სამხრეთ კორეის პოლიციამ ჩხრეკა ჩაატარა სეულში, პრეზიდენტის ოფისში, მას შემდეგ, რაც იუნ სუკ ელმა გასულ კვირაში, წარუმატებლად სცადა სამხედრო მდგომარეობის შემოღება. ეს რეიდები -ბოლო აკორდია გასული კვირის ბობოქარი მოვლენების რიგში, რომლებსაც ადგილი აქვს სამხრეთ კორეის პოლიტიკაში
პრეზიდენტი იუნი, რომელმაც შეინარჩუნა პოსტი მიუხედავად მისთვის იმპიჩმენტის გამოცხადების მცდელობისა, აწყდება მრავალმხრივ გამოძიებებს სხვადასხვა სახელისუფლებო შტოების მხრიდან – მას ბრალად სდებენ დაუმორჩილებლობასა და სახელმწიფო ღალატს.
ამასთან, ერთ-ერთი მოხელის ცნობით, თავდაცვის ყოფილმა მინისტრმა კიმ ენ ჰემ, რომელმაც საკუთარ თავზე აიღო სამხედრო მდგომარეობის გამოცხადება, გასულ სამშაბათს – სცადა თვითმკვლელობა. ამ დროისთვის კიმი იმყოფება დაცულ შენობაში და „მას არა აქვს ჯანმრთელობის პრობლემა“, ასე აცნობა სამინისტრომ პარლამენტს. კიმი დააპატიმრეს გასულ კვირას.
არაერთი ჩინოვნიკი, რომელიც ახლობლობდა იუნთან, ასევე გადადგა სამხედრო მდგომარეობის გამოცხადების შემდეგ, რომელმაც მცირე ხანს გასტანა.
ამჟამად ქვეყანაში მიმდინარეობს მნიშვნელოვანი პოლიტიკური ცვლილებები.
კანონმდებლებმა მმართველი პარტიიდან, პრეზიდენტის იმპიჩმენტისთვის ხმის მიცემას ბოიკოტი გამოუცხადეს მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტი დაჰპირდა მათ საპრეზიდენტო ვადის შემცირებასა და საშინაო თუ საგარეო საკითხებში ჩაურევლობას.
თუმცა ოპოზიციურმა დემოკრატიულმა პარტიამ, რომელსაც ახლა უმრავლესობა აქვს პარლამენტში, გააკრიტიკა ეს გარიგება, ხოლო პარტიის ლიდერმა, პაკ ჩან დემ – ამას უწოდა „მეორე ანტიკონსტიტუციური აჯანყება და მეორე სახელმწიფო გადატრიალება“.
გაურკვეველია თუ რა ძალაუფლებას ფლობს იუნი და ფლობს თუ არა ის რაიმეს საერთოდ, რადგან პროტესტის მონაწილეები ჯერ კიდევ ქუჩაში დგანან და მის გადადგომას ითხივენ.
„იუნზე წნეხი იზრდება“
ადგილობრივი მედიის ცნობით, სამშაბათს, 18-მა გამომძიებელმა მიაშურა პრეზიდენტის ოფისს ჩანაწერის ამოსაღებად, რომელიც ასახავს მინისტრთა კაბინეტის სხდომას, რომელიც ჩატარდა ღამით, როცა გამოაცხადეს სამხედრო მდგომარეობა.
ექსპერტები ამბობენ, რომ ეს მიუთითებს ერთ რამეზე: ხელისუფლება აძლიერებს წნეხს პრეზიდენტსა და მის მოკავშირეებზე.
„რეიდები ნიშნავს, რომ გამოძიება ძალას იკრებს, მათ შორის, იუნის წინააღმდეგ“, განუცხადა BBC-ის მეისონ რიჩმა, საგარეო საქმეთა უნივერსიტეტის დოცენტმა სეულიდან.
