Asahi Shimbun იაპონია
კონფლიქტი უკრაინაში სულ უფრო ხლეჩს სამყაროს. რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი გამოვიდა ლგბტ-ს საწინააღმდეგო განცხადებებით და აღნიშნა, რომ დასავლეთი ახლა უკვე ანგრევს ოჯახს და მღვდელმსახურებს აიძულებს, აკურთხონ ერთსქესიანი ქორწინებები.
როგორ ეხმაურება ფრანგი ისტორიკოსი ემანუელ ტოდი ჟურნალისტ აკირა იკეგამის მოსაზრებას იმის შესახებ, რომ თვალსაჩინოა კულტურული ომის ნიშნები. გაგაცნობთ ფრაგმენტებს მისი წიგნიდან – „პრობლემა რუსეთში კი არა, აშშ-ია: მსოფლიო ჩაიძირა მესამე მსოფლიო ომში.“
აკირა იკეგამი: პუტინის განცხადებამ ლგბტ-ს წინააღმდეგ, მოიპოვა ამერიკელი კონსერვატორების სიმპათია ანუ იმ ხალხის, ვინც მხარს უჭერს ექსლიდერ დონალდ ტრამპს. საბოლოოდ ვიღებთ საინტერესო ვითარებას, მემარჯვენეები აშშ-ში – ეთანხმებიან იმას, რასაც პუტინი ამბობს. ვფიქრობ, ეს საგულისხმო ფაქტია, რომელსაც იგნორირება არ ეგების, როგორ უნდა აღვიქვათ ეს მოვლენა?
ემანუელ ტოდი: თუ ვსაუბრობთ ანტი-ლგბტ რიტორიკაზე, დასავლეთში ახლა მიმდინარეობს – ძალზე ავანტურისტული სოციალური ექსპერიმენტი.
ავიღოთ ჰომოსექსუალობა. ამ მოვლენის არსებობა საყოველთაოდ გაზიარებულია, მაგრამ ახლა ჩნდება იმგვარი დისკურსები და იდეები, როგორიცაა – მაგალითად გენდერული სხვადასხვაობა. ჩნდება თეორიები, რომ ბიოლოგიური და გენეტიკური სქესი არ არსებობს, რომ შეიძლება მისი დაძლევა ან შეცვლა.
ამ კონტექსტში სავსებით ბუნებრივია, როცა მორალური და ეთიკური კონსერვატორები ამბობენ: „რა? ეს ხომ შეუძლებელია?“ მსოფლიო მოსახლეობის 75% თვლის, რომ ქალი და მამაკაცი – ერთმანეთისგან განსხვავდება. ეს პოზიცია ახლოა რუსეთის პოზიციასთან.
ასე რომ, თუ ევროკავშირი ზედმეტად შეტოპავს ამ თავის სოციალურ ექსპერიმენტში, ვფიქრობ, დიდი ალაბათობით, გაიზრდება ევროპელი კონსერვატორების რიცხვი, რომლებიც გაახმიანებენ ქალისა და მამაკაცის განსხვავებულობის იდეას… და მაშინ, ისინი ირწმუნებენ მოსკოვის პოზიციის მართებულობას.
მე – თავს ვთვლი დასავლელ ადამიანად, მე ვარ ლიბერალი ტრადიციული თვალსაზრისით, მაგრამ ის, რასაც დღეს ვხედავ – ეს არის გენდერული ურთიერთობა დაფუძნებული ანტაგონიზმსა და ქიშპზე – ორ სქესს შორის, მეორე უკიდურესობაა ის იდეა, რომ ქალსა და მამაკაცს არაფერი განასხვავებს. რაღაც მეეჭვება, ასე იყოს.
მე ლიბერალი ვარ, რაღაც გაგებით ხანშიშესული ევროპელი.
