კონფლიქტის წინაისტორია
კრიზისი უკრაინაში – სათავეს იღებს 2013 წლის ნოემბრიდან, როცა დედაქალაქ კიევში დაიწყო საპროტესტო გამოსვლები, მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტმა ვიქტორ იანუკოვიჩმა გააუქმა შეთანხმება ევროპის კავშირთან ეკონომიკური ინტეგრაციის შესახებ. სახელმწიფო უშიშროების მხრიდან დემონსტრანტების წინააღმდეგ დაწყებულ რეპრესიებს, მოჰყვა კონფლიქტის ესკალაცია და 2014 წლის თებერვალში პრეზიდენტი იანუკოვიჩი ქვეყნიდან გაიქცა
2014 წლის მარტში, რუსულმა დაჯგუფებებმა კონტროლი დაამყარეს უკრაინულ ყირიმზე, შემდეგ კი ოფიციალურად მოახდინეს ნახევარკუნძულის ანექსირება საეჭვოდ ჩატარებული რეფერენდუმის საფუძველზე – გამოკითხვის შედეგად, ყირიმის მოსახლეობამ რუსეთთან მიერთებას დაუჭირა მხარი. რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა განაცხადა რუსულენოვანი მოსახლეობის აუცილებელი დაცვის შესახებ ყირიმსა და უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ნაწილში. კრიზისმა გაამწვავა ეთნიკური დაპირისპირება და 2 თვის შემდეგ, პრორუსმა სეპარატისტებმა დონეცკსა და ლუგანსკის ოლქებში ჩაატარეს რეფერენდუმი უკრაინისგან გამოყოფის მოთხოვნით.
2014 წლის აპრილიდან მოყოლებული, სეპარატისტების დაჯგუფებებსა და უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს შორის დაპირისპირებას, სულ ცოტა, 10 300-ზე მეტი ადამიანი შეეწირა, ხოლო 24 000 დაიჭრა. მართალია მოსკოვი ხელაღებით უარყოფდა ამ მოვლენებში თავის მონაწილეობას, მაგრამ უკრაინა და ნატო იტყობინებოდნენ ამ რეგიონებში ცოცხალი  ძალისა და ტექნიკის თავმოყრის შესახებ.
2014 წლის ივლისში, კონფლიქტი გადაიზარდა საერთაშორისო კრიზისში და მან აშშ-ევროკავშირი დაააპირისპირა რუსეთთან, მას შემდეგ, რაც უკრაინის საჰაერო სივრცეში ჩამოაგდეს „მალაიზიის ავიახაზების“ ხომალდი „მიწა-ჰაერის“ ტიპის რუსული წარმოების რაკეტით. 2016 წლის სექტემბერში, გამომძიებლებმა განაცხადეს, რომ ეს სარაკეტო კომპლექსი გადაეცათ სეპარატისტებს აღმოსავლეთ უკრაინაში და თვითმფრინავის ჩამოგდების შემდეგ, ის დააბრუნეს რუსეთის ტერიტორიაზე.
2015 წლის თებერვალში – საფრანგეთი, გერმანია, რუსეთი და უკრაინა ცდილობდნენ მიეღწიათ ცეცხლის შეწყვეტისათვის – მინსკში დადებული შეთანხმების საფუძველზე. შეთანხმება მოიცავდა დებულებებს ცეცხლის შეწყვეტის, მძიმე ტექნიკის გაყვანისა და კონფლიქტის ზონის უკრაინის მხრიდან კონტროლის შესახებ, მაგრამ ძალისხმევას შესაბამისი დიპლომატიური გადაწყვეტილებები და სასურველი შედეგი არ მოჰყოლია.
2016 წლის აპრილში, ნატომ გამოაცხადა, რომ აღმოსავლეთ ევროპაში გზავნიდა 4 ბატალიონს, რომლებიც განთავსდებოდა ესტონეთში, ლატვიაში, ლიეტუვასა და პოლონეთში, რათა აღკვეთილიყო რუსეთის მოსალოდნელი აგრესია რეგიონის ქვეყნებზე, განსაკუთრებით ბალტიის სახელმწიფოებზე. 2017 წლის სექტემბერში, ამ ბატალიონებს შეუერთდა აშშ-ს არმიის 2 სატანკო ბატალიონი, რომლებიც განთავსდა პოლონეთში -ალიანსის შემაკავებელი ძალების გასაძლიერებლად.
