ანდერს ფონ რასმუსენი არ დალოდებია ახალ წელს, რათა გაეხმიანებინა მისი სურვილები. ნატოს ყოფილმა გენერალურმა მდივანმა მონიშნა ის მიზნები, რომელთაც, მისი აზრით, ორგანიზაცია უნდა ესწრაფოდეს, თეთრი სახლიდან დონალდ ტრამპის წასვლის შემდეგ: „2021 წელს, აშშ-სა და მის მოკავშირეებს უჩნდებათ შანსი, რომელიც ამა თუ იმ თაობას, მხოლოდ ერთხელ ეძლევა
ლაპარაკია იმის შესახებ, რომ მოვატრიალოთ დემოკრატიის უკუსვლის პროცესი, რომელიც ავტოკრატიების, მაგალითად რუსეთისა და ჩინეთის, ზეწოლით განხორციელდა. საამისოდ, საჭიროა ყველა ძირითადი დემოკრატიის გაერთიანება.“ ეტყობა ისე, როგორც ეს მოხდა ერაყსა და ავღანეთში შეჭრისას. ახლა დროა, უფრო ძლიერ მეტოქეებს მივხედოთ…
მაგრამ რომლით დავიწყოთ? რაკი ვაშინგტონი აპირებს ითავოს დემოკრატიის ჯვაროსნული ლაშქრობის წინამძღოლობა („ამერიკა დაბრუნდა და მზადაა მართოს მსოფლიო“ – განაცხადა ჯო ბაიდენმა 2020 წლის 24 ნოემბერს), სატელიტ ქვეყნებს მართებთ გააცნობიერონ, რომ ამერიკელებს არა აქვთ საერთო აზრი მთავარ მტერზე. მათ მოტივებს ცოტა აქვთ საერთო მსოფლიო გეოპოლიტიკასთან და ეს აიხსნება შიდა განხეთქილებით. დემოკრატებისთვის მთავარი მტერი რუსეთია, ვინაიდან პარტიის ხელმძღვანელობა, მაგალითად წარმომადგენლობითი პალატის სპიკერი ნენსი პელოსი, მთელი ოთხი წელია ამტკიცებს, რომ „ ტრამპის შემთხვევაში ყველა გზა მიდის პუტინთან“. რესპუბლიკელები მათ პასუხს სცემენ ბაღის აღსაზრდელთა შესაფერისი შეძახილით – „ პეკინის ბაიდენი“, რადგან ახლანდელი პრეზიდენტის მეორე ვაჟიშვილი ბიზნესს ეწეოდა ჩინეთში, თანაც დემოკრატების მიერ ნაქადაგები გლობალიზაციით ყველაზე მეტად პეკინმა იხეირა.
10 დეკემბერს, სახელმწიფო მდივანი მაიკ პომპეო შეეცადა, კიდევ უფრო გაეღრმავებინა ამ ორ ქვეყანას შორის არსებული უფსკრული. ის სერიოზული სახით წარდგა და განაცხადა რომ შეწუხებულია ადამიანთა პირადი ცხოვრების უსაფრთხოების პრობლემით ( საინტერესო განაცხადია ცსს-ს ყოფილი შეფისგან) და მან გააფრთხილა მთელი მსოფლიო: „სი ძინპინი გვითვალთვალებს ყოველ ჩვენგანს.“ შემდეგ, ის თავს დაესხა 400 000 ჩინელ სტუდენტს ( რომელიც ყოველწლიურად შედის ამერიკაში, ალბათ იმიტომ, რომ მოიპაროს საწარმოო და სამეცნიერო საიდუმლოებები), შემდეგ ამერიკის უმაღლეს საწავლებლებს („ ბევრი მათგანი იყიდა პეკინმა“) და ბოლოს, კომპანია Huawei-s პროდუქციას, რომლის მომხმარებლებიც „ხელში უვარდებიან ჩინეთის უშიშროების აპარატს.“ სწორედ ამ „ჰანგს“ უპირისპირებენ რესპუბლიკელები ბაიდენს და სწორედ ის ჩაენაცვლება ოთხწლიან ანტირუსულ პარანოიას, რომელსაც დემოკრატები ტრამპთან დაპირისპირებისას აღვივებდნენ. სამხრეთ ჩინეთის ზღვა, ტაივანი, უიღურები, ჰონგ-კონგი – ყველაფერი ეს იქნება ტესტი ახალი ადმინისტრაციის პროჩინურ ვირუსზე შესამოწმებლად.
რასმუსენი ერთ რამეში არ ტყუის: „ახლადარჩეული პრეზიდენტის კართან უკვე დადგა შეშფოთებულ მოკავშირეთა რიგი.“ რაც არ უნდა მოხდეს, მათ არ ელით დამშვიდება ალიანსში, რომელსაც ფსიქიურად გაუწონასწორებელი სახელმწიფო წინამძღოლობს.

Le Monde diplomatique (Франция)
Андерс Фог Расмуссен не стал дожидаться Нового года, чтобы озвучить свои пожелания. Бывший генсек НАТО так обозначил цели, к которым организация, по его мнению, должна стремиться после ухода Дональда Трампа из Белого дома. «В 2021 году США и их союзники получат шанс, который дается лишь раз в поколение. Речь идет о том, чтобы обратить вспять общее отступление демократий под натиском автократий вроде России и Китая. Но для этого нужно, чтобы основные демократии объединились»
Как некоторые из них поступили поколение назад со вторжением в Афганистан и Ирак. Теперь пришла пора приняться за более сильных противников…
Но с кого же начать? Раз Вашингтон намеревается укрепить лидерство в демократическом крестовом походе («Америка вернулась и готова направлять мир», — провозгласил Джо Байден 24 ноября 2020 года), странам-сателлитам следует понять, что у американцев нет единого мнения насчет главного врага. Их мотивы имеют мало общего с мировой геополитикой и объясняются главным образом внутренним расколом. Для демократов главный враг — Россия, поскольку руководство партии, в том числе спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси вот уже четыре года твердит, что «с Трампом все пути ведут к Путину». Республиканцы отвечают им детсадовской кричалкой «пекинский Байден», поскольку второй сын нынешнего президента вел бизнес в Китае, а вменяемая демократам глобализация сыграла на руку Пекину.
10 декабря госсекретарь Майкл Помпео постарался еще больше углубить пропасть между странами. Он с серьезным лицом заявил, что обеспокоен безопасностью частной жизни людей (интересные слова от бывшего директора ЦРУ), и выступил с предупреждением всему миру: «Си Цзиньпин следит за каждым из нас». Затем он обрушился с критикой на 400 000 китайских студентов, которые прибывают в США каждый год (в том числе, видимо, чтобы украсть промышленные и научные тайны), американские вузы («слишком многие были куплены Пекином») и, наконец, продукцию компании Huawei, чьи пользователи оказываются «в руках китайского аппарата госбезопасности». Такую пластинку республиканцы противопоставят Байдену. Она придет на смену четырем годам антироссийской паранойи, которую плодили демократы в борьбе с Трампом. Южно-Китайское море, Тайвань, уйгуры, Гонконг — все станет предлогом для проверки антикитайской решимости новой администрации.
Расмуссен был прав хотя бы в одном: «У дверей избранного президента Джо Байдена выстроилась очередь встревоженных союзников». Как бы то ни было, их едва ли ждет быстрое успокоение в альянсе, которым руководит психически неуравновешенная держава.