კვირას პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალების დანაკარგი რუსეთთან კონფლიქტში, შეადგენს – 31 000 დაღუპულს. ეს არის პირველი ოფიციალური განცხადება უკრაინული არმიის დანაკარგზე – 2022 წლის დეკემბრიდან მოყოლებული. სოციალურ ქსელებში ბევრი დაეჭვდა ამ ციფრის სანდოობაში, მაგრამ რას გვეუბნება ფაქტები?
ზელენსკის დასახელებული რაოდენობა, ეწინააღმდეგება სხვა შეფასებებს. სწორედ დღეს, რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა – შოიგუმ განაცხადა, რომ უკრაინული არმიის დანაკარგი – 444 000 კაცს შეადგენს. დაღუპულთა და დაჭრილთა დაანგარიშების აპრობირებული სქემით (ერთი სამთან შეფარდება), გარდაცვლილთა რიცხვი უნდა იყოს 111 000. რა თქმა უნდა, რუსებს აქვთ მისწრაფება, გააზვიადონ მტრის დანაკარგი, ასე რომ, შოიგუს განცხადების იმედად ყოფნა, არ ღირს!
თუმცა ამერიკელებიც გაცილებით მაღალ ციფრს ასახელებენ, ვიდრე ზელენსკიმ გაახმიანა. ჯერ კიდევ გასულ წლის აგვისტოში, ოფიციალურმა პირებმა „ნიუ იორკ თაიმს“-ს აცნობეს, რომ უკრაინამ  (დაღუპულთა სახით), დაკარგა „დაახლოებით – 70 ათასი“ ჯარისკაცი. კონკრეტული ფუნქციონერების ვინაობა, ჩვენ არ ვიცით, თუმცა ეს ხდება იმ პირობებში, როცა აშშ-ს პოლიტიკაა: „მხარი დაუჭიროს უკრაინას იქამდე, ვიდრე ამ უკანასკნელს სჭირდება“. ზოგიერთი მოხელე, პიროვნულად სამშვიდობო სტრატეგიას ემხრობა, შესაბამისად მიდრეკილია, გააზვიადოს უკრაინის დანაკარგი მედიასთან საუბარში.
ციფრი – 31 000, არ შეესაბამება თავად უკრაინული მთავრობის სხვა შეფასებებს. ოფიციალური პირები, კონფლიქტის სხვადასხვა ეტაპზე, ასახელებდნენ სიკვდილიანობის დღიურ მონაცემებს და ციფრები მერყეობდა 50-100-ისა და  200-500-ის ფარგლებში. რომ ავიღოთ ინტერვალის, თუნდაც ქვედა  ზღვარი და გადავამრავლოთ ის მიმდინარე კონფლიქტის დღიურ რაოდენობაზე, მივიღებთ შემდეგ ციფრს – 73 300 -ს.
არსებობს თუ არა უფრო სანდო  ციფრები, ვიდრე ეს მოხელეების გადაუმოწმებელ შეფასებებშია?
სავსებით შესაძლებელია, ასე ითქვას. ანონიმურმა საიტმა  UALosses-მა  შეადგინა დაღუპული უკრაინელი ჯარისკაცების ბაზა – ადგილობრივი ორგანოების მონაცემებისა და დაღუპულთა ნათესავების ინფორმაციის შეჯერების საფუძველზე. სადღეისოდ ამ ბაზაში ირიცხება 42 152 ჩანაწერი. მისი სანდოობის გადასამოწმებლად, გამოცემა „მედიაზონამ“, შემთხვევითი  შერჩევის მეთოდით, შეარჩია 400 ჩანაწერი. გაირკვა, რომ 96%-ით ის სარწმუნოა. გამოცემამ გაარკვია ისიც, რომ „დუბლირებული მონაცემთა“ ოდენობა მთელს ბაზაში, წარმოადგენს 500-სს.
ეს არის დასტური იმისა, რომ ზელენსკის მონაცემი დაკლებულია, სულ ცოტა 10 000-ით. სინამდვილეში  კი, როგორც აღნიშნული ვებსაიტი ირწმუნება: „რაკი ითვლება მხოლოდ ის მონაცემები, რომლებიც ინტერნერშია ხელმისაწვდომი, რეალური დანაკარგი უნდა იყოს გაცილებით მეტი“.
