კონფლიქტის წინაისტორია
კრიზისი უკრაინაში – სათავეს იღებს 2013 წლის ნოემბრიდან, როცა დედაქალაქ კიევში დაიწყო საპროტესტო გამოსვლები, მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტმა ვიქტორ იანუკოვიჩმა გააუქმა შეთანხმება ევროპის კავშირთან ეკონომიკური ინტეგრაციის შესახებ. სახელმწიფო უშიშროების მხრიდან დემონსტრანტების წინააღმდეგ დაწყებულ რეპრესიებს, მოჰყვა კონფლიქტის ესკალაცია და 2014 წლის თებერვალში პრეზიდენტი იანუკოვიჩი ქვეყნიდან გაიქცა
2014 წლის მარტში, რუსულმა დაჯგუფებებმა კონტროლი დაამყარეს უკრაინულ ყირიმზე, შემდეგ კი ოფიციალურად მოახდინეს ნახევარკუნძულის ანექსირება საეჭვოდ ჩატარებული რეფერენდუმის საფუძველზე – გამოკითხვის შედეგად, ყირიმის მოსახლეობამ რუსეთთან მიერთებას დაუჭირა მხარი. რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა განაცხადა რუსულენოვანი მოსახლეობის აუცილებელი დაცვის შესახებ ყირიმსა და უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ნაწილში. კრიზისმა გაამწვავა ეთნიკური დაპირისპირება და 2 თვის შემდეგ, პრორუსმა სეპარატისტებმა დონეცკსა და ლუგანსკის ოლქებში ჩაატარეს რეფერენდუმი უკრაინისგან გამოყოფის მოთხოვნით.
2014 წლის აპრილიდან მოყოლებული, სეპარატისტების დაჯგუფებებსა და უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს შორის დაპირისპირებას, სულ ცოტა, 10 300-ზე მეტი ადამიანი შეეწირა, ხოლო 24 000 დაიჭრა. მართალია მოსკოვი ხელაღებით უარყოფდა ამ მოვლენებში თავის მონაწილეობას, მაგრამ უკრაინა და ნატო იტყობინებოდნენ ამ რეგიონებში ცოცხალი  ძალისა და ტექნიკის თავმოყრის შესახებ.
2014 წლის ივლისში, კონფლიქტი გადაიზარდა საერთაშორისო კრიზისში და მან აშშ-ევროკავშირი დაააპირისპირა რუსეთთან, მას შემდეგ, რაც უკრაინის საჰაერო სივრცეში ჩამოაგდეს „მალაიზიის ავიახაზების“ ხომალდი „მიწა-ჰაერის“ ტიპის რუსული წარმოების რაკეტით. 2016 წლის სექტემბერში, გამომძიებლებმა განაცხადეს, რომ ეს სარაკეტო კომპლექსი გადაეცათ სეპარატისტებს აღმოსავლეთ უკრაინაში და თვითმფრინავის ჩამოგდების შემდეგ, ის დააბრუნეს რუსეთის ტერიტორიაზე.
2015 წლის თებერვალში – საფრანგეთი, გერმანია, რუსეთი და უკრაინა ცდილობდნენ მიეღწიათ ცეცხლის შეწყვეტისათვის – მინსკში დადებული შეთანხმების საფუძველზე. შეთანხმება მოიცავდა დებულებებს ცეცხლის შეწყვეტის, მძიმე ტექნიკის გაყვანისა და კონფლიქტის ზონის უკრაინის მხრიდან კონტროლის შესახებ, მაგრამ ძალისხმევას შესაბამისი დიპლომატიური გადაწყვეტილებები და სასურველი შედეგი არ მოჰყოლია.
