პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა, აშკარად მიზნად დაისახა რუსეთის არმიის მოდერნიზება-განახლება. ის პირადად ეწეოდა რუსეთის შესაძლებლობების რეკლამირებას ზებგერითი რაკეტებისა და შეიარაღების დამოუკიდებელი პლატფორმების მაგალითზე. ამ კვირაში კი აღნიშნა შეიარაღებული ძალების წამყვანი საზენიტო კომპლექსებით (С-350, С-500  და С-550) მომარაგების მნიშვნელობა
როგორც  ТАСС-ი იტყობინება, პუტინმა, ამის შესახებ, განაცხადა თავდაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსნებთან და სამხედრო მრეწველობის ხელმძღვანელებთან ამასწინდელ შეხვედრაზე.
„განხილულ იქნა რუსეთის საზღვრებთან მიმდინარე ცვლილებებზე ადეკვატური რეაგირების ზომები. დიდი ყურადღება დაეთმო ქვეენის საჰაერო-კოსმოსური თავდაცვის სისტემების სრულყოფას“ – განაცხადა რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ. „სახელმწიფო მეთაურმა განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთა საჰაერო და სარაკეტო თავდაცითი სამამულო სისტემების წინმსწრებ განვითარებაზე და შეიარაღებული ძალებისთვის С-350, С-500  და С-550 სისტემების მიწოდებაზე“ – თქვა მან.
მთელი რიგი პლატფორმებისა
რუსეთს შეირაღებაში აქვს მთელი წყება საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსებისა (სსკ), მათ შორის С-350Э, ასევე ცნობილი, როგორც 50Р6 „ვიტიაზი“, ГСКБ-ს „ალმაზ-ანტეი“-ს მიერ შემუშავებული ამ სისტემით შეცვალეს მოძველებული პლატფორმები С-300ПС-ი და С-300ПТ-1А. ეს საშუალო სიშორის სსკ,  სათავეს იღებს ერთობლივი სამხრეთკორეულ-რუსული პროექტიდან KM-SAM და იყენებს რაკეტებს 9М96 – ისე, როგორც С-400 „ტრიუმფს“.
მობილური სახმელეთო კომპლექსი С-350Э შეიარაღებაშია 2019 წლიდან , ხოლო სამხედრო-საჰაერო ფლოტის ფრეგატები, ისეთი, როგორიცაა – „ადმირალი გორშკოვი“, შეიარაღებულია С-350Э „ რესურსით“, ისე, როგორც სხვადასხვა კლასის კორვეტები.
წელს რუსეთმა დაიწყო სისტემების  С-500 „პრომეთეს’, იგივე 55Р65М  „ტრიუმფატორ-М“-ის სახელმწიფო გამოცდა. С-500 – ესაა საზენიტო-სარაკეტო ხომალდსაწინააღმდეგო კომპლექსი. ის გამიზნულია, არა С-400-ის შეცვლის, არამედ მისი შევსებისთვის, ასევე ყავლგასული სარაკეტო სისტემის
А-135-ის ჩასანაცვლებლად.
С-500-ის შემუშავება 10 წელზე მეტი ხნის წინ დაიწყო და თავიდან რუსეთის სახელმწიფო კონცერნი ВКО „ალმაზ-ანტეი“ გეგმავდა პლატფორმის 2014 წელს გამოშვებას, მაგრამ შეფერხების გამო, მოხდა ვადების კორექტირება. მისი სერიული წარმოება მხოლოდ გასულ წელს დაიწყო.
С-500 შევიდა იმ შეიარაღების სისტემებში, რომელმაც მაღალი შეფასება მიიღო თავად პუტინისგან. მან რუსული სამხედრო აკადემიების კურსდამთავრებულებს განუცხადა, რომ ცსს-ს ამ პლატფორმას, მალე მიიღებდნენ შეიარაღებაში, ისე როგორც საკონტინენტთაშორისო ბალისტიკურ რაკეტა „სარმატს“ და საზღვაო ბაზირების ზებგერით რაკეტა „ცირკონს“.  საბოლოო გამოცდის  შემდეგ, სისტემა С-500-სს მიიღებს მოსკოვთან ახლოს განლაგებული  ჰაერსაწინააღმდეგო შენაერთი.
