პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა, აშკარად მიზნად დაისახა რუსეთის არმიის მოდერნიზება-განახლება. ის პირადად ეწეოდა რუსეთის შესაძლებლობების რეკლამირებას ზებგერითი რაკეტებისა და შეიარაღების დამოუკიდებელი პლატფორმების მაგალითზე. ამ კვირაში კი აღნიშნა შეიარაღებული ძალების წამყვანი საზენიტო კომპლექსებით (С-350, С-500  და С-550) მომარაგების მნიშვნელობა
როგორც  ТАСС-ი იტყობინება, პუტინმა, ამის შესახებ, განაცხადა თავდაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსნებთან და სამხედრო მრეწველობის ხელმძღვანელებთან ამასწინდელ შეხვედრაზე.
„განხილულ იქნა რუსეთის საზღვრებთან მიმდინარე ცვლილებებზე ადეკვატური რეაგირების ზომები. დიდი ყურადღება დაეთმო ქვეენის საჰაერო-კოსმოსური თავდაცვის სისტემების სრულყოფას“ – განაცხადა რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ. „სახელმწიფო მეთაურმა განსაკუთრებული აქცენტი გააკეთა საჰაერო და სარაკეტო თავდაცითი სამამულო სისტემების წინმსწრებ განვითარებაზე და შეიარაღებული ძალებისთვის С-350, С-500  და С-550 სისტემების მიწოდებაზე“ – თქვა მან.
მთელი რიგი პლატფორმებისა
რუსეთს შეირაღებაში აქვს მთელი წყება საზენიტო-სარაკეტო კომპლექსებისა (სსკ), მათ შორის С-350Э, ასევე ცნობილი, როგორც 50Р6 „ვიტიაზი“, ГСКБ-ს „ალმაზ-ანტეი“-ს მიერ შემუშავებული ამ სისტემით შეცვალეს მოძველებული პლატფორმები С-300ПС-ი და С-300ПТ-1А. ეს საშუალო სიშორის სსკ,  სათავეს იღებს ერთობლივი სამხრეთკორეულ-რუსული პროექტიდან KM-SAM და იყენებს რაკეტებს 9М96 – ისე, როგორც С-400 „ტრიუმფს“.
მობილური სახმელეთო კომპლექსი С-350Э შეიარაღებაშია 2019 წლიდან , ხოლო სამხედრო-საჰაერო ფლოტის ფრეგატები, ისეთი, როგორიცაა – „ადმირალი გორშკოვი“, შეიარაღებულია С-350Э „ რესურსით“, ისე, როგორც სხვადასხვა კლასის კორვეტები.
წელს რუსეთმა დაიწყო სისტემების  С-500 „პრომეთეს’, იგივე 55Р65М  „ტრიუმფატორ-М“-ის სახელმწიფო გამოცდა. С-500 – ესაა საზენიტო-სარაკეტო ხომალდსაწინააღმდეგო კომპლექსი. ის გამიზნულია, არა С-400-ის შეცვლის, არამედ მისი შევსებისთვის, ასევე ყავლგასული სარაკეტო სისტემის
А-135-ის ჩასანაცვლებლად.
С-500-ის შემუშავება 10 წელზე მეტი ხნის წინ დაიწყო და თავიდან რუსეთის სახელმწიფო კონცერნი ВКО „ალმაზ-ანტეი“ გეგმავდა პლატფორმის 2014 წელს გამოშვებას, მაგრამ შეფერხების გამო, მოხდა ვადების კორექტირება. მისი სერიული წარმოება მხოლოდ გასულ წელს დაიწყო.
С-500 შევიდა იმ შეიარაღების სისტემებში, რომელმაც მაღალი შეფასება მიიღო თავად პუტინისგან. მან რუსული სამხედრო აკადემიების კურსდამთავრებულებს განუცხადა, რომ ცსს-ს ამ პლატფორმას, მალე მიიღებდნენ შეიარაღებაში, ისე როგორც საკონტინენტთაშორისო ბალისტიკურ რაკეტა „სარმატს“ და საზღვაო ბაზირების ზებგერით რაკეტა „ცირკონს“.  საბოლოო გამოცდის  შემდეგ, სისტემა С-500-სს მიიღებს მოსკოვთან ახლოს განლაგებული  ჰაერსაწინააღმდეგო შენაერთი.
