რობერტ ფონტე როლდანი
რადოსლავ სიკორსკიმ – ინტერვიუ მისცა ბი ბი სი-ს. პოლონეთის საგარეო უწყების მეთაურმა ისაუბრა უკრაინის კონფლიქტზე, პოლონელი ჯარისკაცების იქ გაგზავნასა და ნატოს წევრი ქვეყნების მხრიდან, თავდაცვის ხარჯების გაზრდის შესახებ
კითხვაზე, თუ რამდენად დიდი საფრთხე ემუქრება პოლონეთს რუსეთის მხრიდან, სიკორსკიმ უპასუხა: ის არ თვლის რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს, იმდენად წინდაუხედავად, რომ მან ნატოს წევრ-ქვეყანას შეუტიოს, თუმცა იქვე აღნიშნა, რომ რუსეთის პრეზიდენტი, არც იმდენად გამჭრიახი აღმოჩნდა, მიმხვდარიყო, რომ არ ღირდა უკრაინაზე თავდასხმა და მისი სამხედრო დამნაშავედ გამოცხადება.
სიკორსკი: ჩვენ ნატოში მშპ-ს ყველაზე დიდი პროცენტს ვხარჯავთ
საფრანგეთის პრეზიდენტის – ემანუილ მაკრონის განცხადების კომენტირებისას (უკრაინაში დასავლური კონტიგენტის შესაძლო გაგზავნის შესახებ), სიკორსკიმ შენიშნა, რომ უმჯობესია, პუტინი აღმოჩნდეს ისეთ სიტუაციაში, როცა მას არ ეცოდინება, რას მოიმოქმედებს დასავლეთი, ამდენად არაა საჭირო, მოვლენათა განვითარების რომელიმე ვარიანტის გამორიცხვა.
კითხვაზე, განიხილავს თუ არა პოლონეთი თავისი ჯარისკაცების გაგზავნას უკრაინაში, საგარეო საქმეთა მინისტრმა განაცხადა: „ჩვენ არ ვაპირებთ კარტის გადმოშლას, უფლებას ვუტოვებთ პრეზიდენტ პუტინს, იმკითხაოს, თუ რას ვიღონებთ“. „ჩვენ ვხარჯავთ მშპ-ს ყველაზე დიდ წილს ნატოში – 4%-ს, მომავალ წელს კი შესაძლოა უფრო მეტიც გავიღოთ“ – შეგვახსენა სიკორსკიმ.
მინისტრმა გამოთქვა კმაყოფილება, რომ ამერიკის კონგრესმა, როგორც იქნა, დაადასტურა უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების გამოყოფა.
„უკრაინას უკიდურესად სჭირდება საზენიტო ჭურვები, რათა დაიცვას საკუთარი მრეწველობა, თავისი ელექტროსადგურები და ინფრასტუქტურა. ვფიქრობ, გაცილებით გონივრულია ფული დავხარჯოთ უკრაინის დაცვაზე, ვიდრე შემდგომში, მის აღდგენაზე“ – თქვა სიკორსკიმ.
მან აღიარა, რომ უკეთესი იქნებოდა ამერიკული კანონი, დახმარების შესახებ ადრე მიღებულიყო, თუმცა ასევე აღნიშნა, რომ ეს დახმარება უკვე გზაშია.
„ვფიქრობ, პრეზიდენტ პუტინს მართებს აღიაროს, რომ მისი სპეცოპერაცია იყო შეცდომა და გადახედოს საკუთარ გეგმებს იმის გათვალისწინებით, რომ ჩვენ დავეხმარები უკრაინას იმდენ ხანს, რამდენიც მას დასჭირდება.
მან ასევე დასძინა, რომ კონფლიქტი დასრულდება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ რუსეთის პრეზიდენტი მიხვდება, რომ დანაკარგი, (როგორც ცოცხალი ძალის მხრივ, ისე ფინანსური თვალსაზრისით) უფრო მაღალია, ვიდრე ის მიზანი, რომლის მიღწევასაც ის ცდილობს. მინისტრმა გამოთქვა აზრი, რომ პუტინს კიდევ დასჭირდება გარკვეული დრო, რომ მან ეს გაიაზროს.
