ემანუილ ტოდი – ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი ისტორიკოსია, რომლის პროგნოზებმა არაერთხელ გამოიწვია აჟიოტაჟი მთელს მსოფლიოში. 1976 წელს, მან განჭვრიტა სსრკ-ს დაშლა, რამაც ტოდს მსოფლიო აღიარება მოუტანა. დღეს ისტორიკოსი საუბრობს დასავლეთის დაკნინებაზე.
Berliner Zeitung-თან ინტერვიუში, ტოდი განმარტავს, რომ ხსენებული ტენდენცია სულ უფრო მკაფიოდ ჩანს უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის მაგალითზე. დასავლეთი დიდი ხანია ეწეოდა პუტინის დემონიზებას და ყურადღებას არ აქცევდა  იმას, რომ დასავლეთს არ ძალუძს ჩინეთთან კონფრონტაციაზე წასვლა…
• პროვოკაციულად ხომ არ ჟღერს, როცა ამბობთ, რომ რუსები იძულებულნი იყვნენ, ჩარეულიყვნენ უკრაინაში შექმნილ ვითარებაში? ეს პუტინის პროპაგანდას წააგავს…
• უკრაინის კრიზისს რთული წინაისტორია აქვს და როცა ვამბობ, რომ რუსეთი ამ ამბავში ჩაითრიეს, ვითვალისწინებ მხოლოდ ობიექტურ რეალობას. როგორც ისტორიკოსი, მე ვეყრდნობი ფაქტებს და ჩემი დასკვნები, მათგან გამომდინარეა. 2022 წლის თებერვლამდე, ნატო ფართოვდებოდა აღმოსავლეთით. მაიდანის მოვლენებში ამერიკელები პირდაპირ მონაწილეობდნენ. უკრაინელი ნაციონალისტები და ამერიკული პოლიტიკური ელიტის ნაწილი ერთმანეთს ეჯიბრებოდნენ საყოველთაო რუსოფობიის გაღვივებაში, რამაც კონფლიქტს ირაციონალური დინამიკა შესძინა. საბოლოოდ შეიქმნა სიტუაცია, როცა ნატომ რეალურად დაიწყო უკრაინული არმიის შეიარაღება, რომელიც რუსეთის საზღვართან იდგა. რუსებმა თქვეს, რომ არ შეეგუებოდნენ უკრაინის ალიანსში ინტეგრაციას. მათ გაგვაფრთხილეს, რომ ასეთ შემთხვევაში, ისინი იძულებულნი იქნებოდნენ, ჩარეულიყვნენ.
• რამდენიმე თვის წინ თქვენმა ნათქვამმა დიდი აჟიოტაჟი გამოიწვია მსოფლიო საზოგადოებრიობაში. თქვენ ბრძანეთ, რომ უკრაინამ უკვე წააგო. ასეთი განცხადებების გამო, თქვენ შეიძლება დაგაბრალონ პუტინთან სიახლოვე…
• მე ამ აზრს არ ვეთანხმები. როცა ვამბობ, რომ კიევი დამარცხდა, ვგულისხმობ იგივეს, რასაც ფიქრობენი პენტაგონში ან საფრანგეთის გენშტაბში.[
• ე. ი. უნდა ველოდოთ ტერიტორიულ დათმობებს?
• დიახ, ასე ვფიქრობ. რუსები კიდევ მიიერთებენ ტერიტორიებს. პრობლემა ისაა, რომ ჩვენ აღმოვჩნდით სიტუაციაში, როცა დასავლეთმა იცის, რომ დამარცხდა, მაგრამ დაზავება არავის სურს.
• რატომ?
• რუსებმა დაკარგეს დასავლეთის ნდობა. მათ ეზიზღებათ ევროპელი ლიდერები, რადგან ამ ადამიანებს აშშ-ს ხელის ბიჭებად მიიჩნევენ. ამდენად, არც კი თვლიან ევროპელებს საუბრის ღირსად. მეორე მხრივ, არც ამერიკელებს მიიჩნევენ მყარ და სანდო ხალხად. ასე რომ, ამერიკელებთან შეთანხმებაც, რუსებს არ აინტერესებთ. მათთვის კონფლიქტის დასრულებას წარმოადგენს ვითარება, როცა მათი ტერიტორიული მონაპოვარი საიმედოდ არის დაცული, ხოლო ქვეყნის უსაფრთხოება  გარანტირებულია.
