კონფლიქტის დაწყებიდან მოყოლებული, უკრაინა ცდილობს (ამის მიზეზი მას მრავლად აქვს), თავი წარმოაჩინოს მედგარ და შეუპოვარ ქვეყნად, რომელსაც შეუძლია დასძლიოს მოწინააღმდეგის სამხედრო უპირატესობა და საჰაერო დომინაცია – უკრაინელი ხალხის ნიჭიერების ხარჯზე. ამგვარი შემოქმედებითი უნარის გამოვლინებად მიჩნეულია საზღვაო უპილოტოები, რომლის შესაქმნელად თავის დროზე საჯაროდ განაცხადეს და ასე მოიძიეს სახსრები. ამ უპილოტოებმა მართლაც ჯოჯოხეთად აქცია რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის ცხოვრება
თუმცა ატლანტიკური საბჭოს უფროსი მეცნიერ-მუშაკის, მალინდა ჰარინგის თქმით, რომელიც ახლახან დაბრუნდა ბრძოლის წინა ხაზიდან, კიევს მოუწევს ხელების დაკაპიწება, რათა მოსკოვთან პარიტეტს მიაღწიოს. უკრაინელები ბევრად ჩამორჩებიან რუსეთს უპილოტოების სფეროში, არადა ეს მომავლის იარაღია – ამბობს ჰარინგი- უკრაინას არ ჰყოფნის უპილოტოების ოპერატორები და თანამედროვე დრონებიც ცოტა აქვს“.
ოქტომბრის დასაწყისში, ჰარინგი, რომელიც ასევე მუშაობს უკრაინულ უფლებადაცვით ორგანიზაცია Razom-თან, იმყოფებოდა ზაპოროჟიეში, იქ, სადაც არის უდიდესი ატომური სადგური ევროპაში, რომლის დიდი ნაწილი კონტროლდება რუსი მებრძოლების მიერ. ფრონტის ხაზის მიმდებარე სოფელში, ის შეესწრო თუ როგორ იმალებოდნენ ბომბებით დანგრეულ შენობებში ჯარისკაცები და მოხუცები – მათ ცხოვრება ყოველდღიური სროლების ქვეშ უწევთ.
ჰარინგმა ადგილზე შეისწავლა უკრაინული უპილოტოები.
ის გვიყვება, რომ მოინახულა „უპილოტოების ოპერატორთა სკოლა და დაათვალიერა „ათასგვარი დრონი“, სადაზვერვო აპარატიდან დაწყებული, რომელიც საჭიროა საარტილერიო სამიზნეების აღმოსაჩენად, დრონი-კამიკაძით დამთავრებული, რომლითაც იერიში მიაქვთ მოწინააღმდეგის პოზიციებზე. მას შესაძლებლობა ჰქონდა ერთი დრონი თავადაც ემართა. უნდა ითქვას, რომ ის იმედგაცრუებული დარჩა.
„დრონების უმეტესობა ცუდი ხარისხისაა, უბრალოდ უსარგებლო და გადასაგდებია. მათ ამზადებენ ჩინურ ფაბრიკებში, იქ კი დეტალებს ყურადღება არა ექცევა. მათ არ მოჰყვება სათადარიგო ნაწილები და ბევრი აპარატი საერთოდაც დაზიანებული ჩამოდის“ – ამბობს ჰარინგი.
რუსეთის სპეციალური სამხედრო ოპერაციის დაწყებიდან, ინტერნეტი გაივსო ვიდეო-რგოლებით იმის შესახებ, რომ უპილოტოები, როგორიცაა Bayraktar TB2, რომელსაც თავის დროზე უკრაინელმა ოფიცერმა „სუპერიარაღი“ უწოდა, ანადგურებდა ტანკებს. თუმცა რუსეთმა მოახერხა ადაპტირება, დახვეწა საკუთარი ჰაერსაწინააღმდეგო და რადიოელექტრონული საშუალებები და TB2-დრონები დღეს უკვე აღარ ჩანს წინა ხაზზე.
ამას გარდა, რუსეთმა გააძლიერა საკუთარი უპილოტოების გამოყენება. ისიც სარგებლობს იაფი ჩინური მასალებით – ერთ-ერთმა უკრაინელმა ჩინოვნიკმა განაცხადა, რომ მოსკოვი ყიდულობს ძრავებს AliExpress-დან და წარმატებით იყენებს მათ მოწინააღმდეგის დასაზიანებლად. ამით ის ახდენს იმის დემონსტრირებას, რომ აწყობის ხარისხი, არც ისე მნიშვნელოვანია, რაკი დრონი პირველივე გაფრენაზე ნადგურდება.
