რჩება შთაბეჭდილება, რომ პუტინის საქმე სულ უფრო უკეთ მიდის. უკრაინის ნაქებმა კონტრშეტევამ ბრძოლის ველზე წარმატება ვერ ჰპოვა და გამძაფრდა დასავლეთის შიში, რომ ამერიკელი და ევროპელი გადასახადის გადამხდელები ფულის მსხვილ დასტებს, სულ უფრო ძვირადღირებულ ჩიხურ სიტუაციაში ყრიან. რუსეთის კონტრშეტევებმა დიდი ვერაფერი შედეგი მოიტანა, მაგრამ კარგად გამაგრებული რუსული ძალები წარმატებით იგერიებენ უკრაინელთა იერიშებს და უზრუნველყოფენ ამ ქვეყნის 18%-ის კონტროლს. წელს, რუსეთმა გააძლიერა სარაკეტო დარტყმები უკრაინაზე და ამ მხრივ, მიაღწია ყველაზე მაღალ ნიშნულს ომის განმავლობაში – მან გაზარდა რაკეტებისა და სხვა საბრძოლო მასალების წარმოება
პუტინს, ასევე უნდა ახარებდეს ისრაელ-ჰამასის დაპირისპირების შედეგები. აშშ-სა და ევროპის ყურადღება გადავიდა ისრაელის სამხედრო და ომის მორევში ჩაძირული პალესტინის მოსახლეობის ჰუმანიტარულ დახმარებაზე. სიტუაციას ართულებს ისიც, რომ ვაშინგტონისა და ევროპული ქვეყნების მთავრობები სხვადასხვაგვარად ჭვრეტენ ახლო აღმოსავლეთის კონფლიქტს, განსხვავებით უკრაინულისგან და ეს უთანხმოება, ვითარებას კიდევ უფრო ამძიმებს. ომი ღაზას სექტორში ეხმარება რუსეთს, ამტკიცოს, რომ ამერიკას მართავენ ფარისეველი- ნეოკოლონიალისტები, რომლებიც აღავლენენ ტირადებს ადამიანის უფლებათა დარღვევებზე უკრაინაში და იმავდროულად, მწვანე შუქს უნთებენ ისრაელის სასტიკ შეტევებს პალესტინელებზე, რომელთაც უკაინელებისგან განსხვავებით, გასაქცევიც არსად აქვთ.
დასავლელი ლიდერები ჩუმად აფრთხილებენ ვლადიმირ ზელენსკის, რომ დრო მის სასიკეთოდ არ მუშაობს. მიუხედავად ვაშინგტონში მიმდინარე დაპირისპირებისა – უკრაინის მხარდაჭერის საკითხზე, ამერიკულ დახმარებას კიევი ალბათ მაინც მიიღებს. პრეზიდენტ ბაიდენს მაინც შეუძლია მიაღწიოს უკრაინისთვის ფინანსური მხარდაჭერის გამოყოფას – 60 მილიარდის ფარგლებში, როგორც მან ეს კონგრესში ითხოვა, თუმცა გაურკვეველობა ამ საკითხში, კიდევ უფრო გაღრმავდება.
დასავლეთის მცდელობა, ზელენსკი დაჰყვეს პუტინის ნებას და დაიწყოს მასთან მოლაპარაკებები, შედეგს არ მოიტანს. უკრაინის პრეზიდენტს არ შეუძლია რუსეთისთვის დათმობა იმ ტერიტორიებისა, რომელსაც ათეულ ათასობით უკრაინელი ემსხვერპლა. ეს განსაკუთრებით აქტუალურია იმ დროს, როცა საპირისპირო ხმები პოულობს გამოძახილს უკრაინულ საზოგადოებაში (იხილეთ – შეიარაღებული ძალების მეთაურის – ვალერი ზალუჟნის ამასწინდელი საჯარო კომენტარები) – ზელენსკიზე იზრდება ზეწოლა, რათა მან შეიცვალოს პოზიცია და ჩაატაროს 2024 წლის არჩევნები.
რა შეიძლება დასავლეთმა შესთავაზოს ზელენსკის, პუტინთან ვაჭრობის სანაცვლოდ? ეკონომიკური კუთხით, მას შეუძლია დააფინანსოს უკრაინის რეკონსტრუქცია რუსული აქტივების კონფისკაციის ხარჯზე. ევროკავშირს შეუძლია დაჰპირდეს უკრაინას გაერთიანებაში მყისიერ გაწევრიანებას, ხოლო ნატოს შეუძლია შესთავაზოს კიევს სრულუფლებიანი წევრობა, აქედან გამომდინარე გარანტიებით. მაგრამ ალიანსის წევრები ატლანტიკის ორივე მხარეს, შეეწინააღმდეგებიან დიდი რაოდენობით მებრძოლების გადასროლასა და იარაღის მიწოდებას. იგივე ითქმის რუსეთთან ომზე, თუ კრემლმა გააგრძელა სარაკეტო დარტყმები მთელს უკრაინაზე. აშშ-ს შეუძლია კიევისთვის უფრო დახვეწილი შეიარაღების სისტემების გადაცემა 2024 წელს. ნატოს ლიდერებს ხელეწიფებათ გამოიყენონ ნატოს 75 წლისთავისთვის მიძღვნილი სამიტი 2024 წლის ივლისში და აიღონ უკრაინის ნატოში გაწევრიანების ვალდებულება. მაგრამ რა მოხდება თუ თეთრ სახლში დონალდ ტრამპი დაბრუნდა? ან რას უქადის უკრაინის გაწევრიანება თავად ნატოს. ამ კითხვებზე დამაჯერებლად ვერავინ გიპასუხებთ.
