ურთიერთობის „ისრაელური მოდელი“, ისრაელთანაც არ ამართლებს. მაშინ, რატომ აპირებენ მის გადაღებას უკრაინაში?
ახლახან, ბრიუსელში გამართულ ნატოს თავდაცვის მინისტრთა შეხვედრაზე, ამერიკის სამხედრო უწყების მეთაურმა – ლოიდ ოსტინმა გამოაცხადა უკრაინის დახმარების ახალი, 200-მილიონიანი პაკეტი. ეს თანხა ემატება 40 მილიარდს, რომელიც ვაშინგტონმა უკვე აჩუქა კიევს. როგორც Wall Street Journal-ი იტყობინება, ეს დახმარება მოიცავს: დამატებით საარტილერიო და ზალპური ცეცხლის (HIMARS-ი) სისტემებს, საბრძოლო მასალებს, მაღალი სიზუსტის საავიაციო ჭურვებს, რადიოელექტრონული ბრძოლის საშუალებებს, რაკეტებს, ტანკსაწინააღმდეგო შეიარაღებას, ცეცხლსასროლ იარაღს, 16 მილიონზე მეტ ვაზნას. თუმცა ხსენებულ დახმარებას აქვს სხვა ქვეტექსტი. ჯერ ერთი, შეიარაღების ამ პარტიამ – უნდა დააცხროს ზელენსკი, რომელიც განაწყენებულია იმის გამო, რომ არ მიიწვიეს ნატოს სამიტზე ვილნიუსში, და მეორე (რაც უფრო მნიშვნელოვანია ვაშინგტონის ისთებლიშმენტის აზრით), უკრაინა უნდა დააადგეს აშშ-ზე მუდმივი დამოკიდებულების გზას…
… და ამ გზას აქვს თავისი სახელი. ვაშინგტონში, მას ძირითადად მოიხსენიებენ – „ისრაელურ მოდელად“. ეს მოდელი კი ნიშნავს, რომ აშშ, ამ ქვეყანასთან ოფიციალური სამოკავშირეო ხელშეკრულების უქონლობის პირობებშიც, უკრაინას მიაწვდის მნიშვნელოვან ფინანსურ, ეკონომიკურ და სამხედრო დახმარებას, სადაზვერვო მონაცემებს, ამას გარდა, კიევს გაუწევს მნიშვნელოვან დიპლომატიურ მხარდაჭერას, სანაცვლოდ კი ვაშინგტონი არაფერს იღებს. ამგვარი პოლიტიკის აზრი ის არის, რომ უკრაინა ერთხელ და სამუდამოდ მიებას ვაშინგტონს და მის ევროპელ მოკავშირეებს – ნატოს გვერდის ავლით.
გასული კვირის მოვლენათა გათვალისწინებით, ეს პოლიტიკა, როგორც მინიმუმ, გამოწვილვით უნდა იყოს განხილული და უნდა შეფასდეს მისი უპირატესობები, მაგრამ ვაშინგტონი იმის ვაშინგტონია, რომ ამ საქმიანობით, თავს არ იკლავს.
მიუხედავად ყველაფრისა, ვილნიუსის სამიტის შემდეგ, „ისრაელის მოდელი“ იქცა ნატოს წევრობის ალტერნატივად უკრაინის მხარდამჭერებისთვის. ნეოკონსერვატორმა ჟურნალისტმა – სიუზან გლასერმა დაწერა აღფრთოვანებით აღსავსე ნარკვევი ბაიდენის მრჩეველზე უსაფრთხოების საკითხებში, ჯეკ სალივანზე. პუბლიკაციაში ის ცდილობდა წარმოეჩინა სალივანი ჩვენი დროის ახალ მეტერნიხად. გლასერი იშველიებდა სალივანის სიტყვებს იმის შესახებ, რომ ადმინისტრაცია „მართავდა ხანგრძლივ საუბრებს ამის თაობაზე, ხოლო პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ კიევში ვიზიტის დროს, სურს უკრაინელებს გაუზიაროს თავისი პოზიცია, რომელიც მდგომარეობს შემდეგში: ნატოში გაწევრიანება რჩება დღის წესრიგში, მაგრამ ეს მოხდება მომავალში და არა ამ ეტაპზე, ხოლო ამ გადაწყვეტილების რეალიზაციამდე, ხიდის ფუნქციას შეასრულებს „ისრაელური მოდელი“. გლასერი ასევე დასძენს: „ამასობაში აშშ-ს ოფიციალურმა პირებმა გამართეს უკრაინასთან მოლაპარაკების 4 რაუნდი ურთიერგაგების მემორანდუმის ცალკეული მუხლების შესახებ, რომელიც ისრაელის მოდელის სალივანისეულ ვერსიას წარმოადგენს.“
ბუნებრივია, ჩნდება კითხვა: წაადგება კი უკრაინას ე.წ. ისრაელის მოდელი?
