Tygodnik Solidarność  პოლონეთი
იმ დროს, როცა ყველას ყურადღება მიპყრობილია პოლონეთ-ბელორუსის საზღვარზე მიმდინარე მოვლენებისკენ, რუსეთი აუღელვებლად ცდილობს თავისი გეგმის ხორცშესხმას და უკრაინის უკან დაბრუნებას. რუსებმა ცალკეული სამხედრო შენაერთებმა გადაისროლეს უკრაინის საზღვართან, ისევ მოახდინეს დასავლეთში ისტერიკის პროვოცირება (გაზაფხულის მსგავსად, გაიმეორეს   ომის დაწყების მუქარა) და რაც მთავარია  გადაწყვიტეს კიევის ენერგეტიკულად მოშთობა
„დასავლეთი-2021“-ის შემდეგ, რუსეთს დისლოკაციის ადგილზე არ დაუბრუნებია სწავლების მონაწილე ყველა შენაერთი. ზოგი მათგანი ბელორუსის და რა თქმა უნდა, უკრაინის საზღვრებთან დატოვეს. უკრაინელი გენერლები, ამის შესახებ მიუთითებდნენ, მაგრამ ამ თემით არავინ დაინტერესებულა. მხოლოდ მაშინ, როცა „ვაშინგტონ პოსტმა“ და „პოლიტიკომ“ აღნიშნეს რუსეთის ძალების კონცენტრაცია უკრაინის საზღართან, ყველამ დაიწყო მღელვარე საუბარი იმის შესახებ, მოასწავებდა თუ არა ეს ომს. ისე მოხდა, რომ დასავლური პუბლიკაციების გამოქვეყნება დაემთხვა მოსკოვში ნულანდის ვიზიტს, რომელიც ამერიკული დიპლომატიის „აღმოსავლეთ მიმართულებას“ კურირებს.
რა არის ეს, ნაცნობი ისტორია ომის მუქარისა, რამაც ბაიდენს დათმობაზე წასვლა უნდა აიძულოს? როგორც ჩანს, ასეა, რაკი აშშ-ს პრეზიდენტმა რუსეთში ცსს-ს ხელმძღვანელი გაგზავნა და მაშინვე ტელეარხმა „სი ენ ენ“-მა ყველას დიდი ზარზეიმით ამცნო, რომ უილიამ ბერნსი გეგმავდა ნიკოლაი პატრუშევთან და ნიკოლაი ნარიშკინთან განეხილა რუსეთის მიერ უკრაინაში ომის დაწყების საფრთხე.
ასეთი ცნობები უცნაურია, თუ გავითვალისწინებთ ამერიკის ახლანდელ ადმინისტრაციას, უფრო ზუსტად მასთან დაკავშირებული ექსპერტთა წრეს.   უჩვეულოა მოსაზრება, რომ თუ პუტინი გადაწყვეტს ახალ „პატარა ძლევამოსილ ომს“, ამერიკა კიევს ვერ დაიცავს. „სი ენ ენ“-ის ეს მიგნება მოსკოვში ალბათ დიდი კმაყოფილებით მოისმინეს. ის ხომ ზუსტად იმას ცდილობს, როგორმე დაარწმუნოს დასავლეთი, რომ  აღმოსავლეთში ომს იწყებს. ახლა ბერნსს მივუბრუნდეთ და გავიხსენოთ: სწორედ ის იყო ერთ-ერთი არქიტექტორი ბარაქ ობამას დროინდელი სამარცხვინო გადატვირთვისა. ომი, რა თქმა უნდა, არ იქნება. ჯერ ერთი, ამას ხელს არ უწყობს ამინდი (რუსული ტანკები, ასეთ ვითარებაში, სადმე – დნეპრის მიღმა სტეპებში გაიჩხირება) და მეორე – კრემლი ახლა ატარებს სპეციალურ ოპერაციას. მას აქვს ორი განზომილება. ერთ სიბრტყეზე ჩვენ თვალს ვადევნებთ კონფლიქტის ესკალაციას დასავლეთისა და ბელორუსის საზღვარზე. ასეთ დროს ვის სცხელა უკრაინისთვის? და მეორე განზომილება ( თუ საერთოდ ვინმეს ახსოვს უკრაინელები) – იმ „თვალთმაქცობას“, რასაც რუსი ჯარისკაცების უკრაინის საზღვართან თავმოყრა ჰქვია, ემატება პროვოკაციები დონბასში. რეალური ქმედები კი, რომლებიც ითვალისწინებს დაასუსტოს, ან სულაც მუხლებზე დასცეს ხელისუფლება კიევში, მიმდინარეობს ზედმეტი ხმაურის გარეშე, ნაკლებ სასეიროა და მათი ინსტრუმენტებია, არა ტანკები და რაკეტები, არამედ გაზი, ქვანახშირი და ელექტროენერგია.
