ოთხშაბათს თანამდებობიდან გადადგა უკრაინის თავდაცვის მინისტრის თანაშემწე – ვიაჩესლავ შაპოვალოვი. ეს მოხდა მას შემდეგ, რაც აზვირთდა სკანდალი შესყიდვების შესახებ, რომელმაც შეარყია ქვეყნის პოლიტიკური ისტებლიშმენტი
შაპოვალოვი, რომელიც არმიაში კურირებდა მატერიალურ- ტექნიკური უზრუნველყოფის სფეროს, სკანდალის შემდეგ, რომელიც უკავშირდება ჯარისკაცთა ულუფების გაზრდილი ფასებით შესყიდვას,  პოსტიდან გადადგა.
თავის განცხადებაში გადადგომის შესახებ, მინისტრის თანაშემწე ითხოვს თანამდებობიდან გათავისუფლებას, რათა „ბრალდებათა კამპანიის მიზეზით, საფრთხე არ შეექმნას უკრაინის შეიარაღებული ძალების სტაბილურ მომარაგებას, რაც არმიის საკვებით უზრუნველყოფას უკავშირდება“.
უკრაინული საინფორმაციო საიტი ZN.UA გასულ კვირაში იტყობინებოდა, რომ თავდაცვის სამინისტრომ ჯარისკაცებისთვის განკუთვნილი საკვები, გაზრდილი ფასებით შეიძინა. ასე მაგალითად – ერთ ცალ კვერცხში გადახდილია 17 გრივნა, მაშინ, როცა მისი საშუალო ფასი კიევში – 7 გრივნას შეადგენს. ZN.UA-ს თანახმად, 2023 წლისთვის ჯარისკაცების სასურსათო უზრუნველყოფის პროექტის მთლიანი მოცულობა, შეადგენს 13,16 მილიარდ გრივნას (328 მილიონი ევრო).
ორშაბათს თავდაცვის მინისტრმა განაცხადა, რომ გაზრდილი ფასები „ტექნიკური ხარვეზის“ შედეგია, რაც კონტრაქტორმა დაუშვა, როცა მან ციფრები ერთი გრაფიდან – მეორეში გადაიტანა“.
მინისტრმა, ახალი ამბებში გასულ რეპორტაჟს უწოდა – სხვა „არაფერი მანიპულაციის გარდა“ და ახსენა უსაფრთხოების სამსახურის მიერ დაწყებული გამოძიება, რომელმაც უნდა დაადგინოს, თუ ვისგან მოხდა კონტრაქტის პირობების შესახებ ინფორმაციის გაჟონვა. თუმცა უკრაინის ნაციონალური ანტიკორუციული ბიურო იტყობინება, რომ სწავლობს კონტრაქტს არმიის სასუსათო უზრუნველყოფის შესახებ, ასევე ჟურნალისტური გამოძიების ფაქტებს.
ეს სკანდალი მძიმე დარტყმას აყენებს უკრაინის ხელისუფლებას, რადგან მისი ყველა მოხელე ცდილობდა ისე წარმოეჩინა, რომ ევროკავშირისკენ სწრაფვის პროცესში, მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწიეს კორუფციასთან ბრძოლაში.
„უკრაინისგან, რა თქმა უნდა ელიან, რომ კორუფციასთან ბრძოლა წარიმართოს უმაღლეს დონეზე, ხოლო მოკვლევებისა და განაჩენების მიმართ, უნდა იყოს მეტი ნდობა“ – განაცხადა ევროპის კომისიის თავჯდომარემ.
ამ კვირაში ასევე გადადნენ ან გათავისუფლდნენ უკრაინის მთავრობის მაღალი რანგის სხვა მოხელეებიც. სამშაბათს გენერალურმა პროკურორომა – ანდრეი კოსტინმა, პოსტიდან გაათავისუფლა თავისი თანაშემწე – ალექსეი სიმონენკო. ეს მოხდა მას შემდეგ, რაც სიმონენკომ 2022 წლის  შვებულება ესპანეთში გაატარა.
პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ ასევე გაათავისუფლა თავისი ოფისის თავჯდომარე – კირილ ტიმოშენკო, თუმცა მას ოფიციალურად არ დაუსახელებია საკუთარი გადაწყვეტილების მიზეზი. გასულ კვირაში უკრაინული მედია წერდა, რომ ტიმოშენკოს კონფლიქტი ჰქონდა კოლეგებთან, მათ შორის თავის უშუალო უფროსთან  – ანდრეი ერმაკთან.
ასევე მოხსნეს ინფრასტუქტურის მინისტრის მოადგილი – ვასილი ლოზინსკი, იმ ბრალდების გამო, რომელიც უკავშირდება ელექტრო გენერატორების შეძენას.

Ukraine’s Deputy Defense Minister Vyacheslav Shapovalov resigned on Tuesday in the wake of a major procurement scandal that has rocked the country’s political establishment.
Shapovalov, who oversaw logistical support for the army, tendered his resignation following a scandal involving the purchase of military rations at inflated prices.
In his resignation letter, the minister asked to be dismissed in order “not to pose a threat to the stable supply of the Armed Forces of Ukraine as a result of a campaign of accusations related to the purchase of food services.”
An exposé from the Ukrainian news website ZN.UA revealed last week that the defense ministry purchased overpriced food supplies for its troops. For instance, the ministry bought eggs at 17 hryvnias per piece, while the average price of an egg in Kyiv is around 7 hryvnias. According to ZN.UA, a contract for food procurement for soldiers in 2023 amounted to 13.16 billion hryvnias (€328 million).
On Monday, a statement from Defense Minister Oleksii Reznikov dismissed the inflated prices as a “technical error” by the contractor, claiming that it “made a mistake while transferring data from one table to another.”
The minister labeled the news report as “nothing but manipulations” and announced a security service inquiry to find out who leaked details of the contract. However, the National Anti-Corruption Bureau of Ukraine had announced it was investigating the catering contract before journalists published their investigation.
These revelations come as a severe blow as Kyiv’s officials have been trying to show that the nation is improving its record on corruption in a bid to make headway in the EU’s accession process.
“Ukraine is of course expected to further strengthen the fight against corruption, in particular at a high level through proactive and effective investigations, and a credible track record of prosecutions and convictions,” a spokesperson for the European Commission said.
Other senior figures from the Ukrainian government resigned or were dismissed this week. On Tuesday, Prosecutor General Andrii Kostin dismissed his deputy Oleksiy Symonenko after he took a vacation in Spain in late 2022.
President Volodymyr Zelenskyy also dismissed Kyrylo Tymoshenko, the deputy head of his office, although no official reason has been given. Ukrainian media reported last week that Tymoshenko was in conflict with other officials including his superior Andriy Yermak.
Deputy Infrastructure Minister Vasyl Lozynskiy was also recently fired amid allegations related to the public purchase of electricity generators.