ახლა ჩემი საქმიანობა მოიცავს გეოპოლიტიკის შესწავლას, ქვეყნებს შორის ურთიერთობას და კვლევის პროცესში ვაწყდები ქალებსა და მამაკაცებს შორის არსებულ მტრულ დამოკიდებულებას. ეს უაზრო, აბსურდული და უცნაური სიტუაციაა.
ვფიქრობ, თუ ასე გაგრძელდა მსოფლიო დაიყოფა 2 მტრულ ბანაკად: იქნებიან ადამიანები კონსერვატორული შეხედულებებით სექსუალობის თაობაზე და ისინი, ვინც ამას ჭარბი თავისუფალების გადმოსახედიდან ქადაგებენ. შედეგად ამ 2 ბლოკს შორის წარმოიშობა კონფლიქტი. უბრალოდ ვხუმრობ (იღიმის).
- თქვენ ამბობთ, რომ ჭარმაგი ევროპელი ხართ. მართალია ლიბერალი ბრძანდებით, მაგრამ მრჩება შთაბეჭდილება: არ იზიარებთ იდეას, რომ ქალებსა და მამაკაცებს შორის განსხვავება არ არსებობს ან იმას, რომ გენდერის ჩარჩოებიდაბ უნდა გავიდეთ. მაინტერესებს, არის კი ცნობილი მსოფლიო საზოგადოებრივი აზრი და რამდენად ვლინდება მასში რუსეთის ანტი-ლგბტ პოზიციისადმი სიმპათია? ამ თვალსაზრისით ხდება თუ არა ერთგვარი უკურექცია – გაუცხოება ლგბტ მოძრაობის მიმართ, რომელმაც ძალზე შორს შეტოპა?
- დიახ ასეა. ვფიქრობ, რომ ტენდენცია ისეთია, რომ სექსუალური ორიენტაციის, ქალისა და მამაკაცის ურთიერთდაპირისპირების, ნეოფემინიზმის საკითხები, თანდათან აქტუალობას დაკარგავს.
სხვაგვარად განვმარტოთ: დიდი ხნის განმავლობაში დასავლეთი სულ უფრო მდიდრდებოდა და სწორედ ამ ფონზე, ჩნდებოდა მსგავსი იდეები, მაგრამ ახლა, როცა უკრაინის კონფლიქტი გაჩაღდა, აშშ-სა და ევროპაში პირველად შეეჯახნენ რეალობას.
რეალობაში ვგულისხმობ ისეთ ასპექტებს, როგორიცაა მაგალითად ის, თუ რამდენ ქვემეხს ვუშვებთ და არა სექსუალურ ორიენტაციაზე, ლგბტ პრობლემებზე და სხვა ამგვარზე საუბარი. სულ უფრო მეტად გვიწევს იმაზე მსჯელობა, თუ რამდენ საბრძოლო მასალისა და ტანკის დამზადებას შევძლებთ, რას შევჭამთ, როგორ უნდა უზრუნველვყოთ საკუთარი თავი ნავთობით…
სხვა სიტყვებით, უკრაინის კრიზისმა დასავლეთი რეალობას დაუბრუნა.
ამასთან პოლონეთი და უკრაინა, ისე როგორც რუსეთი, მეტად ჰომოფობიური ქვეყნებია. რა თქმა უნდა, ახლა კიევი ცდილობს მაქსიმალურად მიუახლოვდეს დასავლური ღირებულებებს და ამდენად მიჩქმალული აქვს თავისი ეს მხარე, მაგრამ საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვებს თუ გავეცნობით, უკრაინა აშკარად ჰომოფობიური სახელმწიფოა, მსგავსად რუსეთისა. ამ მხრივ, კიევი და მოსკოვი გვერდიგვერდ დგას.

Asahi Shimbun / Япония
Конфликт на Украине еще сильнее раскалывает мир. Президент России Владимир Путин выступил с заявлениями против ЛГБТ, отметив, что сейчас Запад разрушает семью, а священнослужителей заставляют благословлять однополые браки.