საყოველთაო ყურადღება გამახვილებულია გაზის თემატიკაზე. ლურჯი ენერგიის დეფიციტი ევროპაში, რა თქმა უნდა, ეხება უკრაინასაც. შეგახსენებთ, რომ კიევი უკვე მრავალი წელია აღარ ყიდულობს გაზს რუსეთისაგან. ის ბუნებრივი აირის იმპორტს ეწევა დასავლეთ მიმართულებიდან (თუმცა, ნებისმიერ შემთხვევაში, ნედლეული ნაწილობრივ რუსულია). მეორე სფეროა – ტრანზიტი. რუსეთმა შეზღუდა გაზის მიწოდება ევროკავშირსა და მოლდოვაში უკრაინის ტერიტორიის გავლით, რამაც შეამცირა შემოსავალი ბიუჯეტში. თუ ამუშავდება „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“ და რუსებს მიეცემათ ექსპორტის შესაძლებლობა უკრაინის გვერდის ავლით, ეს ნეგატიურად აისახება მის უსაფრთხოებაზე სამხედრო კუთხით. რუსეთი უკვე აღარ ინაღვლებს, რომ აღმოსავლეთ მეზობელთან კონფლიქტი, გამოიწვევს ევროპელი კლიენტებისთვის გაზის მიწოდების შეფერხებას.
დღეს კიევი აღიარებს, რომ თუ ზამთარი სუსხიანი გამოდგა, მას პრობლემები შეექმნება საწარმოებისა და ინდივიდუალური პირებისთვის გაზის მიწოდებაში. ეს დიდწილად „გაზპრომის“ პოლიტიკის შედეგია. ისე კი, უკრაინას სხვა ენერგორესურსების დეფიციტიც ემუქრება.
ზამთრის სეზონის წინ, მოსკოვმა გადაწყვიტა ქვანახშირისა და ელექტროენერგიის სექტორებზე იერიშიც. 29 ოქტომბერს რუსებმა გამოაცხადეს, რომ 1 ნოემბრიდან აჩერებენ უკრაინელებისთვის ანტრაციდის ანუ მაღალენერგეტიკული ქვანახშირის  მიწოდებას, რაც აუცილებელია თბოსადგურებისთვის. რუსულმა მხარემ თავისი ნაბიჯი ლაკონურად ახსნა: ანტრაციდი – საჭიროა შიდა ბაზრისთვის. კიევი მძიმე დღეში აღმოჩნდა. მარაგები, შარშანდელი ცივი ზამთრიდან,  მცირე რაოდენობით შემორჩა. ნოემბრის დასაწყისში, თბოელექტროსადგურებზე იყო სულ 578 000 ტონა ქვანახშირი, ხელისუფლება კი გეგმავდა 5-ჯერ მეტის დაგროვებას.
