რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი, შეხვდა თეირანის მაღალი რანგის წარმომადგენელს – ვაშინგტონის მხრიდან ირანის ბირთვულ ობიექტებზე თავდასხმიდან მეორე დღეს და მომხდარს „აბსოლუტურად არაპროვოცირებული აგრესია“ უწოდა
ორშაბათს, ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრ აბას არაღჩისთან შეხვედრაზე, რუსეთის ლიდერმა ეს ქმედება შეაფასა, როგორც „სრულიად უსაფუძვლო და გაუმართლებელი“. მან დასძინა, რომ სურს ირანის წარმომადგენელთან განიხილოს „შექმნილი სიტუაციიდან გამოსავალი“.
ირანმა გაფრთხილა აშშ მის საკვანძო ბირთვულ ობიექტებზე დარტყმის მოსალოდნელი შედეგების შესახებ, ამასთან განაცხადა, რომ „განიხილავს პასუხის ყველა ვარიანტს“, თუმცა თეირანის პირველი რეაქცია თავშეკავებული იყო. ამერიკელების მხრიდან დაბომბვები, ისრაელის 13 ივნისის თავდასხმის კვალად განხორციელდა.
პარალელურად პუტინმა სატელეფონო საუბარი გამართა ერაყის პრემიერ-მინისტრ მოჰამედ შია ალ-სუდანისთან, რა დროსაც განიხილეს დაძაბულობის ესკალაცია ახლო აღმოსავლეთში. ლიდერებმა გამოთქვეს შეშფოთება მსოფლიო ენერგეტიკულ ბაზრებზე შექმნილი ვითარების გამო და ხაზი გაუსვეს ОPEC+-ის ფარგლებში თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
რუსეთი, რომელიც ირანის საკვანძო მოკავშირედ განიხილება, ჯერჯერობით დისტანცირებულია მზარდი კონფლიქტისგან. პუტინმა შუამავლობა შესთავაზა ტრამპს, მაგრამ ამერიკის ლიდერმა მაინც გააგრძელა სამხედრო ოპერაცია ისლამური რესპუბლიკის წინააღმდეგ.

Генри Мейер (Henry Meyer)
Президент России Владимир Путин встретился с высокопоставленным представителем Тегерана на следующий день после атаки Вашингтона на иранские ядерные объекты и назвал ее «абсолютно неспровоцированной агрессией»
Принимая в Кремле министра иностранных дел Ирана Аббаса Арагчи (Abbas Araghchi) в понедельник, российский лидер охарактеризовал данные действия как «совершенно беспочвенные и неоправданные». Он добавил, что хочет обсудить с иранским посланником «выход из сложившейся ситуации».
Иран предупредил о последствиях ударов США по своим ключевым ядерным объектам, заявив, что «оставляет за собой все варианты ответа», но в первоначальной реакции проявил сдержанность. Американская бомбардировка последовала за атаками Израиля на Иран 13 июня.
Также Путин провел отдельный телефонный разговор с премьер-министром Ирака Мохаммедом Шиа Аль-Судани (Mohammed Shia Al-Sudani), в ходе которого стороны обсудили эскалацию напряженности на Ближнем Востоке. Лидеры выразили обеспокоенность ситуацией, сложившейся на мировых энергетических рынках, и подчеркнули важность продолжения сотрудничества в рамках ОПЕК+.
Россия, будучи ключевым союзником Ирана, пока остается в стороне от разрастающегося конфликта. Путин предложил Дональду Трампу выступить посредником, но в выходные дни американский лидер продолжил военную операцию против Исламской Республики.