თავდაცვის უწყების წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე პუტინმა დამსწრეებს მოუწოდა დაეჩქარებინათ С-550-ის შემუშავება.
ТАСС-მა  С-550-ს – მაღალმობილური ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის კომპლექსი უწოდა, რომელზეც მუშაობდნენ საბჭოთა კავშირში, ჯერ კიდევ 1981-88 წლებში. პროექტი, სხვა მრავალის მსგავსად, სსრკ-აშშ-ს შორის ცივი ომის დასრულების შესახებ შეთანხმების მოტივით დაიხურა. მოწყობილობას, რომელიც განთავსებული იყო პროტოტიპზე, დემონტაჟი გაუკეთეს 1992 წელს, ხოლო მისი ფუნდამენტი, დაინგრა სსრკ-ს დაშლის შემდეგ.
აპირებს თუ არა რუსეთი ამ პროგრამის გადატვირთვას ძველი პარამეტრებით, თუ ახალი პლატფომის ფორმირებას იწყებს ძველი სახელწოდებით, ჯერჯერობით უცნობია. როგორც ჩანს, თავის ქვეყნის დასაცავად, პუტინი აგრძელებს აქცენტირებას თავდაცვით პლატფორმებზე.

The National Interest USA
Russian Federation president Vladimir Putin has been a man on a mission to modernize and significantly upgrade the Russian military. He has personally touted the capabilities of Russia’s efforts to develop hypersonic missiles and autonomous weapons platforms, and this week he’s emphasized the importance of delivering the advanced S-350, S-500 and S-550 surface-to-air missile systems to Russian troops.
Putin made those remarks during his recent meeting with top Russian Defense Ministry officials and heads of Russian defense industry enterprises, according to a report from TASS.
“Measures to adequately respond to the volatile situation near Russia’s borders were considered. Huge attention was paid to improving the country’s system of aerospace defense,” Russian defense minister Sergei Shoigu said on Tuesday. “The head of the state put a special emphasis on the importance of advanced development of domestic air defense and anti-ballistic missile systems, of delivering S-350, S-500 and S-550 systems to the Russian armed forces.”
Multiple Platforms
The Russian military has an inventory that consists of multiple surface-to-air missile (SAM) defense systems. These include the S-350E—also known as the 50R6 Vityaz—which was developed by GSKB Almaz-Antey to replace the aging S-300PS and S-300PT-1A platforms. The medium-range SAM has its roots in the joint South Korean/Russian KM-SAM project, and it utilizes the same 9M96 missiles as the S-400 “Triumf.”
The mobile, ground-based S-350E has been in service since 2019, while the Russian Navy’s Admiral Gorshkov-class frigates carry S-350E Resurs. Multiple classes of Russian corvettes carry them too.
This year, Russia began state trials of the S-500 Prometey (Prometheus), which is also known as the 55R6M “Triumfactor-M.” The S-500 is a surface-to-air missile/anti-ballistic missile system. It isn’t meant to replace the S-400, but rather it would be used to succeed the aging A-135 missile system, while also supplementing the S-400.
Development of the S-500 began more than a decade ago, and originally the Russian state-owned Almaz-Antey Air Defence Concern had set a goal for the platform to enter production by 2014. However, production delays resulted in the timeline being adjusted. Serial production finally began this past summer.
The S-500 has also been among the weapons platforms to earn high praise directly from Putin, who told graduates of Russia’s military academies that the SAM platform would enter service soon alongside the Sarmat intercontinental ballistic missile and the sea-based Tsirkon hypersonic missile. After the tests finally conclude, the first S-500 system will be deployed to an air defense unit outside Moscow.
In the meeting with Russian Defense Ministry officials, Putin also called for efforts to move forward on the S-550. TASS has reported that the S-550 is a high-mobility terminal air defense system that was being developed in the Soviet Union in 1981–1988. The project, along with many others, was halted per Soviet-U.S. military agreements at the end of the Cold War. The equipment installed on the system’s prototype was dismantled after 1992, while the project’s groundwork was destroyed after the collapse of the Soviet Union.
It’s unclear whether Russia is restarting the program with existing data or beginning anew with a new platform using the same S-550 designation, but it seems that Putin has continued to place an emphasis on defensive platforms to protect the motherland.