მგონია, რომ ისინი ელოდებიან კიევის რეჟიმის ჩამოგდებასა და ისეთი ხელისუფლების მოსვლას, რომელიც სამშვიდობო მოლაპარაკებების დაწყებას მოინდომებს…
• თქვენი ბოლო წიგნის სახელწოდებაა – „დასვლეთის დაცემა“. თუ შეიძლება ითქვას, რომ ეს არის ის, რასაც დღეს უკრაინაში ვხედავთ?
• როცა დასავლეთის დაცემაზე ვსაუბრობ, სულაც არ ვგულისხმობ რუსეთის გამარჯვებას. ბოლო დროს, დასავლეთში იმდენი დრო შეალიეს პუტინისათვის იარლიყების მიწებებასა და მის მონსტრად წარმოჩენას, რომ გამორჩათ ამ ქვეყნის მიერ პოზიციების თანდათან დაბრუნება. დასავლეთის დაცემის რეალური დინამიკა – გამოიხატება შინაგან დეზინტეგრაციაში, ხოლო პრობლემის ეპიცენტრში არის ამერიკა.

Berliner ZeitungГермания
Эммануэль Тодд — один из известнейших французских историков, чьи прогнозы неоднократно вызывали ажиотаж во всем мире. Так, в 1976 году он предвидел распад СССР, что принесло ему всемирную известность. Сегодня Тодд наблюдает признаки упадка Запада.
В интервью Berliner Zeitung историк объясняет, что тенденция становится особенно очевидна на примере конфликта на Украине. Запад слишком долго демонизировал Путина и не обращал внимания на то, как Россия постепенно приходила в себя. Тодд убежден, что Запад не может себе позволить пойти на конфронтацию еще и с Китаем
— Не слишком ли провокационно звучит, когда Вы говорите, что русские были вынуждены вмешаться в происходящее на Украине? Похоже на путинскую пропаганду.
— У украинского кризиса сложная предыстория, и, когда я говорю, что Россия была в него втянута, я опираюсь только на объективную реальность. Как историк я прежде всего работаю с фактами и делаю свои выводы из них. До февраля 2022 года НАТО расширялась на восток. В связи с событиями майдана американцы напрямую вмешались в ситуацию. Украинские националисты и часть американских политических элит подзуживали друг друга, распаляя общую русофобию, что внесло в конфликт дополнительную иррациональную динамику. В конце концов создалась ситуация, при которой НАТО де факто начала вооружать украинскую армию, стоящую на границе с Россией. Русские заявили, что не будут мириться с интеграцией Украины в альянс. Они предупредили, что в таком случае будут вынуждены вмешаться.
— Несколько месяцев назад ваши слова вызвали переполох среди общественности. Вы заявили, что Украина, дескать, уже проиграла. Такие заявления тоже могут навлечь на Вас обвинения в близости к Путину.
И их я тоже отвергаю. Когда я говорю, что Киев уже проиграл, я имею в виду лишь то, что думают в Пентагоне или французском генштабе.
— Значит, стоит ждать территориальных уступок?
— Да, полагаю, русские присоединят еще немного территории. Проблема в том, что мы попали в ситуацию, когда Запад знает о своем поражении, но мир никто не заключает.
• Почему?
— Русские утратили доверие к Западу. Они презирают европейских лидеров, считая их лишь подручными США. Поэтому они абсолютно не заинтересованы в том, чтобы вести переговоры с европейцами. С другой стороны, американцев они считают (на мой взгляд, заслуженно) совершенно нестабильными и не заслуживающими доверия. Так что мирный договор с американцами не особо интересует русских. Для них окончанием конфликта может стать лишь такая ситуация, при которой их территориальные приобретения надежно защищены, а также обеспечена безопасность страны в будущем. Я полагаю, они ждут падения киевского режима и надеются, что ему на смену придет правительство, готовое к мирным переговорам.
— Ваша последняя книга носит название «Падение Запада». Можно ли сказать, что именно это сейчас происходит на Украине?
— Говоря о падении Запада, я не имею в виду победу России. Для меня Кремль стабилен и в состоянии отвоевать часть Украины. В последние годы на Западе так много времени уделялось навешиванию ярлыков на Путина как монстра, что они просто упустили из виду восстановление позиций страны. Но реальная динамика упадка Запада — это внутренняя дезинтеграция, а в эпицентре проблем — Америка.