Handelsblatt გერმანია
ბერლინი – დაზვერვის ფედერალური სამსახურის (დფს) შეფასებით, რუსეთის მოსახლეობა, მთლიანობაში მხარს უჭერს პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს და იზიარებს მის სამხედრო მიზნებს უკრაინაში
„ჩვენ დაგვრჩა შთაბეჭდილება, რომ მთელი რუსი ხალხი მზადაა, გაჰყვეს პუტინს და მიაჩნია, რომ სამხედრო მოქმედებები აუცილებელია, რადგან ნატოს მტრული ალიანსი, წარმოადგენს აგრესორს“ – განაცხადა დფს-ს პრეზიდენტმა – ბრუნო კალმა პოდკასტი Table Today-ში. რუსი ხალხი თვლის, რომ რუსეთისთვის ღირსებისა და დიდების საკითხია, ჩაერთოს კონფლიქტში და ასე ვთქვათ – მოაშოროს არსებული უსამართლო რეჟიმი უკრაინას“.
კალის აზრით, პუტინის ურყევი მხარდაჭერა იმით აიხსნება, რომ კრემლის მეთაური სრულად აკონტროლებს მედიას. ეს მას საშუალებას აძლევს, „მოახდინოს მთელი ქვეყნით მანიპულირება – დასავლეთიდან აღმოსავლეთამდე და ნებისმიერი მიმართულებით.“ რა თქმა უნდა, „ პოლიტიკურ წრეებში აზრი იყოფა საომარ მოქმედებებში ამა თუ იმ ნაბიჯის მიზანშეწონილობის თაობაზე“. კალის თქმით, „კონფლიქტით დაღლა“ შეიმჩნევა იმ ადგილებში, სადაც მიმდინარეობს საომარი მოქმედებები და სადაც ჯარისკაცები ხედავენ, რამდენად „ბევრი ადამიანი ეწირება ომს.“
„მაგრამ ეს არაფერს ცვლის. უბრალოდ პოულობენ იმაზე მეტ მოხალისეს, ვიდრე საჭიროა“ – გვიხსნის დაზვერვის უფროსი. „ცალკეული ადამიანები, ჯგუფებიც კი, ტოვებენ თვითნებურად ფრონტს, მაგრამ სიტუაცია უცვლელია, რაკი ახერხებენ მოიძიონ საჭიროზე მეტი მოხალისე“, ამბობს დაზვერვის უფროსი. „ცალკეულ ადამიანს ან ცალკეულ დაჯგუფებას – რუსეთის სამხედრო მანქანაში, არასდროს ენიჭებოდა განსაკუთრებული მნიშვნელობა“.
დფს-ს ხელმძღვანელი დაზვერვის მონაცემებზე მიუთითებს და ამბობს, რომ პუტინი არ დაკმაყოფილდება უკრაინით და შესაძლოა გადასწვდეს ნატოს ტერიტორიებს. „ჩვენ დარწმუნებული ვართ და გაგვაჩნია სადაზვერვო მონაცემები იმის თაობაზე, რომ უკრაინა, მხოლოდ ერთი ნაბიჯია დასავლეთისკენ სავალ გზაზე“ – ამბობს ბრუნო კალა.
როგორ შეამოწმებს რუსეთი – ნატოს ბლოკის სიმტკიცეს
მიუხედავად ზემოთქმულისა, ეს არ ნიშნავს, რომ დიდ ჯავშანკოლონებს გადაისვრიან აღმოსავლეთიდან დასავლეთისკენ, აგრძელებს კალი. „ეს ჯერჯერობით არ ჩანს, მაგრამ მიგვაჩნია, რომ ნატოს ვალდებულებები მოკავშირეების წინაშე – კოლექტიური თავდაცვის თვალსაზრისით, შემოწმდება სიმტკიცეზე“. მოსკოვში არიან პოლიტიკოსები, რომლებიც აღარ თვლიან, რომ ნატოს მეხუთე მუხლი მოქმედებს: „მათ სურთ, ამის შემოწმება“.