ჩვენ ვხედავთ იგივე სიტუაციას, რაც გვაქვს გაზის სექტორში. რუსული ქვანახშირის მიწოდების შეწყვეტა, უკრაინისთვის დიდ საფრთხეს წარმოადგენს – ამ სახის იმპორტი, ქვეყნის მოთხოვნილების მესამედს შეადგნდა. კიევს მოუწია გაეზარდა შესყიდვები რუსეთში მას შემდეგ, რაც 2014 წლიდან მას ხელი აღარ მიუწვდება ოკუპირებულ დონეცკში განლაგებულ შახტებზე. რუსული ბლოკადის გამო, ის ახლა იძულებულია ქვანახშირი შეიძინოს აშშ-ში, ყაზახეთში, პოლონეთში, სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკაში. დაბალი ფასების იმედი უსაფუძვლოა, აქედან გამომდინარე, ბიუჯეტს ექმნება პრობლემები. გაზის არნახული გაძვირების ფონზე, მთელი მსოფლიოს ელექტროსადგურებში დაიწყეს ქვანახშირის გამოყენება. მაგალითად ჩინეთმა – გაასამმაგა ანტრაციდის შესყიდვები რუსეთში.
ქვანახშირის დეფიციტის ფონზე, უკრაინამ განაცხადა, რომ აუქმებს აკრძალვას, ელექტროენერგიის რუსეთიდან და ბელორუსიდან შესყიდვაზე. პირველი მათგანი არ ამჟღავნებს ინტერესს დენი უკრაინას მიჰყიდოს. მეორემ, თავიდან უარი თქვა აუქციონში მონაწილეობაზე, მაგრამ ბოლოს დათანხმდა სამხრეთელ მეზობელს. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ კიევი ვეღარ დაიჭერს ისეთ კრიტიკულ პოზიციას ლუკაშენკოს მიმართ, როგორიც შეესაბამება ამჟამინდელ ვითარებას. პირობებს, ახლა მინსკი და მის უკან მდგომი მოსკოვი კარნახობს. ეს ზამთარი უკრაინის მთავრობისთვის ნევროზული გამოდგება. კიევს ახლა ისღა დარჩენია – ილოცოს, რომ ის, რაც შეიძლება რბილი გამოდგეს.

Tygodnik Solidarność (Польша)
Тем временем как все с тревогой следят за событиями на польско-белорусской границе, Россия терпеливо претворяет в жизнь свой план, стремясь отбить Украину. Россияне перебросили отдельные подразделения войск к украинской границе, вновь спровоцировав на Западе истерику (повторение весеннего запугивания войной), а, что самое важное, решили задушить Киев при помощи энергетики
После учений «Запад-2021» Россия вернула в места постоянного дислоцирования не все задействованные в них части. Некоторые остались неподалеку от границы с Белоруссией и, разумеется, с Украиной. Украинские генералы обращали на это внимание, но тогда тема никого не заинтересовала. Лишь когда несколько дней назад «Вашингтон пост» и «Политико» написали о концентрации российских сил у украинских границ, все начали обеспокоенно обсуждать, не надвигается ли война. Так сложилось, что появление этих западных публикаций совпало по времени с визитом в Москву Виктории Нуланд, которая курирует в американской дипломатии «восточное направление».
Что это, прежняя история, то есть запугивание войной, призванное склонить Джо Байдена пойти на уступки? По всей видимости, да, раз президент США отправил в Россию главу ЦРУ, а сразу же после этого канал «Си-эн-эн» принялся трубить, что Уильям Бернс планирует обсудить с Николаем Патрушевым и Сергеем Нарышкиным угрозу развязывания Россией войны с Украиной.
