რუსეთი და ვაშინგტონი  ახალ სამხედრო-დიპლომატიურ კრიზისში გაეხვნენ – ამერიკული ნაღმოსნის  რუსეთის ტერიტორიულ წყლებში სავარაუდო შეჭრის გამო. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ პარასკევს განაცხადა, რომ აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების ,,არლი ბერკი’’-ს კლასის ნაღმოსანი ცდილობდა დაერღვია რუსეთის სახელმწიფო საზღვარი  იაპონიის ზღვაში
,,დღეს, ადგილობრივი დროით დაახლოებით 17.00 საათზე, აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო  ძალების ნაღმოსანი Chafee (DDG90), რომელიც უკვე რამდენიმე დღეა მოქმედებს იაპონიის ზღვაში, მიუახლოვდა რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიულ წყლებს და შეეცადა  სახელმწიფო საზღვრის გადაკვეთას’’- ნათქვამია რუსეთის თავდაცვის უწყების შეტყობინებაში.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ დააზუსტა, რომ წყნარი ოკეანის დიდმა ხომალდსაწინააღმდეგო გემმა (,,ადმირალი ტრიბუცი’’) გააფრთხილა Chafee-ის ეკიპაჟი მსგავსი ქმედების დაუშვებლობის შესახებ და აცნობა, რომ ის მოქმედებდა  საზღვაო ტრანსპორტირების რაიონში,  რომელიც დახურულია სასწავლო-საარტილერიო სროლების გამო, რომლებიც იმართება ორმხრივი, რუსეთ-ჩინეთის სამხედრო-საზღვაო სწავლების (საზღვაო ურთიერთქმედება – 2021) ფარგლებში.
,,გაფრთხილების შემდეგ, ნაღმოსანმა Chafee-მ კურსის შეცვლის ნაცვლად შეგვატყობინა, რომ სიჩქარეს ვერ შეცვლიდა, რადგან ვერტმფრენი აპირებდა აფრენას და  მან განაგრძო სვლა, რათა გადაეკვეთა რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო საზღვარი პეტრე დიდის ყურეში’’ – ნათქვამია თავდაცვის უწყების განცხადებაში.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, ,,ადმირალმა ტრიბუცმა’’ აიღო კურსი Chafee -ის რუსეთის ტერიტორიული წყლებიდან განდევნისათვის. როცა ხომალდებს შორის მანძილი 60 მეტრზე ნაკლები რჩებოდა, Chafee-მ ბოლოს და ბოლოს შეცვალა კურსი.
განცხადებაში პრესისთვის, რომელიც იმ დღესვე მოგვიანებით გაკეთდა, აშშ-ს წყნარი ოკეანის ფლოტის პრესსამსახურმა რუსულ-ამერიკული ხომალდების დაპირისპირების ვერსიას – ,,სიცრუე’’ უწოდა.
2015 წლის 15 ოქტომბერს, ,,ამერიკული ნაღმოსანი Chafee (DDG90) ატარებდა ჩეულებრივ ოპერაციებს იაპონიის ზღვის საერთაშორისო  წყლებში, რუსული ნაღმოსანი მას მიუახლოვდა დაახლოებით 65 იარდზე, მაშინ, როცა Cafee ახდენდა ფრენის ოპერაციების უზრუნველყოფას – ნათქვამია აშშ-ს წყნარი ოკეანის ფლოტის განცხადებაში – ურთიერთქმედება  იყო უსაფრთხო და პროფესიონალური. რუსეთმა მართლაც გაუგზავნა შეტყობინება ამ რაიონში მყოფ მფრინავებსა და მეზღვაურებს, რომელშიც მითითებული იყო იმავე დღის უფრო გვიანი მონაკვეთი. ამდენად, ურთიერთქმედების დროს ეს შეტყობინება არ იყო ქმედითი.“
აშშ-ს წყნარი ოკეანის ფლოტის განცხადებას, თან ჰქონდა დართული ,,ადმირალ ტრიბუცის’’ ფოტოსურათები, რომელიც Chafee-ს ბორტიდან იყო გადაღებული. ამ ფოტოსურათებით ძნელია ზუსტად განსაზღვრო, რამდენად იყო დაშორებული ეს ორი ხომალდი ერთმანეთისგან.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ, თავის მხრივ, გამოაქვეყნა ვიდეო,  საკუთარი ვერსიის დასადასტურებლად. ამ ვიდეოში, რომელიც ,,ადმირალ ტრიბუცის’’  ბორტიდან არის გადაღებული, ნაჩვენებია ვერტმფრენი, რომელიც Chafee-ის გემბანიდან ასაფრენად ემზადება. თუმცა, ვიდეოჩანაწერიდან ძნელია მიხვდე, რამდენად აქტიურად დევნის ან აიძულებს ,,ადმირალ ტრიბუცი’’ Chafee-ის კურსი შეაცვლევინოს.
