ოთხშაბათს თანამდებობიდან გადადგა უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწე – ვიაჩესლავ შაპოვალოვი. ეს მოხდა მას შემდეგ, რაც აზვირთდა სკანდალი შესყიდვების შესახებ, რომელმაც შეარყია ქვეყნის პოლიტიკური ისტებლიშმენტი
შაპოვალოვი, რომელიც არმიაში კურირებდა მატერიალურ- ტექნიკური უზრუნველყოფის სფეროს, სკანდალის შემდეგ, რომელიც უკავშირდება ჯარისკაცთა ულუფების გაზრდილი ფასებით შესყიდვას,  პოსტიდან გადადგა.
თავის განცხადებაში გადადგომის შესახებ, მინისტრის თანაშემწე ითხოვს თანამდებობიდან გათავისუფლებას, რათა „ბრალდებათა კამპანიის მიზეზით, საფრთხე არ შეექმნას უკრაინის შეიარაღებული ძალების სტაბილურ მომარაგებას, რაც არმიის საკვებით უზრუნველყოფას უკავშირდება“.
უკრაინული საინფორმაციო საიტი ZN.UA გასულ კვირაში იტყობინებოდა, რომ თავდაცვის სამინისტრომ ჯარისკაცებისთვის განკუთვნილი საკვები, გაზრდილი ფასებით შეიძინა. ასე მაგალითად – ერთ ცალ კვერცხში გადახდილია 17 გრივნა, მაშინ, როცა მისი საშუალო ფასი კიევში – 7 გრივნას შეადგენს. ZN.UA-ს თანახმად, 2023 წლისთვის ჯარისკაცების სასურსათო უზრუნველყოფის პროექტის მთლიანი მოცულობა, შეადგენს 13,16 მილიარდ გრივნას (328 მილიონი ევრო).
ორშაბათს თავდაცვის მინისტრმა განაცხადა, რომ გაზრდილი ფასები „ტექნიკური ხარვეზის“ შედეგია, რაც კონტრაქტორმა დაუშვა, როცა მან ციფრები ერთი გრაფიდან – მეორეში გადაიტანა“.
მინისტრმა, ახალი ამბებში გასულ რეპორტაჟს უწოდა – სხვა „არაფერი მანიპულაციის გარდა“ და ახსენა უსაფრთხოების სამსახურის მიერ დაწყებული გამოძიება, რომელმაც უნდა დაადგინოს, თუ ვისგან მოხდა კონტრაქტის პირობების შესახებ ინფორმაციის გაჟონვა. თუმცა უკრაინის ნაციონალური ანტიკორუციული ბიურო იტყობინება, რომ სწავლობს კონტრაქტს არმიის სასუსათო უზრუნველყოფის შესახებ, ასევე ჟურნალისტური გამოძიების ფაქტებს.
ეს სკანდალი მძიმე დარტყმას აყენებს უკრაინის ხელისუფლებას, რადგან მისი ყველა მოხელე ცდილობდა ისე წარმოეჩინა, რომ ევროკავშირისკენ სწრაფვის პროცესში, მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწიეს კორუფციასთან ბრძოლაში.
„უკრაინისგან, რა თქმა უნდა ელიან, რომ კორუფციასთან ბრძოლა წარიმართოს უმაღლეს დონეზე, ხოლო მოკვლევებისა და განაჩენების მიმართ, უნდა იყოს მეტი ნდობა“ – განაცხადა ევროპის კომისიის თავჯდომარემ.
ამ კვირაში ასევე გადადნენ ან გათავისუფლდნენ უკრაინის მთავრობის მაღალი რანგის სხვა მოხელეებიც. სამშაბათს გენერალურმა პროკურორომა – ანდრეი კოსტინმა, პოსტიდან გაათავისუფლა თავისი თანაშემწე – ალექსეი სიმონენკო. ეს მოხდა მას შემდეგ, რაც სიმონენკომ 2022 წლის  შვებულება ესპანეთში გაატარა.
პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ ასევე გაათავისუფლა თავისი ოფისის თავჯდომარე – კირილ ტიმოშენკო, თუმცა მას ოფიციალურად არ დაუსახელებია საკუთარი გადაწყვეტილების მიზეზი. გასულ კვირაში უკრაინული მედია წერდა, რომ ტიმოშენკოს კონფლიქტი ჰქონდა კოლეგებთან, მათ შორის თავის უშუალო უფროსთან  – ანდრეი ერმაკთან.
ასევე მოხსნეს ინფრასტუქტურის მინისტრის მოადგილი – ვასილი ლოზინსკი, იმ ბრალდების გამო, რომელიც უკავშირდება ელექტრო გენერატორების შეძენას.

Заместитель министра обороны Украины Вячеслав Шаповалов подал в отставку во вторник на волне крупного скандала с закупками, который потряс политический истеблишмент страны
Шаповалов, который курировал материально-техническое обеспечение армии, подал в отставку после скандала, связанного с закупкой военных пайков по завышенным ценам.
В своем заявлении об отставке министр просил уволить его, чтобы “не создавать угрозу стабильному снабжению Вооруженных сил Украины в результате кампании обвинений, связанных с закупкой продовольственных услуг”.
Разоблачение с украинского новостного сайта ZN.На прошлой неделе UA сообщило, что министерство обороны закупило продовольствие для своих войск по завышенным ценам. Например, министерство закупало яйца по 17 гривен за штуку, в то время как средняя цена яйца в Киеве составляет около 7 гривен. Согласно ZN.UA, контракт на закупку продовольствия для солдат в 2023 году составил 13,16 миллиарда гривен (328 миллионов евро).
В понедельник в заявлении министра обороны Алексея Резникова завышенные цены были названы “технической ошибкой” подрядчика, заявившего, что он “допустил ошибку при переносе данных из одной таблицы в другую”.
Министр назвал новостной репортаж “ничем иным, как манипуляциями” и объявил о проведении расследования службой безопасности, чтобы выяснить, кто допустил утечку деталей контракта. Однако Национальное антикоррупционное бюро Украины объявило, что расследует контракт на организацию общественного питания до того, как журналисты опубликовали свое расследование.
Эти разоблачения стали серьезным ударом, поскольку киевские чиновники пытались показать, что страна улучшает свои показатели по борьбе с коррупцией в попытке добиться прогресса в процессе вступления в ЕС.
“От Украины, конечно, ожидают дальнейшего усиления борьбы с коррупцией, в частности, на высоком уровне посредством активных и эффективных расследований, а также заслуживающего доверия послужного списка судебных преследований и обвинительных приговоров”, — заявил представитель Европейской комиссии.
Другие высокопоставленные лица украинского правительства подали в отставку или были уволены на этой неделе. Во вторник генеральный прокурор Андрей Костин уволил своего заместителя Алексея Симоненко после того, как тот отправился в отпуск в Испанию в конце 2022 года.
Президент Владимир Зеленский также уволил Кирилла Тимошенко, заместителя главы своего офиса, хотя официальной причины не было указано. На прошлой неделе украинские СМИ сообщили, что Тимошенко конфликтовала с другими чиновниками, включая своего начальника Андрея Ермака.
Заместитель министра инфраструктуры Василий Лозинский также недавно был уволен из-за обвинений, связанных с государственной закупкой генераторов электроэнергии.