Такое сообщение выглядит странным, если учесть отнюдь не редкое в нынешней американской администрации или, скорее, связанных с ней экспертных кругах, мнение, что если Путин решит устроить новую «маленькую победоносную войну», Америка защищать Киев не станет. Откровения «Си-эн-эн» в Москве слушали наверняка с немалым удовольствием. Ведь она добивается именно того, чтобы Запад всерьез верил в возможность новой войны на Востоке. А, возвращаясь к Бернсу, следует напомнить, что он выступал одним из архитекторов бесславной перезагрузки времен Барака Обамы…
Никакой войны, разумеется, не будет. Ведь, во-первых, ей не способствует погода (российские танки застряли бы в это время года где-нибудь в заднепровских степях), а, во-вторых, Кремль сейчас проводит специальную операцию. Она имеет две плоскости. В одной мы наблюдаем эскалацию конфликта на границе Белоруссии с Западом. Кто в таких обстоятельствах станет забивать себе голову Украиной? Во второй (если все же кто-то еще помнит про украинцев) — «показуху» со стягиванием российских солдат к украинским рубежам, дополняемую провокациями в Донбассе. Реальные действия, направленные на то, чтобы ослабить или даже бросить на колени киевские власти, ведутся без лишней огласки, менее зрелищно, а инструментами выступают не танки или ракеты, а газ, уголь и электроэнергия.
Всеобщее внимание сосредоточено на газовой тематике. Дефицит голубого топлива в Европе, разумеется, затрагивает и Украину. Напомню, что Киев уже много лет не покупает газ в России, а импортирует его с западного направления (хотя по меньшей мере частично сырье в любом случае оказывается российским). Другая сфера — это транзит. Россия ограничила поставки газа в Евросоюз и Молдавию через украинскую территорию, что привело к сокращению поступлений в украинский бюджет. Если начнет работать «Северный поток — 2», а россияне получат возможность экспортировать сырье на Запад в обход Украины, это негативно скажется также на ее безопасности в военном смысле. Россию уже не будет волновать, что развязывание конфликта с восточным соседом спровоцирует перебои в поставках европейским клиентам.
Сейчас Киев признает, что, в особенности если зима будет суровой, у него могут возникнуть проблемы со снабжением газом предприятий и индивидуальных потребителей. Это в немалой степени результат политики «Газпрома». Украине, однако, угрожает также дефицит других энергоресурсов.
Накануне отопительного сезона Москва решила нанести удары в угольном и электроэнергетическом секторе. 29 октября россияне объявили, что с 1 ноября приостановят поставки украинцам антрацита, то есть высокоэнергетического угля, который необходим ТЭЦ. Российская сторона объяснила свой шаг лаконично: антрацит нужен на внутреннем рынке. Киев оказался в сложном положении, ведь запасы после прошлогодней холодной зимы остаются скромными. В начале ноября на складах теплоэлектростанций находилось всего 578 000 тонн угля, а правительство планировало, что его будет там в пять раз больше.
Мы видим повторение ситуации, сложившейся в газовой сфере. Приостановка поставок российского угля на Украину действительно таит в себе опасность, ведь это импортное направление позволяло покрыть ей примерно треть потребностей. Киеву пришлось нарастить закупки в России после того, как в 2014 году он лишился доступа к шахтам в оккупированной части Донбасса. Из-за российской блокады он вынужден сейчас приобретать уголь в США, Казахстане, Польше и ЮАР. На низкие цены рассчитывать не приходится, значит, у бюджета возникнут проблемы. В связи с резким ростом цен газа электростанции в мире вновь стали использовать уголь. Китай, в частности, утроил объем закупок антрацита из России.
На фоне дефицита угля Украина объявила, что отказывается от запрета на импорт электроэнергии из России и Белоруссии. Первая, однако, не проявляет интереса к тому, чтобы продавать ее украинцам. Вторая вначале отказалась участвовать в аукционе, но позднее договорилась со своим южным соседом. Это, по сей видимости, приведет к тому, что Киев не сможет занять в отношении Лукашенко такую критическую позицию, какая соответствовала бы текущему моменту. Условия сейчас может диктовать Минск и стоящая за ним Москва. Эта зима станет для украинских властей очень нервной. Киеву остается только молиться, чтобы она оказалась как можно более мягкой.