რუსული გაზსადენი ბალტიის ზღვის ფსკერზე, პოეტური სახელწოდებით – „ ჩრდილოეთ ნაკადი-2“, სადაცაა, დაიკავებს თავის ადგილს დიპლომატიაში – კრიზისების იმ სიაში, რომელიც მონეტის ჩხრიალით გადაწყდა.
ეს სია უსასრულოდ გრძელია
ამ ტიპის შეთანხმებები უკეთ მუშაობს მაშინ, როცა მხარეები ფულს არ უჩივიან და იცავენ პირობებს, რომლებიც ხელშეკრულებითაა განსაზღვრული. ან, როცა სხვა გზა არ რჩებათ და პირობების დარღვევა უფრო ძვირი ჯდება, ვიდრე მათი დაცვა.
გერმანია და აშშ ერთმანეთთან დაკავშირებულია, როგორც ერთი, ისე მეორე ფაქტორით და ამით უნდა აიხსნას მთელი ეს ისტორია.
უკვე დასრულებული გაზსადენი „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“, რომელიც კუნძულ ბორნჰოლმთან გადის, მზადაა რუსული ბუნებრივი აირით მოამარაგოს, როგორც გერმანია, ისე რიგი სხვა ევროპული ქვეყნები. თუმცა გაზსადენმა არაერთი პრობლემა მოუტანა გერმანიასაც და დანიასაც. გერმანელებს იმიტომ, რომ მათ სურდათ პროექტის დასრულება, მიუხედავად ამერიკელების პროტესტისა. აშშ ფიქრობდა, რომ გაზსადენი ევროპას რუსეთზე ენერგეტიკულად დამოკიდებულს გახდიდა, ეს კი ცუდია, რადგან რუსეთი მთავარ მტრად მიიჩნევა დასავლეთის თავდაცვითი ალიანსის – ნატოსთვის. დანია იმდენად, რომ „ჩრდილოეთ ნაკადი“ და „ჩრდილოეთ ნაკადი -2“, გადის ძალიან ახლოს ბორნჰოლმთან. ეს ნიშნავს, რომ დანიას მოუწია, აშშ-ს პროტესტის მიუხედავად, დათანხმებოდა მშენებლობას.
…შემდეგ დანია შეშინდა
2011 წელს პირველი გაზსადენი უპრობლემოდ დამტკიცდა მემარჯვენე-ცენტრისტული მთავრობის მიერ. მაგრამ რამდენიმე წლის შემდეგ, როცა ახალი განშტოების მშენებლობა დაიწყეს, დანიამ თავი დახარა – აშშ-მ გამოაგორა მძიმე დიპლომატიური არტილერია და სანქციებით დაიმუქრა.
დანიას იმედი ჰქონდა, რომ უარყოფით გადაწყვეტილებას ვინმე სხვა, ვთქვათ, ევროპული კომისია მიიღებდა და თვითონ თავს დაიძვრენდა აშშ-სთან პირდაპირი კონფრონტაციისაგან.
ახლა გერმანიის კანცლერმა ანგელა მერკელმა და ამერიკის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა, როგორც ირკვევა, თავი გაართვეს ამ პრობლემებს. ეტყობა, რომ ის მუქარა, რომელიც დასავლური კომპანიებისა და მათი ხელმძღვანელებისთვის სანქციების დაწესების შესახებ გაისმოდა ( პროექტის მიმდინარეობისას), დღეს აღარ არის აქტუალური.
გაზი, როგორც იარაღი
მაინც რა გადაწყდა? ამის შესახებ ცოტა რამ ვიცით, მაგრამ ბრიტანული საინფორმაციო სააგენტო Reuters-ის ცნობით, გერმანია თანახმაა გადაუხადოს კომპენსაცია მესამე ქვეყანას – უკრაინას – თუ ბალტიის გაზსადენი ამ უკანასკნელს ზიანს მიაყენებს.
საერთოდ, როგორ უნდა დაზარალდეს უკრაინა მილსადენით, თუ ის ათასობით კოლომეტრითაა მას დაშორებული? საქმე ისა, რომ უკრაინაზე გადის მეორე რუსული გაზსადენი, რომელზეც უკრაინა ენერგეტიკულადაა დამოკიდებული და რომლიდანაც ის იღებს ტრანზიტის საფასურს. თუ რუსეთმა ეს გაზსადენი გადაკეტა, უკრაინას პრობლემები შეექმნება. ასეთი რამ, ადრეც მომხდარა. შეთანხმებით, რომელიც ძალაში კვირის ბოლოს შევა, გერმანია პირობას დებს, რომ უკრაინას ზარალს აუნაზღაურებს იმ შემთხვევაში, თუ რუსეთმა მილსადენი გადაკეტა. შეთანხმებით, გერმანია ასევე ვალდებულია, აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს ენერგია მიაწოდოს, თუ რუსეთმა გაზის მიწოდება შეზღუდა.
თუ ეს ხელშეკრულება დაიდო – მათ შორის უკრაინასთან – გაზსადენის შესახებ დავა, შეიძლება ამოწურულად ჩაითვალოს.
