ვლადიმირ პუტინმა, დასავლეთს პროვოკაციული სიგნალი გაუგზავნა მაშინვე, როცა აშშ-მ და ბრიტანეთმა მოილაპარაკეს უკრაინისთვის მილიარდობით დოლარის დამატებითი დახმარების გაგზავნის შესახებ
ვლადიმირ პუტინის ხელქვეითები ამთავრებენ სამზადის ღონისძიებისა, რომელზეც გამოიფინება რუსების მიერ მოპოვებული ნატოს იარაღი და საბრძოლო ტექნიკა. „ექსპონატებს“ შორისაა – ბრიტანული საბრძოლო მანქანები, გერმანული ტანკები და ამერიკული საარტილერიო სისტემები, რომლებიც ტროფეის სახით, იდეალურ მდგომარეობაში იგდეს ხელთ უკრაინაში მიმდინარე სამხედრო დაპირისპირების დროს.
რუსეთის მოქალაქეები ათობით სახეობის ნაალაფარ სამხედრო ტექნიკას მოსკოვის ერთ-ერთ მოედანზე იხილავენ. გამოფენა მთელ თვეს გასტანს. მასზე უკვე საუბრობენ, რომ ის ტარდება, როგორც „ნიშანი რუსეთის წარმატებული ბრძოლისა უკრაინელი ბოევიკებთან და მის დასავლელ მოკავშირეებთან.“
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო იუწყება, რომ მოსკოვში, გამარჯვების პარკში, გამოიფინება სამხედრო ტექნიკის 80 ერთეული. ისინი დამზადებულია ავსტრალიაში, ავსტრიაში, ბრიტანეთში, აშშ-ში, თურქეთში, უკრაინაში, საფრანგეთში, ფინეთში, ჩეხეთში, სლოვაკეთში, შვედეთსა და სამხრეთ აფრიკაში.
ნადავლს შორის არის ბრიტანული შეჯავშნული მანქანა Husky TSV, ამერიკული ქვეითთა საბრზოლო მანქანა (ქსმ) „ბრედლი“, შვედური ქვეითთა საბრძოლო მანქანა CV90 და ფრანგული ჯავშანმანქანა AMX-10 RC-ი.
ამას გარდა, წარმოდგენილი იქნება უკრაინული „სამხედრო დოკუმენტები, რუკები და იდეოლოგიური ლიტერატურა“.
გამარჯვების პარკი – ესაა მუზეუმი ღია ცის ქვეშ და ის შეიქმნა ნაცისტურ გერმანიაზე გამარჯვების პატივსაცემად, რომელსაც რუსეთი დიდი სამამულო ომს უწოდებს. გამოფენის მიმდინარეობის პერიოდში, წითელ მოედანზე, გაიმართება გამარჯვების აღლუმი, რომელიც ასევე ეძღვნება ნაცისტებზე გამარჯვებას.
ამ კვირაში, რიში სუნაკი კიევს დაჰპირდა ყველაზე მსხვილ სამხედრო დახმარებას. ბრიტანეთი გეგმავს 400 მაქნქანის, 1 600 რაკეტის, 4 მილიონ ჭურვის, 60 კატერისა და 500 მილიონი სტერლინგის ფინანსური დახმარების გადაცემას. ჯამში, ფულადი მხარდაჭერის საერთო თანხა, ამ ფინანსური წლის განმავლობაში, 3 მილიარდ დოლარს აღწევს.
პარასკევს, შეერთებულმა შტატებმა გამოაცხადა, რომ უკრაინას მიაწვდის გრძელვადიან სამხედრო დახმარებას დაახლოებით 4,7 მილიარდი სტერლინგის ოდენობით, მათ შორისაა, უკრაინისთვის სასიცოცხლოდ აუცილებელი „პატრიოტის“ რაკეტები.
ამასობაში, ამერიკის სამხედრო ხელმძღვანელობამ განაცხადა, რომ უკრაინამ უარი თქვა ამერიკული ტანკის – M1A1 „აბრამს“-ის გამოყენებაზე, რადგან რუსული უპილოტოები მას ადვილადს ამჩნევენ და აფეთქებენ.

Оли Смит (Oli Smith)
Владимир Путин подал Западу провокационный сигнал сразу после того, как США и Британия договорились об отправке дополнительной военной помощи для Украины на миллиарды долларов
Подчиненные Владимира Путина завершают подготовку выставки захваченного натовского оружия и боевой техники, которая пройдет в Москве. Среди «экспонатов» британские боевые машины, немецкие танки и американские артиллерийские системы, захваченные в идеальном состоянии в качестве трофеев во время боевых действий на Украине.
Россияне смогут увидеть десятки образцов захваченной военной техники на одной из московских площадей. Выставка продлится один месяц. О ней уже говорят, что она проводится «в ознаменование успехов России в борьбе с украинскими боевиками и их западными сторонниками».
Российское министерство обороны сообщило, что в московском Парке Победы будет выставлено более 30 единиц военной техники, изготовленной в Австралии, Австрии, Британии, США, Турции, Украине, Франции, Финляндии, Чехии, Словакии, Швеции и Южной Африке.
Среди захваченных «трофеев» британская бронированная машина Husky TSV, американская БМП «Брэдли», шведская БМП CV90 и французский бронеавтомобиль AMX-10 RC.
Кроме боевой техники также будут выставлены украинские «боевые документы, карты и идеологическая литература».
Парк Победы — это музей на открытом воздухе, посвященный победе над нацистской Германией во Второй мировой войне, которую в России называют Великой Отечественной войной.
В дни работы выставки на Красной площади в Москве 9 мая состоится Парад Победы, также посвященный победе над нацистами.
«Натовскую выставку» расценивают как издевку Владимира Путина над Западом, ведь откроют ее спустя несколько дней после того, как США и Британия договорились об отправке дополнительной военной помощи на многие миллиарды.
А на этой неделе Риши Сунак пообещал Киеву самый крупный за все время пакет военной помощи.
Британия планирует отправить 400 машин, более 1 600 ракет, четыре миллиона снарядов, 60 катеров, а также 500 миллионов фунтов стерлингов финансовой помощи. В итоге общая сумма поддержки за этот финансовый год составит три миллиарда фунтов стерлингов.
В пятницу Соединенные Штаты объявили, что предоставят Украине долговременную военную помощь примерно на 4,7 миллиарда фунтов стерлингов, в том числе, остро необходимые ракеты для ЗРК «Пэтриот».
Между тем, американское военное командование сообщило, что Украина отказалась от использования американских танков M1A1 «Абрамс», так как российские беспилотники легко их обнаруживают и подбивают.
Пять из 31 танка «Абрамс», отправленных Америкой в январе 2023 года, уже уничтожены в результате российских ударов.