ამ სცენარში, იგულისხმება ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების მეხუთე მუხლი. თუ რუსეთი თავს დაესხმება ნატოს წევრ ქვეყანას, ხელშეკრულების მონაწილეებმა, საჭიროების შემთხვევაში, მას უნდა გაუწიონ სამხედრო დახმარება. 2006 წლიდან, კიბერსივრცე ასევე განიხილება სამხედრო მოქმედების თეატრად. ამიერიდან ნატო, შეტევას მის მონაცემთა გაცვლის ქსელებზე, განიხილავს ისეთივე თავდასხმად, როგორც სახმელეთო, საზღვაო და საჰაერო ძალების მიერ განხორციელებულ იერიშს. ნატოს წევრებს, ასევე შეუძლიათ სამხედრო მდგომარეობის გამოცხადება კიბერშეტევის საპასუხოდ. ამგვარად კომპიუტერი, ასევე წარმოადგენს „იარაღს“.
დფს-ს შეფი განმარტავს, რომ სამოკავშირეო ურთიერთობათა სიმყარის შესამოწმებლად, სრულიად არაა საჭირო მასშტაბური დაბომბვა ან ჯავსანსატანკო ნაწილების გამოყენება. „საკმარისია გაგზავნო „მწვანე ადამიანები“ მომცრო ჯგუფებად ესტონეთში – რუსული ჩაგრული უმცირესობების დასაცავად“.
კალი, ამით მიანიშნებს რუსეთის 11 წლისწინანდელ ქმედებაზე, როცა მოსკოვმა მიიტაცა ყირიმის ნახევარკუნძული. მაშინ მოსკოვმა გამოიყენა რუსი სპეცნაზელები ამოსაცნობი ნიშნების გარეშე, რომელთაც მაშინ – „მწვანე კაცები“ უწოდეს. 2014 წლის 18 მარტს, სახელმწიფო დუმამ, ნახევარკუნძული ჩართო რუსეთის ფედერაციის შემადგენლობაში. მისი ეს გადაწყვეტილება ჯერ არ უღიარებიათ საერთაშორისო დონეზე.
ნატოს ჩრდილო-აღმოსავლური მრავალნაციონალური კორპუსის მეთაური – გენერალი იურგენ-იოახიმ ფონ ზაბდრადტი თვლის, რომ „ესტონეთის სცენარი რეალისტურია“. მოსკოვი ეცდება ალიანსი სიმტკიცეზე შეამოწმოს, მაგალითად კალინინგრადთან პირდაპირი გზის გაჭრას ან განახორციელოს ესტონეთის და/ან ლატვიის – ოკუპაცია“, აცხადებდა გენერალი ამასწინანდელ ინტერვიუში გაზეთ Tagesspiegel-თან. „ამისთვის შესაძლებელია რუსულენოვანი უმცირესობების გამოყენება ბალტიისპირეთის ქვეყნებში“. ის თვლის, რომ მსგავსი სცენარები შეიძლება გამოიყენონ ალიანსის ერთიანობის შესამოწმებლად და იმის დასადგენად, რამდენად შორს წამსვლელია მოსკოვი.
ფდს-ს ხელმძღვანელი უკრაინის კონფლიქტის შესახებ: „პუტინი ითხოვს მხოლოდ კაპიტულაციას, სხვა არაფერს.“
დაზვერვის ფედერალური სამსახური, გერმანიისა და ევროპის ირგვლივ შექმნილ სიტუაციას, სერიოზულს უწოდებს. რუსეთის ხელისუფლების მიზანია – გაავრცელოს საკუთარი გავლენა დასავლეთით, აღნიშნავს კალი – მათ სურთ ნატოს უკუგდება 90-იანი წლების მდგომარეობამდე“. რუსებს სურთ, ამერიკელები განდევნონ ევროპიდან და ამისთვის ისინი გამოიყენებენ „ყველა საშუალებას“. მზვერავი გვაფრთხილებს : „ეს სათავეშივე უნდა აღიკვეთოს“. შეკავება, ესაა „ყველაზე ნაკლებსისხლიანი“ საშუალება, რათა თავიდან აიცილო ომი.

Handelsblatt / Германия
Берлин — По оценке Федеральной разведывательной службы (БНД), российское население в целом поддерживает президента Владимира Путина и его военные цели на Украине
«У нас сложилось впечатление, что весь российский народ готов следовать за Путиным, что эти военные действия необходимы, что злобный альянс НАТО является агрессором», — заявил президент БНД Бруно Каль в подкасте Table Today. «И что достойно чести и славы России — вступить в конфликт и устранить этот несправедливый режим на Украине, если можно так выразиться».