რუსეთი პერიოდულად ახერხებდა დარტყმა მიეტანა უკრაინის საჰაერო თავდაცვის სისტემებზე – მრავალი იაფი დრონის გამოყენებით, რომლის სახელწოდებაა Shahed-136. აგვისტოში, გაზეთი NEW YORK TIMES-ი იუწყებოდა, რომ რუსეთმა უკვე ჩაუშვა წარმოებაში ეს დრონები და მათ „გერან-2“ დაარქვა. ეს უპილოტო აპარატი აღჭურვილია ასაფეთქებლით და განკუთვნილია მოწინააღმდეგის პოზიციებზე ერთჯერადი იერიშის მისატანად.
უკრაინამ ასევე დაიწყო უპილოტოების წარმოება. სექტემბერში ერთ-ერთმა უკრაინულმა კომპანიამ განაცხადა, რომ მათ დამრტყმელ დრონ Punisher-ს შეუძლია გვერდი აუაროს ელექტრონული ჩახშობის საშუალებებს და რომ მათ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს უკვე მიაწოდეს ათობით ასეთი აპარატი. უკრაინამ დაიწყო ოქტოკოპტორების R18-ის გამოყენებაც რუსული ტანკების წინააღმდეგ, მაგრამ მათი ღირებულება 100 000 დოლარია.
რაც შეეხება ხარისხიანი უპილოტო საფრენი აპარატების კომერციული მასშტაბით დამოუკიდებლად წარმოებას, ამ მხრივ, უკრაინა რუსეთს მნიშვნელოვნად ჩამორჩება, რადგან მოსკოვს აქვს არსებითი უპირატესობა სამხედრო-სამრეწველო სექტორში.
„უკრაინელები რუსებს ბევრად ჩამორჩებიან უპილოტოებში, ეს კი მომავლის იარაღია“ – ამბობს ჰარინგი და დასძენს, რომ უკრაინას არ ჰყოფნის დრონების ოპერატორები და თანამედროვე უპილოტოები. ქვეყნის მთავრობამ პირობა დადო, რომ 1 მილიარდ დოლარზე მეტს დახარჯავს, მაგრამ ადამიანები ხვდებიან, რომ უპილოტოები ზედმეტად მნიშვნელოვანი საქმეა საიმისოდ, რომ ის მთავრობას მიანდო“
„ჩემთვის დიდი იმედგაცრუება იყო, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ დიდი ხმაური ატეხა ამის თაობაზე, მაგრამ როცა ადგილობრივ აქტივისტებს ესაუბრები, რომლებიც ცდილობენ შექმნილი ბზარების ამოვსებას, იგებ, რომ მთავრობის ძალისხმევა არა არის საკმარისი და სუბსიდიები, რომლებსაც ის გასცემს – მცირეა“ – გვიხსნის ჰარინგი – ამიტომ უკრაინის სამოქალაქო საზოგადოება ცდილობს დეფიციტის შევსებას, დრონის ოპერატორების მომზადებას და საკუთარი სახსრებით ყიდულობს უპილოტოებს“.
სემიელ ბენდეტი, ვაშინგტონის სამხედრო-საზღვაო ანალიზის ცენტრის სპეციალისტი უპილოტოების სფეროში, Insider-თან ინტერვიუში ამბობს, რომ უკრაინის მთავრობამ არჩევანი – რამდენიმე დრონზე უნდა შეაჩეროს.
„თავიდან უკრაინა ლიდერობდა ტექნოლოგიურ რბოლაში, მაგრამ რუსეთის მასშტაბმა თავისი საქმე გაააკეთა. ეს ნიშნავს, რომ უკრაინას სერიოზული პრობლემები აქვს. ამდენად, მან უნდა აირჩიოს კონკრეტული უპილოტოები და მათში უნდა განახორციელოს ინვესტირება“.
„უკრაინის ხელისუფლება ამაყობს, რომ მუშაობს მოხალისეებთან და ეხმარება სტარტაპებს, ეს კარგია – აგრძელებს ის, მაგრამ მან უნდა გამოყოს საკვანძო მოდელები საკვანძო მისიების შესასრულებლად ანუ გააკეთოს ის, რაც რუსებმა უკვე მოახერხეს და უნდა დაიწყოს დრონების წარმოება სამრეწველო მასშტაბით“.

Чарльз Дэвис (Charles R. Davis)
С начала специальной военной операции России правительство Украины старается — и у него для этого есть масса причин — изображать себя смелым и стойким, способным справляться с подавляющим военным превосходством противника и его господством в небе благодаря изобретательности украинского народа. Одним из проявлений этой изобретательности стала партия морских беспилотников, для создания которых был объявлен сбор средств и которые превратили жизнь Черноморского флота России в ад
Однако, по словам старшего научного сотрудника Атлантического совета Мелинды Хэринг (Melinda Haring), которая только что вернулась из поездки на украинскую передовую, Киеву придется многое наверстать, прежде чем он сможет хотя бы надеяться на достижение паритета с Москвой.