2014 წლიდან, უკრაინა რამდენჯერმე გახდა კიბერშეტევის ობიექტი. 2015 წლის დეკემბერში, ქვეყნის 225 000-ზე მეტ მოქალაქეს ელექტროენერგია გამოერთო. 2016 წლის დეკემბერში, ისევ შეუწყდა დენის მიწოდება კიევის რამდენიმე რაიონს ანალოგიური შეტევის შედეგად, რომლის სამიზნე ერთ-ერთი უკრაინული კომუნალური სამსახური აღმოჩნდა. 2017 წლის ივნისში, უკრაინის სამთავრობო  და ბიზნეს სექტორის კომპიუტერული სისტემები კიბერშეტევა  NOTPETYA-თი დაზიანდა. ეს დამანგრეველი შეტევა, რომელიც რუსეთს მიეწერება, გავრცელდა მთელი მსოფლიოს კომპიუტერულ სისტემებზე და მილიარდობით დოლარის ზარალი მოიტანა.
დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის მმართველობის დროს, უკრაინის დახმარება უსაფრთხოების სფეროში კიდევ უფრო გაიზარდა – რუსეთზე წნეხის პარალელურად (ამ უკანასკნელის მონაწილეობის გამო, აღმოსავლეთ უკრაინაში მიმდინარე მოვლენებში). 2018 წლის იანვარში, აშშ-მ შემოიღო დამატებითი სანქციები  21 რუსი მოხელისა და 9 კომპანიის წინააღმდეგ, რომლებიც დაკავშირებული იყვნენ ამ კონფლიქტთან. 2018 წლის მარტში, სახელმწიფო დეპარტამენტმა თანხმობა გასცა უკრაინისთვის ტანკსაწინააღმდეგო იარაღის მიყიდვის შესახებ, ეს იყო ლეტალური იარაღის მიწოდების პირველი შემთხვევა კონფლიქტის დაწყების დღიდან. 2018 წლის ოქტომბერში, უკრაინა შეუერთდა აშშ-სა და ჩრდილოატალატიკური ორგანიზაციის (ნატო) კიდევ 7 წევრი-ქვეყნის ფართომასშტაბიან საჰაერო სწავლებებს (ის გაიმართა დასავლეთ უკრაინაში). ეს სწავლებები გაიმართა მას შემდეგ, რაც რუსეთმა, სსრკ-ს დაშლის შემდეგ, ყველაზე დიდი სამხედრო  წვრთნა ჩაატარა (2018 წლის სექტემბერი).
საფრთხეები
ამ კონფლიქტმა სერიოზულად გაამწვავა ურთიერთობა აშშ-სა და რუსეთს შორის, გაზარდა მისი საერთოევროპულ დაპირისპირებად გარდაქმნის რისკი. მოსალოდნელია რუსეთს და მეზობელ ნატოს წევრ- ქვეყნებს შორის დაძაბულობის გამწვავება, რომელშიც დიდი ალბათობით ჩაერთვება შეერთებული შტატები – გამომდინარე უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ვალდებულებიდან, რომელზეც პასუხისმგებელია მთელი ალიანსი… ამას გარდა, კონფლიქტი გავლენას მოახდენს სამომავლო თანაშრომლობაზე, ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებში, როგორიცაა შეიარაღების კონტროლი, კიბერუსაფრთხოება, ბირთვული იარაღის გაუვრცელებლობა, ენერგეტიკული უსაფრთხოება, ტერორიზმთან ბრძოლა და პოლიტიკურ ვითარება სირიაში, ლიბიასა და სხვა ქვეყნებში.

