აშშ-ს თავდაცვის ხელმძღვანელი ლოიდ ოსთინი მომავალ კვირაში ეწვევა უკრაინას – ევროპული ტურნეს ფარგლებში, რომელსაც პენტაგონი ახლა ამზადებს
სავარაუდოდ, მასთან შეხვედრაზე განიხილება საკითხები, რომლებიც უკავშირდება შეიარაღების მოწოდების შესაძლო ზრდასა და პროექტებს უკრაინასა და აშშ-ს შორის.
შესაძლოა აშშ-ს სურდეს იმის ისპექტირება, თუ როგორ ხდება პირდაპირი სამხედრო და ფინანსური დახმარების ათვისება და იმ საკითხების გარკვევა, რაც რუსეთისთვის წინააღმდეგობის გაწევას უკავშირდება (თუ გავითვალისწინებთ, ამ მხრივ, ორმხრივი კონტაქტების აქტივიზაციას რუსეთ-აშშ-ს შორის და ნულანდის რუსეთში ვიზიტს).
ანუ არსებითად, ვიზიტის მთავარი მიზანია – საათი სამხედრო უსაფრთხოებაზე გასწორდეს. ამასთან ვიზიტი არ უნდა დავუკავშიროთ უკრაინაში ევროკავშირის სამხედრო მისიის გამოჩენას. ამის თქმა, თამამად შეგვეძლებოდა მაშინ, თუკი სასწავლო ცენტრი ნატოს ფუნქციების დუბლირებას მოახდენდა.
საერთოდ აშშ-ს სჩვევია ეჭვიანობა იმ ინიციატივების მიმართ, რომლებიც მისი აზრით, ცდილობს ნატოს ჩანაცვლებას. მაგრამ, თუ ამგვარი ცენტრი შეიქმნა, ეს ნამდვილად ვერ იქნება პრობლემა აშშ-სთვის, ვინაიდან ხელს არ შეუშლის ნატოს საქმიანობასა და ამერიკული მისიის ყოფნას უკრაინაში.
ამდენად, თუ ევროკავშირის სამხედრო მისიის საკითხზე იმსჯელებენ, მხოლოდ კოორდინირებული საქმიანობის მიზნით, მათ შორის ევროპელებთანაც…და რაკი ლოიდ ოსთინი მარტო უკრაინას არ სტუმრობს, ალბათ ამ საკითხს სხვადასხვა დონეზე და არამარტო უკრაინასთან განიხილავენ.
ერთადერთი, რისი იმედიც ამ ვიზიტიდან უკრაინას უნდა ჰქონდეს, ესაა შეიარაღების მოწოდების ზრდა (თუ ამის შესახებ მოილაპარაკეს). მით უფრო, ფული საამისოდ უკვე გამოყოფილია, თუმცა ბიუჯეტი არ გაზრდილა. ამდენად, გლობალურ საკითხებზე რაიმე გადაწყვეტილებას არ უნდა ველოდეთ, რადგან პენტაგონის შეფი და კონკრეტულად ლოიდ ოსთინი, არ არის დამოუკიდებელი ფიგურა, რომ რაიმე გადაწყვეტილების მიღება ერთპიროვნულად შეეძლოს.

Глава Минобороны США Ллойд Остин на следующей неделе посетит Украину в рамках европейского турне, которое сейчас готовится Пентагоном.
Скорее всего, на встрече с ним будут обсуждаться вопросы, связанные с возможностью увеличить поставки вооружения на Украину и действующие проекты, которые есть между Украиной и Штатами.
Возможно, у США есть желание инспектировать ситуацию в плане освоения выделения Украине прямой военной и финансовой помощи и опять же снова обсудить вопросы, связанные с противодействием России (учитывая активизацию двусторонних контактов на этом направлении между Россией и Штатами в связи с визитом Виктории Нуланд).
То есть, по сути, основная цель визита — сверить часы по вопросам военной безопасности. При этом визит не стоит связывать с появлением на Украине военной миссии ЕС. Об этом можно было бы с уверенностью утверждать, если бы учебный центр как-то дублировал функции центра НАТО.
Вообще США ревностно относятся к инициативам, которые, по их мнению, пытаются заместить НАТО. Но если этот центр все же появится, он вряд ли станет проблемой для США, поскольку не будет мешать США в работе НАТО и присутствию американской миссии на Украине.
Потому если вопрос военной миссии ЕС и будут обсуждать, то лишь с целью координирования своих действий, в том числе, с европейцами. А так как Ллойд Остин едет не только на Украину, то наверняка, этот вопрос обсудят на разных уровнях и не только с Украиной.
Единственное, на что после этого визита может рассчитывать Украина, так это на увеличение поставок вооружения (если об этом, в итоге, договорятся). Тем более, что деньги под это уже выделены, хоть бюджет и не увеличили. Однако решения глобальных вопросов после визита главы Пентагона ждать не стоит, так как он не тот человек, с которым такие вопросы решаются в принципе. Ведь глава Пентагона и конкретно Ллойд Остин, не является самостоятельной фигурой, которая может принимать какие-либо решения в одиночку.
Илия Куса, эксперт по вопросам международной политики и Ближнего Востока Украинского института будущего, специально для Главреда