ამბობენ, რომ სამხრეთ კორეის ყოფილ მინისტრს, რომელსაც უკავშირდება სამხედრო მდგომარეობის გამოცხადება, ცდილობენ სიცოცხლე მოუსწრაფონ. ჩრდილოეთ კორეა დასცინის „დიქტატორის“ „უაზრო“ მცდელობას, შემოიღოს სამხედრო მდგომარეობა:„თუ გავითვალისწინებთ იმას, რასაც ვფიქრობთ და რაც ამ დროისთვის ვიცით, იუნი მართლმსაჯულების წინაშე წარდგება უფრო მალე, ვიდრე გვიან. ასეც და ისეც, მას ელის დაკავება, დაკითხვები, საბოლოო ჯამში კი სამხედრო ამბოხში დადანაშაულება“.
პროფესორმა რიჩმა ასევე დასძინა, რომ „სიტუაცია ძველებურად არასტაბილურია“.
ბოლოს, პრეზიდენტის ოფისში, ჩხრეკა ჩატარდა 2019 წლის დეკემბერში, ყოფილი ვიცე-მერის – პუსანის კორუფციაში მხილების მიზეზით. იმხანად პროკურატურა არ შესულა უშუალოდ ოფისის ტერიტორიაზე, პროტოკოლის თანახმად, მან მხოლოდ გამოითხოვა სათანადო მასალები.
მაშინ ქვეყანას ხელმძღვანელობდა – მუნ ჩჟე ინი, იუნი კი უფლებამოსილების შესრულებას 2022 წლიდან შეუდგა.

Полиция Южной Кореи провела обыск в офисе президента в Сеуле после неудачной попытки президента Юн Сук Ель ввести военное положение на прошлой неделе
Эти рейды — последнее событие за последнюю бурную неделю в южнокорейской политике.
Президент Юн, который остался на своем посту, несмотря на голосование по импичменту и многочисленные призывы к его отставке, сталкивается с многочисленными расследованиями со стороны различных ветвей власти по обвинению в мятеже и государственной измене.
Между тем, по словам чиновника, бывший министр обороны страны Ким Ен Хен, который взял на себя ответственность за введение военного положения, предпринял попытку самоубийства, находясь в заключении, во вторник вечером.
В настоящее время Ким содержится в помещении для охраны, и у него «нет проблем со здоровьем», сообщило министерство парламенту
Он был арестован в воскресенье.
Многие чиновники, близкие к Юну, также подали в отставку после объявления военного положения, которое продлилось недолго.
В настоящее время в стране происходят политические изменения
Законодатели от правящей партии объявили бойкот голосованию за импичмент Юна в качестве президента после того, как он согласился сократить свой срок и не вмешиваться во внешние и внутренние дела.
Однако оппозиционная Демократическая партия, имеющая большинство в парламенте, раскритиковала сделку, а ее лидер Пак Чан Дэ назвал ее «незаконным, неконституционным вторым восстанием и вторым государственным переворотом».
Неясно, какой властью сейчас обладает Юн, и есть ли она вообще, и протестующие все еще находятся на улицах, требуя его отставки.
«Давление на Юна усиливается»
По сообщениям местных СМИ, в среду восемнадцать следователей были направлены в офис президента для изъятия записей, относящихся к заседанию кабинета министров, которое состоялось в ночь объявления военного положения.
Президента Юна, который был в числе подозреваемых, указанных в ордере на обыск, не было в его кабинете во время обысков.
Однако эксперты говорят, что это свидетельствует о том, что власти усиливают давление на президента и его союзников.
«Рейды означают, что расследование набирает обороты, в том числе в отношении Юна», — сказал Би-би-си Мейсон Ричи, доцент Университета иностранных дел Ханкук в Сеуле.
Бывшего министра Южной Кореи, связанного с введением военного положения, пытаются лишить жизни
Северная Корея высмеивает «безумную» попытку «диктатора» Юна ввести военное положение.
«Учитывая то, что, как мы думаем, нам известно на данный момент, Юн, скорее всего, будет привлечен к ответственности раньше, чем позже. Либо до, либо после этого он, вероятно, также столкнется с арестом, допросами и, в конечном счете, обвинениями в мятеже»
Профессор Ричи добавил, однако, что «ситуация по-прежнему остается нестабильной».
В последний раз обыск в офисе президента проводился в декабре 2019 года в связи с обвинением в коррупции бывшего вице-мэра Пусана. В то время прокуратура не входила на территорию офиса, но получила материалы из офиса, согласно протоколу.
В то время страной руководил бывший президент Мун Чжэ Ин, а Юн вступил в должность только в 2022 году.