ბოლო კვირეების განმავლობაში, რუსეთი თითქოსდა ახერხებდა საფრთხე თავიდან აეცილებინა. როცა 2019 წლის კორონავირუსული სენი საზღვარს იქით ბობოქრობდა, რუსეთს ის თითქმის არ შეხებია, ჯერ კიდევ 10 მარტისთვის ინფიცირების სულ 7 შემთხვევა აღირიცხა. მას შემდეგ დაავადებულთა რიცხვი განუხრელად იზრდება. სადღეისოდ ქვეყანაში 840 ფაქტია გამოვლენილი და შემთხვევების ორი მესამედი მოსკოვის ოლქზე მოდის.
ზოგიერთი მედიკოსი ეჭვობს, ახდენდა კი მოსკოვი კორონავირუსის რეალურ კონტროლს. რუსეთის პროფკავშირების, „ ექიმთა ალიანსის“ ხელმძღვანელი ანასტასია ვასილიევა აღნიშნავს, რომ როსსტატის მონაცემებით, იანვარში პნევმონიით დაავადებულთა რიცხვი მოსკოვში  გასულ წლის იმავე პერიოდთან შედარებით 37%- ით გაიზარდა. ვასილიევას მტკიცებით, ასეთი ზრდა, ნაწილობრივ მაინც, უნდა იყოს განპირობებული კორონავირუსით. სხვები ამას ვირუსის შიშით გაზრდილ მიმართვიანობას უკავშირებენ.
იმის გამო, რომ რუსეთში COVID- 19-ით დაავადებულთა რაოდენობა უდაოდ მატულობს, რუსეთი ააქტიურებს ინფიცირებულთა გამოვლენისა და საავადმყოფო საწოლების მოძიების პროცესს. კორონავირუსთან ბრძოლის საკოორდინაციო საბჭოში აცხადებენ, რომ უკვე ჩატარდა 193 000 პირის ტესტირება. თავდაპირველად ნაცხები იგზავნებოდა ციმბირის  ვირუსოლოგიისა და ბიოტექნოლოგიების სახელმწიფო სამეცნიერო- კვლევით ცენტრში – „ ვექტორი“ .მოგვიანებით, რუსეთის მომხმარებელთა უფლებების დაცვისა და ადამიანის კეთილდღეობის ფედერალურმა სამსახურმა (ამერიკის დაავადებათა კონტროლისა და პროფილაქტიკის ცენტრის ანალოგი) გააფართოვა ტესტირების სისტემა და მუშაობა  გაგრძელდა შავი ჭირის საწინააღმდეგო ცენტრის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის რეგიონალურ ლაბორატორიებში.
ამ  სამსახურში აცხადებენ, რომ შეიქმნა 700 000 სატესტო სისტემის მარაგი, რომელიც რეგულარულად შეივსება. გუშინ კორონავირუსთან ბრძოლის საკოორდინაციო საბჭოში განაცხადეს, რომ გამოყოფილია 1.4 მლრ. რუბლი ცენტრ „ვექტორის“, ინსტიტუტ „მიკრობის“ და როსპოტრებნადზორის ქვემდებარე რამდენიმე ლაბორატორიისთვის – ვაქცინისა და შესაბამისი მედიკამენტების შესაქმნელად.
პაციენტთა მზარდ ნაკადთან გასამკლავებლად რუსეთის ფედერალური მთავრობა მოსკოვის შემოგარენში ახალ საავადმყოფოს აშენებს. ხელისუფლებამ 65 წელზე ზემოთ ასაკის მოქალაქეებს მოუწოდა თვითიზოლაციისა და სახლში დარჩენისკენ. სიფრთხილის ამ ზომაზე, საკუთარი  ნებით, თქვა უარი რუსეთის 67 წლის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა. 24 მარტს იმ საავადმყოფოს მონახულებისას, სადაც კორონავირუსით დაავადებულებს მკურნალობენ პუტინს დამცავი სამოსი ეცვა.  გუშინ,  კი, 28 მარტიდან 5 აპრილამდე პერიოდი უქმედ გამოცხადდა ყველა იმ ორგანიზაციისა და დაწესებულებისთვის, რომელიც საციცოცხლო მნიშვნელობის სტუქტურას არ წარმოადგენს. გაუქმდა ყველა ავიამიმოსვლა, რჩება 4 რეისი, რომლითაც სამშობლოში ქვეყნის მოქალაქეები უნდა დააბრუნონ.