კითხვაზე, შესაძლებელია თუ არა დიპლომატიური ძალისხმევის ხარჯზე კონფლიქტის დასრულება, სიკორსკიმ უპასუხა: „შუამავლების დეფიციტი არ არსებობს. ეს შეიძლება იყოს თურქეთი, გაერო… რაც შეეხება ჩინეთს, მას მართლაც შეუძლია აიძულოს პუტინი, დაასრულოს ეს კონფლიქტი, ამასთან ვერ ვხედავ იმის ნიშნებს, რომ რუსეთის ლიდერს მოლაპარაკების სურვილი ჰქონდეს.“ რადოსლავ სიკორსკი ირწმუნება, რომ ევროკავშირს შეუძლია უკრაინის გაცილებით მეტად დახმარება, თან იქვე დაამატა, რომ უკრაინის ფინანსური მხარდაჭერის კუთხით, ევროკავშირის მხარდაჭერა აღემატება ამერიკული დახმარების მოცულობას.

Роберт Фонте Ролдан (Robert Fonte Roldan)
Радослав Сикорский дал интервью Би-би-си. Глава польского внешнеполитического ведомства говорил, в частности, о конфликте на Украине, о возможности отправки в эту страну польских солдат и об идее увеличения расходов на оборону стран-членов НАТО
На вопрос о том, насколько велика непосредственная угроза для Польши со стороны России, Сикорский ответил, что не считает президента Владимира Путина настолько неосмотрительным, чтобы он решился атаковать страну-члена НАТО, но при этом отметил, что российский президент все же оказался достаточно безрассудным, чтобы напасть на Украину, из-за чего признан военным преступником.
Сикорский: мы тратим на оборону самый большой процент ВВП в НАТО
Комментируя слова президента Франции Эммануэля Макрона о том, что тот не исключает отправки западных войск на Украину, Сикорский отметил, что правильнее ставить Путина в такое положение, когда он не будет знать, какие шаги предпримет Запад, а не исключать заранее некоторые варианты развития событий.
На вопрос, рассмотрит ли Польша возможность отправки своих войск, глава МИД РП сказал: «Мы не будем раскрывать наши карты. Позволим президенту Путину гадать, что мы предпримем». «Мы расходуем (на оборону) самую большую часть нашего ВВП в НАТО — 4%, а в следующем году, возможно, потратим еще больше», — напомнил Сикорский.
Министр также выразил удовлетворение тем фактом, что американский конгресс окончательно одобрил военную помощь Украине.
«Украина отчаянно нуждается в зенитных снарядах, чтобы защитить свою промышленность, чтобы защитить свои электростанции и свою инфраструктуру. Я думаю, что гораздо разумнее тратить деньги на оборону Украины, чем потом на ее восстановление», — сказал Сикорский.
Он признал, что было бы лучше, если бы американский закон о помощи был принят раньше, но отметил, что эта помощь уже в пути.
«Я думаю, что президенту Путину следовало бы признать свою спецоперацию ошибкой и пересмотреть свои планы с учетом того, что мы будем помогать Украине столько, сколько будет нужно», — сказал он.
Он добавил, что конфликт может закончиться только в том случае, если российский президент поймет, что расходы на его продолжение с точки зрения человеческих жизней и финансовых затрат выше, чем цель, которую он хочет достичь. При этом польский министр иностранных дел выразил мнение, что Путину еще может потребоваться некоторое время, чтобы это понять.
На вопрос, могут ли, по его мнению, дипломатические усилия способствовать окончанию конфликта, Сикорский ответил: «Дефицита потенциальных посредников нет, это Турция, ООН. Китай действительно мог бы заставить Путина положить конец этому конфликту. Но я не вижу никаких признаков того, что российский лидер хочет вести переговоры». Радослав Сикорский также выразил уверенность в том, что Европейский союз мог бы сделать еще больше в области военной помощи Украине, отметив при этом, что в целом размер финансовой помощи Украине со стороны ЕС превышает объем американской помощи.