას, სისტემების გადატვირთვასა და ნაციონალურ აღორძინებას. ეს უბიძგებს ვაშინგტონს, სასწრაფოდ გადალახოს ეს დაბრკოლება, როგორც საკუთრივ ამერიკის, ისე მთელი მსოფლიოს სასიკეთოს.
დასაწყისისთვის კი შეიძლებოდა ისეთი შვულფრენის შესყიდვა, რომელიც არ გადაწვავდა ბალახის საფარს თეთრი სახლის ეზოში.

Андреас Клют (Andreas Kluth)
Когда в XIX веке в Британии начался спад, викторианцы провели реформы и добились еще одного успеха. США слишком расколоты, чтобы сделать то же самое.
Вот вопрос, который годами занимал умников и политиков: сможет ли Америка оставаться самой могущественной державой в мире, чтобы защищать свои собственные интересы, а также международный порядок? Или США находятся на ранних стадиях векового упадка? Пролет Marine One— «Вертолета морской пехоты №1» на днях над моей головой в сторону Белого дома, стал полезным напоминанием о том, что все зависит от вашей точки зрения.
Marine One — это ставший иконой зелено-белый вертолет, который перевозит американских президентов. Немногие картины изображают «супердержаву» лучше, чем президент Соединенных Штатов, выходящий из своего вертолета на Южной лужайке под приветствие крепкого морского пехотинца в синей форме с красными лампасами. Однако фотогеничность этого образа резко снижается, если вспомнить, что пассажиры Marine One последних лет — как Джо Байден, так и его предшественник и возможный преемник Дональд Трамп — заставляют нашу сверхдержаву выглядеть похожей на геронтократию. Даже сами эти вертолеты уже миновали век своего расцвета. Ведь они находятся в эксплуатации с 1975 года. Их производитель, корпорация Lockheed Martin, пытается заменить их современными машинами, но наталкивается на серьезные препятствия: новая модель недавно так сильно обожгла выхлопами двигателей траву Южной лужайки, что ее «разжаловали» и перевели на асфальтовые площадки для использования только вспомогательным персоналом Белого Дома.
Сверхдержавы, подумал я про себя, подобны вертолетам в том смысле, что их лидеры должны вовремя признавать, что эти страны уже выдохлись, а затем провести необходимые обновления. По всей видимости, к такому выводу пришло и «Управление общих оценок», своего рода аналитический центр Пентагона. Чтобы получить представление о будущем курсе полете Америки, Управление спонсировало подготовку серии исследований известной корпорации Rand. Их авторы — Майкл Мазарр, Тим Свейс и Дэниел Тапиа — изучили практически все соответствующие исторические прецеденты упадка государств и империй, а также теории о причинах этих явлений и возможных решениях по их избежанию.
Тематические исследования охватывают разные столетия: от Древнего Рима и Китая эпохи Сун до городов-государств Италии эпохи Возрождения, от Нидерландов и Швеции в XVII веке до императорской Испании и Франции, от Османской и Австро-Венгерской империй до Советского Союза. Все они были весьма могущественны, и все пали.
Причины их упадка были разнообразными, но некоторые из них повторяются. Одной из распространенных закономерностей старения держав является бюрократическое закостенение и метастазирование внутренних проблем.Эти тенденции создают нагрузку на государственные институты, которые элиты нещадно эксплуатируют, соперничая с конкурирующими фракциями той же элиты и игнорируя при этом общее благо своего общества. Эту патологию можно назвать токсичной смесью внутренних сложностей и раскола общества.
Этот диагноз, безусловно, присутствует в сегодняшней Америке. Вопрос заключается в том, что может с этим сделать великая держава, осознающая, что ей грозит упадок. Могут ли США выявить свои проблемы, найти рациональные решения и развернуть траекторию своего развития в обратном направлении в стремлении вновь обрести мировое превосходство? Удручающий ответ корпорации Rand заключается в том, что подобные перемены — от великой державы к средней или малой и обратно к великой — «трудно обнаружить в исторических анналах».
Несколько держав пытались сделать, но потерпели неудачу, в том числе Советский Союз в 1980-х годах. Другие, такие как послевоенная Япония и Западная Германия, не столько обновились, сколько были воскрешены своими же завоевателями (в частности, Соединенными Штатами), что делает их непригодными в качестве моделей. Прецедентом, наиболее сопоставимым с сегодняшними США и одновременно наиболее обнадеживающим, является викторианская Британия.
