…ეს იყო წარმოუდგენლად მძიმე, დაძაბული მისია, აღსავსე უამრავი სირთულით, მუდმივი საფრთხის პირობებში. ჩვენმა ჯარისკაცებმა გამოავლინეს დისციპლინა და თანაგრძნობა. ქვემოთ მოცემულია ბოლო ჯარისკაცის ფოტოსურათი, რომელიც ტოვებს ავღანეთს, ნათქვამია კორპუსის წარმომადგენელთა პოსტში – ტვიტერზე
პოსტს ერთვის გენერალ-ლეიტენანტ ქრის დონაჰიუს ფოტო, რომელიც ხელმძღვანელობდა 82-ე საჰაერო-სადესანტო დივიზიას. ის თვითმფრინავის ბორტზე ღამით ავიდა და იყო ბოლო ჯარისკაცი, რომელმაც ავღანეთი დატოვა.
ორშაბათს, 30 აგვისტოს, აშშ-ს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული ცენტრალური ხელმძღვანელობის გენერალი კენეტ მაკენზი იტყობინებოდა, რომ უკანასკნელმა ამერიკელმა სამხედროებმა დატოვეს ავღანეთი და ამით წერტილი დაუსვეს ყველაზე ხანგრძლივ სამხედრო კონფლიქტს, რომელშიც ამერიკა მონაწილეობდა. ეს დაპირისპირება გრძელ;დებოდა 20 წლის განმავლობაში.
თუმცა ამერიკის სამხედრო მისიის დასრულებამ ავღანეთში, გააჩინა მრავალი უპასუხო კითხვა, მათ შორის ასობით ამერიკელის შესახებ, რომლის დატოვებაც მოუხდათ სამხედროებს ევაკუაციაციის მიმდინარეობისას.
,,არის მასა მძიმე მომენტისა, რომელიც უკავშირდება ავღანეთიდან გამოსვლას – თქვა მაკენზიმ – ჩვენ ვერ გამოვიყვანეთ ყველა, ვისი გამოყვანაც გვსურდა“.
სამხედროებს, ასევე მოუხდათ ავღანეთში დაეტოვებინათ სამხედრო ტექნიკა, მათ შორის რაკეტების, საარტილერიო ჭურვების და ნაღმტყორცნების საბრძოლო მასალების – გადამჭერი სისტემა, რამდენიმე დაჯავშნული ყველგანმავალი Humvee-ისა და საფრენი აპარატები. მაკენზის თქმით, ეს სამხედრო აღჭურვილობა – უკვე უსარგებლოა გამოყენებისთვის.
ISIS -ის ბოევიკთა მხრიდან მომდინარე საფრთხე იყო ევაკუაციის ბოლო წუთამდე, თუმცა მაკენზიმ განაცხადა, რომ აშშ-მ ავღანეთში გაგზავნა ავიაციის ,,დაუძლეველი’’ რაოდენობა, რათა დაეცვა სამხედროები კიდევ ერთი ტერაქტისგან.

Майкл Ли (Michael Lee)
«Встрахе перед нашими Солдатами Небесного дракона, — говорилось в посте представителей корпуса в твиттере. — Это была невероятно тяжелая, напряженная миссия, наполненная множеством сложностей в условиях постоянной угрозы. Наши войска проявили выдержку, дисциплину и сочувствие. Ниже представлена фотография последнего солдата, покинувшего Афганистан»
К посту была прикреплена фотография генерал-лейтенанта Криса Донахью (Chris Donahue), командующего 82-й воздушно-десантной дивизией, который поднимался на борт самолета уже ночью. Он стал последним американским солдатом, покинувшим Афганистан.
В понедельник, 30 августа, глава Объединенного центрального командования ВС США генерал Кеннет Маккензи (Kenneth McKenzie) сообщил, что последние американские военнослужащие покинули Афганистан, поставив точку в самом продолжительном военном конфликте, в котором участвовала Америка. Этот конфликт продлился почти 20 лет.
Однако окончание военной миссии Америки в Афганистане оставило без ответа множество вопросов, включая вопрос о судьбе сотен американцев, которых военным пришлось оставить, когда они эвакуировались.
«Есть масса тяжелых моментов, связанных с этим уходом, — сказал Маккензи. — Мы не вывезли всех, кого мы хотели вывезти».
Военным также пришлось оставить в Афганистане военную технику, включая систему перехвата ракет, артиллерийских снарядов и минометных боеприпасов противника, несколько бронированных внедорожников Humvee и летательных аппаратов. По словам Маккензи, это военное оборудование уже непригодно для использования.
Угроза со стороны боевиков ИГИЛ* сохранялась до самого конца процесса эвакуации. Однако Маккензи заявил, что Соединенные Штаты отправили в страну «неодолимые» силы авиации, чтобы помочь защитить военнослужащих от еще одного теракта.