BBC-ის კორესპონდენტი რუსეთში, სარა რეინსფორდი იძულებული იყო დაეტოვებინა ეს ქვეყანა სამშაბათს 31 აგვისტოს, რადგან რუსმა ჩინოვნიკებმა უარი თქვეს გაეგრძელებინათ მისთვის სამუშაო ვიზა
მოხელეებმა რეინსფორდს აცნობეს, რომ მისი გაძევება რუსეთიდან იყო პასუხი იმ გადაწყვეტილებაზე, რომელიც 2019 წელს დიდმა ბრიტანეთმა მიიღო, როცა სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტოს TACC-ის ჟურნალისტს აეკრძალა გაეთიანებული სამეფოს ტერიტორიაზე მუშაობა. BBC-ის ჟურნალისტს, რომელიც რუსეთში ორ ათეულ წელზე მეტია მუშაობს, მისი სტატუსის შეცვლის შესახებ პირადად შეატყობინეს 10 აგვისტოს, როცა ის ბელორუსიდან მოსკოვში მიფრინავდა. მას ამცნეს, რომ ФСБ -მ ის ჩართო ნაციონალური უშიშროების საფრთხეთა სიაში და რომ მას უარი ეთქვა უვადო ვიზაზე.
რეინსფორდის გამგზავრება დაემთხვა კრემლის წინასაარჩევნო შეტევას ჟურნალისტებზე – საპარლამენტო არჩევნები გაიმართება სექტემბერში.
მისი რუსეთში ბოლო მივლინების დროს, რეინსფორდი რუს ჟურნალისტთან განიხილავდა ხელისუფლების მცდელობას, შეზღუდოს თავისუფალი პრესა.
მან გაგვაფრთხილა, რომ რუსეთი ,,მოძრაობს საპირისპირო მი9მართულებით.’’
,,მე ვტოვებ ქვეყანას, სადაც პირველად მაშინ ჩამოვედი, როცა საბჭოთა კავშირი დაიშალა, თავისუფალი სიტყვა და სხვა თავისუფლებები იყო რაღაც ახალი და ფასეული’’- თქვა მან
,,იქმნება შთასბეჭდილება, რომ თანამედროვე რუსეთი მოძრაობს საპირისპირო მიმართულებით’’- დასძინა რეინსფორდმა.
BBC-ის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ისინი შეეცდებიან დაარწმუნონ მოსკოვი, შეცვალოს თავისი გადაწყვეტილება ჟურნალისტისთვის ვიზის გაუქმების შესახებ.
BBC-ის გენერალურმა დირექტორმა თიმ დეივიმ რეინსფორდის გაძევებას, თავისუფალ პრესაზე პირდაპირი შეტევა უწოდა.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ყველას მკაფიოდ აგრძნობინა, რომ ქვეყნის ხელისუფლება არ შეცვლის თავის პოზიციას, ვიდრე რუს ჟურნალისტს არ აღუდგენენ დიდ ბრიტანეთში მუშაობის უფლებას.
რუსეთის წარმომადგენელთა თქმით, მათ არაერთხელ გააფრთხილეს ლონდონი, რომ პასუხს გასცემდნე ნრუსი ჟურნალისტების სავიზო დისკრიმინაციას დიდ ბრიტანეთში.
ბრიტანეთის საგარეო უწყებამ განაცხადა: ,,რუსი ჟურნალისტები თავისუფლად მუშაოობენ გაერთიანებულ სამეფოში, როცა ისინი მოქმედებენ კანონისა და ნორმატიული ბაზის შესაბამისად.“
რეინსფორდმა გვიამბო, რომ რუსი ჩინოვნიკები არწმუნებდნენ მას, რომ ვიზის საკითხში ,,არ იყო არავითარი პირადული.’’
„ისინი ამ ნაბიჯს საპასუხოს უწოდებდნენ, თუმცა უარი განაცხადე აეხსნათ ჩემთვის, რატომ ჩამრთეს ეროვნული საფრთხეების სიაში“.

Джон Варга (John Varga)
Корреспондент BBC («Би-би-си») в России Сара Рейнсфорд (Sarah Rainsford) была вынуждена покинуть эту страну во вторник, 31 августа, потому что российские чиновники отказались продлить ее рабочую виз
Чиновники сообщили Рейнсфорд, что ее высылка из России является ответом на решение, принятое Великобританией в 2019 году, запретить российскому журналисту из государственного информационного агентства ТАСС работать на территории Соединенного Королевства. Журналистка BBC, которая проработала в России более двух десятилетий, впервые услышала о своем изменившемся статусе 10 августа, когда она летела из Белоруссии в Москву. Ей сообщили, что ФСБ включило ее в список угроз национальной безопасности и что теперь ей отказано в бессрочной визе.
Отъезд Рейнсфорд случился на фоне продолжающегося наступления Кремля на журналистов в преддверии парламентских выборов, которые пройдут в сентябре.
Во время своей последней командировки в Россию Рейснфорд обсуждала с российскими журналистами попытки властей ограничить свободу прессы.
Она предупредила, что Россия «движется в обратном направлении» в вопросе защиты свободы слова.
«Я покидаю страну, в которую я впервые приехала, когда распался Советский Союз, когда свобода слова и другие свободы были чем-то новым и ценным», — сказала она.
«Такое ощущение, что современная Россия движется в обратном направлении», — добавила Рейнсфорд.
Представители BBC сообщили, что они продолжат свои попытки убедить Москву отказаться от ее решения касательно визы журналистки.
Генеральный директор BBC Тим Дэйви (Tim Davie) назвал высылку Рейнсфорд непосредственной атакой на свободу прессы.
Министерство иностранных дел России ясно дало понять, что власти страны не изменят своей позиции, пока Соединенное Королевство не выдаст разрешение на работу тому российскому журналисту, который его лишился.
По словам представителей России, они много раз предупреждали Лондон, что будут отвечать на визовую дискриминацию российских журналистов в Великобритании.
Британское Министерство иностранных дел и международного развития сообщило: «Российские журналисты продолжают свободно работать в Соединенном Королевстве, если они действуют в соответствии с законом и нормативной базой».
Рейнсфорд рассказала, как российские чиновники заверили ее, что в решении касательно ее визы «не было ничего личного».
«Они продолжали называть его ответным шагом, однако они отказались дать какое-либо объяснение тому факту, что меня включили в список угроз национальной безопасности», — рассказала она.