კიდევ ერთი ბაზა დაღუპული უკრაინელი ჯარისკაცების შესახებ ( რომელიც შედგენილია პრორუსული Telegram-არხის „რიბირის“ ანალიტიკოსების მიერ), ხელმისაწვდომია საიტზე WarTears. ამ დროისთვის, მასში იძებნება 69 005 ჩანაწერი, თუმცა მისი გადამოწმება  ძნელია, ვინაიდან წყაროები მითითებული არ არის.
საინტერესოა, რომ იგივე „მედიაზონამ“, BBC რუსულ სამსახურთან ერთად, შეადგინა გარდაცვლილი რუსი ჯარისკაცების საკუთარი ბაზა, რომელშიც 44 654 ჩანაწერია. ისე, როგორც UA Losses-ის  შემთხვევაში, მისი შემდგენელები გვაფრთხილებენ, რომ „რეალური რაოდენობა დაღუპულებისა – უდავოდ მეტია“. ეს ნიშნავს, რომ ორივე მხარემ დაახლოებით თანაბარი დანაკარგი ნახა, რაც სავსებით სარწმუნოა, თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ საბრძოლო მოქმედებას, ურთიერთგამოფიტვის ხასიათი აქვს.
რა თქმა უნდა, ჩვენ გადაჭრით ვერ ვიტყვით, რამდენად არასრულყოფილია თითოეული ბაზა. თუმცა პოლიტოლოგმა ჯონ მირშაიმერმა მოიყვანა თეორიული დასაბუთება, თუ რატომ უნდა იყოს უკრაინელების დანაკარგი გაცილებით მეტი.
რუსეთს აქვს მეტი არტილერია და ძირითადად, სწორედ მისი ზემოქმედება განსაზღვრავს დანაკარგს „გამოფიტვაზე ომში“. ამას გარდა, მეტ დანაკარგს, როგორც წესი, ნახულობს მოიერიშე მხარე, უკრაინის არმიამ კი ბოლო წელიწადნახევარი სულ შეტევაში გაატარა (ხარკოვი, ხერსონი და ბოლოს ზაპოროჟიე)
მე გამოვიყენე პრინციპულად სხვა მეთოდი და მივიღე  შედეგი, რომელიც აღემატება ყველა ზემოთქმულ ციფრს. გასულ წელს, კიევის სოციოლოგიის საერთაშორისო ინსტიტუტმა, გამოკითხა უკრაინელები იმის თაობაზე, ჰყავდათ თუ არა მათ,  დაღუპული ნათესავი ან მეგობარი. გამოკითხულთა 63%-მა ამ კითხვას დადებითად უპასუხა. შევუდარე რა ეს  ციფრი YouGov-ის მონაცემს, სადაც სხვადასხვა ქვეყნების მოქალაქებს ეკითხებოდნენ, ჰყავდათ თუ არა კორონავირუსით დაღუპული მეგობარი ან ნათესავი და შევადარე ეს ციფრი კოვიდით სიკვდილიანობის ფაქტობრივ მონაცემს. გამოვთვალე, რომ მთლიანობაში შეიძლებოდა დაღუპულიყო – 188 000 უკრაინელი (აქ შედის სამოქალაქო დანაკარგიც).
ბოლოს ზელენსკის დასახელებული ციფრი, არ ეთანადება ზოგად რიტორიკას უკრაინულ არმიაში არსებულ „საკადრო შიმშილზე“. 2022 წლის ივლისში თავდაცვის მაშინდელმა მინისტრმა – ალექსეი რეზნიკოვმა განაცხადა, რომ ქვეყნის შეიარაღებული ძალები 700 ათას კაცს ითვლიდა. მაშინ, საიდან უნდა არსებობდეს ეს  – „საკადრო შიმშილი“, თუ სულ რაღაც 31 000 ჯარისკაცი მოაკლდათ?
ასე რომ, უკრაინულმა არმიის ზუსტი დანაკარგი  დაუზუსტებელია და რეალური ციფრი შეიძლება მნიშვნელოვნად აღემატებოდეს – 100 ათასს. ერთი რამ, შეიძლება დანამდვილებით ითქვას: ზელენსკის გახმიანებული დაღუპულთა რაოდენობა – 31 000, აშკარად  არასწორია.

Ноа Карл (Noah Carl)
В воскресенье президент Владимир Зеленский заявил, что потери ВСУ в конфликте с Россией составили 31 000 погибших. Это первое официальное заявление о потерях украинских войск с декабря 2022 года. В социальных сетях многие усомнились в правдоподобии этой цифры. Но что говорят факты?
