რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის დაწყების შემდეგ, გაიზარდა პოლონელთა ინტერესი საკუთარ ეზოებში თავშესაფრების მოწყობის მიმართ. მთავრობა აპირებს გააამარტივოს იმ ე.წ. ბუნკერების მშენებლობა, რომელთა ფართობი 35 კვადრატულ მეტრამდე იქნება. რის შესახებაა საუბარი? სამშენებლო კანონმდებლობაში ცვლილებები, გავრცელდება ერთოჯახიან სახლებზეც, რომელთა ფართობი აღემატება 70 კვადრატულ მეტრს.
შფოთიანი დრო გვიდგას, ჩვენს ქვეყანაში კი რიგიანი თავშესაფრის მოძებნა ძნელია. რაც არის, ისიც პოლონეთის სახალხო რესპუბლიკის დროსაა აგებული და განახლებას მოითხოვს. 2022 წლის ივნისის ბოლოს, სახანძრო დაცვის სამმართველოს ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ გვაქვს 62 000 თავშესაფარი, რომლებიც დაიტევს 1.3 ადამიანს.
თავშესაფრების უმეტესობა, სახალხო რესპუბლიკის დროინდელია და მოქალაქეებმა არ იციან მათი ადგილმდებარეობა. ამდენად პოლონელებმა დაიწყეს ფიქრი საკუთარი თავშესაფრის მოწყობაზე. შეიქმნა პროექტი – კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანის შესახებ, რომელიც ამგვარ ობიექტებს ეხება.
თავშესაფრები პოლონეთში სულ უფრო მეტ პოპულარობას იძენს
თავშესაფრებისადმი ინტერესი მკვეთრად გაიზარდა არამარტო საზღვრისპირა რეგიონებში. მოსახლეობა ცდილობს არამხოლოდ შეიძინოს ამ ტიპის ობიექტები, არამედ თავად მოაწყოს ისინი.
ის, ვინც თავშესაფრის აშენებას საკუთარი სახლის უკანა ეზოში აპირებს, 35 კვადრატულ მეტრამდე ფართობის ნაგებობის მოწყობის შემთხვევაში, თავისუფალია მშენებლობის ნებართვისგან. ცვლილება ეხება სამიდან-შვიდ მეტრამდე სიმაღლის ფლაგშტოკების აგებასაც.
სამშენებლო კანონმდებლობაში შესატანი ცვლილებების პროექტი, გამოქვეყნდა სამთავრობო კანონმდებლობის ცენტრში. მასში ასევე საუბარია სხვა ფორმალობებზე, რომლებიც სახლის მშენებლობას ეხება.
ერთოჯახიანი სახლი – ასევე ნებართვის მიღმაა
ერთოჯახიანი სახლის მსენებლობას, რომლის ფართი გადააჭარბებს 70 კვადრატულ მეტრს, არ დასჭირდება ნებართვა (სადღეისოდ ეს ვრცელდება სახლებზე 70 კვადრატულ მეტრამდე). ლაპარაკია ნაგებობებზე, რომლებიც არ იქნება 2 სართულზე მეტი და აიგება პირადი საჭიროებისთვის. 70 კვადრატულ მეტრზე მეტი სახლისთვის ამ ეტაპზე იწარმოება მშენებლობის ჟურნალი, სადაც მითითებულია მშენებლობის ხელმძღვანელი.
ნებართვისგან ასევე თავისუფლდება 15 კვადრატულ მეტრამდე ფართობის კიოსკები და პავილიონები. ეს ეხება ერთსართულიან სამეურნეო შენობებს და სასოფლო-სამეურნეო ნაგებობებს (რომელთა ფართობი არ აღემატება 300 კვადრატულ მეტრს და არ აქვს 6 მეტრზე მეტი სიგრძის გადახურვა).

После начала российско-украинского конфликта возрос интерес поляков к строительству бомбоубежищ в собственных дворах. Правительство хочет упростить установку бомбоубежищ и так называемых «укрытий» площадью до 35 квадратных метров. О чем речь? Проект изменений в строительном законодательстве распространяется также на односемейные дома площадью более 70 квадратных метров.
Времена крайне неспокойные, и в нашей стране трудно найти достойные бомбоубежища. Те, которые есть, были построены во времена Польской Народной Республики, и их состояние оставляет желать лучшего. В конце июня 2022 года начальник Главного управления пожарной охраны сообщил, что у нас 62 тысяч бомбоубежищ, которые способны вместить около 1,3 миллиона человек.
Многие из них остались еще со времен ПНР, и люди также не знают, где они находятся. Поэтому поляки начали думать о строительстве собственных бомбоубежищ. Был создан проект изменений в законодательстве, которое касается этих объектов.
Бомбоубежища в Польше становятся все популярнее
Интерес к бомбоубежищам резко возрос, и не только среди жителей приграничных населенных пунктов. Люди стремятся не только покупать такие объекты, но и сами их строить.
Тот, кто захочет построить бомбоубежище на заднем дворе площадью до 35 квадратных метров и так называемое «укрытие», будет освобожден от обязанности получения разрешения на строительство. Изменения коснутся также строительства флагштоков высотой от трех до семи метров, установленных на земле.
Проект изменений в строительное законодательство опубликован в Правительственном законодательном центре. В нем также говорится о формальностях, связанных со строительством домов.
Односемейный дом – также без разрешения
Для строительства односемейного дома площадью более 70 квадратных метров больше не нужно будет получать разрешения на строительство (в настоящее время это касается домов площадью до 70 квадратных метров). Речь идет о зданиях высотой не более двух этажей, построенных для собственных нужд.
В случае домов площадью более 70 квадратных метров необходимо вести журнал строительства и назначить руководителя строительства.
От обязанности получения разрешения на строительство также освобождаются киоски и павильоны площадью не более 15 квадратных метров. Речь также идет о одноэтажных хозяйственных постройках и навесах для сельскохозяйственного производства (площадью застройки до 300 квадратных метров, с пролетом не более шести метров, высотой не более шести метров).