თავდაცვის უწყების წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე პუტინმა დამსწრეებს მოუწოდა დაეჩქარებინათ С-550-ის შემუშავება.
ТАСС-მა  С-550-ს – მაღალმობილური ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის კომპლექსი უწოდა, რომელზეც მუშაობდნენ საბჭოთა კავშირში, ჯერ კიდევ 1981-88 წლებში. პროექტი, სხვა მრავალის მსგავსად, სსრკ-აშშ-ს შორის ცივი ომის დასრულების შესახებ შეთანხმების მოტივით დაიხურა. მოწყობილობას, რომელიც განთავსებული იყო პროტოტიპზე, დემონტაჟი გაუკეთეს 1992 წელს, ხოლო მისი ფუნდამენტი, დაინგრა სსრკ-ს დაშლის შემდეგ.
აპირებს თუ არა რუსეთი ამ პროგრამის გადატვირთვას ძველი პარამეტრებით, თუ ახალი პლატფომის ფორმირებას იწყებს ძველი სახელწოდებით, ჯერჯერობით უცნობია. როგორც ჩანს, თავის ქვეყნის დასაცავად, პუტინი აგრძელებს აქცენტირებას თავდაცვით პლატფორმებზე.

Питер Сучу (Peter Suciu)
Президент Владимир Путин явно задался целью модернизировать и обновить российскую армию. Он самолично рекламировал российские возможности в разработке гиперзвуковых ракет и автономных оружейных платформ, а на этой неделе подчеркнул важность поставки в войска передовых зенитных ракетных комплексов С-350, С-500 и С-550
Как сообщает ТАСС, Путин высказался об этом на недавней встрече с высокопоставленными чиновниками министерства обороны и руководителями оборонной промышленности.
«Были рассмотрены меры по адекватному реагированию на изменения обстановки вблизи российских границ. Большое внимание было уделено совершенствованию системы воздушно-космической обороны страны», — сообщил российский министр обороны Сергей Шойгу. «Глава государства особый акцент сделал на важности опережающего развития отечественных систем ПВО-ПРО, поставок в Вооруженные силы систем С-350, С-500, С-550», — добавил он.
Целый ряд платформ
У российских войск на вооружении целый ряд зенитно-ракетных комплексов (ЗРК) — в том числе С-350Э, также известный как 50Р6 «Витязь», разработка ГСКБ «Алмаз-Антей» на замену устаревшим платформам С-300ПС и С-300ПТ-1А. Этот ЗРК средней дальности восходит к совместному южнокорейско-российскому проекту KM-SAM и использует те же ракеты 9М96, что и С-400 «Триумф».
Мобильный сухопутный комплекс С-350Э находится на вооружении с 2019 года, а фрегаты ВМФ России типа «Адмирал Горшков» вооружены С-350Э «Ресурс», равно как и несколько классов российских корветов.
В этом году Россия начала государственные испытания системы С-500 «Прометей», также известной как 55Р6М «Триумфатор-М». С-500 — это зенитно-ракетный/противоракетный комплекс. Но предназначен он не на замену С-400, а скорее в дополнение, а также вместо стареющей ракетной системы А-135.
Разработка С-500 началась более десяти лет назад, и изначально российский государственный концерн ВКО «Алмаз-Антей» планировал запустить платформу в производство к 2014 году. Однако из-за задержек сроки пришлось скорректировать. В серийное производство система поступила лишь прошедшим летом.
С-500 вошла в число оружейных систем, получивших высокую оценку непосредственно от Путина, который сообщил выпускникам российских военных академий, что эта платформа ЗРК вскоре поступит на вооружение наряду с межконтинентальной баллистической ракетой «Сармат» и гиперзвуковой ракетой морского базирования «Циркон». После окончательного завершения испытаний первую систему С-500 получит подразделение ПВО под Москвой.
На встрече с представителями минобороны Путин также призвал к ускорить разработку С-550. ТАСС назвал С-550 высокомобильным комплексом ПВО, который разрабатывался в Советском Союзе в 1981-1988 годах. Проект, как и многие другие, был остановлен в соответствии с советско-американскими военными соглашениями в конце холодной войны. Оборудование, установленное на прототипе, было демонтировано после 1992 года, а его основа была разрушена после распада Советского Союза.
Перезапускает ли Россия программу с прежними параметрами или же начинает новую платформу с тем же обозначением С-550, пока неясно, но похоже, что Путин продолжает свой акцент на оборонительные платформы для защиты родины.