Кризис в Украине начался с протестов в столице страны Киеве в ноябре 2013 года против решения президента Украины Виктора Януковича отклонить сделку о большей экономической интеграции с Европейским Союзом. После того, как жестокие репрессии со стороны сил государственной безопасности непреднамеренно привлекли еще большее число протестующих и привели к эскалации конфликта, президент Янукович бежал из страны в феврале 2014 года
В марте 2014 года российские войска взяли под контроль Крымский регион Украины, а затем официально аннексировали полуостров после того, как жители Крыма проголосовали за присоединение к Российской Федерации на спорном местном референдуме. Президент России Владимир Путин заявил о необходимости защиты прав российских граждан и русскоговорящих в Крыму и на юго-востоке Украины. Кризис усилил этнические разногласия, и два месяца спустя пророссийские сепаратисты в Донецкой и Луганской областях восточной Украины провели референдум о провозглашении независимости от Украины.
В результате насилия на востоке Украины между поддерживаемыми Россией сепаратистскими силами и украинскими военными с апреля 2014 года, по самым скромным оценкам, погибло более 10 300 человек и около 24 000 получили ранения. Хотя Москва отрицает свою причастность, Украина и НАТО сообщают о наращивании российских войск и военной техники в районе Донецка и российских трансграничных обстрелах.
В июле 2014 года ситуация в Украине переросла в международный кризис и поставила США и Европейский союз (ЕС) в противоречие с Россией, когда над воздушным пространством Украины был сбит самолет «Малайзийских авиалиний», в результате чего погибли все 298 человек, находившихся на борту. В октябре 2015 года голландские следователи по расследованию авиакатастроф пришли к выводу, что самолет был сбит ракетой класса «земля-воздух» российского производства. В сентябре 2016 года следователи заявили, что ракетный комплекс был предоставлен Россией, определив, что он был перемещен в восточную Украину, а затем вернулся на российскую территорию после сбития самолета.
С февраля 2015 года Франция, Германия, Россия и Украина пытаются добиться прекращения насилия посредством Минских соглашений. Соглашение включает в себя положения о прекращении огня, отводе тяжелых вооружений и полном контроле украинского правительства над всей зоной конфликта. Однако усилия по достижению дипломатического урегулирования и удовлетворительного решения не увенчались успехом.
В апреле 2016 года НАТО объявила, что альянс направит четыре батальона в Восточную Европу, ротируя войска через Эстонию, Латвию, Литву и Польшу для сдерживания возможной будущей российской агрессии в Европе, особенно в странах Балтии. К этим батальонам присоединились две танковые бригады армии США, развернутые в Польше в сентябре 2017 года для дальнейшего усиления сдерживающего присутствия альянса.
Украина стала объектом ряда кибератак с момента начала конфликта в 2014 году. В декабре 2015 года в результате атаки более 225 000 человек лишились электричества по всей Украине, а в декабре 2016 года в некоторых районах Киева произошло еще одно отключение электричества после аналогичной атаки, направленной на одну из украинских коммунальных компаний. В июне 2017 года правительственные и деловые компьютерные системы Украины подверглись кибератаке NotPetya; эта разрушительная атака, приписываемая России, распространилась на компьютерные системы по всему миру и нанесла ущерб в миллиарды долларов.
В период правления администрации Дональда Трампа помощь Украине в сфере безопасности еще более возросла, наряду с продолжающимся давлением на Россию в связи с ее участием в событиях на востоке Украины. В январе 2018 года США ввели новые санкции в отношении 21 человека, включая ряд российских чиновников, и девяти компаний, связанных с конфликтом. В марте 2018 года Государственный департамент одобрил продажу противотанкового оружия Украине, что стало первой продажей летального оружия с начала конфликта. В октябре 2018 года Украина присоединилась к США и семи другим странам Организации Североатлантического договора (НАТО) в серии крупномасштабных воздушных учений на западе Украины. Эти учения прошли после того, как Россия провела в сентябре 2018 года свои ежегодные военные учения, крупнейшие с момента распада Советского Союза.
Влияние
Нынешний конфликт серьезно обострил отношения между США и Россией и повысил риск более широкого европейского конфликта. Вероятен рост напряженности между Россией и соседними странами-членами НАТО, в который, скорее всего, будут вовлечены Соединенные Штаты в силу обязательств по обеспечению безопасности, взятых на себя альянсом. Кроме того, конфликт в Украине будет иметь более широкие последствия для будущего сотрудничества по таким важнейшим вопросам, как контроль над вооружениями, кибербезопасность, ядерное нераспространение, энергетическая безопасность, борьба с терроризмом и политические решения в Сирии, Ливии и других странах.