იმ დროისთვის, როცა ეს სტატია მზადდებოდა, არც ერთ მხარეს არ ჰქონდა წარმოდგენილი იმის საბუთი, რამდენად სამართლიანად მოქმედებდა Chafee  ორმხრივად აღიარებულ საერთაშორისო წყლებში. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გამოიძახა აშშ-ს სამხედრო ატაშე, რათა წარედგინა ოფიციალური პრეტენზია – Chafee-ის მხრიდან რუსეთის ტერიტორიული წყლების დარღვევისთვის. ,,რუსეთის სამხედრო უწყების პოზიცია ეცნობა აშშ-ს შეიარაღებულ ძალების წარმომადგენელს – აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების ნაღმოსან Chafee-ის  მცდელობის შესახებ, რომელიც 15 ოქტომბერს, ცდილობდა დაერღვია რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო საზღვარი პეტრე დიდის ყურეში’’- ნათქვამია რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებაში.

(The National Interest, США)
Москва и Вашингтон оказались втянуты в новый военно-дипломатический кризис из-за предполагаемого вторжения американского эсминца в российские территориальные воды.
Министерство обороны России объявило в пятницу, что эсминец ВМС США класса «Арли Берк» пытался нарушить государственную границу России в Японском море
«Сегодня, около 17:00 по местному времени, эсминец ВМС США Chafee (DDG 90), который уже несколько дней действует в Японском море, приблизился к территориальным водам Российской Федерации и попытался пересечь государственную границу», — говорится в сообщении Минобороны России.
Министерство обороны РФ уточнило, что большой противолодочный корабль Тихоокеанского флота «Адмирал Трибуц» «предупредил» экипаж Chafee о «недопустимости подобных действий», уведомив, что они действуют в районе судоходства, закрытом из-за учебных артиллерийских стрельб, запланированных в рамках совместных военно-морских учений России и Китая «Морское взаимодействие — 2021».
«Получив предупреждение, эсминец Chafee вместо того, чтобы изменить курс, сообщил, что его вертолет готовится взлететь с палубы, из-за чего курс и скорость не могут быть изменены, и предпринял действия по нарушению государственной границы Российской Федерации в заливе Петра Великого», — говорится в заявлении Министерства обороны.
По данным Министерства обороны России, «Адмирал Трибуц» взял курс на вытеснение Chafee из российских территориальных вод. Когда между двумя кораблями осталось менее шестидесяти метров, Chafee наконец изменил курс.
В заявлении для прессы, опубликованном позже в тот же день, пресс-служба Тихоокеанского флота США назвала российскую версию стычки американского и российского кораблей «ложной».
«В то время как американский эсминец Chafee (DDG 90) проводил обычные операции в международных водах в Японском море 15 октября 2021 года, российский эсминец приблизился примерно на 65 ярдов (60 метров. — Прим. ИноСМИ.) к Chafee в то время, когда корабль готовился к обеспечению полетных операций, — говорится в заявлении Тихоокеанского флота США. — Взаимодействие было безопасным и профессиональным. Россия действительно направила Уведомление летчикам и морякам в этом районе, но — на более поздний срок в тот же день, оно еще не действовало во время этого взаимодействия».
Заявление Тихоокеанского флота США сопровождалось несколькими фотографиями «Адмирала Трибуца», сделанными с борта Chafee. По этим фотографиям трудно точно определить, как далеко находились два судна друг от друга.
Министерство обороны России, в свою очередь, опубликовало видео, вроде как подтверждающее его версию событий. На этом видео, снятом с борта «Адмирала Трибуца», показан вертолет, готовящийся к взлету с палубы Chafee. Однако из видеозаписи не очень понятно, действительно ли «Адмирал Трибуц» активно преследует или иным образом принуждает изменить курс Chafee.
На момент написания статьи ни одна из сторон не представила подтверждающих доказательств того, что Chafee действовал или не действовал во взаимно признанных международных водах.
Министерство обороны России вызвало военного атташе США для представления официальной жалобы в связи с предполагаемым нарушением Chafee территориальных вод России. «Позиция российского военного ведомства была доведена до сведения представителя вооруженных сил США в связи с попыткой эсминца ВМС США Chafee нарушить государственную границу Российской Федерации в районе залива Петра Великого 15 октября», — говорится в заявлении Минобороны России.