ნატო და ევროკავშირი მზად არიან აქტიური მოქმედებისთვის, თუ კიევის წინააღმდეგ მოსკოვმა აგრესიას მიმართა. მიმდინარეობს სერიოზული კონსულტაციები უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის დაცვის საკითხზე. ლაპარაკია წინმსწრებ ნაბიჯებზე, რაც მოიცავს პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ზომებს, ასევე უკრაინის სახელმწიფოს დახმარებას. ამის შესახებ, განაცხადა თავდაცვის მინისტრმა ალექსეი რეზნიკოვმა
ICTV-ის პროგრამა „სვობოდა სლოვას“ ეთერში, მან თქვა, რომ შედგა საუბრები კოლეგებთან აშშ-სა და დიდ ბრიტანეთში, რის შედეგად, მხარეები მივიდნენ დასკვნამდე, რომ საჭიროა მტკიცე ნაბიჯების გადადგმა უკრაინის დასაცავად.
„ჩვენ მართლაც ვესაუბრეთ კოლეგებს, ვუთხარით, რომ შეშფოთებისთვის დრო აღარ დარჩა. ამდენად, როგორც უკვე ვთქვი, კრემლს სქელი და მაღალი კედლები აქვს და მას არ ესმის შეშფოთება. ის მხოლოდ აქტიურ მოქმედებას აღიქვამს“- აღნიშნა რეზნიკოვმა.
მისი თქმით, დასავლეთმა დაარწმუნა კიევი, რომ მზადაა, არა მარტო რეალური მხარდაჭერა გამოუცხადოს უკრაინული სახელმწიფოს ტერიტორიულ მთლიანობას, არამედ ითამაშოს დასწრებაზე. მიმდინარეობს სერიოზული კონსულტაციები. იმ ზომებს შორის, რომლებიც იქნება გამოყენებული – არის პოლიტიკური და ეკონომიკური ნაბიჯები და უკრაინის დახმარება.
„მე დამარწმუნეს უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის უპირობო მხარდაწერაში, დამარწმუნეს, რომ მიმდინარეობს სერიოზული კონსულტაციები ალიანსის პარტნიორებთან და ევროკავშირთან, კიდევ იმაში, რომ მზად არიან გადადგან მტკიცე ნაბიჯები, თანაც წინმსწრებად. ეს ეხება პოლიტიკურ და ეკონომიკურ ნაბიჯებს, მათ შორისაა, უკრაინის გარკვეული დახმარება“ – ხაზი გაუსვა რეზნიკოვმა.
რუსეთის მხედრობა უკრაინის საზღვართან
ამერიკულ გამოცემებში THE WASHINGTON POST-სა და POLITICO-ში გამოქვეყნდა მასალები, რომლებშიც ლაპარაკია რუსული ნაწილების უკრაინის საზღვართან თავმოყრაზე. ჟურნალისტების დასკვნები ეყრდნობა თანამგზავრულ ფოტოებს, სადაც ასახულია რუსეთის ფედერაციის შენაერთთა გადაადგილება.
ჩრდილოატალანტიკურმა ალიანსმა დაადასტურა რუსული არმიის კონცენტრაცია უკრაინის საზღვრებთან. ამასთან, დასავლეთის კოლექტიური უსაფრთხოების ბლოკი მიუთითებს სამხედრო საფრთხეზე, რომელიც მოსკოვიდან კიევის საწინაარმდეგოდ მომდინარეობს.
უკრაინელმა დიპლომატმა, ელჩმა გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში – ანდრეი მელნიკმა განაცხადა, რომ კიევს უკიდურესად აშფოთებს რუსეთის სამხედრო მანევრები უკრაინის საზღვართან. მისი აზრით, ახლა რუსეთის ფედერაციის მხრიდან შეჭრის ალბათობა, ისევე მაღალია, როგორც 2014 წელს იყო, როცა რუსეთმა მოახდინა ყირიმისა და დონბასის ოკუპაცია. რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანმა დმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ რუსეთის მანევრები უკავშირდება იმას, რომ ამით მოსკოვი, თითქოსდა მიანიშნებს ნატოს მხრიდან წამოსულ მუქარაზე.

НАТО и Евросоюз готовы к решительным действиям против России в случае агрессии Москвы в отношении Киева. Идут серьезные консультации по вопросу защиты территориальной целостности и суверенитета Украины. Речь идет о шагах на опережение, среди которых политические и экономические меры, а также помощь украинскому государству. Об этом заявил министр обороны Алексей Резников
В эфире программы «Свобода слова» на ICTV он рассказал о том, что состоялась беседа с коллегами из США и Великобритании, по итогам которой стороны пришли к выводу, согласно которому следует переходить к решительным шагам в вопросе защиты Украины.
«Мы действительно говорили с коллегами, что обеспокоенность, беспокойство выражать уже времени нет. Поэтому, как я уже говорил, Кремль имеет толстые и высокие стены и он не слышит беспокойства, он только будет воспринимать активные действия», — отметил Резников.
По его словам, на Западе заверили Киев в готовности обеспечить не только реальную поддержку территориальной целостности украинского государства, но и сыграть на опережение. Идут серьезные консультации. Среди мер, которые будут применены — политические, экономические шаги, и помощь Украине.
«Меня заверили в безусловной поддержке территориальной целостности Украины. Меня заверили, что происходят очень серьезные консультации между другими партнерами альянса и ЕС, готовность предпринимать очень решительные шаги, причем на опережение. Это будет касаться и политических и экономических шагов, в том числе определенной помощи Украине», — подчеркнул Алексей Резников.
Войска России у границ Украины
Американские издания The Washington Post и Politico публиковали материалы, в которых говорилось о стягивании Россией войск к границам Украины. Журналисты подкрепляли свои доводы спутниковыми снимками с передвижением военных подразделений РФ.
Североатлантический альянс подтвердил концентрацию российских войск у границ Украины. Причем в коллективном блоке безопасности Запада указали на опасность проведения военной операции Москвы против Киева.
Украинский дипломат, посол в ФРГ Андрей Мельник заявил, что в Киеве крайне обеспокоены ситуацией, связанной с маневрами российских войск у границ Украины. По его мнению, сейчас вероятность военного вторжения РФ такая же высокая, как и в 2014 году, когда россияне оккупировали Крым и Донбасс.
Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков сказал, что маневры войск РФ связаны с тем, что Москва, дескать, фиксирует угрозу со стороны НАТО.