Несмотря на потерю американских колоний, британцы хорошо пережили первую промышленную революцию и наполеоновские войны. Однако к середине 1800-х годов Великобритания столкнулась с широким спектром проблем. Власть по-прежнему была сосредоточена в руках небольшой мужской землевладельческой элиты, в то время как новый рабочий класс ютился в тесных и мрачных городах, переживавших голод и опустошенных повторяющимися вспышками холеры. Дети работали на текстильных фабриках и шахтах, а у женщин было мало прав, о которых можно было бы вообще говорить. Эта диккенсовская нация, даже со своей огромной колониальной империей, казалось, вряд ли сможет устоять во время зарождающейся второй промышленной революции и противостоять новым и амбициозным конкурентам, таким как Германия и США.
Однако в ответ Великобритания провела несколько раундов реформ, но не как часть единого плана, а как серию прагматичных решений, которые завершились новым общественным договором. Как заметил мой коллега Адриан Вулдридж, отмена «хлебных законов» в 1846 году снизила цены на продукты питания для бедных и либерализовала торговлю. Избирательное право было распространено на большее количество мужчин, а затем и на женщин. Были улучшены условия труда, детский труд отменен. Медицинское обслуживание и образование стали значительно совершеннее.
Различие между викторианской Британией и другими державами, находящимися в упадке, похоже, заключается в том, что элиты, хотя и конкурирующие между собой, все же нашли достаточно точек соприкосновения, чтобы договориться о реформах. Частично их мотивацией, возможно, было желание избежать более радикальных потрясений, таких как Французская революция, которая все еще была свежа у них в памяти. Исследователи Rand называет это коллективное викторианское достижение «обновлением ожидания». Это позволило реформированной Британии оставаться достаточно сплоченной и динамичной, чтобы сохраниться в качестве крупной мировой державы даже в XXвеке. Упадок империи удалось если не полностью предотвратить, то хотя бы заметно отсрочить.
Сегодняшние США могли бы совершить аналогичный исторический подвиг, но при условии, что их политический класс сплотится, как это сделали викторианцы. В демографическом отношении Америка сталкивается с меньшим количеством проблем, чем ее очевидные конкуренты, такие как Китай и Россия, имея относительно более высокий уровень рождаемости и чистой миграции. Американские компании, инвесторы и инженеры-инноваторы остаются одними из лучших в мире. Если конкуренция держав во время второй промышленной революции зависела от телеграфа, электрификации и развития сети железных дорог, то сегодня она проистекает в сфере искусственного интеллекта и квантовых вычислений, где у США есть приличные шансы на лидерство.
Вся проблема состоит именно в том самом предварительном условии – способности наших политических элит найти общую почву для реформ. И я не вижу больших шансов на это, и не только потому, что мы живем в год выборов, что еще больше ухудшает ситуацию. Политики, принимающие решения в Америке, настолько расколоты, что, как полагают исследователи Rand, «в Соединенных Штатах пока нет общего признания существующих проблем. Хотя некоторые из них и порождают широкое разочарование в обществе, у элит не возникает консенсуса в понимании тех препятствий на пути к обновлению, которые требуют срочного устранения».
Вот так: мы не можем договориться даже о том, что нам нужно исправлять, не говоря уже о том, как это делать. Единственная хорошая состоит новость состоит в том, что если смотреть на геополитический баланс, то мы увидим, что у конкурентов Америки тоже есть проблемы, которые кажутся, по крайней мере, столь же неразрешимыми. Это относится к таким нашим противникам, как Китай, Россия, Иран и Северная Корея, а также и растущим средним державам — Индии, Турции, Бразилии или Индонезии.
Сочетание в США внутриполитических сложностей и разногласий в элите обрекает на неудачу многие корпоративные реорганизации, перезагрузку систем и национальное обновление. Это порождает для Вашингтона острую необходимость срочно решать эту проблему, как ради Америки, так и ради всего мира. И началом могло бы стать приобретение новых правительственных вертолетов, которые не опаляют лужайку перед Белым домом.