ბოლო მოვლენებმა თვალნათლივ წარმოაჩინა, რომ ეს მოდელი, რომელიც გულისხმობს უკრაინის უწყვეტ ფინანსურ დახმარებას, ასევე ითვალისწინებს დიპლომატიურ მფარველობას, თუნდაც საერთაშორისო სამართლისა და ადამიანის უფლებათა აშკარა დარღვევის შემთხვევაში. რატომ სთავაზობენ ასეთ პოლიტიკას უკრაინას? საპასუხოდ გვესმის ფუჭსიტყვაობა, თუმცა ვაშინგტონში ხომ მხოლოდ ჩავარდნას აქვს წარმატების შანსი!
როგორც ვხედავთ, ამგვარი პოლიტიკა უბიძგებს ისრაელის მთავრობას (უფრო სწორად მთავრობათა მთელს წყებას) უკანონობისკენ და ჩიხური გადაწყვეტილებებისკენ. უკანონობაა მაგალითად ღაზას 2.3 მილიონი მაცხოვრებლის თვითნებური ბლოკადა. ისრაელის დამოკიდებულება ამგვარია: რაც გვინდა, იმას გავაკეთებთ, რადგან აშშ ჯიბეში გვიზისო.
ახლა დავუკვირდეთ, ზელენსკის რეჟიმის მოქმედებას ქვეყნის შიგნით. მას არააერთხელ უწოდეს „საბრძოლო დემოკრატია“, რომელიც ეომება დამოუკიდებელ რუსეთს დასავლეთის სახელით. უკრაინას ასე მოიხსენიებენ იმ დროიდან, როცა ვაშინგტონიდან ფულმა დაიწყო შედინება. ამ რეჟიმმა დახურა 7 ოპოზიციური მედია-არხი. 2022 წლის მარტისთვის, ზელენსკიმ უკვე აკრძალული ჰქონდა – 11 ოპოზიციური პარტია. უკრაინის უშიშროების სამსახურმა აამოქმედა საიტი – „მშვიდობის მყოფელი“, სადაც უკრაინის საგარეო მტრების სიაა წარმოდგენილი. სიაში მოხვდნენ მირშაიმერი და ჰენრი კისინჯერიც.
აი რას წერს ამის შესახებ სოციოლოგი ოლგა ბაშია:
„ … სიტუაცია უკრაინაში, ძალიან ჰგავს იმას, რაც ხდება რუსეთში სპეციალური სამხედრო ოპერაციის დაწყებიდან. აქ, მედია ასევე იღებს მითითებას, გაუშვას „სანდო“ (ანუ მთავრობის მიერ კონტროლირებადი) ინფორმაცია. ერთადერთი სხვაობა ისაა, რომ რუსეთს – მსოფლიოში არავინ უწოდებს „დემოკრატიის შუქურას“, უკრაინას კი სწორედ ასე წარუდგენენ საერთაშორისო აუდიტორიას“.
არ გაამწვავებს კიევის ამ ანტიდემოკრატიულ მიდრეკილებებს – ფულის უწყვეტი ნაკადი, სამხედრო დახმარება და პოლიტიკური მხარდაჭერა ვაშინგტონიდან?
არის სხვა პრობლემაც. დროთა განმავლობაში კლიენტისა და მფარველის ინტერესებს შორის განსხვავება ისე იშლება, რომ ნებისმიერი ეჭვს, მაგალითად ვაშინგტონისა და იერუსალიმის ურთიერთობაში, თან სდევს აღშფოთება და სკანდალი…
უკრაინისთვის არსებობს განვითარების მხოლოდ ერთი გზა და ეს გზა მოლაპარაკებების მაგიდის გავლით გადის. „ისრაელის მოდელი“ უნდა განიხილებოდეს, როგორც ისტორიული გაკვეთილი და არა, როგორც პანაცეა და ნატოში არმიღების სანაცვლო სანუგეშო პრიზი. ყველაზე ნაკლებად, სწორედ ჩვენ უნდა გვსურდეს ის, რომ უკრაინამ იაროს ისრაელის გზით და მოექცეს ვაშინგტონის სრულ დაქვემდებარებაში.

Джеймс Карден — работал в администрации Обамы советником Госдепартамента по российско-американским отношениям
На прошедшей недавно в Брюсселе встрече министров обороны стран НАТО глава американского военного ведомства Ллойд Остин объявил об очередном пакете помощи Украине на сумму 200 миллионов долларов. Это в дополнение к 40 миллиардам, уже подаренным Вашингтоном. Как сообщает Wall Street Journal, эта помощь включает в себя: дополнительные артиллерийские системы, боеприпасы для РСЗО HIMARS, высокоточные авиационные боеприпасы, средства радиоэлектронной борьбы, ракеты, противотанковые системы, стрелковое оружие и более 16 миллионов патронов для него
Но у этого пакета помощи есть свой, дополнительный подтекст. Во-первых, эти поставки должны успокоить Зеленского, разозлившегося на то, что его не пригласили в июле в Вильнюс на саммит НАТО. Во-вторых, что еще важнее с точки зрения вашингтонского истэблишмента, эта помощь должна поставить Украину на путь постоянной зависимости от США.