2016 წლის აპრილში, ნატომ გამოაცხადა, რომ აღმოსავლეთ ევროპაში გზავნიდა 4 ბატალიონს, რომლებიც განთავსდებოდა ესტონეთში, ლატვიაში, ლიეტუვასა და პოლონეთში, რათა აღკვეთილიყო რუსეთის მოსალოდნელი აგრესია რეგიონის ქვეყნებზე, განსაკუთრებით ბალტიის სახელმწიფოებზე. 2017 წლის სექტემბერში, ამ ბატალიონებს შეუერთდა აშშ-ს არმიის 2 სატანკო ბატალიონი, რომლებიც განთავსდა პოლონეთში -ალიანსის შემაკავებელი ძალების გასაძლიერებლად.
2014 წლიდან, უკრაინა რამდენჯერმე გახდა კიბერშეტევის ობიექტი. 2015 წლის დეკემბერში, ქვეყნის 225 000-ზე მეტ მოქალაქეს ელექტროენერგია გამოერთო. 2016 წლის დეკემბერში, ისევ შეუწყდა დენის მიწოდება კიევის რამდენიმე რაიონს ანალოგიური შეტევის შედეგად, რომლის სამიზნე ერთ-ერთი უკრაინული კომუნალური სამსახური აღმოჩნდა. 2017 წლის ივნისში, უკრაინის სამთავრობო  და ბიზნეს სექტორის კომპიუტერული სისტემები კიბერშეტევა  NOTPETYA-თი დაზიანდა. ეს დამანგრეველი შეტევა, რომელიც რუსეთს მიეწერება, გავრცელდა მთელი მსოფლიოს კომპიუტერულ სისტემებზე და მილიარდობით დოლარის ზარალი მოიტანა.
დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის მმართველობის დროს, უკრაინის დახმარება უსაფრთხოების სფეროში კიდევ უფრო გაიზარდა – რუსეთზე წნეხის პარალელურად (ამ უკანასკნელის მონაწილეობის გამო, აღმოსავლეთ უკრაინაში მიმდინარე მოვლენებში). 2018 წლის იანვარში, აშშ-მ შემოიღო დამატებითი სანქციები  21 რუსი მოხელისა და 9 კომპანიის წინააღმდეგ, რომლებიც დაკავშირებული იყვნენ ამ კონფლიქტთან. 2018 წლის მარტში, სახელმწიფო დეპარტამენტმა თანხმობა გასცა უკრაინისთვის ტანკსაწინააღმდეგო იარაღის მიყიდვის შესახებ, ეს იყო ლეტალური იარაღის მიწოდების პირველი შემთხვევა კონფლიქტის დაწყების დღიდან. 2018 წლის ოქტომბერში, უკრაინა შეუერთდა აშშ-სა და ჩრდილოატალატიკური ორგანიზაციის (ნატო) კიდევ 7 წევრი-ქვეყნის ფართომასშტაბიან საჰაერო სწავლებებს (ის გაიმართა დასავლეთ უკრაინაში). ეს სწავლებები გაიმართა მას შემდეგ, რაც რუსეთმა, სსრკ-ს დაშლის შემდეგ, ყველაზე დიდი სამხედრო  წვრთნა ჩაატარა (2018 წლის სექტემბერი).
საფრთხეები
ამ კონფლიქტმა სერიოზულად გაამწვავა ურთიერთობა აშშ-სა და რუსეთს შორის, გაზარდა მისი საერთოევროპულ დაპირისპირებად გარდაქმნის რისკი. მოსალოდნელია რუსეთს და მეზობელ ნატოს წევრ- ქვეყნებს შორის დაძაბულობის გამწვავება, რომელშიც დიდი ალბათობით ჩაერთვება შეერთებული შტატები – გამომდინარე უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ვალდებულებიდან, რომელზეც პასუხისმგებელია მთელი ალიანსი… ამას გარდა, კონფლიქტი გავლენას მოახდენს სამომავლო თანაშრომლობაზე, ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებში, როგორიცაა შეიარაღების კონტროლი, კიბერუსაფრთხოება, ბირთვული იარაღის გაუვრცელებლობა, ენერგეტიკული უსაფრთხოება, ტერორიზმთან ბრძოლა და პოლიტიკურ ვითარება სირიაში, ლიბიასა და სხვა ქვეყნებში.