ბაიდენის განსაკუთრებული თავსატეხი
დაპირისპირება დაიწყო პრეზიდენტ ტრამპის დროს, რომელმაც გაზმომარაგების საკუთარი სისტემა შექმნა და პოლონეთს თხევადი გაზი მიაწოდა. დებატები გაგრძელდა ბაიდენის დროსაც – მაგრამ ეტყობა, ის უფრო „ყურადღებით“ ეკიდებოდა უკრაინის პრობლემებს, რაკიღა დაახლოებული იყო უკრაინის ხელისუფლებასთან. ბაიდენი ამ ქვეყანაში რამდენჯერმე ჩავიდა, როგორც ვიცე-პრეზიდენტი, როცა რუსეთის ჩარევამ აღმოსავლეთ უკრაინაში საერთაშორისო კრიზისი გამოიწვია. ბაიდენის შვილი ჰანტერი – 2014 წელს, საერთოდაც უკრაინული გაზის კომპანიის მმართველ ჯგუფში ირიცხებოდა, მიუხედავად იმისა, რომ არ გააჩნდა შესაბამისი კვალიფიკაცია. ის უბრალოდ, როგორც აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტის ვაჟი, ისე იყო წარმოდგენილი. ბოლო ისტორია დღემდე ამძიმებს აშშ-ს ამჟამინდელ პრეზიდენტს, იქნებ ამიტომაც ცდილობს საგაზო დაპირისპირების მოგვარებას.
პროექტ „ჩრდილოეთ ნაკადი – 2“-ს ძალზე დიდი ჩრდილი მიადგა საიმისოდ, რომ ხანგრძლივ პერსპექტივაში საიმედოობა შეინარჩუნოს აშშ-სა და მისი ევროპელი მოკავშირეებისთვის.

Кристиан Моуритцен (Kristian Mouritzen)
Российский газопровод на дне Балтийского моря с поэтическим названием «Северный поток — 2» вот-вот займет свое место в истории дипломатии — в списке кризисов, урегулированных c помощью звонкой монеты.
Список этот бесконечно длинный
Договоры такого типа лучше всего работают, когда стороны богаты и соблюдают условия, на которых заключается договоренность. Им либо ничего другого не остается, либо последствия нарушения грозят обойтись дороже, чем соблюдение договора.
Германия и США связаны и тем, и другим, чем и объясняется все история.
Уже достроенный газопровод «Северный поток — 2», который проходит мимо острова Борнхольм, готов снабжать Германию и ряд европейских стран природным газом из России.
Однако он принес немало проблем как Германии, так и Дании. Немцам — потому что они хотели, чтобы трубопровод был достроен, несмотря на протесты американцев. США считали, что газопровод сделает Европу энергетически зависимой от России, а это плохо, так как Россия — по определению главный враг западного оборонного альянса НАТО. Дании — потому что и «Северный поток», и «Северный поток — 2» проходят очень близко от Борнхольма. А это значит, что Дании пришлось одобрить строительство, несмотря на протесты США.
Потом Дания струсила
Первый трубопровод без проблем одобрило в 2011 году тогдашнее правоцентристское правительство Дании. Но через несколько лет, когда начали строить вторую ветку, Дания склонила голову — США выкатили тяжелую дипломатическую артиллерию в виде угроз санкциями.
Дания надеялась, что неприятные решения в связи со строительством трубопровода примет кто-то другой, например, Европейская комиссия, а ей самой удастся избежать прямой конфронтации с США.
Теперь немецкий канцлер Ангела Меркель и американский президент Джо Байден, по всей видимости, разобрались с этими проблемами. Похоже, что большинство угроз о санкциях против западных компаний и их руководителей, имевших долю в проекте газопровода, больше не актуальны.
Газ как оружие
И каково же решение? Об этом мы знаем очень мало, но, по информации британского новостного агентства Reuters, Германия согласилась выплатить компенсацию третьей стране — Украине — если балтийский газопровод причинит ей неприятности.
Но как вообще у Украины могут быть неприятности из-за трубопровода, проходящего в тысячах километров от нее? Дело в том, что через Украину проходит другой российский газопровод, от которого Украина энергетически зависит и благодаря которому зарабатывает деньги за счет транзита. Если Россия его перекроет, у Украины будут проблемы. Такое случалось и раньше.
По соглашению, которое вступит в силу до конца этой недели, Германия обещает компенсировать Украине потери, если Россия перекроет газопровод, а также обязуется помочь восточноевропейским странам с поставками энергии, если российский президент их перекроет.
Если эти договоренности будут достигнуты — в том числе и на Украине — спор по газопроводу можно считать урегулированным.
Особая проблема Байдена
Споры обострились при президенте Трампе, который создал собственную систему поставок газа и начал продавать сжиженный газ в Польшу. Дебаты продолжились и при Байдене — однако он, вероятно, «внимательнее» относится к проблемам Украины, поскольку был приближен к украинскому руководству. Байден бывал на Украине в должности вице-президента при Бараке Обаме, когда вмешательство России в дела Восточной Украины вызвало международный кризис. А сын Байдена Хантере в 2014 году вообще был членом правления украинской газовой компании «Бурисма», причем, насколько известно, не обладая необходимой квалификацией, а просто как сын тогдашнего вице-президента США.
Последнее — история, которая до сих пор отягощает нынешнего президента. Возможно, он еще и поэтому так сильно желает уладить газовый спор.
На проект «Северный поток — 2» падает слишком много теней, чтобы он в долгосрочной перспективе был надежным для США и их близких союзников в Европе.