ვიდრე რუსეთი COVID-19-ის საფრთხეს ებრძვის, ჟურნალ SCIENCE-ის კორესპონდენტი რუსეთის ჯანმრთელობის სამინისტროსთან არსებული ვირუსოლოგიის სამეცნიერო- კვლევითი ინსტიტუტის სპეციალისტ სერგეი ალხოვსკის შეხვდა. ეს ინტერვიუ შემოკლებული და რედაქტირებულია მისი უკეთ გაგების მიზნით:
კითხვა: როგორ ახსნით ვირუსთან წარმატებულ ბრძოლას, მაშინ როცა მეზობელ ჩინეთში იანვრიდან მოყოლებული დაავადება უსწრაფესად ვრცელდებოდა?
პასუხი: იანვრის ბოლოდან ჩინეთთან საზღვარი ჩაკეტილია. ეს მონაკვეთი  საკმაოდ ვრცელია, მაგრამ მთლიანობაში, სულ 16  გამშვები პუნქტი არსებობს.  შეწყდა ჩინეთთან სარკინიგზო მიმოსვლა და აიკრძალა ჩარტერული რეისები, მუშაობდა  მხოლოდ რამდენიმე კომპანია და მათი თვითმფრინავები ეშვებოდნენ ერთადერთ ტერმინალში, სადაც მოწმდებოდა ყველა ჩამომსვლელი,  ხდებოდა მათი ადგილსამყოფელისა და კონტაქტების აღრიცხვა. დაავადების პირველი 2 შემთხვევა გამოვლინდა 31 იანვარს და ვირუსი ჩინელ ტურისტებს აღმოაჩნდათ.
კითხვა: თუმცა მოსკოვის ოლქში ინფექციური საავადმყოფოები თითქმის გადავსებულია…
პასუხი: ავადმყოფები, რომელთაც ჰქონდათ კონტაქტი უცხოელებთან,იზოლაციაში თებერვლის დასაწყისიდან იმყოფებიან. ასე რომ, სავადმყოფოები სავსეა კორონავირუსზე ეჭვმიტანილი პაციენტებით, მათი ნათესავები კი გავაფრთხილეთ მოსალოდნელი ინფიცირების  შესახებ.  გუშინ რუსეთის ვირუსთან ბრძოლის საკოორდინაციო საბჭომ განაცხადა, რომ თვითიზოლაციაში იმყოფება 112 000 ადამიანი)
კითხვა: თავიდან რუსეთში კორონავირუსზე ბიოუსაფრთხოების მესამე დონის ლაბორატორიები (BSL-3) მუშაობდნენ. გასულ კვირას მოთხოვნები შერბილდა და კვლევის ნებართვა გაიცა BSL-2-ის ლაბორატორიებზეც. რით აიხსნება ეს ცვლილება?
პასუხი: აღმოჩნდა ,რომ ვირუსი არც იმდენად საშიშია..
კითხვა: რას გულისხმობთ?
პასუხი: მთავრობის თავდაპირველი გადაწყვეტილებით, ვირუსის კვლევა მხოლოდ ცენტრ ვექტორში მიმდინარეობდა. მოგვიანებით ეს დირექტივა გადაჭარბებულად შეფასდა, რადგან ეს ნიშნავდა, რომ ბევრ კვლევით ორგანიზაციას არ მიუწვდებოდა ხელი ვირუსზე და არ შეეძლო ვაქცინის და სხვა პრეპარატების შექმნა. რუსეთში შემუშავებულია ვაქცინები ტკიპით გამოწვეული პოლიომელიტის, ყვავილის, გრიპის და სხვა ინფექციური დაავადებების საწინააღმდეგოდ. როსპოტრებნადზორის,ჯანმრთელობის სამინისტროს და ფედერალური სამედიცინო-ბიოლოგიური სააგენტოს ჯგუფებმა განაცხადეს, რომ უახლოეს პერიოდში დაიწყებენ ადრეულ გამოცდებს. ვიმედოვნებთ, რომ რამდენიმე თვეში გვექნება 2-3 ტიპის ვაქცინა, თუმცა კორონავირუსის საწინააღმდეგო პრეპარატების შემუშავების პროცესი ჯერ კიდევ საწყის სტადიაზეა.“

For weeks, Russia seemed to have dodged a bullet. As coronavirus disease 2019 (COVID-19) raged just across the border in China, Russia was virtually untouched, reporting just seven confirmed infections as recently as 10 March. Since then, the number has risen fast: Russia has now reported 840 infections, about two-thirds of them in the Moscow region.