Цифра Зеленского в 31 000 погибших, безусловно, противоречит другим оценкам. Буквально сегодня российский министр обороны Сергей Шойгу заявил, что потери ВСУ составляют 444 000 человек. При соотношении убитых и раненых один к трем безвозвратные потери в таком случае должны составить 111 000. Разумеется, у русских есть стимул преувеличивать потери врага, поэтому безоговорочно доверять заявлениям Шойгу все же не стоит.
Но даже американцы называли цифры гораздо более высокие, чем у Зеленского. Еще в августе прошлого года официальные лица сообщили «Нью-Йорк тамс», что ВСУ потеряли убитыми “около 70 000” солдат. Имен конкретных функционеров мы не знаем. Хотя политика США заключается в том, чтобы “поддерживать Украину столько, сколько потребуется”, некоторые чиновники в частном порядке предпочитают “голубиную” стратегию и, следовательно, склонны преувеличивать потери Украины в беседах со СМИ.
Однако цифра в 31 000 не соответствует даже другим оценкам украинского правительства. Официальные лица на разных этапах конфликта раскрывали количество ежедневных смертей, и цифры варьировались от “50–100” до “200–500”. Взяв нижнюю границу медианного интервала (100) и умножив на количество дней с начала боевых действий, мы получим цифру в 73 300 погибших.
Возможны ли более достоверные цифры, чем непроверяемые оценки чиновников?
Вполне. Анонимный сайт UALosses собрал базу данных погибших солдат ВСУ на основе общедоступной информации вроде заявлений местных властей и сообщений родственников в соцсетях. На сегодняшний день в базе данных числится 42 152 записи. Чтобы проверить ее надежность, издание “Медиазона” вручную проверила случайную выборку из 400 записей и выяснила, что 96% из них достоверны. Издание также заключило, что “дублей” во всей базе данных не более 500.
Это убедительное доказательство того, что цифра Зеленского занижена — как минимум на 10 000 смертей. На самом же деле, утверждается на веб-сайте, “поскольку учитываются лишь данные, доступные в интернете, реальный уровень потерь оценивается как значительно более высокий”.
Еще одна база данных погибших украинских солдат (составленная аналитиками пророссийского Telegram-канала “Рыбарь”) доступна на сайте WarTears. В настоящее время там насчитывается 69 005 записей. Однако ее проверить труднее, поскольку там нет внешних ссылок.
Любопытно, что все та же “Медиазона” совместно с русской службой Би-би-си составила собственную базу данных о погибших российских солдатах, в которой на данный момент числится 44 654 записи. Как и UALosses, составители предупреждают, что “истинное число погибших, несомненно, выше”. Это говорит о том, что обе стороны могли понести сопоставимые потери, что вполне возможно в боевых действиях на истощение.
Разумеется, мы не знаем наверянка, сколько записей отсутствует в каждой из баз данных. Однако политолог Джон Миршаймер привел теоретические обоснования, почему украинские потери должны быть выше. У России гораздо больше артиллерии, а именно на нее приходятся основные потери в боевых действиях на истощение. Кроме того, больше потерь обычно несет наступающая сторона, а ВСУ провели в наступлении бóльшую часть последних полутора лет (в Харькове, Херсоне, а затем в Запорожье).
Используя принципиально иной метод, я получил оценку, превышающую все вышеупомянутые. Прошлым летом Киевский международный институт социологии опрашивал украинцев, есть ли у них погибшие родственники или друзья. Из опрошенных 63% ответили утвердительно. Сопоставив эту цифру с аналогичными данными опроса YouGov, где жителей разных стран спрашивали, есть ли у них друзья или родственники, скончавшиеся от коронавируса, и сравнив с фактической смертностью в пандемию в этих странах, я подсчитал, что в общей сложности могло погибнуть до 188 000 украинцев (причем сюда относятся и гражданские потери).
Наконец, цифра Зеленского не сочетается и с общепринятой риторикой о “кадровом голоде” в рядах ВСУ. В июле 2022 года министр обороны Украины Алексей Резников заявил, что численность вооруженных сил страны составляет 700 тысяч человек. Откуда же теперь взяться “кадровому голоду”, если погибло “всего” 31 000 человек?
Точные потери ВСУ неясны. Реальные потери могут значительно превышать 100 000. Но мы можем сказать наверняка, что цифра Зеленского в 31 000 погибших существенно занижена.