И у этого пути есть свое название. В Вашингтоне его чаще всего называют «израильской моделью». Такая модель означает, что Вашингтон даже в отсутствие официального договора о союзнических отношениях будет предоставлять Украине значительную финансовую, экономическую и военную помощь, разведывательные данные, а также оказывать дипломатическую поддержку, не получая взамен практически ничего. Смысл такой политики состоит в том, чтобы привязать Вашингтон и его европейских союзников к Украине вне рамок НАТО.
С учетом событий прошедшей недели такую политику надо как минимум дотошно обсудить, оценив ее достоинства. Но Вашингтон есть Вашингтон, и такие обсуждения маловероятны.
Тем не менее, после проведения июльского саммита НАТО в Вильнюсе израильская модель стала предпочтительной альтернативой членству в НАТО для самых преданных сторонников Украины.
Неоконсервативная журналистка Сьюзан Глассер (Susan Glasser) написала новый восторженный биографический очерк о советнике Байдена по национальной безопасности Джейке Салливане. Она сообщает о попытках Салливана убедить Зеленского в целесообразности израильской модели. Изо всех сил пытаясь представить Салливана этаким Меттернихом наших дней, Глассер цитирует его слова о том, что администрация «вела об этом долгие разговоры, а президент заявил, что на встрече в Киеве хочет изложить свою точку зрения, состоящую в том, что путь к вступлению в НАТО существует – пусть это будет не сейчас, а позднее. И мостом к членству в альянсе является израильская модель».
Далее Глассер пишет: «Американские официальные лица, между тем, провели с Украиной два раунда официальных переговоров по статьям меморандума о взаимопонимании, который и является «израильской моделью» Салливана».
Соответственно, возникает вопрос: а подходит ли Украине так называемая израильская модель?
Недавние события наглядно показали, что эта модель, предусматривающая нескончаемый поток финансовой помощи в сочетании с дипломатическим прикрытием даже самых вопиющих нарушений норм международного права и прав человека, оказалась чрезвычайно проблематичной. Так зачем же рекомендовать ее в качестве политики для Украины? В ответ бурный поток слов, но ведь в Вашингтоне провал имеет больше всего шансов на успех.
Как мы видим, такая политика подталкивает израильское правительство (точнее, целую череду израильских правительств) к беззаконию и к тупиковым действиям. Среди них длящаяся 16 лет незаконная блокада 2,3 миллиона жителей Газы. Там отношение примерно следующее: мы можем поступать, как пожелаем, потому что американцы у нас в кармане.
А теперь задумайтесь о поведении режима Зеленского внутри страны. Его неоднократно называли образцом «фронтовой демократии», которая сражается с самовластной Россией от имени Запада, и называют так с тех пор, как на Украину из Вашингтона потекли реальные деньги. Режим это закрыл аж семь оппозиционных медиаканалов. К концу марта 2022 года Зеленский запретил 11 оппозиционных партий. А украинская спецслужба СБУ (Служба безопасности Украины) запустила сайт «Миротворец», где ведет список зарубежных врагов Украины. В него включили и американских граждан, критикующих военные действия, в том числе, Джона Миршаймера и Генри Киссинджера.
Вот что пишет об этом социолог Ольга Башья:
«… ситуация на Украине очень похожа на то, что происходит в России с началом СВО. Здесь СМИ также получают указания представлять только «надежную» (то есть, одобренную властями) версию «правды». Единственное отличие в том, что никто в мире не называет Россию «светочем демократии», а Украину сейчас именно так представляют международной аудитории».
Не усугубит ли эти антидемократические тенденции в Киеве бесконечный поток денежных средств, военной помощи и политической поддержки из Вашингтона?
Есть и другая проблема. Со временем различия между интересами клиента и покровителя уменьшаются до такой степени, что любое предположение о возможном несовпадении интересов Вашингтона и Иерусалима (в случае с Израилем) вызывает возмущение и скандал…
…Для Украины существует только один путь продвижения вперед, и проходит он через стол переговоров. К израильской модели следует относиться как к поучительной истории и к предостережению, не рассматривая ее в качестве панацеи, а уж тем более в качестве утешительного приза за отказ в членстве в НАТО. Меньше всего нам хочется, чтобы Украина пошла по пути Израиля и попала в зависимость от Вашингтона.