Some health care providers have questioned whether Russia truly kept the novel coronavirus at bay. Anastasia Vasilyeva, head of Russia’s Alliance of Doctors trade union, has pointed out that pneumonia cases in Moscow spiked in January—they were 37% higher than in January 2019, according to Rosstat, Russia’s statistics agency. She asserts that COVID-19 must have accounted for at least part of the increase. Others attribute the increase to a greater number of pneumonia patients, anxious about the new coronavirus, seeking treatment.
With COVID-19 cases now indisputably on the rise in Russia, authorities are moving fast to ramp up detection and hospital bed capacity. Russia’s federal coronavirus coordination council says 193,000 tests based on the polymerase chain reaction (PCR) have been done to date. Swabs initially had to be shipped to Siberia for analysis at the State Research Center of Virology and Biotechnology VECTOR. Russia’s Federal Service for the Oversight of Consumer Protection and Welfare (Rospotrebnadzor)—the country’s analog of the U.S. Centers for Disease Control and Prevention—has just expanded testing to its regional laboratories and the Anti-Plague Research Institute.
The agency says it has created a reserve of 700,000 test kits that it will regularly replenish. And the coronavirus council announced yesterday it is allotting 1.4 billion rubles ($17.7 million) to VECTOR, the antiplague facility, and several Rospotrebnadzor labs to spur vaccine and drug development.
To cope with a rising tide of patients, Russia’s federal government is building a new hospital on Moscow’s outskirts. Authorities have called on Moscow residents over age 65 to self-isolate at home—an admonishment that Russian President Vladimir Putin, 67, exempted himself from. But Putin on 24 March donned protective gear while visiting a hospital treating COVID-19 patients, and yesterday he ordered all nonessential workplaces to close from 28 March to 5 April, declaring that “the safest thing is to be at home now.” Today, the government suspended international travel into and out of Russia—starting tomorrow—except for charter flights for bringing expatriates home.
As Russia contends with the mounting COVID-19 threat, Science caught up with Sergey Alkhovsky, a virologist who studies emerging and zoonotic viral infections at the Russian Ministry of Health’s D.I. Ivanovsky Institute of Virology. This interview has been edited for brevity and clarity.
Q: How do you explain the success of Russia’s containment efforts while cases in China were skyrocketing starting in late January?
A: The border with China was closed at the end of January. The border is long, but in total there are only 16 [legal] crossings. All of them were closed, and only one still worked for evacuation of Russians from China. The railway from China was stopped, and all charter flights were canceled. Only a few airlines remained in operation, arriving at one terminal in Moscow with medical supervision of all arrivals and recording of their residence and contacts. By the way, the first two cases in Russia were found on 31 January in two Chinese tourists.
Q: Yet infectious disease wards in the Moscow region are already reaching capacity.
A: Sick people who had contact with foreigners have been isolated in hospitals starting in early February. So, starting last month, hospitals were full of suspected patients, and their relatives were warned about the danger of infection. [Russia’s coronavirus commission yesterday said 112,000 people are in self-isolation in their homes.]
Sergey Alkhovsky
COURTESY OF SERGEY ALKHOVSKY
Q: Where are all these patients coming from?
A: There is some community transmission, but the majority of patients who tested positive arrived from Europe. Unfortunately, measures to restrict air travel with Europe were introduced too late, when outbreaks had already occurred in Italy and other countries. [The first genome of the novel coronavirus sequenced from a Russian patient—a woman in St. Petersburg—placed it in a clade circulating in Europe.]
Q: Initially, Russia allowed work on the novel coronavirus in biosafety level 3 (BSL-3) labs. Last week, it relaxed the regulation to allow research in BSL-2 facilities. Why the change?
A: It had become clear that the virus is not so dangerous.
Q: What do you mean?
A: The initial decision of the authorities was to allow work with the virus only at VECTOR. This decision seemed excessive, as it meant many research groups could not get the virus for development and testing of vaccines and antiviral drugs. Now we know more about the virus and these strict requirements are canceled. This will allow for PCR testing in more BSL-2 laboratories and will allow scientists from other institutions to get involved in the work on the virus.
Q: In vaccine and drug R&D?
A: Russia has developed vaccines against tick-borne encephalitis, polio, smallpox, influenza, and other infections. Groups from scientific institutions at Rospotrebnadzor, the Ministry of Health, and the Federal Biomedical Agency have declared they will conduct early vaccine trials in the near future. Within several months, we expect to have two to three vaccine options. But the development of anticoronavirus drugs is still at the very initial stages.