12 ივნისი – შეერთებული შტატები მხარს უჭერს რუსების სწრაფვას ნათელი მომავლისკენ, წერს ოფიციალურ მისალოც ბარათში სახელმწიფო მდივანი – მარკო რუბიო. ამით ის ადასტურებს მოსკოვთან კონსტრუქციული დიალოგისა და უკრაინაში მიმდინარე  კონფლიქტის უსწრაფესი მოგვარების სურვილს
სახელმწიფო ზეიმი – რუსეთის დღე, ეძღვნება ისტორიულ მოვლენას, როცა 1990 წლის 12 ივნისს, საბჭოთა კავშირის დაშლამდე წელიწადნახევრით ადრე, მიიღეს დეკლარაცია – რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო სუვერენიტეტის შესახებ.
„მთელი ამერიკელი ხალხის სახელით, ვულოცავ რუს ხალხს რუსეთის დღეს. ჩვენ ასევე ვიყენებთ ამ შესაძლებლობას საიმისოდ, რომ დავადასტუროთ შეერთებული შტატების სწრაფვა რუსეთის  ფედერაციასთან კონსტრუქციული ურთიერთქმედებისკენ, იმ მიზნით, რომ დამყარდეს მტკიცე მშვიდობა რუსეთის ფედერაციასა და უკრაინას შორის. ვიმედოვნებთ, რომ მშვიდობა ხელს შეუწყობს განსაკუთრებით ხელსაყრელი ორმხრივი ურთიერთობის დამყარებას ჩვენს ქვეყნებს შორის“ – ნათქვამია მარკ რუბიოს განცხადებაში, რომელიც აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის საიტზე გამოქვეყნდა.
გასულ სამშაბათს რუსეთის საინფორმაციო სააგენტოები იუწყებოდნენ, რომ მოსკოვის ახალმა ელჩმა ამერიკის შეერთებულ შტატებში – ალეკსანდრ დარჩიევმა, პირობა დადო, რომ იმუშავებს ვაშინგტონთან ურთიერთობის სრულად აღდგენისთვის. დიპლომატმა ოფიციალურად გადასცა დონალდ ტრამპს რწმუნებათა სიგელი.
ურთიერთობა აშშ-სა და რუსეთს შორის მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა მას შემდეგ, რაც ტრამპი დაუბრუნდა საპრეზიდენტო სავარძელს. ორმხრივი ურთიერთობის საკვანძო თემად, ისევ რჩება უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის მოგვარება.

12 июня. Соединенные Штаты поддерживают стремление россиян к светлому будущему, пишет в официальном поздравительном сообщении госсекретарь США Марко Рубио. Тем самым он подтвердил желание конструктивного диалога с Москвой и скорейшего мирного урегулирования конфликта с Украиной
Государственный праздник День России знаменует исторические события 12 июня 1990 года, когда почти за полтора года до распада Советского Союза была принята Декларация о государственном суверенитете РСФСР.
«От имени всего американского народа я хочу поздравить российский народ с Днём России. <…> Мы также пользуемся этой возможностью, чтобы подтвердить стремление Соединенных Штатов к конструктивному взаимодействию с Российской Федерацией в целях достижения прочного мира с Украиной. Мы надеемся, что мир поспособствует установлению наиболее взаимовыгодных отношений между нашими странами», — говорится в заявлении Марко Рубио, опубликованном на сайте Государственного департамента США.
В минувшую среду российские информационные агентства сообщили, что новый посол Москвы в Соединенных Штатах Америки Александр Дарчиев пообещал работать над полным восстановлением отношений с Вашингтоном. Дипломат также официально вручил верительные грамоты президенту Дональду Трампу.
Отношения между США и Россией заметно улучшились сразу после того, как Дональд Трамп вернулся в президентское кресло. Главной темой двусторонних контактов остается обсуждение мирного урегулирования на Украине.