ყოველივე ზემოთქმულის გათვალისწინებით, პუტინი არ არის დაინტერესებული რაიმე ხელშესახებ დათმობაზე წასვლით ისე, რომ ის ზელესკისთვის მისაღები იყოს. რუსეთის პრეზიდენტს შეუძლია იოლად შეკრიბოს ახალი მეომრები, თან ისეთი რაოდენობით, რასაც უკრაინა ვერ მოახერხებს. პუტინი მათ დაუყოვნებლივ გადაისვრის ბრძოლის ქარცეცხლში. მას შეუძლია დაელოდოს და დაააკვირდეს, როგორი იქნება დასავლეთის მხარდაჭერა მომდევნო წელს და რას გადაწყვეტს 2024 წელს ამერიკელი ამომრჩეველი. ამის გაცნობიერებით, ზელენსკის არა აქვს არავითარი სტიმული, რაიმე ნაბიჯი გადადგას, ის ხვდება, რომ პუტინი, ნებისმიერ შეთხვევაში, ამას სისუსტის გამოვლინებად აღიქვამს.

Создается впечатление, что дела у Владимира Путина идут в гору. Хваленое контрнаступление Украины мало продвинулось на поле боя, усиливая опасения на Западе, что американские и европейские налогоплательщики выбрасывают тугие пачки банкнот во все более дорогостоящую тупиковую ситуацию. Российские контратаки тоже дали немного, но способность хорошо укрепившихся российских сил не отступая отражать украинские удары позволяет Кремлю контролировать около 18% территории страны. В этом году Россия усилила свои ракетные удары по Украине до самого высокого уровня за период СВО и резко увеличила внутреннее производство ракет и боеприпасов
Путин также может радоваться последствиям войны Израиля с ХАМАС. США и Европа сильно отвлечены кровавой бойней в секторе Газа, которая будоражит их внутреннюю политику. Западная помощь, которая могла бы быть направлена на Украину, теперь отвлекается на военную поддержку Израиля и гуманитарную помощь палестинскому гражданскому населению, оказавшемуся в круговерти войны. Ситуация усугубляется тем, что правительства Вашингтона и европейских стран серьезно расходятся во взглядах на ближневосточный конфликт, в отличие от украинского, и разногласия между западными странами только осложняют ситуацию. Война в секторе Газа также помогает России доказывать, что Америкой управляют лицемеры-неоколониалисты, которые произносят праведные речи о правах человека на Украине и одновременно дают зеленый свет жестоким атакам Израиля на палестинцев, которые не могут бежать из зоны конфликта, как это сделали украинцы.
Западные лидеры тихо предупреждают Владимира Зеленского, что время работает не на его стороне. Несмотря на сражения в Вашингтоне по поводу финансирования Киева, дополнительная американская помощь, вероятно, будет им все же получена. Президент Байден по-прежнему сможет добиться для Украины приличной доли от иностранной военной помощи в 60 миллиардов долларов, которую он запросил у Конгресса. Но неопределенность относительно будущего поддержки Киева со стороны США все нарастает.
Однако попытки Запада подтолкнуть Зеленского начать торговаться с Путинской волей пока ни к чему не приведут. Президент Украины не в состоянии отдать России украинскую землю, за которую погибли десятки тысяч солдат ВСУ. Это особенно актуально в то время, когда другие голоса находят поддержку у украинской общественности (см. недавние публичные комментарии Валерия Залужного, главкома вооруженных сил Украины) и когда Зеленский сталкивается с растущим давлением, требующим от него отказа от его возражений против проведения военных выборов в 2024 году.
Что Запад мог бы предложить Зеленскому в обмен на его готовность начать торговаться с Путиным? С экономической точки зрения он мог бы пообещать профинансировать полную реконструкцию Украины, в том числе путем конфискации замороженных активов России. Европейский Союз мог бы пообещать Украине (эвентуальное) членство в ЕС. Что касается безопасности, НАТО могла бы предложить Киеву полноправное членство с вытекающими из этого гарантиями защиты. Но члены альянса по обе стороны Атлантики будут возражать против переброски большого количества войск и оружия на Украину, а также от вступления в войну с Россией, если российские ракетные удары продолжатся по всей стране. США могут отправить Украине более совершенные системы вооружений в 2024 году, а лидеры НАТО могут использовать саммит, посвященный 75-летию НАТО в июле следующего года, чтобы взять на себя определенные обязательства по будущему членству Украины. Но что произойдет, если после всего этого Дональд Трамп победит в Белом доме? Что это будет означать для обязательств НАТО – или для будущего самой НАТО? Никто не может с уверенностью ответить на эти вопросы.
Понимая все это, Путин не заинтересован в том, чтобы предлагать Зеленскому какие-либо заслуживающие доверия уступки, которые последний мог бы позволить себе принять. Президент России может легко призвать новых солдат в таком количестве, которого Украина не сможет добиться. И их Путин может легко бросить в огонь сражений. Он также может подождать и посмотреть, что произойдет с поддержкой Запада в следующем году и что решат американские избиратели в ноябре 2024 года. Осознавая это, Зеленский не имеет никакого стимула для того, чтобы предлагать что-либо, что, как он понимает, Путин сочтет лишь признаком слабости.