The Council on Foreign Relations (CFR) / USA
The crisis in Ukraine began with protests in the capital city of Kyiv in November 2013 against Ukrainian President Viktor Yanukovych’s decision to reject a deal for greater economic integration with the European Union. After a violent crackdown by state security forces unintentionally drew an even greater number of protesters and escalated the conflict, President Yanukovych fled the country in February 2014.
In March 2014, Russian troops took control of Ukraine’s Crimean region, before formally annexing the peninsula after Crimeans voted to join the Russian Federation in a disputed local referendum. Russian President Vladimir Putin cited the need to protect the rights of Russian citizens and Russian speakers in Crimea and southeast Ukraine. The crisis heightened ethnic divisions, and two months later pro-Russian separatists in the Donetsk and Luhansk regions of eastern Ukraine held a referendum to declare independence from Ukraine.
Violence in eastern Ukraine between Russian-backed separatist forces and the Ukrainian military has by conservative estimates killed more than 10,300 people and injured nearly 24,000 since April 2014. Although Moscow has denied its involvement, Ukraine and NATO have reported the buildup of Russian troops and military equipment near Donetsk and Russian cross-border shelling.
In July 2014, the situation in Ukraine escalated into an international crisis and put the United States and the European Union (EU) at odds with Russia when a Malaysian Airlines flight was shot down over Ukrainian airspace, killing all 298 onboard. Dutch air accident investigators concluded in October 2015 that the plane had been downed by a Russian-built surface-to-air missile. In September 2016, investigators said that the missile system was provided by Russia, determining it was moved into eastern Ukraine and then back to Russian territory following the downing of the airplane.
Since February 2015, France, Germany, Russia, and Ukraine have attempted to broker a cessation in violence through the Minsk Accords. The agreement includes provisions for a cease-fire, withdrawal of heavy weaponry, and full Ukrainian government control throughout the conflict zone. However, efforts to reach a diplomatic settlement and satisfactory resolution have been unsuccessful.
In April 2016, NATO announced that the alliance would deploy four battalions to Eastern Europe, rotating troops through Estonia, Latvia, Lithuania, and Poland to deter possible future Russian aggression elsewhere in Europe, particularly in the Baltics. These battalions were joined by two U.S. Army tank brigades, deployed to Poland in September 2017 to further bolster the alliance’s deterrence presence.
Ukraine has been the target of a number of cyberattacks since the conflict started in 2014. In December 2015, more than 225,000 people lost power across Ukraine in an attack, and in December 2016 parts of Kyiv experienced another power blackout following a similar attack targeting a Ukrainian utility company. In June 2017, government and business computer systems in Ukraine were hit by the NotPetya cyberattack; the crippling attack, attributed to Russia, spread to computer systems worldwide and caused billions of dollars in damages.
Security assistance to Ukraine increased further during the Donald Trump administration, alongside continued pressure on Russia over its involvement in eastern Ukraine. In January 2018, the United States imposed new sanctions on twenty-one individuals, including a number of Russian officials, and nine companies linked to the conflict. In March 2018, the State Department approved the sale of anti-tank weapons to Ukraine, the first sale of lethal weaponry since the conflict began. In October 2018, Ukraine joined the United States and seven other North Atlantic Treaty Organization (NATO) countries in a series of large-scale air exercises in western Ukraine. The exercises came after Russia held its annual military exercises in September 2018, the largest since the fall of the Soviet Union.
Concerns
The current conflict has severely strained U.S.-Russia relations and increased the risk of a wider European conflict. Tensions are likely to increase between Russia and neighboring NATO member countries that would likely involve the United States, due to alliance security commitments. Additionally, the conflict in Ukraine will have broader ramifications for future cooperation on critical issues like arms control, cybersecurity, nuclear nonproliferation, energy security, counter-terrorism, and political solutions in Syria, Libya, and elsewhere.