«Украинцы сильно отстают от русских в вопросе беспилотников, а ведь это оружие будущего, — сказала Хэринг. — Украине не хватает операторов БПЛА, и у нее слишком мало современных беспилотников».
В начале октября Хэринг, которая также работает с проукраинской правозащитной организацией Razom, проехала по Запорожью, где находится крупнейшая в Европе атомная электростанция и большую часть которого в настоящее время контролируют российские войска. В деревне недалеко от линии фронта она стала свидетелем того, как солдаты и пожилые местные жители укрывались в подвалах разрушенных бомбами зданий, вынужденные жить под ежедневными обстрелами.
Хэринг также удалось поближе рассмотреть украинские беспилотники.Она рассказала, что «посетила школу для операторов беспилотников» и что она «видела кучу дронов», от разведывательных БПЛА, которые помогают в определении целей для артиллерийского огня, до дронов-камикадзе, которые должны наносить удары по позициям противника. Ей даже предоставили возможность поуправлять одним из дронов. И она осталась разочарованной.
«Многие дроны плохого качества. Просто бесполезный хлам. Они сделаны на китайских фабриках, а там никто не уделяет внимания деталям. В них не хватает запчастей. Они приходят уже сломанными», — сказала Хэринг.
Вскоре после начала российской специальной военной операции интернет наводнили видеоролики того, как турецкие беспилотники Bayraktar TB2, которые один украинский чиновник назвал «супероружием», уничтожали российские танки. Но Россия быстро адаптировалась, усовершенствовав свои средства противовоздушной обороны и радиоэлектронной борьбы до такой степени, что дроны TB2 больше не появляются на передовой.
Кроме того, Россия активизировала применение собственных беспилотников. Она тоже использует дешевые китайские запчасти — один украинский чиновник недавно сказал, что найденные обломки российских дронов свидетельствуют о том, что Москва закупает двигатели для них на AliExpress, — и успешно применяет беспилотники для нанесения ущерба противнику, демонстрируя, что качество сборки не слишком важно, если дрон должен взорваться во время своего первого полета.
Время от времени России удавалось наносить удары по украинским ПВО с помощью сразу множества дешевых дронов-камикадзе иранского производства под названием Shahed-136. В августе газета New York Times сообщила, что Россия уже запустила собственное массовое производство этих дронов, назвав их «Герань-2». Этот беспилотник начинен взрывчаткой и предназначен для одноразового использования в ходе атак на позиции противника.
Украина тоже начала производить беспилотники собственными силами. В сентябре одна украинская компания сообщила, что ее новые ударные дроны Punisher способны обходить российские средства электронного подавления и что она поставила вооруженным силам страны более десятка таких беспилотников. Украина также начала применять против российских танков октокоптеры R18 собственного производства, каждый из которых стоит 100 тысяч долларов.
Однако именно в вопросе выпуска качественных БПЛА внутри страны в коммерческих масштабах Украина и отстает от своего противника, который обладает существенным преимуществом в сфере военно-промышленного производства.
«Украинцы сильно отстают от русских в вопросе беспилотников, а ведь это оружие будущего», — сказала Хэринг, добавив, что Украине не хватает операторов дронов и современных беспилотников. Правительство страны пообещало в следующем году потратить более 1 миллиарда долларов на наращивание парка дронов. Однако люди на местах чувствуют, что БПЛА играют слишком важную роль, чтобы оставлять их на усмотрение государства.
«Думаю, для меня разочарованием стало то, что украинское правительство создало массу шума вокруг этого, но, если поговорить с местными активистами и людьми, которые пытаются заполнять пробелы на местах, они скажут, что усилий правительства недостаточно, что субсидий, которые выделяет правительство, слишком мало, — пояснила Хэринг. — Именно поэтому украинское гражданское общество снова старается компенсировать нехватку, пытается обучать операторов дронов и самостоятельно закупать БПЛА».
Сэмюэл Бендетт (Samuel Bendett), эксперт по БПЛА из вашингтонского Центра военно-морского анализа, рассказал в интервью Insider, что украинскому правительству придется сделать ставку на несколько конкретных моделей беспилотников.
«Поначалу Украина лидировала в технологической гонке, но масштабы и размер России сейчас играют ей на руку. Это не значит, что у Украины серьезные проблемы. Это значит, что Украине нужно сделать выбор касательно того, в какие конкретно беспилотники она хочет инвестировать средства», — объяснил Бендетт.
«Правительство Украины гордится тем, что оно работает с волонтерами и стартапами, и это здорово, — продолжил он. — Однако наряду с этими усилиями со стороны многочисленных волонтеров ему, вероятно, необходимо выбрать ключевые модели для выполнения ключевых миссий — сделать то, что русские уже сделали, — и начать производить их в промышленном масштабе».