მაიკლ ბრენდან დოგერთი
ზელენსკის გადაწყვეტილება, ითამაშოს ქამალა ჰარისის საპრეზიდენტო ამბიციების სასარგებლოდ (კერძოდ, ესაა ვიცე-პრეზიდენტობის კანდიდატის – ჯეი დი ვენსის კრიტიკა და გლობალური ომის წამოწყებაში დადანაშაულება), უგუნურებაა მრავალი კუთხით. დემოკრატების წინასაარჩევნო ღონისძიებაზე გამოჩენით, უკრაინის პრეზიდენტმა შეგნებულად დაასხა წყალი პოლიტიკური პოლარიზაციის წისქვილზე, იმისდა მიუხედავად, წაადგება თუ არა ეს მის ქვეყანას
ამ უცნაურ გამოხდომას შეიძლება ჰქონდეს ორგვარი ახსნა: პირველი – ან ზელენსკიმ ირწუნა, რომ მართალი იყო უნგრეთის პრემიერ-მინისტრი ვიკტორ ორბანი (ამ უკანასკნელმა თქვა, რომ ტრამპის გამარჯვება დაასამარებდა აშშ-ს დახმარებას უკრაინის მიმართ), ან ჰარისის შტაბმა – ზელენსკი შეგნებულად აქცია თავის რწმუნებულად, რომელმაც საჭირო აზრები უნდა მიაწოდოს à la ჰეილისნაერ რესპუბლიკელებს, რომლებიც მხარს უჭერენ უკრაინას. და ეს დემოკრატებმა ზელენსკის დააკისრეს იმისდა მიუხედავად, რომ ამ ტრიუკით შესუსტდება უკრაინის მიმართ რესპუბლიკელთა კეთილგანწყობა.
რაც შეეხება პირველ ვარიანტს: იმის მტკიცებულებები, რომ ტრამპი აიღებს და ერთ დღეში შეაჩერებს უკრაინის დახმარებას, თითქმის არ არსებობს. ტრამპი სიფრთხილეს იჩენს ამ საკითხის მიმართ, მაგრამ მან შეიძლება საბოლოო გადაწყვეტილება დიდი ხნით შემოსდოს თაროზე. ამაზე მიუთითებს რამდენიმე გარემოება. პირველი – მან მხარი დაუჭირა რესპუბლიკელ მაიკ ჯონსონს წარმომადგენელთა პალატაში, როცა ეს უკანასკნელი ხელს აწერდა უკრაინის დახმარების პაკეტს. მეორე: ვენსი, როგორც ტრამპის მარჯვენა ხელი, საარჩევნო რბოლაში მისდევს დაწერილ სცენარს. მართალია ის ცდილობს, ყველანაირად მოიგოს საკუთარი პარტიის გული, მაგრამ სენატის სხდომებზე, მას ერთხელაც არ უხსენებია უკრაინა. ის მხოლოდ იმეორებს ტრამპის განცხადებებს და საკუთარ მოსაზრებებს არ გამოთქვამს. ტრამპი კი დღენიადაგ იმას იძახის, რომ მის დროს, კონფლიქტი გამორიცხული იყო და მისი არჩევის შემთხვევაში, ის ომს დაასრულებს. ტრამპი ასევე მიანიშნებს, რომ საჭიროების შემთხვევაში, ვლადიმირ პუტინს გაცილებით მეტ პრობლემებს შეუქმნის.
რაც შეეხება მეორე ვარიანტს: ზელენსკის გამოჩენა ამერიკის პოლიტიკურ ფრონტზე, ნიშნავს იმის მდუმარე აღიარებას, რომ უკრაინა, როგორც ჩანს, არ წარმოადგენს აშშ-ს პრიორიტეტულ ინტერესს. ასე რომ იყოს, დემოკრატები, ამ საკითხს მსხვერპლად არ შესწირავდნენ საპრეზიდენტო სავარძლისთვის ბრძოლას.
და ბოლოს, ზელენსკის მხრიდან ყოფილი, შესაძლოა მომავალი პრეზიდენტისა და ვიცე-პრეზიდენტის გაკენწვლა (რომელთაც შესაძლოა უკრაინის ინტესების დაცვამ მოუწიოთ), სერიოზული პრობლემაა. იგივე ითქმის ზელენსკის აშშ-ში ვიზიტის დროსა და მის სრულ უემოციობაზე ტრამპის მკვლელობის მცდელობასთან დაკავშირებით, რაც შექმნილ ვითარებას კიდევ უფრო გაურკვეველ, მრუმე ფერებში ჰხვევს.

National Review / США
Решение Владимира Зеленского играть на руку президентским амбициям Камалы Харрис, а именно критиковать кандидата в вице-президенты от республиканцев Джей Ди Вэнса, обвиняя его в еще не разразившейся глобальной войне, неразумно по ряду причин. Своим появлением на предвыборном мероприятии демократов украинский президент начал намеренно и осознанно способствовать политической поляризации этого вопроса, несмотря на потенциальный вред для его собственной страны
Этой странной выходке есть два возможных объяснения: Зеленский либо пришел к выводу, что премьер-министр Венгрии Виктор Орбан прав, когда говорит, что победа Трампа сведет на нет всю помощь США Украине, либо предвыборный штаб Харрис намеренно делает из него этакого поверенного в надежде донести нужные мысли до избирателей-республиканцев а-ля Никки Хейли, которые в подавляющем большинстве поддерживают Украину, даже если этот трюк сильно навредит украинскому вопросу среди республиканцев в целом.
Что касается первого варианта, свидетельств того, что Дональд Трамп просто возьмет и прекратит поддержку Украины, почти нет. Он весьма осторожен в своих взглядах по данному вопросу, но может отложить окончательное решение в долгий ящик, и на это указывают сразу несколько вещей. Во-первых, он поддержал республиканца Майка Джонсона в Палате представителей, когда тот подписывал пакет помощи Украине. Во-вторых, Вэнс как напарник Трампа по предвыборной гонке придерживается заданного им сценария. И хотя собственную партию он изо всех сил старается задабривать, на заседаниях в Сенате он ни разу не упомянул Украину. Он лишь вторит взглядам Трампа, а не высказывает собственные. Трамп же только говорит, что при нем конфликта не было бы, и после его избрания все закончится. Также он намекает, что при желании сможет создать Владимиру Путину еще больше проблем.
Что касается второго варианта, появление Зеленского на американском политическом фронте равносильно молчаливому признанию того, что Украина, быть может, не является приоритетным для Америки интересом. Иначе демократы не стали бы приносить ее в жертву по пути к президентскому креслу.
Наконец, здесь есть еще одна серьезная проблема. Зеленский делает риторические выпады в адрес бывшего и, возможно, будущего президента и потенциального вице-президента менее чем через две недели после покушения на Трампа человека, якобы защищавшего интересы Украины. Время, выбранное украинским лидером для визита, вкупе с отсутствием у него эмоций в связи с этой попыткой убийства указывают на нависшие над всеми мрак и неизвестность.