სანკეი სიმბუნი  იაპონია
4 ივნისს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა, ინტერვიუში, რომელიც მან სანკტ- პეტერბურგის საერთაშორისო ეკონომიკურ ფორუმზე სააგენტოების ხელმძღვანელებს მისცა, განაცხადა: რუსეთის კონსტიტუციაში შეტანილი ცვლილებები რუსეთის ტერიტორიის უცხო ქვეყნისთვის გადაცემის აკრძალვაზე, ხელს არ შეუშლის რუსეთ-იაპონიას შორის სამშვიდობო ხელშეკრულების გაფორმებას და გამოთქვა რუსეთის მხარის მზადყოფნა, გააგრძელოს მოლაპარაკებები
ამასთან, პუტინის განცხადებაში იკითხება სურვილი, რომ სამშვიდობო შეთანხმებას ხელი მოეწეროს ისე, რომ გადაიდოს ტერიტორიული პრობლემების გადაჭრა. ამით, პუტინის პოზიცია ძირეულად განსხვავდება იაპონიის პოზიციისგან. ტოკიო თვლის, რომ ,,სამშვიდობო ხელშეკრულების’’ ხელმოწერა შესაძლებელი იქნება მას შემდეგ, რაც გადაწყდება ტერიტორიული საკითხი. რუსეთის პოზიცია, რომელიც პუტინმა მონიშნა, იაპონიას არ აძლევს არანაირ გარანტიას, რომ ჩრდილოეთ ტერიტორიების იაპონიისთვის უმნიშვნელოვანესი საკითხი, ოდესმე გადაიჭრება.
,,დიახ, ჩვენ შევიტანეთ ცვლილებები კონსტიტუციაში, რა თქმა უნდა, ეს გასათვალისწინებელია, მაგრამ ვფიქრობ, რომ მოლაპარაკება სამშვიდობო ხელშეკრულებაზე არ უნდა შეჩერდეს’’- განაცხადა პუტინმა.
როგორც ცნობილია, ცვლილებები კონსტიტუციაში პრინციპულად კრძალავს რუსეთის ტერიტორიის სხვა ქვეყნისთვის გადაცემას. ეს არ შეიძლება უარყოფითად არ აისახოს ჩრდილოეთ ტერიტორიების იაპონიისთვის დაბრუნების საკითხზე, რაც თავისთავად წარმოადგენს სამშვიდობო ხელშეკრულების არსს.
ამასთან, ფაქტია, რომ ბოლო წლების განმავლობაში, რუსეთმა ხაზგასმით დაიწყო იმის აღნიშვნა, რომ სამხრეთ კურილია (რუსული სახელდება – ჩრდილოეთ ტერიტორიისა,) რუსეთისად იქცა მე-2 მსოფლიო ომის შედეგად და დაჟინებით ამტკიცებს, რომ მას და იაპონიას შორის ტერიტორიული პრობლემა არ არსებობს.
პრეზიდენტმა პუტინმა განსაკუთრებულად აღნიშნა: ,,იაპონიის პოზიცია – სსრკ-იაპონიის მიერ ხელმოწერილი ორმხრივი დეკლარაციიდან მოყოლებული, (რომლის საფუძველზე საბჭოთა კავშირი, იაპონიას გადასცემდა –  კუნძულებს ხაბომაიასა და შიტოკანს), მუდმივად იცვლება. ჯერ საუბარი იყო ორ კუნძულზე, შემდეგ იაპონურმა მხარემ მოითხოვა ოთხი კუნძული. არც რუსეთი და არც სსრკ, ამას არასდროს  დათანხმებია.’’
ასევე, პუტიმა აღნიშნა, რომ ,,აშშ-ს აქვს გეგმები, იაპონიის ტერიტორიაზე განათავსოს თანამედროვე სარაკეტო სისტემები’’ და მიუთითა, რომ ამასთან დაკავშირებით რუსეთს საფუძვლიანად უჩნდება კითხვები საკუთარი უსაფრთხოების თაობაზე. ,,არ იქნება ეს რაკეტები საფრთხე რუსეთისთვის?’’- იკითხა პუტინმა და კიდევ ერთხელ მიანიშნა, რომ აშშ-იაპონიის სამხედრო კავშირი არის მთავარი წინააღმდეგობა რუსეთსა და იაპონიას შორის სამშვიდობო ხელშეკრულების გაფორმების გზაზე.

Санкэй симбун (Япония)
4 июня президент России Путин в интервью, которое он дал в рамках Санкт-Петербургского международного экономического форума руководителям международных информационных агентств, заявил, что внесенные в Конституцию России изменения относительно запрета отчуждения российских территорий не помешают российско-японским переговорам по заключению мирного договора, и выразил готовность российской стороны к их продолжению
Вместе с тем, в заявлениях Путина присутствует понимание того, что мирный договор с Японией следует подписывать, отложив вопрос о разрешении территориальной проблемы. В этом позиция Путина в корне различается с позицией Японии, которая считает возможным подписание «мирного договора» как раз только после решения территориального вопроса. Российская позиция, обозначенная Путиным, не дает нам никаких гарантий решения важного для Японии вопроса северных территорий.
«Да, у нас внесены изменения в Конституцию, безусловно, мы должны это учитывать, но я не считаю, что мы должны приостанавливать разговор по мирному договору», — сказал Путин.
Как известно, поправки в российской Конституции запрещают передачу российской территории иностранным государствам в принципе. Это не может не оказывать отрицательного влияния на вопрос о возврате северных территорий Японии, который, собственно, и составляет существо японско-российских переговоров о мирном договоре.
Кроме того, фактом является то, что именно в течение последних лет Россия стала подчеркнуто заявлять о том, что Южные Курилы (российское название северных территорий) стали российскими по результатам Второй мировой войны, и стала усиливать свою позицию на то, что фактически территориальной проблемы между ней и Японией не существует.
Президент Путин в своих заявлениях особо подчеркнул: «Позиция Японии с 1956 года после подписания совместной Советско-японской декларации, по которой по заключении мирного договора, СССР передает Японии острова Хабомаи и Шикотан, неоднократно менялась. То речь шла о двух островах, то потом японская сторона стала вдруг требовать четыре острова. Россия и Советский Союз никогда с этим не соглашались».
Кроме того, Путин отметил, что «США вынашивают планы по размещению современных ударных ракетных систем на территории Японии» и указал, что в этой связи у российской стороны законно возникают вопросы, связанные с обеспечением своей безопасности. «Не станут ли эти американские ракеты угрозой для России?» — задал вопрос Путин и в очередной раз намекнул, что японо-американский военный союз является препятствием для подписания мирного договора между Россией и Японией.