Как французский историк Эммануэль Тодд реагирует на мнение журналиста Акиры Икэгами о том, что мы видим признаки культурной войны? Приводим некоторые выдержки из книги »Проблема не в России, а в США: мир погрузился в третью мировую войну».
Акира Икэгами: Заявления президента Путина, выступающего против ЛГБТ, завоевали симпатии американских консерваторов, то есть тех, кто поддерживает экс-лидера Дональда Трампа. В итоге получается любопытная история: правые в США соглашаются с тем, что говорит Путин. Я думаю, это интересный факт, который нельзя игнорировать. Как это следует воспринимать?
Эммануэль Тодд: Если говорить об анти-ЛГБТ риторике, в западном мире сейчас ставят очень авантюрный социальный эксперимент.
Например, возьмем гомосексуальность. Это явление уже полностью приняли, но теперь появляются такие дискурсы и идеи, как преодоление гендерных различий. Возникают теории, что биологического или генетического пола не существует, что его можно преодолеть или даже изменить.
В этом контексте, безусловно, моральные и этические консерваторы говорят: «Что? Это невозможно». Около 75% мирового населения считают, что мужчины и женщины разные. Такое мнение довольно близко к позиции России.
И точно так же, если ЕС зайдет слишком далеко в этом социальном эксперименте, думаю, есть вероятность, что начнет расти число европейских консерваторов, которые начнут озвучивать идею различий между мужчинами и женщинами. Тогда они уверуют в правильность точки зрения Москвы.
Я считаю себя западным человеком, и я либерал в плане традиций, но то, что я вижу сегодня, — это гендерные отношения, основанные на антагонизме или враждебности между двумя полами. Другая крайность — идея, что между мужчинами и женщинами нет разницы. У меня есть сомнения на этот счет.
Я либерал, но в каком-то смысле, наверное, можно сказать, что я пожилой европеец.
Сейчас моя работа заключается в изучении геополитики, а также отношений между странами, и в ходе своих исследований я сталкиваюсь с враждебностью между мужчинами и женщинами. Это весьма нелепая, абсурдная и странная ситуация.
Я считаю, что если так будет продолжаться, то мир может разделиться на два блока: людей с очень консервативными взглядами на сексуальность и тех, кто относится к этому крайне раскрепощенно. В результате между этими двумя блоками возникнет конфликт. Это я так шучу (смеется).
— Вы сами сказали, что вы старый европеец. Хотя вы либерал, у меня складывается ощущение, что вы не поддерживаете идею об отсутствии различий между мужчинами и женщинами или о необходимости выходить за рамки гендера. Мне интересно, есть ли некое мировое общественное мнение, которое, как ни удивительно, в какой-то степени симпатизирует анти-ЛГБТ позиции России? В этом смысле считаете ли вы, что сейчас идет своего рода обратная реакция — отторжение движения ЛГБТ, которое зашло слишком далеко?
— Да, это так. Я полагаю, тенденция такова, что вопросы о сексуальной ориентации, вражде между мужчинами и женщинами, неофеминизме и так далее постепенно будут забываться.
Переформулируем: долгое время Запад постоянно богател, и на таком фоне стремительно возникали подобные идеи. Но сейчас, с началом украинского конфликта, США и Европа впервые столкнулись с реальностью.
Под реальностью я понимаю такие вещи, как, например, сколько пушек мы можем сделать. Другими словами, вместо того, чтобы говорить о сексуальной ориентации, проблемах ЛГБТ и прочем, мы все чаще и чаще обсуждаем, сколько можно произвести боеприпасов и танков, что мы будем есть, как обеспечить себя нефтью и тому подобное.
Другими словами, украинский кризис возвращает Запад к реальности.
Кстати, Польша и Украина, как и Россия, являются очень гомофобными странами. Конечно, Киев сейчас старается максимально приблизиться к западным ценностям, поэтому не показывает эту свою сторону. Но если посмотреть на опросы общественного мнения, то Украина — это очень гомофобное государство, похожее на Россию. В этом смысле Киев и Москва очень близки.