По мнению Каля, непоколебимая поддержка Путина объясняется тем, что глава Кремля контролирует все СМИ. Это позволяет ему «манипулировать всей страной от запада до востока в любом направлении». Конечно, «в политических кругах, у власти есть слегка расходящиеся мнения о том, целесообразен ли тот или иной шаг в ведении военных действий». По словам Каля, «усталость от конфликта» наблюдается, в лучшем случае, там, где ведутся боевые действия и солдаты видят, какое «огромное количество людей приносится в жертву».
Однако это ничем не помогает. «Просто набирают больше добровольцев, чем необходимо», — пояснил глава разведки. «Отдельные люди, в том числе отдельные подразделения, дезертируют с фронта, но это не меняет ситуации. Просто набирают больше добровольцев, чем необходимо», — считает глава разведки. «Отдельный человек, да и отдельная часть, в российском военном деле никогда не имели большого значения».
По мнению главы БНД, данные разведки также показывают, что Путин, вероятно, не остановится на Украине, а российские военнослужащие могут даже продвинуться на территорию НАТО. «Мы абсолютно уверены и имеем необходимые разведывательные данные относительно того, что Украина — это лишь один из шагов на пути на запад», — заявил Бруно Каль.
Как Россия может проверить на прочность блок НАТО
Тем не менее, это не означает, что крупные бронетанковые силы будут перебрасываться с востока на запад, продолжает Каль. «Мы этого не видим. Но мы считаем, что обязательства союзников по НАТО по обеспечению коллективной обороны будут проверены на прочность». В Москве есть политики, которые больше не считают, что пятая статья договора о НАТО работает. «И они хотели бы проверить это».
В сценарии речь идет о пятой статье Североатлантического договора. Если Россия нападет на страну — члена НАТО, то страны — участницы договора также должны будут оказать военную помощь в случае необходимости. С 2016 года киберпространство также рассматривается как театр военных действий. С тех пор НАТО рассматривает атаки через сети передачи данных так же, как и атаки сухопутных, морских и воздушных сил. Страны НАТО также могут объявить о состоянии военного положения после кибератак. Таким образом, компьютеры также считаются «оружием».
Глава БНД пояснил, что для проверки союзнических отношений не обязательно проводить масштабные бомбардировки или задействовать бронетанковые войска. «Достаточно послать маленьких зеленых человечков в Эстонию для защиты якобы угнетаемых российских меньшинств».
Каль тем самым намекает на действия России при присоединении Крымского полуострова 11 лет назад. Тогда были задействованы российские спецназовцы без знаков различия на форме, которых в то время называли «зелеными человечками». 18 марта 2014 года Государственная Дума в Москве включила полуостров в состав Российской Федерации. Это решение до сих пор не признано на международном уровне.
Командующий многонациональным Северо-восточным корпусом НАТО генерал Юрген-Иоахим фон Зандрарт считает сценарий с Эстонией реалистичным. «Москва будет пытаться проверить альянс на прочность — например, путем попытки присоединить Калининград к зоне влияния России или оккупировать ограниченную территорию в Эстонии и/или Латвии», — заявил генерал недавно в интервью газете Tagesspiegel. «Для этого можно попытаться использовать русскоязычные меньшинства в прибалтийских государствах». Он считает, что подобные сценарии в настоящее время являются наиболее вероятными для проверки альянса и определения того, как далеко можно зайти в будущем.
Глава БНД Каль о конфликте на Украине: «Путин требует капитуляции и ничего больше»
БНД сообщает о серьезной ситуации для Германии и Европы. Цель российского руководства – расширить сферу влияния на запад, отметил Каль. «Они хотят отбросить НАТО назад, к состоянию конца 90-х годов. Русские хотят выкинуть Америку из Европы, и для этого им подходят любые средства». Разведчик предупредил: «Это нужно предотвратить в самом начале». Сдерживание — это «наименее кровавый способ» предотвратить войну.
Глава немецкой внешней разведки не считает переговоры Запада с Россией многообещающими. «Нет ни малейших признаков того, что Путин изменил свое мнение, свою агрессивную манеру поведения, желание довести свой план до конца», — отметил Каль.
Комментируя последние переговоры между Украиной и Россией, глава БНД пояснил: «Последний документ, который был передан в Стамбуле, является лучшим доказательством того, что на самом деле требуется капитуляция и ничего больше».